Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Amfiteatr w Puli: jak znaleźć, parking w pobliżu, co można zobaczyć na Arenie (nasze opinie i mnóstwo zdjęć), cennik 2023 i godziny otwarcia

Amfiteatr w Puli: jak znaleźć, parking w pobliżu, co można zobaczyć na Arenie (nasze opinie i mnóstwo zdjęć), cennik 2023 i godziny otwarcia

Zaktualizowano 11 lutego 2023 r.

Spuściznę po Imperium Rzymskim, w postaci 200 amfiteatrów, można znaleźć we Francji, Włoszech, Albanii, a nawet Tunezji. Jednak, jedyny amfiteatr, który przetrwał do dziś w idealnym stanie, znajduje się w chorwackim mieście Pula

Wszyscy turyści, odwiedzający to miasto, z pewnością odwiedzą amfiteatr, dlatego jest on uznawany za najważniejszą atrakcję Puli. Latem, zwykle jest, wokół niej tłoczno, prawie jak w Dubrowniku.

W tym artykule — powiem jak znaleźć Amfiteatr w Puli, ile kosztuje jego zwiedzanie, jak wygląda amfiteatr w środku i na zewnątrz oraz co czeka na Was w jego podziemnych pomieszczeniach.

Jak znaleźć amfiteatr w Puli i parking w pobliżu

Amfiteatr jest dogodnie położony w odległości spaceru od Starego miasta i portu Puli. Znalezienie Areny (jak nazywają ją miejscowi) jest dość łatwe, mimo że znajduje się tuż obok budynków mieszkalnych. 

Adres amfiteatru: Flavijevska ul. 52100, Pula.

Amfiteatr w Puli na mapie

Amfiteatr stoi nad morzem. W pobliżu jest wiele więcej do zobaczenia, dzięki czemu, można wymyślić ciekawą trasę spaceru. W kilka godzin można przejść wzdłuż promenady i wokół wzgórza — tu skupia się większość atrakcji turystycznych Puli.

Arena dominuje nad krajobrazem miasta, ulice którego są istnym labiryntem. Łatwo się w nich pogubić, co, właśnie, nam się przytrafiło. Choć wydawało nam się, że dotarcie do amfiteatru będzie proste. 

Kilka razy zamiast na arenie wyszliśmy w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, ale nasze spotkanie z nią było tym bardziej długo wyczekiwane i efektowne. Ogromny budynek po prostu wyskoczył zza zakrętu i wypełnił cały krajobraz (amfiteatr stoi na zboczu, więc droga będzie prowadzić pod górę). 

Parking jest dostępny tuż, przed Areną (jest tam, również, kawiarnia i toaleta). Parking w 2021 roku kosztował 4 Kn za godzinę (0,55 euro). Nie jestem pewien, ile kosztuje parkowanie teraz, gdy kraj przeniósł się do Strefy Euro. Dlatego, używaj tej ceny jako orientacyjnej.

Parking obok amfiteatru w Puli

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Amfiteatr w Puli: cennik i godziny otwarcia

Godziny otwarcia: 

  • od 25 października do marca: od 9.00 do 17.00;
  • kwiecień: od 8.00 do 20.00;
  • maj, wrzesień: od 8.00 do 21.00;
  • czerwiec: od 8.00 do 21.30;
  • lipiec, sierpień: od 8.00 do 0.00;
  • od 1 do 24 października: od 9.00 do 19.00.

Najwięcej odwiedzających jest w godzinach przedpołudniowych i wieczornych.

Cennik za wstęp: 

  • 10 euro (za osobę dorosłą); 
  • 5 euro (za dziecko).

Kupuj bilety wstępu na Arenę w Puli, online i bez stania w kolejce, pod tym linkiem.

Zwiedzanie amfiteatru w Puli

Przed zwiedzaniem amfiteatru gorąco polecam najpierw obejść go dookoła i przyjrzeć się z zewnątrz, a następnie wejdź do środka. Najlepszy widok na arenę roztacza się z ulicy i parków, z dołu, od strony promenady.  

Wokół amfiteatru znajdują się zadbane kwietniki z krzewami lawendy — ulubione miejsce do robienia zdjęć przez miejscowych i turystów.

Na arenę można wejść tylko od strony głównego wejścia, gdyż wokół niej znajduje się poważne ogrodzenie.

Amfiteatr w Puli

Nasza wycieczka do Amfiteatru w Puli

Na zwiedzanie amfiteatru w Puli wybraliśmy się poza wysokim sezonem — na początku czerwca. Przyjechaliśmy godzinę przed zamknięciem i byliśmy, akurat, jedynymi gośćmi. Jeśli przyjedziecie tu w szczycie sezonu (lipiec i sierpień), możecie spędzić godziny czekając w kolejce przy wejściu, ponieważ Pula jest wtedy zalana turystami.

Zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz amfiteatr wygląda imponująco. Można po nim spacerować z grupą wycieczkową lub na własną rękę. Można też skorzystać z audioprzewodnika, jeśli nie mamy ochoty dołączać do grupy, a chcielibyśmy posłuchać o Amfiteatrze. Cena audioprzewodnika wynosi 5,50 euro (audiowycieczki dostępne są w języku polskim).

Z audioprzewodnikiem będziesz musiał biegać po arenie w poszukiwaniu numeru miejsca z opowieści. Będąc świadkami męczarni takich turystów, nie kupiliśmy audioprzewodnika. Wszystkie informacje o historii areny można przeczytać na stoiskach muzealnych lub w broszurach dołączanych do biletu.

Na obwodzie areny jest mnóstwo łuków i okien, a pierwszą rzeczą, którą chciałem zrobić po wejściu do amfiteatru, było usiąść na kamiennych schodach i poświęcić swój czas, aby rozejrzeć się po tych wszystkich łukach i całym polu poniżej (spróbuj, aby dobrze wczuć się w atmosferę).

Usiądź na kamiennych schodach i, nie spiesząc się, rozejrzyj się po łukach i polu poniżej, aby, w pełni, poczuć atmosferę amfiteatru

Arena w Puli jest lepiej zachowana niż jej rzymski odpowiednik — Koloseum. To dlatego, że mieszkańcy nie rozebrali, wówczas, kamieni, by budować własne mieszkania. Także, dlatego, że amfiteatr w Puli nie został trafiony ogniem artyleryjskim podczas II Wojny światowej.

Przeznaczenia niektórych obiektów można się tylko domyślać. Na przykład, ten dół, wydaje nam się, służył do trzymania w nim zwierząt przed bitwami

Do dziś arena nie jest ruiną, nadającą się tylko do zwiedzania — służy jako miejsce koncertów i festiwali, a także innych świąt o znaczeniu lokalnym. 

Na przykład, Festiwal Filmowy w Puli, odbywający się w amfiteatrze, przez lata przyciągał wielkich aktorów, takich jak: Elizabeth Taylor, Richard Burton i Orson Welles. 

Koncertował tu, również, Elton John. Do dziś w muzeum amfiteatru starannie przechowywany jest plakat jego występu.

Na potrzeby takich wydarzeń zainstalowano nowoczesną scenę, akustykę i oświetlenie. Oczywiście, może to wywoływać mieszane emocje. Trochę psuje się autentyczność, ale miło jest widzieć amfiteatr utrzymany żyje dalej.

Latem, co tydzień w amfiteatrze w Puli odbywa się widowisko historyczne Spectacvla Antiqva, obejmujące walki gladiatorów na arenie oraz wtajemniczenie w subtelności życia starożytnych Rzymian — możliwość skosztowania potraw i wina z antycznych receptur oraz przymierzenia ubrań z tamtych czasów.

Spektakle (walki gladiatorów) zaczynają się o 20.30. Koszt takich występów nie przekracza 70 Kn (10 euro). Widzowie zasiadają na kamiennych siedziskach amfiteatru. Wieczorem są zimne i najlepiej mieć ze sobą małą turystyczną matę do siedzenia.

Dziś arena jest nadal wykorzystywana do organizacji lokalnych koncertów i festiwali

Szczególnie uderzył nas brak ludzi na arenie, podczas samotnego spaceru wśród tego antyku. 

Amfiteatr w Puli jest jedynym rzymskim amfiteatrem, w którym zachowały się wszystkie 4 wieże boczne i reprezentowane są wszystkie 3 rzymskie porządki architektoniczne. 

Im wyżej wspinaliśmy się na trybuny dla widzów i górną kondygnację, tym ciekawsze stawały się widoki wokół amfiteatru. Przez łukowate ściany areny zobaczyliśmy morze, port i dźwigi fabryki Uljanik.

Przez łuki amfiteatru można zobaczyć dźwigi stoczni Uljanik

9 ciekawostek o Amfiteatrze w Puli

  1. Swego czasu amfiteatr w Puli mieścił do 23 tysięcy widzów (dla porównania, Koloseum w Rzymie mieściło ponad 50 tysięcy).
  2. Miejsc dla widzów jest teraz znacznie mniej — około 5 tysięcy, choć to i tak imponująca liczba, dla tak małego miasta, jak Pula. 
  3. Pierwszy amfiteatr w Puli był drewniany i pojawił się w 27 roku p.n.e. Następnie, została odbudowana i ponad sto lat później, w 79 roku n.e., pojawiła się budowla, którą widać teraz. 
  4. Arena przetrwała zadziwiająco dobrze przez prawie 2000 lat, choć, prawie, nie była używana od V wieku, kiedy cesarz Honoriusz zakazał walk gladiatorów. 
  5. W okresie średniowiecza wnętrze amfiteatru zostało częściowo rozebrane — kamienie posłużyły do budowy domów w pobliżu, a sama arena, wewnątrz, służyła do wypasu bydła. Mimo to, w średniowieczu odbywały się tu, od czasu do czasu, turnieje rycerskie i jarmarki.
  6. Współczesny amfiteatr powstał za czasów cesarza Wespazjana — zasłynął on, przede wszystkim, z łaźni, ale pod jego rządami, również, wprowadzono szczególną estetykę do budowy aren (za jego czasów powstało słynne Koloseum).  
  7. Wcześniej, w lochach znajdowało się wiele fontann z pachnącą wodą — dodawano do nich lawendę i inne śródziemnomorskie zioła. Raczej była po prostu potrzebna, by zagłuszyć zapach z komnat gladiatorów i bestii.
  8. Aby podnieść ludzi i bestie na arenę, w podziemiach zbudowano imponujący system wind. Niektóre z mechanizmów dźwigowych nadal przetrwały w lochach areny i można je nawet pokręcić, jeśli jest to pożądane. 
  9. W XVI wieku pojawiły się propozycje rozebrania areny i przeniesienia jej do Wenecji. Na szczęście, jednak, do tego nie doszło.

Tylko ta rzymska arena zachowała do dziś wszystkie cztery swoje trybuny i trzy porządki architektoniczne

Istryjskie Muzeum Archeologiczne w podziemiach amfiteatru

Gladiatorzy wchodzili na pole walki z przejść podziemnych pod areną. Pod areną znajdował się, również, system kanałów, w których zbierała się woda deszczową i ścieki. Tymi korytarzami gladiatorzy wychodzili do swojej, czasem ostatniej, walki.

Dostęp do piwnicy można uzyskać w pobliżu głównego wejścia. Poniżej można zobaczyć nie tylko korytarze, którymi gladiatorzy wchodzili na arenę oraz miejsca, w których trzymano lwy i krokodyle, ale, także, ekspozycję istryjskiego Muzeum Archeologicznego. 

Wystawa ta, pod nazw «Maslinarstvo i vinogradarstvo u Istri u antiko doba», opowiada o historii produkcji oliwy z oliwek i wina na półwyspie Istria.

Korytarze, przez które gladiatorzy wchodzili na arenę i miejsca, gdzie trzymano lwy i krokodyle

Сo nieoczekiwanie, wystawa wcale nie jest o walkach gladiatorów. W podziemnych pomieszczeniach, pod areną, znajdują się artefakty z czasów rzymskich. Wśród nich są, młynki, maszyny do tłoczenia i dzbanki do przechowywania oliwy z oliwek.

Można tu, również, zobaczyć mapy starożytnych szlaków handlowych, które przechodziły przez Pulę i dowiedzieć się, jak niektóre miasta nazywały się w czasach starożytnych.

Istryjskie Muzeum Archeologiczne w podziemiach amfiteatru

Organizatorzy wystawy wykonali kawał dobrej roboty. Dzięki słabemu oświetleniu i wentylacji, rzeczywiście ma się poczucie obecności i, naprawdę, czuje się klimat czasów rzymskich.

Wcześniej, zwiedzanie wystawy było wliczone w cenę biletu. Teraz, trzeba kupić dodatkowy bilet. W 2021 roku koszt wynosił 25 Kn (około 3,5 euro).

Zdjęcia amfiteatru w Puli

Arena przetrwała zadziwiająco dobrze przez prawie 2000 lat, choć, prawie, nie była używana od V wieku, kiedy cesarz Honoriusz zakazał walk gladiatorówArena przetrwała zadziwiająco dobrze przez prawie 2000 lat, choć, prawie, nie była używana od V wieku, kiedy cesarz Honoriusz zakazał walk gladiatorów

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp