Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Czerwone jezioro i Niebieskie jezioro w Imotski Chorwacja: jak tam dojechać, co jeszcze warto zobaczyć i zrobić

Czerwone jezioro i Niebieskie jezioro w Imotski Chorwacja: jak tam dojechać, co jeszcze warto zobaczyć i zrobić

Zaktualizowano 12 marca 2023 r.

Piękno Chorwacji polega na tym, że Ten kraj jest odwiedzany nie tylko ze względu na nadmorskie kurorty. Na przykład, w głębi Riwiery Makarskiej znajduje się ciekawe miasteczko — Imotski. Głównymi atrakcjami w jego okolicy, są słynne Czerwone i Niebieskie Jeziora. 

Dlaczego warto odwiedzić te Imotski:

  • Po pierwsze — jeziora Imotski są bardzo piękne i warto poświęcić cały dzień na ich zwiedzanie. 
  • Po drugie — w jednym z nich (w Niebieskim Jeziorze) można się kąpać. 
  • I po trzecie — miejsca te nie są jeszcze tak popularne, z turystycznego punktu widzenia, więc jest okazja, by na jeden dzień uciec od turystycznego zgiełku (co w kurortowej Chorwacji, w szczycie sezonu, nie jest takie proste).  

Następnie, opowiem o naszych doświadczeniach z wyjazdu do Imotski. Opiszę jak tam dojechać, jak wyglądają Jeziora Imotskie, co jeszcze warto zobaczyć w miasteczku i dam kilka wskazówek, które przydadzą się tym, którzy chcą odwiedzić te miejsca.

Miasteczko Imotski

Jest to prowincjonalne miasto położone na skalistych wzgórzach środkowej Dalmacji, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Miasto leży w sercu kontynentu i jest oddzielone od Morza Adriatyckiego pasmem górskim Biokovo. 

Imotski słynie z unikalnych jezior krasowych — Niebieskiego (Modro jezero) i Czerwonego (Crveno jezero).

Jeśli zwiedziliście już jeziora i kilka innych atrakcji, które opiszę w tym artykule, nie ma sensu zostawać dłużej w mieście. 

Jest, jednak, kilka kawiarni na Setaliste Stjepana Radica, gdzie można coś przekąsić przed wyjazdem. Ale pamiętaj, że atmosfera w miasteczku jest bardzo zrelaksowana i o godzinie 11 po południu w lokalnych jadłodajniach można się tylko napić kawy i wody.

Miasteczko Imotski

Tutaj, piękne, zabytkowe domy, a ulice, na których stoją, czyste i opuszczone (jeśli nie liczyć indywidualnych gości w kawiarniach na świeżym powietrzu). Jego kolorowe brukowane uliczki są ciche, bez tłumów turystów, bez samochodów i tylko kilku podróżników pozujących do selfies.

To chyba, dlatego, ludzie kochają Imotski — spokój i tajemnicza atmosfera, unosząca się w ciepłym powietrzu. Tutejsze stare domki ozdobione są rzeźbionym kamieniem, co czyni Imotski jednym z najpiękniejszych dalmatyńskich miasteczek.

Imotski to starożytne miasto, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z X wieku. Miasto znajduje się na terytorium, które kiedyś było częścią starego chorwackiego regionu Emoche, w sercu wielkiego regionu Imotski, który obejmuje powierzchnię około 626 km.kw. 

Dziś, mieszka tu ponad 10 tysięcy mieszkańców. Klimat, jak w nadmorskich miejscowościach Riwiery Makarskiej, jest śródziemnomorsko-kontynentalny — bardzo wygodny do życia.

Nad miastem góruje stara chorwacka twierdza Topana i pobliski kościół, z XVIII wieku — Gospe od Andjela. Granice miasta obejmują, również, wioski Vinjani, Glavina i Medvidovica Drara.

Na zachodnim krańcu miasta, w głębokim zapadlisku, leży słynne Niebieskie Jezioro, a zaledwie 1 km dalej Czerwone Jezioro, najgłębsze w Europie. O jeziorach, które są dziedzictwem kulturowym regionu Imotski, krążą legendy. 

Jeziora są fenomenem wodnym i geologicznym oraz światową rzadkością. Oprócz tych dwóch jezior, w pobliżu znajduje się wiele bezwodnych zapadlisk, które kiedyś, również, były jeziorami.

Może się przydać: Apartamenty, hotele i wille do wynajęcia w Imotski

Jak dojechać do Imotski

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Imotski i jego jezior jest samochód. Najpierw, trzeba jechać autostradą A1. Następnie, zjechać w kierunku Hercegowiny, w pobliżu miasta Zagvozd. 

Stamtąd, należy jechać drogą D76 i kierować się nią prosto do Imotski. Droga jest ładna i malownicza — dojazd na miejsce jest dość łatwy. Ogólnie, rzecz biorąc, otaczające Was na tej wycieczce widoki sugerują, że w Chorwacji powinniście jeździć tylko w kabriolecie.

Droga do jezior wije się w górę i w dół, przez tereny górskie, więc każdy kto może dostać choroby lokomocyjnej powinien zabrać ze sobą tabletki na tę uciążliwość.

Nie należy się martwić o parkowanie. W Imotski nie ma z tym żadnego problemu. Nawet w pobliżu jezior jest mnóstwo darmowych parkingów.

Droga D76 — prowadzi prosto do Imotski. Droga jest dobra i malownicza

Jeśli nie jesteś samochodem — wiele autobusów, które przejeżdżają przez Omiś, ze Splitu lub Trogiru, robi zwrot w Zagvozd, aby zatrzymać się w Imotski. 

Wszystkie regularne autobusy zatrzymują się na wschodnim skraju miasta (tam znajduje się miejski dworzec autobusowy). 

Stąd można zejść na główny plac miasta, otoczony kamiennymi domami z charakterystycznymi zielonymi okiennicami. Z tego miejsca łatwo dojść do początku zejścia do Niebieskiego Jeziora.

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Niebieskie jezioro w Imotski

Ulica Bruna Bušića prowadzi do Niebieskiego Jeziora, tuż na zachód od głównego placu miasta. Dziesięciominutowy spacer zaprowadzi was do pierwszego ze zbiorników Imotski.

Z góry, Niebieskie Jezioro nie jest widoczne wszędzie, a, czasem, nawet będąc blisko, trudno domyślać się, gdzie może być tu ukryte.  

Piękno jeziora można docenić tylko ze specjalnie przygotowanych stanowisk widokowych, skąd jezioro wygląda jak błękitna kropla wody, a pływający w nim ludzie — jak ziarenka piasku w tej kropli. 

Dopiero po 20 minutowym zjeździe zygzakiem do jeziora można zobaczyć je w całej okazałości i docenić czystość jego wody.

Czasem, gdy jest się blisko, trudno nawet zgadnąć, gdzie może być ukryte jezioro

Niebieskie Jezioro to najpiękniejszy obiekt przyrodniczy Chorwacji, jedno z dwóch jezior Imotski, pochodzenia krasowego. 

Jego powierzchnia wynosi 38,9 ha. Leży na dnie głębokiego zapadliska, o wymiarach 500 na 800 metrów. Od górnej krawędzi urwiska zapadlisko ma głębokość około 220 metrów, a z góry prowadzi do niego długa, spiralna ścieżka. 

Poziom wody w Niebieskim Jeziorze sięga, zwykle 90 metrów. Ale zmienia się on, w zależności od pory roku. Czasami jezioro wysycha i wtedy mieszkańcy używają jego dna, jako boiska do piłki nożnej.

Mieliśmy cierpliwość i rozpoczęliśmy zejście do jeziora. Ścieżka podąża w dół po najłagodniejszym zboczem zapadliska, a, na krawędziach tego zbocza, opiera się na stromych klifach.

Ścieżka schodzi do tej kotliny, która przypomina księżycowy krater i, po minięciu kilku punktów, z których roztaczają się wspaniałe widoki, dochodzi do brzegu wody. 

Ścieżka jest nierówna i kamienista, pokryta dużym kamieniem i gruzem. W związku z tym, chodzenie w lekkich butach jest dość bolesne. Zdecydowanie radzę założyć wygodne buty o mocnej podeszwie, najlepiej trenażery (nie przejmujcie się miejscowymi, którzy zjeżdżają nad jezioro w klapkach).

Ścieżka do jeziora jest nierówna i kamienista, pokryta dużym kamieniem i gruzem

Zejście w dół było dość łatwe. Miejscami, ścieżka była w cieniu, gdzieś w słońcu. Ale, cały czas myślałem — jak my wrócimy do góry?!

Po 10 minutach spaceru, w końcu, zobaczyliśmy jezioro poniżej. W lecie jest rzeczywiście bardzo niebieskie. 

Stąd do jeziora są jeszcze 3 zakręty drogi, a tuż, przed jeziorem, jest mały, ale stromy i kamienisty zjazd na brzeg. W tym miejscu należy zachować jak największą ostrożność.

Tuż, przed jeziorem, jest mały, ale stromy i kamienisty zjazd na brzeg

Z bliska jezioro jest jeszcze piękniejsze i bardziej tajemnicze. Woda w Niebieskim jeziorze jest świeża, a pływanie w niej to wielka przyjemność! Była tak przejrzysta, że można było zobaczyć dno, a zachodzące słońce dodawało złotego odcienia niebiesko-zielonej wodzie.

W tym samym czasie, był jeden śpiący wspinacz skalny, jeden pływak, pływający wzdłuż brzegu, i dwie dziewczyny z niemowlakiem. Zostawiając dziecko do spania na plaży, poszły popływać. Uderzająca różnica, np., w stosunku do zbiornika u stóp wodospadu Skradinski Buk, w parku Krka, gdzie w sezonie jest bardzo tłoczno.

My, natomiast, postanowiliśmy tylko umyć nogi. Mimo upałów panujących latem, woda była bardzo zimna, po prostu lodowata.

Pływanie w Niebieskim jeziorze jest dozwolone. Trzeba, jednak, zachować maksymalną ostrożność. Wejście do wody jest kamieniste. Jednocześnie, skały są bardzo śliskie i tylko wydaje się, że przy brzegu będzie płytko, a w rzeczywistości będzie bardzo głęboko.

Woda w Niebieskim jeziorze jest świeża, a pływanie w niej to wielka przyjemność

Niebieskie jezioro cennik

Cena wizyty na Niebieskie Jezioro wynosiła wcześniej 30 Kn (4 euro) dla osoby dorosłej i 15 Kn (2 euro) dla dzieci. 

W 2020 r. zwiedzanie stało się bezpłatnie, ze względu na spadek ruchu turystycznego, w wyniku COVID-19,

Już w 2021 roku ponownie wprowadzono opłatę za wstęp, a jej koszt został podniesiony (najwyraźniej po to, aby nadrobić pieniądze, które zostały utracone w poprzednim roku). 

Teraz, aby przejść ścieżką do Niebieskiego Jeziora w chorwackim Imotski, musisz zapłacić 40 Kn (około 5,4 euro dla dorosłych) i 20 Kn (około 2,7 euro dla dzieci i młodzieży, poniżej 18 lat).

Przy okazji, na wejściu do Niebieskiego Jeziora znajduje się bistro. Tak się one i nazywa — Modro Jezero. W menu są lody i naleśniki

Czerwone jezioro w Imotski

Z Niebieskiego jeziora do Czerwonego jeziora trzeba przejść około kilometra, wzdłuż ulicy, zwanej Put Crvenog Jezera. 

Jest to, również, osobny i bardzo piękny park. Tutaj, też, polecam założyć trenażery, dla wygodniejszego poruszania się po tym parku.

Czerwone Jezioro jest znacznie mniejsze niż Niebieskie. Ale, w przeciwieństwie do sąsiedniego jeziora, nigdy nie wysycha, ponieważ jest zasilane przez wody podziemne.

Park przyrodniczy Črveno jezero

Nie ma do niego specjalnego zejścia. Jezioro można oglądać jedynie z tarasu widokowego, znajdującego się przy samej dróżce (tuż przy krawędzi przepaści) i okolicznych zboczach. 

Z jakiegoś powodu, myśleliśmy, że jezioro rzeczywiście będzie miało czerwono-brązowy kolor. Okazało się, że tak nie było. Jest ciemno-turkusowe i tylko obramowujące je strome klify mają kolor czerwonego wapienia.

Widok z tarasu widokowego jest tak piękny, że po prostu zapiera dech w piersiach. 

Każdy, kto przychodzi popatrzeć na jezioro Črveno z tarasu widokowego, rzuca kamienie w dół w nadziei, że zobaczy, jak zanurzają się w wodzie.

Widok z tarasu widokowego jest tak piękny, że po prostu zapiera dech w piersiach

Nikt, jednak, nie jest w stanie tego zobaczyć — kamienie znikają bez śladu gdzieś w dole. Wydaje się, że kamień leci w kierunku środka jeziora, ale, po kilku sekundach, jego trajektoria, zdaje się, zmieniać i spada gdzieś, przed dotarciem do wody.

Prawdopodobnie, z tego powodu znalezienie kamyka na platformie obserwacyjnej, i wokół niej, jest, prawie, niemożliwe, a znający się na rzeczy ludzie przynoszą kamienie ze sobą.

Istnieje legenda o tym, jak powstało jezioro Czerwone. W skrócie, opowiada ona o pewnej, bardzo bogatej rodzinie, która nie wpuściła głodnego biedaka i jego dzieci do progu i wyśmiewała ich, wyrzucając chleb w błoto. 

Bóg się rozgniewał i otworzył ziemię pod domem. W tym miejscu powstało jezioro, a każdy przechodzący obok musiał wrzucać do niego kamienie, aby bezduszni właściciele domu nie mieli spokoju.

Inne atrakcje w Imotski

Dla tych, którzy, tak jak my, przyjeżdżają do Imotski na cały dzień, z noclegiem, oprócz jezior Imotski będzie tu co oglądać. Oprócz samego miasteczka, które zasługuje na nieco uwagę, można, również:

  • zwiedzić średniowieczny klasztor zakonu św. Franciszka z Asyżu, z imponującą kolekcją artefaktów, odkrytych podczas wykopalisk archeologicznych wczesnochrześcijańskiej bazyliki na terenie klasztoru Franciszkanów;
  • wizyta w ruinach średniowiecznej cytadeli Topan;
  • skosztować wina w jednej z lokalnych winiarni.

Klasztoru nie udało nam się zobaczyć, ale zwiedziliśmy twierdzę i winiarnię.

Twierdza Topana

X-wieczna twierdza nie jest zbyt dobrze zachowana — same ruiny. Ale, na pewno, warto wejść na górę dla innego widoku na Niebieskie jezioro z innego punktu widokowego. Jeśli starczy czasu, warto poświęcić 40 minut swojego czasu i zrobić kilka pięknych zdjęć.

Ta starożytna, obronna fortyfikacja znajduje się na wzgórzu, w pobliżu miasta Imotski. Z jej murów można podziwiać oszałamiający widok nie tylko na Modro jezero, ale, także, na stadion piłkarski miejscowej drużyny (który, nawiasem mówiąc, jest jednym z najpiękniejszych boisk piłkarskich na świecie).

Pierwsze wzmianki o mieście Imotski pochodzą z początku X wieku, czyli na długo przed tym, jak Turcy Osmańscy przybyli na te ziemie i zdobyli jedno z najpiękniejszych miast Bośni i Hercegowiny. W tym samym czasie, w X wieku, powstała tu, także, twierdza, której kamienne ruiny do dziś stoją na wzgórzu, nad miastem.

Ta starożytna, obronna fortyfikacja znajduje się na wzgórzu, w pobliżu miasta Imotski

Przez wiele lat twierdza miała ogromne znaczenie strategiczne. Przez ponad dwa wieki należała do wielkiego Imperium Osmańskiego, a za czasów Republiki Weneckiej cytadela Topany należała do wpływowej rodziny Mocenigo z Wenecji. 

Od początku swego istnienia twierdza Topana służyła, jako pełnoprawna fortyfikacja obronna i chroniła miasto Imotski, aż do początku XX wieku, kiedy to na jej terenie wybudowano magazyny. 

Później, w twierdzy mieściło się Muzeum Historii i Kultury miasta. Dziś, Topana jest ważnym zabytkiem historycznym o znaczeniu krajowym.

Twierdza Topana i widoki, które otwierają się z pozostałości jej murów

Winiarnia Vina Đuzel

W końcu zdecydowaliśmy się na degustację w rodzinnej winnicy Vina Đuzel (Glavina gornja 81, 21260, Imotski), położonej na obrzeżach Imotski.

Sami znaleźliśmy ją na mapie i postanowiliśmy spróbować lokalnych win. Przy okazji, zamieściłem wcześniej artykuł o 9 winnicach, które, w różnym czasie, odwiedziliśmy w Chorwacji (są w nim nasze recenzje o wizytach w winnicach na Istrii, w Dalmacji kontynentalnej, na Korculi i Hvarze — gorąco zachęcam do przeczytania).

Zadzwoniliśmy na podany numer i pół godziny później degustowaliśmy wino w dużym, jasnym pomieszczeniu, ze świetnymi widokami. 

Robią tu tradycyjne czerwone wino wytrawne — Trnjak, białe z autochtonicznej odmiany Kujundžuša (bardzo lekkie wino do ryb), a także białe Chardonnay i Rosé.

Produkuje się tu cztery rodzaje wina

Po zapłaceniu za degustację — 50 Kn (niecałe 7 euro) za osobę — spróbowaliśmy czterech rodzajów wina i wysłuchaliśmy historię lokalnego winiarstwa i tej winnicy. Następnie, pokazano nam piwnicę z winami i zabrano na wycieczkę po winnicach. 

Bardzo uduchowiona winnica i dobrej jakości wino — polecam! My osobiście kupiliśmy sobie trzy butelki: Trnjak, Rosé i Kujundžuša.

Wycieczki do Imotski z wizytą nad Czerwonym i Niebieskim jeziorami

Na końcu tego artykułu postanowiłem zebrać kilka opcji zorganizowanych wycieczek do miasta Imotski, z wizytami nad Niebieskim i Czerwonym jeziorami. Zasadniczo, wycieczki te są dostępne ze Splitu lub Trogiru i obejmują zwiedzanie lokalnych winiarni:

Ze Splitu: degustacja wina w głębi Dalmacji — Imotski — wycieczka obejmująca zwiedzanie obu jezior Imotski, Starego Miasta i twierdzy Topana. Wizyta w piwnicy winiarni Jagul, w celu degustacji wina i tradycyjnych dalmatyńskich przekąsek. Wycieczka all-inclusive (transfery, opłaty za wstęp, wino i przekąski).

Ze Splitu: Imotski Blue & Red Lake Tour z degustacją wina — kolejna wycieczka do jezior Imotski ze Splitu, która kończy się degustacją wina. Tylko podczas tej wycieczki otrzymasz skuter elektryczny do zwiedzania ulic starożytnego Imotski. Dzięki tej innowacji w mieście będzie znacznie więcej do zobaczenia, niż gdybyś musiał przejść przez nie pieszo. Następnie, wizyta nad obydwoma jeziorami Imotski i zakończenie wycieczki — w słynnej winiarni Grabovac, z degustacją wina i dalmatyńskimi przekąskami.

Dalmacja: jeziora niebieskie i czerwone oraz degustacja wina — 6-godzinna wycieczka ze Splitu lub Trogiru. Wizyta w mieście Imotski, nad Czerwonym i Niebieskim jeziorami, a na koniec, w winnicy rodziny Podrumi Šimunović. 

Wszystkie dostępne wycieczki do Imotski, z wizytami nad Niebieskim i Czerwonym jeziorami, można znaleźć pod tym linkiem.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp