Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Morze w Chorwacji: gdzie podróżować drogą morską, kurorty nadmorskie, najbardziej malownicze zatoki, morskie rozrywki i aktywności

Morze w Chorwacji: gdzie podróżować drogą morską, kurorty nadmorskie, najbardziej malownicze zatoki, morskie rozrywki i aktywności

Zaktualizowano 20 maja 2023 r.

Chorwacja to niesamowicie piękny kraj gór nad morzem, o łagodnym śródziemnomorskim klimacie i pięknych okolicznościach przyrody. Mimo popularności tego kraju wśród turystów, pytanie «nad jakim morzem leży Chorwacja?», tradycyjnie, pojawia się dość często, zarówno na forach podróżniczych, jak i w boxach szybkich odpowiedzi Google.  

W tym artykule postaram się szczegółowo opowiedzieć o morzu w Chorwacji, gdzie można wybrać się morzem na dzień lub dwa, o najbardziej malowniczych zatokach tego kraju i rozrywkach związanych z morzem. 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz mógł sam zdecydować, który chorwacki kurort nadmorski wybrać i zaplanować swoje nadmorskie wakacje w tym kraju.

Nad jakim morzem leży Chorwacja?

Morze Adriatyckie u wybrzeży Chorwacji jest bardzo czyste. W wielu miejscach woda ma aż 40, a nawet 60 metrów przejrzystości! W tym przypadku, wielu turystów zauważa bardzo nietypowy i piękny kolor wody — lazurowy błękit. Jest to zasługa rozpuszczonych w niej soli i minerałów, które, zresztą, uważane są za pożyteczne dla zdrowia.

Warto zauważyć, że czasami, dla niektórych wczasowiczów, woda wydaje się nieco chłodna. Wynika to, właśnie, z jej czystości. Brudną wodę znacznie łatwiej jest ogrzać słońcu.

Stężenie soli jest tu dość wysokie (ok. 3,5-3,8%, w najbardziej zasolonym, morzu Czerwonym, ok. 4,1%) — łatwo, więc, będzie się kąpać. Dla wygody turystów, na prawie wszystkich popularnych plażach można znaleźć prysznice ze słodką wodą.

Należy zaznaczyć, że wszystkie chorwackie plaże są miejskie, z wolnym dostępem (nawet te, formalnie należące do hoteli). Są plaże piaszczyste, kamieniste, żwirowe i betonowe.

Prysznic na wszystkich plażach jest bezpłatny (przynajmniej, my nie spotkaliśmy innego), ale za leżaki i parasole trzeba zapłacić. 

Najtańszą cenę spotkaliśmy na plaży Crikvenica — 20 Kn (2,7 euro) za komplet (krzesło + parasol), a najdroższe ceny zaproponowano nam na plaży Bijeca (w Puli) — 40 Kn (5,4 euro), osobno za parasol i leżak lub 80 Kn (5,4 euro), komplet.

Wszystkie plaże w Chorwacji są miejskie, z bezpłatnym wstępem, wszystkie prysznice są również bezpłatne, ale za leżaki i parasole trzeba płacić

Temperatura wody w Chorwacji na morzu

Temperatura morza w lecie utrzymuje się na stałym poziomie +26°C, a czasami osiąga +28°C, dzięki ciepłym prądom, które przemieszczają się na północ wzdłuż chorwackiego wybrzeża Adriatyku.

Najcieplejsze wody są wzdłuż wybrzeża Południowej Dalmacji (średnio, +27°C). A najzimniejsza woda, jaką spotkaliśmy latem, była w okolicach słynnej piaszczystej plaży Zlatni Rat na południowym cyplu wyspy Brać (na początku lipca temperatura wody wynosiła +22°C).

Nie wiem kogo to zainteresuje, ale wspomnę, że zimą temperatura wody morskiej w Chorwacji rzadko spada poniżej +6°C.

Plaża zatoki Zlatni Rat — nawet na początku lipca temperatura wody może być, zaledwie +22°C

Jaki urlop w Chorwacji w różnych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

Gdzie z Chorwacji można podróżować drogą morską?

A mówiąc o miejscach, do których można się wybrać z Chorwacji drogą morską, nie sposób nie wspomnieć o jednodniowych wycieczkach do Wenecji. Dla takich krótkich podróży powstała cała infrastruktura promowa. O tym, jak pojechać do Wenecji przez 1-2 dni, pisałem dokładnie wcześniej.

Z Istrii można, również, popłynąć promem do innego głównego portu w historycznym włoskim regionie Friuli-Venezia Giulia — Triestu. Tradycyjnie, do tego miasta, pływają promy z stryjskich portów Poreč i Rovinj.

Oprócz Wenecji i Triestu, wszystkie inne główne włoskie porty na Adriatyku są bezpośrednio połączone z głównymi portami w chorwackim regionie Dalmacja. Na przykład:

  • port Ankona (Włochy) jest połączony drogą morską z portami w Chorwacji (Split, Zadar i Hvar)
  • port Pescara (Włochy) jest połączony z portami w Chorwacji (Split i Hvar)
  • port Termoli (Włochy) kursują promy z portu Korcula (Chorwacja);
  • a do portu Bari (Włochy) można płynąć bezpośrednim promem z Dubrownika (Chorwacja).

Przez Morze Adriatyckie, z Chorwacji, można, również, dotrzeć do Słowenii. Bezpośrednie promy do słoweńskiego portu Piran kursują z dwóch portów na Istrii (Poreč i Rovinj).

To wszystko. Co dziwne, nie ma bezpośrednich połączeń promowych z Chorwacji do sąsiedniej Czarnogóry ani, tym bardziej, do Albanii, położonej dalej na południe.

Mapa połączeń promowych z Chorwacji do innych krajów, na Morzu Adriatyckim

Chorwackie kurorty nadmorskie - który wybrać?

W tym artykule tylko pokrótce opisałem popularne chorwackie kurorty nadmorskie, opierając się na własnych wrażeniach. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat, radzę przeczytać mój artykuł o chorwackich miastach nad morzem.

Tutaj, chciałbym również zwrócić uwagę na następujące kurorty, położone, bezpośrednio, na wybrzeżu morskim:

  1. Dubrownik to, bez przesady, klejnot Adriatyku. Turyści przyjeżdżają tu nie tylko (i nie aż tak bardzo) na plażowanie. Grecy, Rzymianie, Wenecjanie — wiele narodów pozostawiło tu swój ślad. Dziedzictwo tych narodów można teraz zobaczyć w znanych, na całym świecie, zabytkach Dubrownika. Jedno z najdroższych miejsc wypoczynkowych w Chorwacji.

Dodatkowe artykuły o Dubrowniku: o komunikacji miejskiej, lotnisku miejskim, parkingach w Dubrowniku oraz o atrakcjach przyrodniczych w pobliżu miasta — wyspy Elafickie, wyspa Lokrum i kolejce linowej na górę Srđ.

Polecam wycieczki morskie z Dubrownika:  Kajakiem po morzu z przewodnikiem | Wyspy Elafickie z lunchem | Park Narodowy Mljet i wycieczka na 3 wyspy

  1. Split i pobliski Trogir, z wyspą Ćiovo, to historyczne, kulturalne i kurortowe centra Środkowej Dalmacji. 

Nie są, też, uważane za tanie kurorty. Jednak, dzięki licznym wioskom wakacyjnym w pobliżu i doskonałym połączeniom komunikacyjnym Splitu, istnieje wiele możliwości spędzenia urlopu na miarę wszystkich budżetów, z możliwością regularnych wizyt do Splitu i Trogiru, autobusem lub taksówką.

Dodatkowe artykuły o Splicie: o lotnisku miejskim, parkingach w Splicie oraz o głównej atrakcji miasta — Pałacu Dioklecjana.

Polecam wycieczki morskie ze Splitu i Trogiru: Błękitna Laguna, wrak statku i Šolta z lunchem i napojamiCałodniowy rejs na wyspę Hvar i Wyspy Paklińskie

  1. Poreč to mały kurort w północno-zachodniej Istrii. Jest bogaty starożytną architekturę z dwutysiącletnią historią. 

Największy klub nocny w kraju, Byblos, przyciąga latem fanów tańca do rana. Ceny wakacji tutaj, również, są ponadprzeciętne, w porównaniu z resztą Chorwacji.

Polecam wycieczki morskie z Poreča:  Rejs do Wenecji w 1 lub obie strony | Rejs po fiordzie Lim, Rovinj i Vrsar z lunchem

  1. Makarska jest stolicą Riwiery Makarskiej. Jeśli chodzi o koszty wypoczynku, kurort może równać się z ultra drogim Dubrownikiem. 

Dzięki położeniu na wąskim pasie, pomiędzy morzem a masywem górskim Biokovo, jest tu cieplej niż w pozostałych częściach Dalmacji. Dzięki temu, sezon kąpielowy trwa tu aż do października.

Polecam wycieczki morskie z Makarskiej:  Prywatna jednodniowa wycieczka żeglarska na Riwierę Makarską | Wycieczka łodzią z rurką po Hvarze, Brac lub Riwierze

  1. Pula i Medulin (półwysep Istria). Pierwsze z nich to starożytne miasto portowe, łączące zabytki z czasów rzymskich z nowoczesnymi hotelami, centrami nurkowymi i malowniczymi zatokami morskimi. 

Drugie, to, położone nieopodal, miasto karnawałowe, z wieczornymi festynami i jarmarkami na promenadzie oraz licznymi klubami nocnymi, zlokalizowanymi tam, przy promenadzie.

Polecam wycieczki morskie z Puli: Snorkeling, pływanie i kajakarstwo z Błękitną JaskiniąRejs motorówką na półwysep Kamenjak | Łódź ze szklanym dnem i pływanie z rybami

Polecam wycieczki morskie z Medulin: Sunset Dolphin Tour | Całodniowa wycieczka łodzią po archipelagu z lunchem

  1. Wyspa Krk jest największą wyspą w kraju. Nadaje się, zarówno, do plażowania jak i do zwiedzania. Wybrzeże jest idealne na wakacje z dziećmi (tutaj, na większości plaż, jest łagodny spadek do wody, a piasek i drobne kamyczki nie skaleczą stóp).

Polecam wycieczki morskie z wyspy Krk: Półdniowy rejs katamaranem na 4 wyspy | Wycieczka łodzią na wyspę Rab i fiord Zavratnica z lunchem

  1. Wyspa Hvar, została uznana przez magazyn Forbes, za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp świata. To wyspa pięknych pól lawendowych, rodzinnych winiarni, zabytków (od czasów rzymskich do Napoleona) i plaż na każdy gust. Jest tu drogo (choć ceny są niższe niż w Dubrowniku i Makarskiej) i piękna.

Polecam wycieczki morskie z wyspy Hvar: Wycieczka łodzią motorową na wyspę Vis i Błękitną Jaskinię | Wycieczka jachtem na Wyspy Pakleni

  1. Wyspa Korcula — mnóstwo zabytków z epoki Weneckiej, gaje wiekowych sosen i odpowiedni aromat na całej wyspie. Do tego, rzadkie dla Chorwacji, piaszczyste plaże (w pobliżu słynnej wioski rybackiej Lumbarda) i lecznicze błota.

Polecam wycieczki morskie z wyspy Korcula: Wycieczka na wyspę Brac i plażę Zlatni Rat | Wycieczka jachtem do parku przyrody wyspy Lastovo

Jeśli wybieracie się na wakacje do Chorwacji po raz pierwszy i nie jesteście do końca pewni, który chorwacki kurort nad Adriatykiem wybrać, przeczytaj mój artykuł o tym, gdzie pojechać na pierwsze wakacje w Chorwacji.

Mapa chorwackich kurortów nadmorskich

Mapa chorwackich kurortów nadmorskich

Najbardziej malownicze zatoki Chorwacji nad Adriatykiem

Ze względu na wielkie wcięcie wybrzeża Chorwacji, istnieje tu niemal nieskończona ilość zatok (dodajmy do tego zatoki licznych chorwackich wysp). Morze w zatoczkach jest nieco inne i, zazwyczaj, różni się od morza na wybrzeżu.

Wybranie najlepszych jest bardzo trudne, ale można prześledzić np. które z zatoczek są najczęściej odwiedzane przez jachty. Poniżej wybrałem 12 najciekawszych (moim zdaniem) chorwackich zatok nad Adriatykiem, uszeregowanych od północy do południa kraju.

Zatoka Vlaška Mala, na wyspie Pag, słynie z tego, że na jej dnie znajdują się pozostałości zatopionego statku handlowego z I wieku p.n.e., a w zatoce Caska pod wodą ukryte jest całe zatopione miasto.

Zatoka Krivica, na wyspie Lošinj, jest jedną z wizytówek Chorwacji. Jest to jedna z najbardziej osłoniętych zatok w tej części Adriatyku i szczyci się wielowiekowymi sosnami, rosnącymi praktycznie tuż przy brzegu.

Zatoka Sakarun — znajduje się na wyspie Dugi otok, w Środkowej Dalmacji. Ta zatoka ma wszystkie atrybuty rajskiego miejsca — turkusowe morze i drobny biały piasek na lokalnej plaży. Miejsce to jest idealne na rodzinne wakacje oraz dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę Malediwów, nie opuszczając granic Unii Europejskiej.

Wycieczki do zatoki Sakarun zobacz pod tym linkiem

Zatoka Sakarun na wyspie Dugi otok, w Środkowej Dalmacji

Zatoka Krknjaš to prawdziwy raj na wyspie Drvenik Veli, z krystalicznie czystym morzem i bardzo piękną linią brzegową pobliskich wysp. Tutejsze plaże to nie zwykłe chorwackie żwirki i głazy, ale miękki, biały piasek.

Zatoka jest bardziej znana jako Błękitna Laguna i jest wyjątkowo popularną trasą wycieczek i turystyki wodnej w kurortach Środkowej Dalmacji.

Wycieczki do zatoki Krknjaši (Błękitna Laguna) zobacz pod tym linkiem

Warto wspomnieć o zatoce Osibova, w północnej części wyspy Brać. Pomimo swojej popularności, można ją określić, jako miejsce, w którym można znaleźć atmosferę odosobnienia, spokoju i obcowania z naturą.

Zatoka Velo Farska — również położona na wyspie Brać, wita swoich gości bujną śródziemnomorską roślinnością, łagodną kamienistą plażą i spokojną atmosferą odosobnienia. Jest to idealne miejsce, zarówno na relaksujące wakacje, jak i nurkowanie.

Zatoka Vinogradišće, w południowej części wyspy Hvar, jest głęboko wcięte w brzeg i chronione przed wiatrami i silnymi falami. Jest tu mała piaszczysta plaża, w pobliżu znajdują się restauracje, a otoczenie zdobią egzotyczne rośliny, sprowadzone z różnych stron świata.

Zatoka Stiniva znajduje się na niewielkiej, kurortowej wyspie Vis. Tutejsza plaża została uznana za najlepszą plażę Europy w 2016 roku. Otoczona jest stromymi klifami i prowadzi do niej wąska ścieżka.

Wczasowiczów przyciągają tu najczystsze lazurowe wody, drobny żwir, dobrze rozwinięte szlaki turystyczne, możliwości snorkelingu i wędkowania. Woda jest zawsze ciepła i spokojna.

Wycieczki z wizytą w zatoce Stevina zobacz pod tym linkiem

Zatoka Stiniva na wyspie Vis

Zatoka Bratinja Luka znajduje się na wyspie Korcula, słynącej z piaszczystych plaż, jak również bogatej zieleni gajów sosnowych. Co prawda, plaża jest tu kamienista, ale za to piękna, a woda bardzo przejrzysta. Miejsce to jest idealne na sportowe wakacje nad morzem.

Zatoka Bratinja Luka na wyspie Korcula, w pobliżu miasta Vela Luka

Zatoka Saplunara znajduje się na wyspie Mljet i jest otoczona starymi sosnami. Ta zatoka, z krystalicznie czystą wodą, oferuje, oprócz wspaniałej przyrody, spokojne plaże z drobnym piaskiem, które są rzadkością w Chorwacji. Temperatura wody w lecie może osiągnąć rekordową +28°C.

Wycieczki z wizytą w zatoce Saplunara zobacz pod tym linkiem

Zatoka Sunj znajduje się na małej wyspie Lopud. Tutejsza plaża uważana jest za jedną z najlepszych na całym Adriatyku. Na wyspie nie ma ruchu samochodowego, a powietrze jest czyste, wypełnione zapachami cytrusów i rozłożystych sosen (bezpośrednio przy brzegu znajduje się sosnowy gaj).

Na plaży wypoczywający mają do dyspozycji — kajaki, windsurfing i SUP surfing.

Wycieczki z wizytą w zatoce Sunj zobacz pod tym linkiem

Mapa 12 najbardziej malowniczych zatok w Chorwacji

Morskie rozrywki i aktywności w Chorwacji

Choć głównym skarbem kraju są Parki Narodowe (zwłaszcza, park Jezior Plitwickich i park Krka), w Chorwacji, jako w kraju nadmorskim, można znaleźć wiele rozrywek związanych z morzem.

Spróbujmy pokrótce opisać trzy, najbardziej popularne, z nich.

Nurkowanie w Chorwacji - zwiedzanie wraków statków i podwodnych krajobrazów

W czasach starożytnych przez Adriatyk przebiegały szlaki handlowe, prowadzące z południa Włoch na północ. Przemierzały go, zarówno, okręty wojenne, jak i statki handlowe, obładowane amforami z oliwą, winem i przyprawami. 

Podczas złej pogody i sztormów, wiele z nich, ulegało katastrofom, nie docierając do celu i pozostając na zawsze w morskich głębinach.

Dziś, pozostałości wraków statków z różnych epok historycznych, w pobliżu chorwackiego wybrzeża, można znaleźć w następujących miejscach:

  • w pobliżu wyspy Lastovo (XV-wieczny statek, obok którego leży najstarsza armata, znaleziona u wybrzeży Chorwacji);
  • w akwatorium wyspy Vis (pozostałości małego okrętu wojennego z 16 działami);
  • w akwenach wyspy Mljet (tu spoczywają szczątki antycznego statku, o długości 20 metrów, ze 155 odrestaurowanymi amforami, który zatonął ok. 2100 lat temu, podczas sztormu)
  • w pobliżu wyspy Cavtat — znajdują się trzy podwodne muzea (jedno z nich, to pozostałości zatopionego rzymskiego statku, spoczywające na głębokości 25-32 m);
  • w pobliżu miasta Rovinj — zatopiony jest okręt Baron Gauch, duma austro-węgierskiej marynarki wojennej (do ocalałej części okrętu mogą wejść nurkowie i płetwonurkowie);
  • w pobliżu wyspy Veli Brijun (tutaj, oprócz pozostałości po wrakach statków, pod wodą można zobaczyć również szczątki dinozaurów).

Oprócz wraków statków, Morze Adriatyckie, u wybrzeży kontynentalnej Chorwacji i chorwackich wysp, może zaprezentować nurkom piękno podwodnej flory i fauny, a nawet całe zatopione starożytne miasta:

  • na dnie, w pobliżu murów twierdzy Lovrijenac (w Dubrowniku), spoczywa ogromne XVI-wieczne działo, Jaszczurka, które zostało zrzucone do morza już po zakończeniu wojny z Napoleonem;
  • na archipelagu Kornati organizowanych jest aż 9 stref nurkowych — tylko tu można zobaczyć połączenie skalistych, nagich wysp i kolorowego, bujnego świata podwodnego (liczne rośliny podwodne, nieprzeniknione lasy czerwonych, żółtych i białych gorgonii, gąbki o różnych kolorach i kształtach, czerwone koralowce);
  • w pobliżu miasta Medulin, w miejskiej zatoce, znajdują się pozostałości starożytnego rzymskiego miasta Mutila.

Sprawdź następujące wycieczki z nurkowaniem: 

Jeśli jesteś początkujący i chcesz podjąć się nurkowania, będziesz potrzebował specjalnego szkolenia i certyfikatu nurkowego, który będzie ważny na całym świecie. 

W Chorwacji jest około stu centrów nurkowych, które są zarejestrowane w jednej z trzech międzynarodowych kategorii.

Wycieczki statkiem i łodzią - gdzie, jak i co można zobaczyć

Będąc na wakacjach w Chorwacji, łatwo jest wybrać się na wycieczkę statkiem po wodach Adriatyku i jego zatokach. Usługa jest dostępna w każdym nadmorskim kurorcie, a podaż jest, prawie zawsze, większa niż popyt. Dlatego, zawsze są wolne miejsca.

My postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i odbyliśmy wycieczki statkiem po archipelagach Kornati i Brijuni, a także po Błękitnej Lagunie, w pobliżu Trogiru i Błękitnej Jaskini, na wyspie Bishevo.

Sprawdź następujące wycieczki statkiem i łodzią:

Park Narodowy Kornati jest jednym z najbardziej popularnych kierunków dla wycieczek morskich w Chorwacji

Dania z owoców morza - gdzie spróbować i czego się spodziewać?

Choć delikatesy z owoców morza przygotowywane są, praktycznie, na całym chorwackim wybrzeżu, polecam spróbować ich w Mali Ston

To niewielkie miasteczko, niedaleko Dubrownika, które zostało nazwane ostrygową stolicą Chorwacji. Mimo tego przydomka, poza ostrygami, można tu skosztować niemal całej gamy owoców morza, jakie są poławiane w morskich wodach tego kraju.

W Chorwacji można skosztować potraw z kalmarów i ośmiornic, ryb słonowodnych, krewetek, małży i wielu innych. Jeśli finanse na to pozwalają — bardzo polecamy.

Sprawdź następujące wycieczki z degustacją owoców morza:

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp