Rafting i wycieczka wynajętą łodzią na rzece Cetina: porady, ceny 2023, zdjęcia, nasze osobiste doświadczenia

Zaktualizowano 24 grudnia 2022 r.

W tym artykule opowiem Wam o mekce turystyki aktywnej w Chorwacji — o rzece Cetina. Opiszę szczegółowo nasze doświadczenia z podróży wynajętą łodzią z silnikiem, po kanionie rzeki Cetina, oraz raftingu na Cetinie: gdzie je znaleźć, ile kosztują, dam kilka wskazówek i rekomendacji, a nawet powiem, jak zarezerwować online.

Rzeka Cetina

Cetina to piękna górska rzeka o długości 105 km w Chorwacji. Rzeka ma swoje źródło 7 km od miejscowości o tej samej nazwie, na stokach wyżyny Dynarskiej, na wysokości 385 m n.p.m. 

Część koryta rzecznego biegnie wąskim wąwozem, pomiędzy masywami górskimi Biokovo i Mosor, łącząc południowe wybrzeże z resztą kraju. W tym wąwozie znajduje się największy wodospad na rzece — Gubavica (48 m).

Niezależnie od tego, w której części rzeki się znajdziesz, będziesz urzeczony jej pięknem! Glony i zieleń, porastająca brzegi, sprawiają, że woda wydaje się szmaragdowa. W rzeczywistości, jest ona przejrzysta i czysta, a nawet służy jako źródło wody dla takich miast jak Tril i Omiś, przez które przepływa.

W mieście Omiś Cetina wpada do Morza Adriatyckiego, ale zanim pędzi w jego kierunku, przepływa przez malowniczy kanion.

Kanion rzeki Cetina

Kanion Cetina jest wynikiem wielowiekowej pracy rzeki Cetina w jej drodze do morza. Kanion ten jest rezerwatem przyrody od 1963 roku i służy jako ulubione miejsce turystyczne dla miłośników aktywnego i awanturniczego wypoczynku. 

Rozciąga się od miasta Omis, 8 km w górę wzdłuż koryta rzeki Cetiny, do Młynów Radmana. Niektóre z klifów w kanionie Cetina osiągają wysokość aż 300 metrów.

Zimą w miasteczku Omiś, w pobliżu kanionu, jest bardzo cicho i spokojnie. Ale w kwietniu i maju, kiedy morze jest już dość ciepłe, życie w Omiśie przyspiesza. Wiele osób ze Splitu i pobliskich miejscowości przyjeżdża tu, aby się poopalać, popływać w morzu, pospacerować po mieście lub posiedzieć w kawiarni.

O tej porze roku wspinaczy z całego świata można spotkać w Omiśu dosłownie na każdym kroku. Przyjeżdżają tu, by wspiąć się na klify kanionu rzeki Cetiny, które górują nad starym miastem.

Niestety, robią to nie tylko doświadczeni wspinacze, ale także ambitni początkujący. Dlatego, bardzo często w wiadomościach pojawiają się informacje o zaginięciu młodego człowieka z takiego czy innego kraju, który ostatnio był widziany na klifach.

Omiś

I, jak można sobie wyobrazić, wszystko to odbywa się w towarzystwie akcji ratunkowych i płaczu krewnych. Częściej zaginieni są odnajdywani na dnie jakiegoś wąwozu, a niektórzy nie są odnajdywani w ogóle. Podsumowując, jeśli nie umiesz, nie wspinaj się sam po skałach.

Oprócz alpinizmu, w tym okresie, w kanionie Cetina, a poniżej, wzdłuż biegu rzeki, rozpoczynają się również aktywne sporty rzeczne, takie jak: rafting, canoe i canyoning. W wielu biurach podróży takie działania są wpisane w listę usług i ofert. 

Nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, możesz śmiało spróbować, ponieważ będą Ci towarzyszyć doświadczeni instruktorzy. Więc to, wszystko, jest całkowicie bezpieczne.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o aktywnościach outdoorowych, to wcześniej pisałem szczegółowo o wszystkich niuansach i cenach wynajmu sprzętu do SUP, windsurfingu i kitesurfingu w Chorwacji, a także o kajakach i raftingu w Chorwacji.

Pod tym linkiem, znajdziecie oferty różnych aktywności outdoorowych w Omiśu, od sprawdzonych organizatorów.

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Wycieczka kanionem rzeki Cetiny na wynajętej łodzi

Z Omiśa, wzdłuż kanionu rzeki Cetiny, odpływają łodzie wycieczkowe. Te zorganizowane wycieczki łodzią, w ramach grupy, dają turystom wspaniałą okazję do podziwiania piękna lokalnej przyrody. 

Na gładkiej, ale szybkiej wodzie, w 40 minut, łodzie zabierają turystów do «Młynów Radmana» (dawne młyny rodziny Radmanov, obecnie restauracja na świeżym powietrzu i, po prostu, piękne miejsce), po czym, kierują się z powrotem do Omiś.

Inną opcją jest wypożyczenie łodzi przy nabrzeżu i samodzielne żeglowanie. Taką opcję wybraliśmy. 

Wynajęcie łodzi na 3 godziny kosztuje 300 Kn (około 40 euro). Jest to droższe, niż wycieczka grupowa, ale można płynąć nią tak, jak się chce i zatrzymywać się gdzie się chce.

Nasza łódź, którą wypożyczyliśmy na spacer po rzece Cetina

Po pięciominutowym instruktażu właściciela łodzi, dotyczącym sztuki nawigacji, zanurzyliśmy się w naszej arce i ruszyliśmy w górę rzeki.

Tuż za Omiśiem zaczyna się najbardziej malowniczy odcinek rzeki. Tutaj, rzeka przecina potężny masyw górski, który oddziela wąski pas południowego wybrzeża Adriatyku od kontynentu, tworząc, tym samym, słynny wąwóz rzeki Cetina.

Na stromych klifach można, czasem, dostrzec tajemnicze wieże. Czym są i dlaczego zostały tam zbudowane, nie zrozumieliśmy.

Malownicze klify wąwozu rzeki Cetina

Wkrótce pojawiły się domki rybackie, w których rybacy przechowują swój drobny dobytek. Sami rybacy siedzieli wokół niektórych chat, żywo dyskutując o nadchodzącej wyprawie na ryby.

Domki rybackie

Tymczasem wąwóz zbliżał się do końca i spokojny odcinek rzeki miał się wkrótce skończyć. Właściciel łodzi poprosił nas, abyśmy nie płynęli dalej niż 7 km w górę rzeki. 

Właśnie, w tym miejscu, znajduje się stara restauracja Mlinice, założona jeszcze w XVII wieku na miejscu dawnego młyna. Bezpośrednio za restauracją znajdują się bystrza i mielizny — płynięcie tam motorówką jest dość niebezpieczne.

W tym miejscu kończy się wąwóz, a zaczynają się bystrza i mielizny

Restauracja Radmanove Mlinice

Restauracja Mlinice słynie przede wszystkim z domowego chleba, który wypiekają według specjalnej receptury. Są to ogromne bochenki, o średnicy pół metra, wypiekane według receptury, sięgającej aż XVII wieku.

Restauracja Radmanove Mlinice

Stoły stoją nad samym brzegiem rzeki na świeżym powietrzu. Menu można przeczytać na wielkich okrągłych tablicach na ścianie restauracji (nawiązanie do tych tradycyjnych bochenków chleba). Podczas, gdy dorośli relaksują się przy stolikach, dzieci mogą poszaleć na małym placu zabaw, który, również, jest tutaj dostępny.

Po lekkim lunchu i lampce lokalnego wina, ruszyliśmy w drogę powrotną, spotykając po drodze kilka dużych motorówek, przewożących grupy turystów tą samą trasą, co my. 

Poniżej zostawiam jeszcze kilka zdjęć, abyście mogli docenić piękno kanionu Cetina i zechcieli, również, wybrać się na wycieczkę statkiem w to cudowne miejsce. 

Kanion rzeki Cetina

Rafting na rzece Cetina (nasze doświadczenia)

W Omiśu jest kilka agencji, które organizują klasyczny rafting, canyoning i spływ kajakowy na rzece Cetina.

My, jako początkujący, wybraliśmy rafting jednodniowy, choć rafting na rzece Cetina może być, również, trzydniowym (posiłki będą już wliczone w cenę). 

Ponieważ, w szczycie sezonu zapotrzebowanie na tego typu aktywności jest duże, zarezerwowaliśmy imprezę na sierpień, z wyprzedzeniem, jeszcze w maju — w tym miejscu.

Dojazd do miejsca spływu na rzece Cetina

W naszym przypadku transfer na miejsce spływu był ze Splitu (przy okazji, przed odebraniem nas, autobusy odbierały turystów z sąsiedniego miasta Trogir, jeśli się tam zatrzymacie, to wiedzcie, że stamtąd też są transfery na rzekę Cetinę). Oprócz nas było sporo osób — wystarczyło na jeden długi autobus turystyczny.

Wyjechaliśmy o godzinie 08:00 rano. Następnie, przez półtorej godziny, jechaliśmy pod górę serpentynami i śmiało nazwałbym ten wyjazd osobną częścią programu wycieczki. Widoki po drodze są niesamowite, zwłaszcza w porannych promieniach słońca. 

Górska serpentyna na drodze ze Splitu do Omiśu

Jeśli jedziecie wypożyczonym lub własnym samochodem, to, nawet wtedy, miejsce spotkania uczestników spływu będzie dość łatwe do znalezienia. 

Po przejechaniu mostu w Omiśu (po drodze ze Splitu), skręć w lewo i jedź dalej główną drogą przez kolejne 5 km, w kierunku młynów Radmana. Po 800 metrach za młynami, po prawej stronie, znajduje się miejsce spotkania — Izletište Luka.

O godzinie 10:00 dotarliśmy na miejsce zbiórki uczestników spływu, których w naszym przypadku było 37 osób. I, z tego miejsca, kolejnym autobusem zostaliśmy przetransportowani na miejsce rozpoczęcia naszego spływu, czyli 9,5 km w górę rzeki.

Przygotowanie do raftingu

Przed wejściem na pokład łodzi turyści są dzieleni na grupy według tego, jaki język rozumieją. Oprócz nas dwóch, na łodzi było dwóch Niemców, dwóch Austriaków i trzyosobowa rodzina Anglików. Cała siódemka potrafiła porozumieć się po angielsku, ale niektórzy używali gestów rąk, aby ułatwić sobie komunikację :). 

Do każdej łodzi organizator przydziela doświadczonego skipperа. Nasz skipper, Chorwat, świetnie porozumiewał się po angielsku (wydawało mi się, że nawet lepiej, niż sami Anglicy).

Wszyscy uczestnicy otrzymują cały niezbędny sprzęt: kamizelkę ratunkową, kask, wiosło, instrukcje bezpieczeństwa i surowy nakaz — nie tonąć.

Początkowo, szyper usadził nas według własnego uznania: Austriak i Niemiec z przodu, ich dziewczyny za nimi, a wszyscy inni z tyłu. Sam skipper, z wiosłem, siedział na rufie łodzi.

Na początku zjazdu, przez około dziesięć minut, instruktor tłumaczył nam, jak manewrować w różnych sytuacjach. Po tym, jak nauczyliśmy się manewrować i wykonywać polecenia skippera, rozpoczął się rafting na rzece Cetina.

Jak wygląda rafting na Cetinie

Mieliśmy spłynąć 10 km, w dół rzeki, Aż do tego samego miejsca spotkania (Izletište Luka), gdzie przywiózł nas autobus ze Splitu. W jednym z dwóch miejsc, gdzie przepływ rzeki jest spokojniejszy, mieliśmy zrobić postój. 

O 11.10 wszyscy znaleźliśmy się w łodziach i rozpoczęła się nasza przygoda. 

Rafting na rzece Cetina podzielony jest na trzy części. Pierwszy i trzeci to stosunkowo spokojne odcinki, ale drugi będzie dość trudny, zwłaszcza dla początkujących.

W niektórych miejscach byliśmy przykryci ścianą wody, z głową, co dodało nam adrenaliny we krwi

W połowie szlaku znajduje się małe przejście z wodospadem Gubavica (największy w Cetinie, 48 m wysokości). Ze względu na wodospad, dla bezpieczeństwa, zaleca się wysiąść z łodzi i przejść szlakiem, około 200 metrów, do miejsca startu, za wodospadem.

Inną opcją na pokonanie tego odcinka rzeki jest przejście przez małą jaskinię, która zaprowadzi nas do miejsca ponownego startu, za wodospadem. 

Nasz partner raftingowy miał pozwolenie na wejście do tej jaskini, bezpośrednio łodzią. Takie zezwolenia mają tylko bardzo doświadczeni instruktorzy i to oni mogą zabrać swoją grupę tą, bardziej niebezpieczną, trasą (ale, na życzenie, można przejść innym, mniej ekstremalnym szlakiem). 

Jaskinia obok wodospadu Gubavica

Aby wejść do jaskini, trzeba przejść przez małe jeziorko, którego temperatura wody wynosiła około 10 stopni. Należy więc pamiętać, że jest tu dość zimno.

Kiedy ci, którzy zdecydowali się iść pieszo, wrócili do łodzi, kontynuowaliśmy naszą drogę w dół rzeki.

Niedaleko ponownego startu jedna Łotyszka wypadła z łodzi, bo nie słuchała poleceń instruktora. Potem, z różnych łodzi, wypadło jeszcze kilka osób. Na szczęście, nie było poważnych obrażeń. 

Po restarcie, w pewnym momencie, skipperzy, rzeczywiście, wyciągnęli nas wszystkich z łodzi i musieliśmy przejść pieszo kolejne 200 metrów. W tym miejscu był to podstępny odcinek — rzeka tam jest wąska, a na środku, nad wodą, góruje ogromny głaz. 

Ten, bardzo trudny odcinek, który skipperzy pokonują samodzielnie

Skipperzy przechodzą to miejsce samodzielnie, pomagając sobie wzajemnie. Wyzwaniem jest tutaj poprowadzenie łodzi tak, aby zmieściła się w wąskim otworze szybkiej rzeki, pozostawiając głaz po prawej stronie. Wszyscy skipperzy poradzili sobie z tym zadaniem niemal perfekcyjnie.

Około godziny 13.30, mieliśmy przerwę na pływanie i nurkowanie ze skały.

W tym miejscu mieliśmy przerwę na pływanie i nurkowanie

Następnie, popłynęliśmy do miejsca mety, Izletište Luka, gdzie dotarliśmy o 14.30.

Ogólnie, rzecz biorąc, trasa nie była trudna. Jednak, dzięki tym miejscom, w których byliśmy okładani po głowie wałem wody, dostaliśmy trochę więcej adrenaliny we krwi. Wtedy, zrozumieliśmy, że nasz skipper celowo umieścił nas w takich miejscach na rzece, w których nikt z nas nie będzie się nudził.

Wzdłuż tej trasy przedstawiciele firmy organizującej fotografowali nas swoimi kamerami. Po zakończeniu spływu, gdy przywieziono nas z powrotem do Splitu, zdjęcia te można było kupić, za dodatkową opłatą.

Kilka faktów o raftingu na rzece Cetina

  1. Rafting na rzece Cetina jest możliwy od kwietnia do października.
  2. W tym okresie temperatura wody rzadko jest niższa niż 18°C.
  3. W spływie mogą wziąć udział osoby w wieku od 8 do 60 lat.
  4. Rafting na Cetinie ma kategorię 2, co oznacza średnią trudność (spokojna woda to kategoria 0).
  5. Należy zabrać ze sobą odzież na zmianę. Do końca spływu, na pewno, będziecie mokrzy.
  6. Portfel, telefon komórkowy, aparat fotograficzny można oddać instruktorowi, który umieści je w «suchej skrzynce» w łodzi.

Czy warto udać się na rafting na rzece Cetina?

Byliśmy bardzo zadowoleni z naszej przygody. Przede wszystkim, ze względu na piękną przyrodę i chłód, jaki panuje w rozlewisku rzeki. 

Nawet, jeśli nie jesteś fanem takich aktywności na świeżym powietrzu, to i tak polecam wyjście na rzekę Cetinę i spływ jej biegiem. Burza emocji, fontanna adrenaliny i przyjemne wrażenia z otaczającej przyrody, gwarantowane. 

Co więcej, mimo możliwości wypadnięcia z łodzi, jest to całkiem bezpieczne. Solidny sprzęt i doświadczeni skipperzy gwarantują, że nigdy nie doznasz urazów. 

Pod tym linkiem, można wybierać spośród dużej liczby ofert raftingu na rzece Cetina, z transferami w obie strony, ze Splitu lub z Omiśu.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp