Lotnisko Zagrzeb: jak dotrzeć do centrum miasta lub do miast Istrii, korzystając z różnych środków transportu

Zaktualizowano 06 października 2022 r.

W tym artykule opowiem Wam jak dojechać z lotniska w Zagrzebiu do centrum miasta i innych chorwackich kurortów.

Lotnisko Zagrzeb Franjo Tudjman (Pleso)

Lotnisko w Zagrzebiu lub Airport Franjo Tudjman jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym w Chorwacji i na Półwyspie Bałkańskim oraz najbardziej ruchliwym lotniskiem w Chorwacji.

 • Lotnisko w Zagrzebiu kod IATA: ZAG.
 • Międzynarodowa nazwa lotniska: Zagrzeb Franjo Tuđman Airport.
 • Adres lotniska: Ulica Rudolfa Fizira 1, 10150, Grad Velika Gorica, Chorwacja.
 • Ceny przelotów: Loty z Warszawy do Zagrzebia od 92 euro (w dwie strony).
 • Lokalizacja lotniska: 10 km od centrum Zagrzebia.
 • Telefon informacyjny lotniska: +385 1 4562170
 • Usługi lotniskowe: bezpłatne Wi-Fi, wypożyczalnia samochodów, parking, punkt informacyjny, duty free, mini-market, kawiarnia, biura linii lotniczych, pokój modlitwy, przechowalnia dla niemowląt, wymiana walut, bankomat, pakowanie bagażu (6 euro za 1 walizę).

Terminal portu lotniczego w Zagrzebiu

Nowoczesny terminal na lotnisku w Zagrzebiu został otwarty pod koniec marca 2017 roku. Lotnicza brama do stolicy Chorwacji okazała się niewielka. Lotnisko w Zagrzebiu (Pleso) składa się tylko z jednego terminalu, który jest podzielony na dwa obszary przyjmowania lotów krajowych i międzynarodowych.

W przypadku lotów krajowych należy być na lotnisku 90 minut przed odlotem, w przypadku lotów międzynarodowych 120 minut przed odlotem.

Terminal lotniska jest otwarty całą dobę i nie zostaniesz wyrzucony w nocy, jeśli będziesz chciał spędzić noc na lotnisku. Jeśli jednak przybędziecie do Zagrzebia po godzinie 20.00, miejcie świadomość, że prawie wszystkie biura, sklepy i kawiarnie w terminalu będą zamknięte.

Schemat terminalu portu lotniczego w Zagrzebiu

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się z lotniska w Zagrzebiu do centrum miasta

Pleso Prijevoz - autobus wahadłowy z lotniska w Zagrzebiu do centrum

Regularny autobus wahadłowy firmy Pleso Prijevoz łączy lotnisko Zagrzeb z głównym dworcem autobusowym w mieście. Odjazd shuttle busa jest tak zaplanowany, aby zbiegał się z lotami Croatia Airlines. Czas podróży do centrum Zagrzebia zależy od pory dnia i natężenia ruchu.

Autobus mi się podobał. Salon jest przestronny z klimatyzacją i wygodnymi fotelami. Zazwyczaj dojazd do miasta zajmuje około 30 minut, ale mieliśmy trochę pecha, bo nasz rejs utknął w korku i dotarcie na dworzec autobusowy w Zagrzebiu zajęło nam godzinę.

Jak znaleźć przystanek autobusowy na lotnisku Zagrzeb?

Przystanek autobusowy na lotnisku w Zagrzebiu znajduje się po prawej stronie przy wyjściu ze strefy przylotów. W pobliżu znajdują się postoje taksówek, a po drugiej stronie ulicy wypożyczalnia samochodów. Z tego przystanku odjeżdżają wahadła i autobusy miejskie do Zagrzebia. 

Mapę lotniska w Zagrzebiu z lokalizacją przystanku autobusowego można zobaczyć poniżej.

Plan lotniska w Zagrzebiu

Ceny biletów na autobusy wahadłowe Pleso Prijevoz

 • Bilet na autobus wahadłowy, w jedną stronę: 30 Kn (4 euro). 
 • Jeśli przyjeżdżasz do Zagrzebia na jeden dzień i będziesz również wylatywał z miasta przez lotnisko Pleso, kup kartę dwukierunkową na jeden dzień. W tym przypadku przejazd autobusem «z lotniska — do miasta — na lotnisko» będzie kosztował 40 Kn (5,3 euro).

Bilety autobusowe kupuje się u kierowcy przy wsiadaniu. Należy pamiętać, że duże banknoty, 500 czy 1000 Kn, mogą nie zostać przyjęte przez kierowcę z powodu braku reszty.

W Chorwacji za wszystkie zakupy i usługi (w tym transportowe) należy płacić w lokalnej walucie. Więc warto wymienić swoje euro lub dolary (lepiej zabrać w podróż euro) w kantorze wewnątrz terminalu. 

Jeśli przylatujesz w nocy, możesz spróbować wynegocjować z kierowcą, aby zapłacisz mu za bilet w euro, a on wpłaca wtedy w kasie koszt biletu w kunach. To prawda, że w takim przypadku kurs wymiany może nie być najkorzystniejszy.

Dla tych, którzy lubią mieć kontrolę, radzę kupić bilety autobusowe Pleso Prijevoz z wyprzedzeniem na tej stronie.

Rozkład jazdy autobusu wahadłowego Pleso Prijevoz

Rozkład jazdy autobusów: w kierunku Lotnisko Zagrzeb — Dworzec Autobusowy w Zagrzebiu (Zračna luka — Autobusni kolodvor): autobus kursije codziennie od 07:00 do 20:00. Częstotliwość kursowania autobusów: co 30 minut. Po godzinie 20:00 z lotniska odjeżdżają autobusy po lądowaniu samolotów Croatia Airlines.

Rozkład jazdy autobusów w kierunku Dworzec Autobusowy w Zagrzebiu — Lotnisko Zagrzeb (Autobusni kolodvor — Zračna luka): autobus kursije codziennie od 04:30 do 20:00. Częstotliwość: co 30 minut.

Autobusy na lotnisko odjeżdżają z miasta codziennie z północnej platformy dworca autobusowego w Zagrzebiu.

Autobus miejski (ZET Bus) z lotniska Zagrzeb do centrum

Pod koniec marca 2017 r. wprowadzono nową miejską linię autobusową ZET Bus, która łączy lotnisko w Zagrzebiu z centrum miasta. Trasa przebiega przez 2 strefy taryfowe i po drodze ma 20 przystanków.

Autobus odjeżdża co 35 minut. Jego trasa rozpoczyna się na przedmieściach Zagrzebia — Velika Gorica, przechodzi przez lotnisko w Zagrzebiu i trafia do ścisłego centrum miasta — na plac Kvaternik.

Autobus odjeżdża z placu Kvaternik w Zagrzebiu w dni powszednie i soboty, od 04:20 do około 00:00, a w niedziele od 05:20 do około 00:00. Ostatni odjazd z Velika Gorica do centrum Zagrzebia przez lotnisko jest codziennie o 00:15.

Autobus miejski — ZET Bus, łączący lotnisko Zagrzeb z centrum miasta

Jak dostać się z lotniska Zagrzeb do miast Istrii?

Z głównego dworca autobusowego w Zagrzebiu kursują regularne autobusy do miast Istrii. Istnieje jednak bezpośredni autobus z lotniska do Rijeki (Zagrzeb Airport — Rijeka, Jelacic Square). Wyjazd jest raz dziennie o 15:30 z lotniska w Zagrzebiu, a o 05:00 z Rijeki na lotnisko w Zagrzebiu.  

Jeśli nie uda Wam się złapać tego autobusu, nie macie innego wyjścia, jak przesiąść się przez główny dworzec autobusowy w Zagrzebiu. Tak więc, jeśli chcesz dostać się z lotniska Pleso do dowolnego chorwackiego kurortu (za wyjątkiem Rijeki), będziesz musiał skorzystać z busa z przesiadką na głównym dworcu autobusowym w Zagrzebiu.

Bilety na autobusy do wszystkich kierunków z dworca autobusowego w Zagrzebiu można kupić z wyprzedzeniem tutaj.

Główny dworzec autobusowy w Zagrzebiu

Wynajem samochodu na lotnisku Zagrzeb

Jazda samochodem w Chorwacji to przyjemność: drogi są równe, ruch nie jest duży, a przejechanie 180 km z Zagrzebia na wybrzeże Adriatyku zajmuje tylko kilka godzin.

Wynajem samochodu jest idealny dla podróżujących samodzielnie, którzy chcą odwiedzić najbardziej odosobnione plaże i wioski w Chorwacji. Jeśli planujesz urlop w dużym chorwackim kurorcie i chcesz zrobić jednorazową wycieczkę poza jego granice, nie potrzebujesz samochodu. Chorwacja ma dobrą sieć połączeń autobusowych, a lokalni przewodnicy oferują wycieczki z transferami w obie strony.

W obrębie terminalu lotniska w Zagrzebiu, i poza nim, znajduje się wiele biur, które świadczą usługi wynajmu samochodów. 

Należy zauważyć, że biura wynajmu samochodów na lotnisku są otwarte w najlepszym wypadku do godziny 23:00 i jeśli przyjedziesz do Zagrzebia w nocy, nie będziesz mógł skorzystać z usługi. Dlatego, lepiej zadbać o komfortową podróż przed wyjazdem i zarezerwować samochód z wyprzedzeniem na tej stronie lub innej. W tym przypadku przedstawiciel firmy spotka się z Wami na lotnisku o dowolnej porze doby i wyda wybrane auto.

Dojazd samochodem z lotniska do Zagrzebia zajmuje 30 minut. Istnieją dwa warianty trasy:

 • przez via Sajmišna cesta;
 • przez via Radnička cesta.

1.  Pierwszy wariant to wąska droga o ruchu dwukierunkowym.

Trasa z lotniska Zagrzeb do miasta przez via Sajmišna cesta

Nawierzchnia drogi nie jest zbyt dobrej jakości z uszkodzonym asfaltem i, prawie wszędzie, złe oznakowanie drogowe.

Via Sajmišna cesta

Jeśli chcesz, możesz zatrzymać się w Parku Bundek na tej trasie, aby nakarmić łabędzie i zrobić kilka pięknych zdjęć.

Łabędzie w parku Bundek

2. Druga trasa jest o kilka kilometrów dłuższa.

Trasa z lotniska Zagrzeb do miasta przez via Radnička cesta

W tym przypadku, podróż samochodem będzie bardziej komfortowa, ponieważ ta droga jest znacznie lepszej jakości.

Via Radnička cesta

Na obydwóch trasach panuje duży ruch, a zatory są powszechne.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na lotnisku Zagrzeb i dodatkowe wydatki

 1. Wynajem samochodu średniej klasy, z odbiorem i zwrotem na lotnisku Zagrzeb, będzie kosztował 18-25 euro (średnie ceny na koniec wysokiego sezonu w 2022 roku na agregatorach internetowych Discovercars, Rentalcars, Economybookings).  
 2. Litr benzyny kosztuje średnio 9,8 — 11 Kn (1,3 — 1,5 euro). To od Ciebie zależy, ile paliwa zużyjesz podczas podróży. 
 3. Przy zwrocie samochodu do firmy należy zatankować pełny bak paliwa, w przeciwnym razie różnica zostanie ściągnięta z Twojego depozytu zabezpieczającego.

Ponadto możesz ponieść dodatkowe wydatki:

 • Dodatkowa prowizja. Niektóre firmy pobierają dodatkową opłatę w wysokości 1,5-2% ceny wynajmu za zwrot pojazdu w innym miejscu wynajmu.
 • Opłaty za parkowanie. Większość parkingów w Zagrzebiu jest płatna. Koszt skorzystania z usługi wynosi od 3 do 30 Kn (0,4 do 4 euro) za godzinę. Cena zależy od lokalizacji parkingu (im bliżej centrum, tym drożej) i czasu korzystania. Parking w niedziele jest zazwyczaj bezpłatny.
 • Opłaty za przejazd niektórymi autostradami. Drogi z lotniska Zagrzeb do stolicy są bezpłatne, ale jeśli planujesz odwiedzić inne regiony oprócz Zagrzebia, na niektórych autostradach wymagana jest opłata za przejazd. Informacje o tym, które drogi w Chorwacji są drogami płatnymi, o cenach przejazdu po takich drogach i sposobach ich opłacania, opisałem w tym artykule.
 • Opłaty za wypożyczenie fotelika dla dziecka. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, musisz wypożyczyć takie akcesorium, co stanowi około 40 Kn (5,5 euro) dodatkowego kosztu.

Super ubezpieczenie — np. w Discovercars wynosi ono 6,76 euro za dzień niezależnie od sezonu (radzę je wziąć, bo całkowicie zdejmuje z Was wszelkie problemy związane z ewentualnymi zdarzeniami na drodze).

Informacje o wynajmie samochodów w Chorwacji

W Chorwacji, ze względu na duży popyt na wynajem samochodów (szczególnie w szczycie sezonu), łatwiejsze jest wyszukiwanie wynajmu samochodów poprzez metawyszukiwarki. Jest to szybsze niż ręczne sprawdzanie wszystkich zagmatwanych stron internetowych dużych firm wynajmujących samochody.

Spróbujmy szybko porównać ceny na różnych stronach. Wybieramy odbiór samochodu z lotniska w Zadarze i tam go zwracamy, daty od 28 sierpnia do 4 września 2024 roku.

Szukaliśmy z miesięcznym wyprzedzeniem — jak zauważyliśmy, to najlepszy czas na szukanie samochodu na wynajem.

Małe samochody (tanie auta)

od 18,09€ za dzień

od 15,52€ za dzień

od 20,69€ za dzień

Średnie (cena / jakość)

od 21,33 € za dzień

od 18,92€ za dzień

od 22,84€ za dzień

SUV (pojazdy terenowe)

od 22,45€ za dzień

od 20,45 € za dzień

od 25,77 € za dzień

Premium (komfortowy)

od 72,79€ za dzień

od 67,31€ za dzień

od 73,28€ za dzień

Linki do metawyszukiwarek:

Małe samochody (tanie auta)

od 18,09€ za dzień

od 15,52€ za dzień

od 20,69€ za dzień

Średnie (cena / jakość)

od 21,33€ za dzień

od 18,92€ za dzień

od 22,84€ za dzień

SUV (pojazdy terenowe)

od 22,45€ za dzień

od 20,45€ za dzień

od 25,77€ za dzień

Premium (komfortowy)

od 72,79€ za dzień

od 67,31€ za dzień

od 73,28€ za dzień

Linki do metawyszukiwarek:

*podane ceny minimalne nie uwzględniają rabatów, które są dość powszechne na wszystkich metawyszukiwarkach. Warto więc przed rezerwacją samochodu sprawdzić ceny na wszystkich tych stronach.

Taxi z lotniska Zagrzeb

Zagrzeb to w końcu miasto bałkańskie. A Bałkany słyną z dzikich niekiedy cen za przejazd taksówką i skłonności taksówkarzy do oszukiwania nieświadomych turystów. 

Postój taksówek na lotnisku Zagrzeb znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego Pleso Рrijevoz. Nie polecam jednak korzystania z usług taksówkarzy, którzy na tym parkingu dyżurują 24 godziny na dobę.

Należy pamiętać, że taksówki w Zagrzebiu pobierają opłaty tylko według licznika. Taryfa obejmuje opłatę za przejazd oraz za przejechany kilometr. Jednak kierowcy na lotnisku na pewno będą próbowali Was oszukać, kilkakrotnie zawyżając opłatę za kilometr.

Jeśli zdecydujesz się na podróż z lotniska do miasta w ten sposób, lepiej zamówić tę usługę z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetowego agregatora taksówek:

Tutaj masz dwie opcje:

 1. Można skorzystać z prywatnego transferu w określonej, stałej cenie (w dziale «Przewóz»).
 2. Można też wpisać dane dotyczące podróży i otrzymywać pocztą elektroniczną oferty prywatnych przewoźników z podaniem ceny przejazdu i zdjęciami rzeczywistych samochodów (w zakładce «Taxi»).

Opcja “Przewóz” (z lewej) i opcja “Taxi” (z prawej) w serwisie Gettransfer

Opcja “Przewóz” w serwisie Gettransfer

Opcja “Taxi” w serwisie Gettransfer

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, wszystko będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku zwykłego transferu z lotniska. Po przybyciu kierowca spotka się z Tobą w strefie przylotów (możesz określić w zgłoszeniu, aby spotkały się ze znakiem) i odwiezie Cię do hotelu w dowolnym miejscu w Chorwacji, czy to w centrum Dubrownika, czy w innym mieście kurortowym.

Jeśli zdecydujesz się wziąć taksówkę bezpośrednio na lotnisku, negocjuj wcześniej cenę z taksówkarzem. I pamiętaj, że pasażerowie ponoszą osobną opłatę, jeśli wyjeżdżają lotnisko z bagażem oraz po godzinie 22.

Cena taxi z lotniska Zagrzeb do miasta

Dla tych, którzy zdecydują się wziąć taksówkę na lotnisku w Zagrzebiu, oto kilka przybliżonych taryf taksówkowych dostępnych w stolicy Chorwacji, które pomogą Ci w negocjowaniu cen.

 • Wysłanie taxi — od 9 Kn (1,2 euro).
 • Taryfa za kilometr — od 6 do 8 Kn (0,8 do 1,07 euro).
 • Limit bagażu — 5 Kn za sztukę (0,7 euro).

Lotnisko Pleso znajduje się w odległości 17 kilometrów od Zagrzebia, dlatego podróż taksówką będzie kosztować od 110 Kn (około, od 15 euro). W weekendy i święta, a także w nocy, taryfa wzrasta o 10-15%. 

Przy okazji, zwyczajowo zaokrągla się koszt przejazdu w kierunku większej kwoty. Na przykład, jeśli twoja taryfa na liczniku wynosiła 112 Kn, kierowca pobierze od Ciebie 115.

Oficjalne taxi w Zagrzebiu są białe z szachownicą na dachu

Jak dojechać z Zagrzebia na lotnisko

Aby dostać się z Zagrzebia na lotnisko, będziesz musiał najpierw pojechać tramwajem nr. 2 lub 6 na główny dworzec autobusowy w Zagrzebiu, a następnie wsiąść do autobusu wahadłowego na lotnisko. Rozkład jazdy busów Pleso Prijevoz jest podany powyżej. Jeśli boisz się, że nie będziesz w stanie zorientować się, jak działa transport publiczny w Zagrzebiu, radzę zarezerwować prywatny transfer na lotnisko Zagrzeb za pośrednictwem internetowego agregatora taksówek.

Podróżując na lotnisko w Zagrzebiu z kurortów Istrii, najłatwiej jest zarezerwować transfer, zwłaszcza jeśli podróżujesz w dużym towarzystwie. Pomyśl o tym: najpierw musisz dostać się na dworzec autobusowy w swoim mieście, czekać na autobus, jechać na dworzec autobusowy w Zagrzebiu, przesiąść się na autobus na lotnisko. Moim zdaniem jest to zbyt długie i uciążliwe, o wiele łatwiej jest zorganizować transfer z wyprzedzeniem.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp