Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Jak wybrać dobrą wycieczkę fakultatywną w Chorwacji: сeny 2023, porady, recenzje — na co zwrócić uwagę przy wyborze (wiele przydatnych informacji z osobistego doświadczenia)

Jak wybrać dobrą wycieczkę fakultatywną w Chorwacji: сeny 2023, porady, recenzje - na co zwrócić uwagę przy wyborze (wiele przydatnych informacji z osobistego doświadczenia)

Zaktualizowano 16 września 2022 r.

Wycieczki fakultatywne w Chorwacji zajmują szczególne miejsce w podróży do tego bałkańskiego kraju. Jest mnóstwo wycieczek fakultatywnych, które zadowolą wszystkie gusta i budżety.

Ten kraj jest piękny, bo jest w nim zachwycająca przyroda, wiele parków narodowych, wysp, a także ogromna warstwa kulturowa i historyczna, która obejmuje okres nawet nie setek, a tysięcy lat.

Tu będzie więc ciekawe, zarówno dla miłośników przyrody i aktywnych podróżników, jak i miłośników architektury i historii.

W każdym mieście Chorwacji można wybrać jedną z kilkuset wycieczek fakultatywnych. Ponieważ kraj nie jest duży, w zasadzie, jeśli się chce, można wybrać się na wycieczkę z każdego miasta w kraju do każdego innego.

Zdaję sobie sprawę, że ten artykuł jest zbyt długi i szczegółowy. Oto najważniejsze rzeczy w nim zawarte:

1. Gdzie kupić wycieczki fakultatywne w Chorwacji? Kupuj w sprawdzonych miejscach, gdzie są recenzje od prawdziwych turystów. Ja osobiście korzystam z: GetYourGuide i Viator.

2. Jak podróżować po Chorwacji (nie transportem publicznym)? Znam trzy naprawdę dobre sposoby. Oto one:

 • Wycieczki fakultatywne. Dostępne są wycieczki indywidualne (samochodem lub na jachcie/łódce, z przewodnikiem) oraz grupowe (autobusem lub, jeśli drogą morską, również na jachcie/łódce). Tutaj bardziej opłacalne jest kupowanie indywidualnych. Są ciekawe i nie kosztują wiele więcej.
 • Taxi (transfer) do potrzebnego miejsca lub miejsca zwiedzania i z powrotem. Kosztuje 2-4 razy taniej niż wycieczka fakultatywna, ale nie ma żadnej informacji. Ceny «na ulicy» są zazwyczaj zawyżone. Ja korzystam z Gettransfer.com.
 • Wynajem samochodu bez kierowcy. W ostatnim czasie często korzystam z DiscoverCars.com. Oni oferują samochody w Chorwacji od 15 euro za dobę. Za 25-35 euro można znaleźć naprawdę ładne i wygodne samochody. Ponieważ w szczycie sezonu ceny mogą zmieniać się bardzo dynamicznie staram się sprawdzać co ciekawsze oferty na RentalCars.com i EconomyBookings.com. Wszystkie trzy wymienione przeze mnie metasearchery działają na chorwackim rynku wynajmu samochodów — nie znalazłem tu innych międzynarodowych agregatorów.

3. Ile kosztuje wycieczka fakultatywna w Chorwacji? Koszt wycieczek we wszystkich, mniej lub bardziej dużych, chorwackich miastach jest mniej więcej taki sam. Uczciwe ceny indywidualnych wycieczek są następujące: 15-40 euro za wycieczkę pieszą (od osoby), 70-190 euro za wycieczkę półdniową (od osoby, zależy od odległości i transportu) i 120-350 euro za wycieczkę całodniową.

Można kupić kiepską «wycieczkę» za radą przedstawicieli hotelu (taniej), a także zaufać jakimś pozbawionym skrupułów biur wycieczek fakultatywnych, które są tu na każdym kroku (drogo zapłacisz za przejazd z taksówkarzem).

4. Jakie wycieczki fakultatywne wybrać? Tutaj wymienię tylko najciekawsze wycieczki w popularnych kierunkach:

Wycieczki fakultatywne w Chorwacji: indywidualne, z taksówkarzami, grupowe

1. Najciekawszym wariantem są wycieczki indywidualne. To jest, gdy jedziesz z przewodnikiem na samochodzie. Bez zbędnych ludzi, często się zatrzymujesz i dużo komunikujesz.

Zadaniem przewodnika jest uczynienie wycieczki niezapomnianą. Na przykład, doświadczony przewodnik tak zaplanuje trasę wycieczki, aby nie krzyżować się z autobusami wycieczkowymi i móc normalnie robić zdjęcia bez obcych ludzi w kadrze. Zalet jest bardzo dużo. Nie można tłumaczyć od razu, trzeba spróbować chociaż raz.

W zasadzie nikt nie pokaże kraju i na 30% tak ciekawie jak profesjonalny przewodnik. I żadne wycieczki autobusowe — nawet w przybliżeniu nie mogą się równać z indywidualnym zwiedzaniem z profesjonalnym przewodnikiem.

Spersonalizowaną wycieczkę można kupić na GetYourGuide lub Viator. Na pierwszej stronie dobór przewodników wydawał mi się bardziej rygorystyczny, jestem bardziej przekonany do tej strony. Na Viator jest sporo wycieczek w stosunkowo niskich cenach — można zaoszczędzić.

Najpopularniejsze miasta z bogatym wyborem wycieczek fakultatywnych to Split, Dubrownik, Rovinj, Pula, Zadar, Szybenik, Zagrzeb. Ale są te same wycieczki z Omis, Poreč, Trogir, Makarska, Korcula, Medulin, Rijeka itp.

Co do cen: dobra indywidualna wycieczka na cały dzień kosztuje 200-350 euro dla małej grupy. Zazwyczaj nie jest ważne czy będzie to 1 osoba czy 4. To znaczy, że bardziej opłaca się iść w grupie.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

2. Na drugim miejscu są przejażdżki z taksówkarzami. Świetna opcja na podróż do miejsc z piękną przyrodą, o ile nie znajdują się na wyspach. Nie tak ciekawe jak z przewodnikiem, ale o 2-4 razy tańsze.

Zresztą do Jezior Plitwickich czy do Parku Krka pojechałbym z taksówkarzem. Ale na wyspy czy do miast o bogatej historii, jak Mostar czy Medjugorje — tylko z przewodnikiem.

Dlaczego? Jeśli jedziesz zobaczyć wodospady lub góry, to wiadomo, za co zapłaciłeś. A o historii narodu chorwackiego można posłuchać na innych wycieczkach. Ale do miejsc z bogatą historią lub na wyspy trzeba jechać z wyrozumiałą osobą. W przeciwnym razie omija cię 90% ciekawostek.

Gdzie mogę znaleźć taksówkę? Dam ci darmową radę. Nie trzeba szukać taksówkarzy na miejscu.

Od 2021 roku dowiedziałyśmy się o serwisie Gettransfer.com i przestaliśmy rujnować sobie nerwy, próbując znaleźć normalnych taksówkarzy i targować się z nimi o odpowiednie ceny. Jest taniej (kierowcy nie próżnują, a pracują codziennie), i kierowcy są mili (dzięki tej pracy karmią swoje rodziny, a z powodu jedynego oszustwa mogą one zostać usunięte ze strony na stałe).

Co do cen: przejazd w promieniu 25 km w jedną stronę będzie kosztował około 40-45 euro. Odpowiednio, podróż w dwie strony będzie kosztować maksymalnie 80-90 euro. Teoretycznie mógłbyś spróbować wynegocjować podróż w obie strony za mniejsze pieniądze z tym samym taksówkarzem, ale nie robiłbym tego, ponieważ taksówkarz może być zajęty po Twojej podróży. Dlatego, rezerwuję transfery tam i z powrotem, na konkretną godzinę, z wyprzedzeniem i z różnymi kierowcami.

Wielu kierowców pokazuje po drodze ciekawe miejsca. Wychodzi na to, że można pojechać samochodem z taksówkarzem w cenie 1-2 biletów na grupowe zwiedzanie i 3 razy taniej niż wycieczka z przewodnikiem.

3. Na trzecim miejscu są grupowe wycieczki (fakultatywne). Nawet jeśli trasa grupowego zwiedzania jest dokładnie taka sama jak indywidualnego, to nie okaże się tak ciekawa.

W Chorwacji istnieją dwa rodzaje wycieczek grupowych:

 • Wycieczki w mini grupach do 10 osób. Doświadczony przewodnik zbiera minibus i wiezie po popularnej trasie. Można brać, jeśli trzeba zaoszczędzić pieniądze.
 • Wycieczki na jachtach lub łodziach. To samo, tylko że nad wodą.

Ze wszystkich firm, z którymi jeździliśmy, tylko w GetYourGuide była dobra jakość. Mają teraz dużo wycieczek grupowych z każdego większego miasta w Chorwacji. Jest wybór.

Jednak, ze względu na to, że jest to wycieczka grupowa, czas przeznaczony na nią jest mniejszy niż na wycieczkę indywidualną. Nie jest to aż tak ciekawe i nie zobaczysz wszystkiego.

Co do cen: bardzo dużo zależy od trasy i jakości. Średnio, zwiedzanie autobusem będzie kosztowało 50-60 euro od osoby, a na jachcie lub łodzi od 65 do 150 euro za osobę.

Jakie wycieczki fakultatywne wybrać w Chorwacji?

Wybierając pomiędzy indywidualnymi wycieczkami z przewodnikiem, transferami z szoferem i grupowymi zwiedzaniami, należy wziąć pod uwagę cenę, poziom komfortu i to, jak ciekawy jest program.

 • Wycieczka indywidualna. Wyższa cena, bardzo ciekawa, wysoki poziom komfortu.
 • Grupowe zwiedzanie. Niższa cena, czasem ciekawe (jeśli masz szczęście), niski poziom komfortu.
 • Transfer z szoferem. Niedrogi, prawie bez informacji, wygodny.

Jako podsumowanie, jeśli macie pieniądze, polecamy wybrać wycieczkę indywidualną. Jeśli jedziesz sam lub w parze, możesz zapytać znajomych lub poszukać towarzystwo w sieciach społecznościowych. Wtedy można podzielić cenę i wychodzi taniej.

Jeśli masz napięty budżet i nie możesz znaleźć towarzystwo, to kup grupową wycieczkę do «historycznych» miejsc. 

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę swój poziom znajomości języka angielskiego. Większość przewodników w Chorwacji mówi po angielsku (rzadziej po niemiecku i francusku). 

Odpowiednio, jeśli nie rozumiesz języka, którym posługuje się przewodnik i w Twojej mini-grupie nie ma nikogo, kto mógłby podjąć się zadania tłumaczenia na język polski z języka, którym posługuje się przewodnik, to najlepiej zarezerwować transfer z szoferem w obie strony na GetTransfer

Alternatywnie można zarezerwować wycieczki w sekcjach Transport, Atrakcje wodne, Wycieczki całodniowe (na GetYourGuide) oraz w sekcji Tours, Sightseeing & Cruises (na Viator) — w przypadku takich wycieczek nie jest konieczna znajomość języka, którym posługuje się przewodnik.

Kupowanie wycieczek fakultatywnych od lokalnych firm

Jeśli zdecydujesz się zaryzykować i kupić wycieczkę fakultatywną na miejscu, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na poniższe szczegóły:

 • co jest zawarte w wycieczce (nie tylko przejazd, ale także bilety wstępu, ewentualnie posiłki/napoje). Często, jeśli nie określisz z góry, może się okazać, że musisz dodatkowo zapłacić np. za bilet wstępu. Opłaty za wstęp do niektórych atrakcji mogą z łatwością osiągnąć 10 — 20 euro za osobę;
 • jaka wielkość grupy i kto w niej jest, jeśli trafisz na Chińczyków — przyjemność jest wątpliwa (nie jestem rasistą, jeśli w ogóle);
 • w jakim języku odbywa się wycieczka — najczęściej jest to język angielski i chorwacki, prawie nie ma wycieczek po polsku.

Jakie wycieczki fakultatywne są dostępne w Chorwacji?

Wycieczki fakultatywne w Chorwacji podzieliłbym się na następujące rodzaje:

 • wycieczki do atrakcji przyrodniczych (parki narodowe, góry, jaskinie);
 • wycieczki do zabytków architektury;
 • wycieczki jachtem i podróże nad morzem;
 • degustacja win;
 • degustacja gastronomiczna (kuchnia narodowa, tradycje i zwyczaje);
 • aktywny wypoczynek (jazda konna, rafting, zipline itp.)

Rovinj — do tego miasta o bogatej historii organizowanych jest wiele wycieczek

Wycieczki do atrakcji przyrodniczych

Cała Chorwacja to ogromny park narodowy. Wszystkie drogi w kraju są dosłownie usiane drogowskazami na park Krka i Plitvice, więc dotarcie tam na własną rękę nie jest zbyt trudne.

Jednak, jeśli chcesz, istnieją wycieczki z każdego miasta w Chorwacji, ponieważ są to główne atrakcje przyrodnicze i duma tego kraju.

Owszem, do każdego miejsca w kraju można dostać się na własną rękę, czy to transportem publicznym, czy wynajętym samochodem, ale kupno wycieczki fakultatywnej zaoszczędzi Wam wielu drobnych pytań: gdzie kupić bilet, gdzie zaparkować, od czego zacząć zwiedzanie parku, gdzie się potem udać itp.

Błękitna Jaskinia na wyspie Biševo

Natomiast, odległe atrakcje przyrodnicze, takie jak Jaskinia Baredine czy Błękitna Jaskinia na wyspie Biševo są dość trudno dostępne dla samodzielnego podróżnika. Dlatego, podróże do tych miejsc są łatwiejsze, a nawet tańsze, jeśli kupisz wycieczkę fakultatywną. 

Jaskinia Baredine najlepiej zwiedzać z Poreča, a Błękitną Jaskinię ze Splitu.

Jeśli interesują Cię góry, Park Narodowy Paklenica lub Północny Velebit są Twoimi wariantami. Tam można zorganizować jednodniową trekking w góry.

Dla tych, których interesują parki narodowe znajdujące się na chorwackich wyspach, mam artykuły o tym jak odwiedzić Park Kornati i Park Brijuni.

Zwiedzanie zabytków architektury

W Chorwacji jest ponad tysiąc takich wycieczek. Jeśli lubisz zwiedzać zamki, kościoły, katedry i inne zabytki architektury, jeśli interesuje Cię poznawanie historii miasta z ust przewodnika, to Chorwacja jest pod tym względem rajem.

Rzymski amfiteatr w Puli nie jest gorszy od Koloseum w Rzymie. Mniejszy, ale, z pewnością, nie gorszy

Absolutnie każde miasto ma programy zwiedzania na ten temat. Nie jest trudno je znaleźć, trudniej jest znaleźć je w języku polskim.

Na GetYourGuide można filtrować wycieczki po polsku, co prawda w Chorwacji nie ma aż tak dużego wyboru, ale jako alternatywa jest całkiem dobra.

Na GetYourGuide — możesz wybrać zwiedzania zabytków architektury, spośród ponad tysiąca wariantów, w całej Chorwacji. Większość z nich jest w języku angielskim, ale niektóre są również po polsku

Wycieczki jachtem i podróże nad morzem

Wszystkie chorwackie miasta nad morzem mają port lub molo (przystań) i w każdej przystani można zobaczyć ten sam widok: setki jachtów. Odnosi się wrażenie, że w tym kraju jest więcej jachtów niż samochodów. Dzięki temu, wybór podróży morskich jest zadziwiająco różnorodny.

Klasyczna przystań w zwykłym miasteczku w Chorwacji

Można wynająć jacht na 1-2 godziny lub na tydzień. Możesz wybrać się na morskie połowy lub odwiedzić niezamieszkane wyspy, dzikie laguny i plaże, o których wiedzą tylko miejscowi.

Długo szukaliśmy w internecie 1-dniowej wycieczki morskiej z dzikimi, zamkniętymi plażami i lagunami, baliśmy się źle oszacować i chcieliśmy wybrać jedną, ale taką, która zostanie zapamiętana na całe życie. 

Byliśmy w błędzie, można spokojnie wybrać się na każdą wycieczkę. Wszyscy lokalni kapitanowie znają rajskie miejsca w każdej części Adriatyku i chętnie je Wam pokażą.

Oto co można wynająć za jedyne 200-300 euro dziennie dla dużej grupy 8 osób

Te wyjątkowe wycieczki z roku na rok zyskują na popularności, a ceny są całkiem przystępne: od 25 euro za osobę za cały dzień — myślę, że to bardzo korzystne rozwiązanie.

Oto kilka wspaniałych jednodniowych wycieczek jachtem z różnych miast w Chorwacji:

Degustacje win i gastronomii

Polecam takie wycieczki brać od lokalnych przewodników, bo znają wszystkie lokalne winnice i destylarnie, a także restaurację z dobrą kuchnią narodową. 

Ten typ wycieczki jest szczególnie popularny na Istrii, ponieważ jest to region winiarski. Tutaj można znaleźć degustacje alkoholi i przekąsek od 15 euro.

GetYourGuide i Viator mają dziesiątki wszelkiego rodzaju degustacji wina i oliwek w Chorwacji, aby zadowolić wszystkie gusta i portfele. Poniżej wybrałem dla Was najciekawsze z nich:

Aktywny wypoczynek

To jasne, że można jeździć na bananie czy skuterze wodnym bez wcześniejszej rezerwacji gdzieś. Są jednak w Chorwacji miejsca, do których trudno dotrzeć niezależnym podróżnikom, zwłaszcza bez samochodu. Zakup gotowej wycieczki lub zwiedzania ułatwi życie.

Na przykład, 20 km na południe od Splitu znajduje się małe miasteczko w górach — Omiś, położone nad rzeką Cetina. W górach można znaleźć niesamowite ziplin i rafting, ale bardzo trudno jest się tam dostać bez samochodu, za to w Splicie łatwo jest kupić gotową wycieczkę.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o aktywnościach outdoorowych, to wcześniej pisałem szczegółowo o wszystkich niuansach i cenach wynajmu sprzętu do SUP, windsurfingu i kitesurfingu w Chorwacji, a także o kajakach i raftingu w Chorwacji.

Ziplin w górach w Omiśu — zabawa, która zapiera dech w piersiach

Bonus: Daksa - nawiedzoną wyspą

Na samym południu Chorwacji, niedaleko Dubrownika, znajduje się bezludna wyspa, która pojawia się we wszystkich rankingach najbardziej przerażających i mistycznych wysp świata. W 1944 roku miało tam miejsce straszne wydarzenie znane jako «Masakra na wyspie Daksa».

Ci, którzy odważyli się odwiedzić wyspę Daksa, opowiadają dziś o jej upiornej atmosferze i duchach. 

Niestety, nie udało mi się znaleźć żadnych zorganizowanych i indywidualnych wycieczek na tę wyspę, więc jeśli chcecie się tu dostać, radzę poszukać jachtu na Searadar.com.

Wyspa Daksa ze starym miastem Dubrownika w tle

Jak wybrać dobrą wycieczkę fakultatywną w Chorwacji?

Najważniejszą rzeczą przy wyborze wycieczek w Chorwacji są recenzje. Program, trasa, cena, piękne zdjęcia na stronie to wszystko jest wtórne. Jeśli nie ma dobrych opinii, to nie kupiłabym nawet najpiękniej «opakowanej» wycieczki. Mało prawdopodobne jest, aby było tam coś dobrego.

Muszę być szczery — najciekawsze wycieczki w moim życiu wyglądały dość nieestetycznie na stronach rezerwacyjnych. Kilka niezrozumiałych zdjęć, lista miejsc, o nieznanych mi nazwach, a przy tym, bardzo ciepłe recenzje turystów.

Dlaczego tak się dzieje? Faktem jest, że umiejętność prowadzenia wycieczki jest właśnie zadaniem przewodnika. Ale umiejętność jego prezentacji i pięknej sprzedaży to zadanie dla marketingowca, fotografa i copywritera. Zatrudniając taki tłum ludzi, firmy zwykle oszczędzają na najważniejszej rzeczy — jakości samej wycieczki. Albo podnoszą cenę do nieba.

Wniosek: dobra wycieczka fakultatywna powinna mieć fajny recenzje. Jeśli nie ma recenzji, ryzykujesz przepłaceniem za mierną jakość.

Teraz porozmawiajmy o tym: jakie, w ogóle, istnieją recenzje wycieczek fakultatywnych w Chorwacji i na jakie niuanse zwracać uwagę w tych recenzjach.  

Pierwsza opcja to recenzje od osób, które znasz osobiście. Na przykład, jeśli znajomi lecieli niedawno do Chorwacji, można ich zaprosić do odwiedzin, zobaczyć zdjęcia i posłuchać, jak wyglądała ich podróż.

PLUSY: Fajnie jest móc posłuchać kogoś, kto sam wszystkiego spróbował i, na pewno, nie będzie jawnie kłamać. Można zobaczyć prawdziwe zdjęcia i ogólnie dobrze się bawić. Kilka razy udało mi się znaleźć dobrych lokalnych przewodników za radą moich znajomych.

MINUSY: To nie jest oczywiste, ale jest wiele minusów tego podejścia:

 1. Ludzie są omylni. Chorwacja to bardzo piękny kraj. A każdy taksówkarz tutaj myśli, że jest przewodnikiem. Wiele osób to kupuje. Czyli co: zabrał cię w piękne miejsce i pokazał świątynie. Czego więcej potrzebujesz? Polecamy go!

 2. Małe doświadczenie. Aby stwierdzić, że to dobry przewodnik, trzeba pojechać, przynajmniej, z 2-3 innymi przewodnikami. Wtedy można choć trochę porównać. A większość turystów przyjeżdża do Chorwacji na jeden raz i ogranicza się do jednej wycieczki fakultatywnej podczas całej podróży.

  Okazuje się więc, że z kimkolwiek zdarzyło się pojechać — to ten będzie dobry. I nie ma znaczenia, że inni przewodnicy mogą być dwukrotnie ciekawsi, a ich wycieczki o 20% tańsze.
 1. Każdy ma inne upodobania. Podam przykład wycieczki w Istrii. Tam można po prostu zabrać turystów do winnicy, napoić ich winem i nakarmić. To właśnie tego szuka wiele osób. Można zrobić dla turystów pogłębioną wycieczkę historyczną. Albo połączyć te dwa warianty.
  Skąd wiesz, że gusta Twoich znajomych są dokładnie takie same jak Twoje? Może jest odwrotnie i nie można do końca ufać ich opinii.
 1. Ludzie od dawna nie byli w Chorwacji. W Chorwacji wszystko szybko się zmienia. Jeśli twoi znajomi jeździli na urlop do Chorwacji 5-10 lat temu, to teraz to już nie to samo. Różni przewodnicy, różne trasy i zupełnie inne ceny. Ich rady będą nieistotne, a czasem nawet szkodliwe.
 1. Utracone kontakty. Nawet jeśli znajomi kogoś polecą, nie ma pewności, że po kilku latach uda się tę osobę znaleźć. Ludzie zmieniają numery telefonów, ktoś odchodzi z zawodu. Nawet strony internetowe z wycieczkami regularnie «znikają».

   

 2. Wszyscy upiększamy. Większość nie ma nic przeciwko «chwaleniu się». Nawet jeśli ludzie podróżowali z najbardziej miernym lokalnym przewodnikiem (właściwie taksówkarzem) i w głębi duszy zdają sobie sprawę, że przepłacili, to i tak mogą go chwalić. Żeby tylko nie musieli się przyznać, że zostali lekko oszukani.
 1. Jest to skomplikowane. Znajdź znajomych, którzy byli w Chorwacji, zaproś ich do siebie, nakryj stół, poznaj kontakty przewodnika, zadzwoń do niego, uzgodnij warunki. To mnóstwo nerwów, pieniędzy i czasu do poświęcenia! I nie ma żadnej gwarancji, że cokolwiek z tego przedsięwzięcia wyjdzie.

  Dla mnie opinie znajomych to jak pójście do znajomego, który studiuje na instytucie medycznym:
 • z jednej strony, nie będzie mnie okłamywał i «leczył dla samego leczenia»; 
 • ale, z drugiej strony, nie jest też jeszcze prawdziwym lekarzem: może wiele nie rozumieć i często się myli. Możesz sprawdzić u niego diagnozę, przepisaną przez prawdziwego lekarza. Ale leczenie jest już trochę przerażające.

PODSUMOWANIE: Z mojego doświadczenia wynika, że ufanie recenzjom znajomych i przyjaciół to raczej loteria. W około połowie przypadków udało mi się znaleźć dobrą wycieczkę. Ale często się zawiodłem. Zwłaszcza, gdy za zwykłą taksówkę przepłaciłem, w rzeczywistości, dwukrotnie lub trzykrotnie.

Drugim wariantem jest zaufanie recenzjom doświadczonych turystów. Tak, będą to słowa zupełnie nieznajomych ludzi, którzy też mogą się mylić lub czegoś nie rozumieć. Ale jeśli recenzji jest sporo, to łatwo jest wyrobić sobie własne zdanie.

Odkrył wycieczkę jednego z dobrych przewodników na GetYourGuide i po prostu skopiował ostatnie recenzje

I tu właśnie pojawia się drugi problem. Internet jest pełen fałszywych recenzji. 

Kiedyś było tak, że fałszywe recenzje można było z grubsza rozpoznać po ich treści. Podróbki rzucały się w oczy. Ale, w ostatnich czasach, przewodnicy i małe agencje wycieczkowe zdały sobie sprawę z wagi recenzji w sieci, więc piszą o sobie recenzje prawie bardziej sumiennie niż prawdziwi turyści.

Dlatego, teraz biorę pod uwagę nie tylko dostępność recenzji, ale także szansę, że są one prawdziwe.

Na przykład, zupełnie nie wierzę recenzjom na stronie przewodnika, w jego grupie na Facebook, na Instagram czy na kanale YouTube. Istnieją sposoby tam, aby usunąć negatywność lub pokryć go z dużą liczbą fałszywych pozytywnych recenzji.

Więcej prawdy jest na forach, w grupach tematycznych w mediach społecznościowych czy w komentarzach na większości blogów. Ale nawet tam każdy może zostawić recenzję. Istnieją nawet specjalne strony, które oferują «podrabianie» recenzji za, dosłownie, 1 eurocent. Ufam, ale z wielką ostrożnością.

Ale są strony, gdzie recenzję może napisać tylko turysta, który faktycznie był na wycieczce. Jak Agoda czy Trip.com, ale z recenzjami na przewodnikach. Nie jest to też 100% gwarancja uczciwości. Ale już całkiem blisko do tego. W Chorwacji znam dwie takie strony:

1. GetYourGuide. Strona posiada największy wybór wycieczek w Chorwacji (ponad 1200). Ponieważ serwis jest międzynarodowy i istnieje od dłuższego czasu, każdy przewodnik zgromadził wiele recenzji, którymi można się kierować przy wyborze konkretnej wycieczki lub osoby.

Szczególnie podoba mi się, że można tam sortować recenzje według typu podróżnika, dostępne są: pary, grupy znajomych, rodziny podróżujący w pojedynkę. Bardzo wygodne jest szybkie filtrowanie recenzji, które pasują do Twojej sytuacji.

Na plus również polska wersja strony i dostępność wycieczek po polsku (nie tak dużo jak bym chciał, ale są).

Kolejnym ważnym momentem jest dostępność w serwisie własnych unikalnych wycieczek, które nie są dostępne w żadnych innych serwisach (oznaczone jako Getyourguide Originals). W Chorwacji nie ma ich zbyt wiele, a przeznaczone są głównie dla małych grup.

Wycieczki Getyourguide Originals

Kolejnym pozytywem jest to, że są tu recenzje od podróżników, którzy mają status Podróżnik GetYourGuide. Są to zweryfikowane osoby, które bardzo często rezerwują różne wycieczki na GetYourGuide, więc zawsze zwracam szczególną uwagę na ich recenzje

Zweryfikowane osoby, którzy mają status Podróżnik GetYourGuide

Z minusów — dużo tanich wycieczek. Z jednej strony dobrze jest, gdy tanio. Ale, z drugiej strony, jakość nie jest tak dobra. Coś pomiędzy dobrą wycieczką a podróżą ze zwykłym taksówkarzem.

2. Viator — także duży międzynarodowy agregator wycieczek, z którego w ostatnich latach coraz częściej korzystamy. Ma on 2 ważne zalety:

Asortyment. Oferują oni doskonały wybór wycieczek nie tylko z dużych chorwackich miast, ale także mniejszych, jak Opatija czy Vrsar.

Cena. Jest wiele jakościowych wycieczek w mini grupach w dobrych cenach.

Co ciekawe, wielu przewodników pracuje jednocześnie na obu stronach. Możesz przeczytać recenzje na GetYourGuide i zarezerwować wycieczkę na Viator, jeśli znajdziesz ją tam taniej, i odwrotnie.

Wadą jest brak polskiej wersji strony internetowej oraz kompletny brak wycieczek w języku polskim i innych językach, poza angielskim. Jeśli szukasz wycieczki edukacyjnej, gdzie komunikacja z przewodnikiem jest ważnym elementem zwiedzania, musisz znać język angielski lub potrzebujesz w swojej grupie kogoś, kto dobrowolnie będzie tłumaczył opowieści przewodnika.

Ważna uwaga: pamiętaj, że domyślna, cena w Viator dotyczy 2-ch osób, więc jeśli dopiero przeglądasz listę wycieczek i potrzebujesz ceny dla jednej osoby — podziel wszystkie ceny przez 2.

Złe wycieczki fakultatywne w Chorwacji: jak ich uniknąć

Teraz powiem bardzo krótko, gdzie najlepiej nie kupować wycieczek. Jest to oczywiście wyłącznie moja subiektywna opinia. Ale opiera się na pewnych doświadczeniach z podróżowania po Chorwacji. Jeśli to możliwe, lepiej nie zadzierać z wycieczkami, które są oferowane w następujących miejscach:

1. Na mediach społecznościowych. Naprawdę jest tam teraz wiele przewodników. Są zarówno te dobre, jak i jawnie słabe. Znalezienie ich jest proste na Facebooku — wystarczy zapisać się do głównych grup z nazwą «Chorwacja» i tam pytać. Następnie sami przewodnicy zaproponują Ci swoje usługi.

Kilka razy podróżowaliśmy z przewodnikami znalezionymi na Facebooku (nie w Chorwacji). Jakość jest różna, jest bardzo duży rozrzut. Najlepsza wycieczka jaką zrobiliśmy, nawet bym powtórzył. Jednak o najgorszej wycieczce chcę szybko zapomnieć — nawet niektórzy taksówkarze (np. w Gruzji) potrafią być ciekawsi niż taki «przewodnik». Ceny są różne i nie zawsze wysokie.

Generalnie nie radzę szukać poradników w mediach społecznościowych. Ale możesz spróbować, jeśli uważasz, że masz dużo szczęścia. Szansa na «zgadnięcie» wynosi mniej więcej jeden na trzy.

2. Na różnych niezrozumiałych stronach internetowych. Internet jest pełen stron, które sprzedają wycieczki fakultatywne. Są oczywiste oszustwa, są pośrednicy z dużym narzutem, a są po prostu źle wykonane zasoby internetowe, których właściciele chcą po prostu zarobić w ciągu lata.

Problem w tym, że większość z nich nie planuje konsekwentnego i długotrwałego rozwoju swojego biznesu. Oznacza to, że nie interesuje ich Twoje doświadczenie i jakość Twojego urlopu.

Problem w tym, że większość z nich nie planuje konsekwentnego i długotrwałego rozwoju swojego biznesu. Oznacza to, że nie interesuje ich Twoje doświadczenie i jakość Twojego urlopu.

3. W lokalnych biurach podróży. Nie twierdzę, że wszystkie lokalne biura podróży są złe. Wcale nie. Nie ma, po prostu, możliwości, aby z góry wiedzieć, gdzie są te dobre, a gdzie te złe. A nawet dobra agencja będzie miała zarówno dobrych przewodników, jak i początkujących. Skąd wiesz, na kogo trafisz w swojej sytuacji?

4. W hotelach. Od razu powinienem zaznaczyć, że ten punkt dotyczy małych hoteli w Chorwacji, gdzie właściciele często sami przyjmują gości. 

Tutaj wszystko jest jasne. Celem każdego właściciela hotelu jest zarabianie pieniędzy nie tylko na Twoim zakwaterowaniu, ale także na dodatkowych usługach. Dlatego, każdy właściciel małego hotelu ma «swoje» biura podróży lub, po prostu, prywatnych przewodników (w zasadzie to taksiarzy), z którego ma duże zainteresowanie.

Dlaczego tak jest? Główny problem polega na tym, że każdy kierowca w Chorwacji, który przynajmniej 2-3 razy przejechał dowolną trasę wycieczkową, uważa się już za profesjonalnego przewodnika. W rezultacie, łatwo jest zapłacić 100-200 euro na miejscu i za te pieniądze otrzymać wycieczkę w formacie: «To jest bardzo starożytny kościół. Chodź i zobacz».

Które wycieczki fakultatywne są lepsze: grupowe czy indywidualne?

W Chorwacji jest sporo wycieczek autobusowych i jachtowych dla 5-15 osób. Chciałabym powiedzieć, że wycieczki grupowe są wyższej jakości niż indywidualne, że stawiają tam najbardziej doświadczonych i ciekawych przewodników. Ale doświadczenie naszych znajomych i towarzyszy podróży (a jest to ponad 10 osób) tego nie potwierdza. Jest dokładnie odwrotnie.

Z 2 firm, z którymi jeździliśmy i 6 czy 7, o których słyszeliśmy od znajomych, podobała nam się tylko jedna.

Z jakiegoś powodu ludzie zwykle nie są zbyt pochlebnie o wycieczkach grupowych. Mówią, że wycieczka była krótka, cały czas ich popędzano i nie pozwolono nic zobaczyć i sfotografować. Przewodniki są też częściej krytykowane niż chwalone.

Indywidualne wycieczki fakultatywne od miejscowych są bardzo różnej jakości. Wszystkie przewodniki są inne. Ktoś opowiada dużo informacji historycznych, z kimś można porozmawiać o życiu we współczesnej Chorwacji, a niektórzy zabierają Cię tylko na tę samą trasę.

W tym przypadku nie ma gwarancji, że droższa wycieczka indywidualna będzie lepsza. Często jest wręcz odwrotnie. Dlatego, tak ważne jest, aby kupować je ze sprawdzonych stron internetowych z recenzjami od zweryfikowanych podróżników.

Wycieczki grupowe odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem, wiele z nich codziennie. Nie jest trudno je znaleźć, o ile ma się pieniądze i chęci. Nawet na miejscu, w głównych ośrodkach turystycznych w Chorwacji, ogłoszenia o wycieczkach grupowych zostaną ci wepchnięte w ręce już pierwszego dnia.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z dobrymi prywatnymi przewodnikami w Chorwacji. Znalezienie ich na miejscu jest wręcz nierealne — w sezonie nieustannie pracują, wożą turystów po całym kraju. Nie mają one zazwyczaj własnych stron internetowych i reklam. Większość działa przez Viator i GetYourGuid. Opisy i zdjęcia na tych stronach nie oddają tego, co dostajemy z wycieczki. Niektóre wspaniałe trasy są opisane w taki sposób, że gdybym nie wiedział o nich z pierwszej ręki, nigdy bym nie pojechał.

To powiedziawszy, musisz umówić się na podróż z dobrym przewodnikiem z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Zwykle mają dużo klientów. A ceny są wyższe. Z pewnością, płacenie 40 euro za osobę za wycieczkę grupową to jedno, a czym innym 120 euro za indywidualną. Ale na przykład dla grupy trzyosobowej ostateczny koszt będzie identyczny.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp