Przewodnik po Chorwacji   ›  Miasta i kurorty w Chorwacji  › Trogir Chorwacja — przewodnik turystyczny: jak dojechać, gdzie zaparkować, co zobaczyć, gdzie zamieszkać. Mapa Starego Miasta i zdjęcia

Trogir Chorwacja - przewodnik turystyczny: jak dojechać, gdzie zaparkować, co zobaczyć, gdzie zamieszkać. Mapa Starego Miasta i zdjęcia

Zaktualizowano 21 stycznia 2023 r.

Trogir to najpiękniejsze chorwackie zabytkowe miasto. Jest też bardzo dobrze położony: niedaleko od międzynarodowego lotniska w Splicie (5 km), dwa tuziny kilometrów od samego Splitu (na północ od niego) i wystarczająco blisko do popularnej Riwiery Makarskiej.

Trogir słusznie nazywane jest Miasto-muzeum. W tym artykule opowiem: dlaczego warto wybrać się do Trogiru, co warto zobaczyć, gdzie się zatrzymać i jak się tam dostać. Opiszę, też, nasze wrażenia z wycieczki do tego miasta.

Ogólne informacje o mieście

Trogir to urocze, niewielkie miasteczko z białymi ścianami domów i czerwonymi dachami. To mały chorwacki kurort, który, w przeciwieństwie do sąsiedniego Splitu, jest przytulniejszy i mniej zatłoczony (przynajmniej tak nam się wydawało).

Historyczne centrum Trogiru

Dlaczego warto jechać do Trogiru?

Założone przez Greków, w III wieku p.n.e., miasto zachowało wszystko, co może zainteresować dociekliwego turystę: pałace, świątynie, twierdze, muzea. 

Jest to, raczej, miejsce na wakacje poznawcze i miejskie, niż na plażowanie. Choć i tu są miejsca z dobrymi plażami i hotelami.

Zewnętrznie Trogir przypominał nam Pałac Dioklecjana w Splicie. Sprawia wrażenie, miasto wydaje się być pomniejszoną kopią tego pałacu rzymskiego cesarza.

Dużym plusem jest kompaktowość Trogiru. W pół dnia można obejść całe miasto. Ale, lepiej, przeznaczyć na to dwa dni: cały dzień, z noclegiem, a rano zjeść śniadanie w jednej z przytulnych kawiarenek na promenadzie, z widokiem na Stare Miasto. 

Trogir jest bardzo piękny przy oświetleniu wieczornym. Ponadto, tutaj, jak w każdym turystycznym mieście w Chorwacji, jest mnóstwo świetnych restauracji, przytulnych kawiarni i barów. I to też jest dobry powód, by zostać tu na noc.

Wskazówka: Stwierdziliśmy, że najlepiej spacerować po mieście, poza Starym Trogirem, wcześnie rano lub późnym wieczorem. Ulice miasta są, w tym czasie, puste, co nadaje im szczególnego uroku.

Będąc w Trogirze, nie bądźcie leniwi i wejdźcie na jeden z punktów widokowych, z których widać całe miasto. Do popularnych punktów widokowych należą, na przykład: 

  • wieże twierdzy Кamerlengo;
  • dzwonnica kościoła św. Wawrzyńca;
  • dzwonnica kościoła św. Michała.

Śniadanie rano, w jednej z kawiarni na pięknej promenadzie, z widokiem na Stare Miasto to konieczne do zrobienia, podczas wizyty do Trogiru

W samym Trogirze nie ma dobrych plaż. Najbliższe dobre plaże do Trogiru znajdują się na wyspie Ćiovo, a także w kurortach Seget Donji i Seget Vranica.

To ważne! Najlepsze plaże Riwiery Trogirskiej skupione są na wyspie Ćiovo. Dlatego, wielu turystów woli wynająć tam noclegi, a na zwiedzanie przyjechać do Starego miasta (aby dotrzeć do Ćiovo wystarczy przejść przez most ze starej części Trogiru).

Ale, znowu, W Trogir nie jest miejscem, do którego warto się udać, aby odpocząć na plażach — ich jest wiele w sąsiedniej Riwierze Makarskiej. Ludzie jadą do Trogiru, aby spędzić czas przed zabytkami architektury, spacerować po długiej starożytnej promenadzie, doświadczyć atmosfery prawdziwego średniowiecza i zmienić środowisko plażowe na poznawczo-historyczne.

Ludzie jadą do Trogiru, aby spędzić czas przed zabytkami architektury

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Gdzie najlepiej zaparkować w Trogirze?

Trogir jest niemal w całości miastem dla pieszych. Samochody przejeżdżają przez most, a przed wejściem na Stare Miasto znajduje się parking. Tam, zazwyczaj, nie ma miejsc, więc ruszaj dalej — do kolejnego mostu na wyspę Ćiovo. W odległości 10 minut spacerem od Starego Miasta będzie więcej miejsc parkingowych.   

Mogą być problemy z parkowaniem, jeśli przyjeżdżasz w środku dnia lub w szczycie sezonu (lipiec, sierpień). Sytuacja parkingowa jest tu taka sama jak w popularnym Dubrowniku. 

Wskazówka: Przyjedź wcześnie rano i zaparkuj samochód na wyspie Ćiovo. 

Parkingi w Trogirze, w pobliżu Starego Miasta, można znaleźć:

  • przed mostem, prowadzącym na wyspę, na której znajduje się historyczna część miasta; 
  • tuż za tym mostem, na początku Starego Miasta; 
  • za mostem, który prowadzi ze Starego Trogiru na wyspę Ćiovo (na lewo od tego mostu). 

Z każdego z parkingów można bez problemu dojść pieszo do centrum Trogiru, w 5-15 minut.

Trogir: pogoda według miesięcy

Styczeń

7,2 °C

Luty

7,8 °C

Marzec

10,2 °C

Kwiecień

12,6 °C

Maj

17,4 °C

Czerwiec

21,4 °C

Lipiec

24,4 °C

Sierpień

24,2 °C

Wrzesień

20,8 °C

 Październik

16,2 °C

Listopad

11,4 °C

Grudzień

8,2 °C

Jaki urlop w Chorwacji w różnych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

Jak dojechać do Trogiru ze Splitu (w tym, z lotniska Splitu)

Trogir położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Splicie (5 km od niego) i około 25 km od centrum Splitu. 

Do Trogiru można dotrzeć na trzy dogodne sposoby, albo z najbliższego lotniska, albo bezpośrednio ze Splitu (nie będę tu opisywać taksówek, dostępnych na lotnisku w Splicie, bo uważam ten sposób za nieracjonalnie drogi).

Autobus nr. 37 (Split - lotnisko Split - Trogir)

Autobus nr 37, ze Splitu do Trogiru, odjeżdża z dworca autobusowego Sukoišan — Autobusni Kolodvor (20 minut spacerem do nadbrzeża). 

Autobus kursuje dość często — w ciągu dnia, co 20 minut, a wieczorami i w niedziele, co pół godziny. Cena biletu do Trogiru — 21 Kn (bilety dostępny u kierowcy). Czas podróży do Trogiru — 50 minut.

Ten autobus robi przystanek pośredni na lotnisku w Splicie — najbliższy przystanek przy wyjściu z lotniska (tam będzie napisane Trogir). Cena biletu z lotniska do Trogiru — 13 Kn (bilet można kupić u kierowcy). Czas podróży do Trogiru — 10 minut.

Ważne: Nie daj się nabrać na sztuczki taksówkarzy na lotnisku! Mogą wziąć cię za rękę i powiedzieć, że autobus nie przyjedzie. Jest to łysiejące kłamstwo. Do Trogiru taksówkarze oferują przejazdy za 10 euro (75 Kn), zapewniając, że to najlepsza możliwa cena. Aż boję się wyobrazić, ile żądają za przejazd do Splitu.

Trasa autobusu nr. 37, Split — lotnisko Split — Trogir

Autobus nr. 37 do Trogiru przyjeżdża na dworzec autobusowy Autobusni Kolodvor Trogir (dwie minuty spacerem od historycznego centrum). W pobliżu znajduje się duży supermarket Konzum.

Na 4 odbyte podróże, w obu kierunkach, tylko raz dostaliśmy nowy autobus, z klimatyzacją i wi-fi (cena była taka sama). Częściej, jeżdżą zwykłe autobusy, w których można uciec przed upałem tylko przez otwarte okna. W autobusach nie ma przedziału na walizki, zabiera się je ze sobą, w kabinie.

Oprócz regularnego autobusu nr. 37 ze Splitu do Trogiru kursują autobusy innych firm (ceny biletów wahają się od 24 do 31 Kn). Aby zobaczyć wszystkie opcje podróży, rozkłady jazdy i kupić bilety online, odwiedź tę stronę.

Prom Split - Trogir

Jeśli mieszkasz w Splicie lub jego najbliższych okolicach, Trogir możesz odwiedzić promami firmy Bura Line. Podróż po Morzu Adriatyckim będzie przyjemnym doświadczeniem, ponieważ cała wyprawa będzie wypełniona malowniczymi krajobrazami Środkowej Dalmacji.

Podróż drogą morską ze Splitu do Trogiru, trwa tylko 1 godzinę i 10 minut. Po drodze katamaran zatrzymuje się w miejscowości Slatine (wyspa Ćiovo).

Cena biletu (w jedną stronę):

  • dla dorosłych — 40 Kn;
  • dla dzieci (od 4 do 10 lat) — 20 Kn;
  • dla dzieci (poniżej 4 lat) — bezpłatnie.

Linia promowa jest sezonowa (działa od 01 czerwca — 01 października).

  • Rozkład jazdy ze Splitu do Trogiru: 09:30; 13:00; 16:00; 20:00.
  • Rozkład jazdy z Trogiru do Splitu: 08:00; 11:15; 14:30; 18:30 (w soboty i niedziele ostatni odjazd o 19:00).

Transfer z lotniska Splitu do Trogiru

Jeśli obawiacie się, że taksówkarze na lotnisku w Splicie nie będą Was rozumieć lub że opłata za przejazd będzie wysoka, proponuję zarezerwować prywatny transfer w sprawdzonej przez nas firmie, z obsługą online w języku polskim, z wyprzedzeniem, i w ustalonej wcześniej, ostatecznej cenie.

Tutaj masz dwie opcje:

  1. Można skorzystać z prywatnego transferu w określonej, stałej cenie (w dziale «Przewóz»).
  2. Można też wpisać dane dotyczące podróży i otrzymywać pocztą elektroniczną oferty prywatnych przewoźników z podaniem ceny przejazdu i zdjęciami rzeczywistych samochodów (w zakładce «Taxi»).

Opcja “Przewóz” (z lewej) i opcja “Taxi” (z prawej) w serwisie Gettransfer

Opcja “Przewóz” w serwisie Gettransfer

Opcja “Taxi” w serwisie Gettransfer

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, wszystko będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku zwykłego transferu z lotniska. Po przybyciu kierowca spotka się z Tobą w strefie przylotów (możesz określić w zgłoszeniu, aby spotkały się ze znakiem) i odwiezie Cię do hotelu w dowolnym miejscu w Chorwacji, czy to w centrum Dubrownika, czy w innym mieście kurortowym.

Co zobaczyć w Trogirze

Rano pijemy kawę i spacerujemy po promenadzie. Po południu — spacer po Starym Mieście. 

Cały ośrodek jest muzeum na wolnym powietrzu. Bardzo fajne muzeum. Poniżej, przedstawiamy obowiązkowe miejsca do zobaczenia, w tym punkty widokowe w sercu Trogiru.

Stare miasto Trogir

Stare miasto Trogiru to średniowieczne brukowane uliczki i, tam też, znajduje się większość zabytków miasta.

Z naszego doświadczenia, najlepiej jest chodzić tu na własną rękę, bez przewodnika i bez towarzystwa. Centrum jest pełne małych sklepów, przytulnych kawiarni i restauracji, katedr oraz niesamowicie pięknych schodów i fasad starożytnych domów.

Zobaczenie wszystkich głównych atrakcji Starego miasta zajmuje nie więcej niż 3 godziny, ale emocje związane z takim spacerem, będziesz mieć na długo. 

Przy okazji, cała historyczna część Trogiru znajduje się na liście obiektów, chronionych przez UNESCO. Położona jest na wyspie, w pewnym oddaleniu od części kontynentalnej miasta.

W rzeczywistości, Stare miasto Trogiru jest osobnym, małym wyspowym miastem, które połączone jest ze stałym lądem dwoma niewielkimi mostami. Po drugiej stronie Starego Trogiru — most na wyspę Ćiovo.

Wyspa Trogir jest stworzona przez człowieka. Została oddzielona od stałego lądu przez starożytnych Rzymian, którzy wykopali tam rów. W ten sposób, wzmacniali zdolność obronną starożytnego miasta.

Most z historycznej części Trogiru na wyspę Ćiovo

Сiekawa cecha: Najbardziej spektakularne budynki w Trogirze zostały zbudowane przez Greków, Rzymian i Wenecjan, w okresie, od XIII do XVI wieku. Godne uwagi jest to, że wzdłuż krawędzi każdego budynku biegnie obowiązkowa rynna dla wody deszczowej i krwi, która w różnych okresach zalewała ulice tego miasta. Czasy były wtedy ciężkie.

Mapa Starego miasta Trogiru

Mapa Starego Miasta jest dostępna za darmo w każdym biurze turystycznym Trogiru, których jest wiele w całym mieście.

Mapa Starego Miasta Trogiru

  1. Katedra św. Wawrzyńca.
  2. Ratusz w Trogirze.
  3. Loggia miejska.
  4. Kościół św. Sebastiana.
  5. Kościół św. Jana Chrzciciela.
  6. Pałac Ćipiko.
  7. Północna Brama miejska.
  8. Mała loggia.
  9. Kościół św. Piotra.
  10. Kościół Matki Bożej z Góry Karmel.
  11. Południowa Brama miejska.
  12. Kościół św. Mikołaja.
  13. Klasztor i kościół św. Dominika.
  14. Twierdza Kamerlengo.
  15. Wieża św. Marka.
  16. Pomnik marszałka Marmonta.
  17. Kościół św. Michała.

Katedra św. Wawrzyńca

Kościół znajduje się na placu Jana Pawła II i, wydaje się, dominuje nad miastem. Na miejscu katedry stał, wcześniej, kościół, który został rozebrany, jeszcze w XII wieku. 

Nieco później, w 1193 roku, rozpoczęto budowę nowego kościoła, który został ukończony kilkadziesiąt lat później.

Katedra św. Wawrzyńca

Współczesna wersja kościoła to romańska budowla o trzech nawach, uzupełniona dzwonnicą w stylu gotyckim.

Co zwróciło naszą uwagę:

Charakterystycznym elementem katedry jest romański portal, zbudowany w połowie XIII wieku. Uważany jest za najcenniejsze dzieło sztuki przez miejscowych rzemieślników.

Portal katedry św. Wawrzyńca

Portal ozdobiony jest scenami biblijnymi oraz wizerunkami roślin i zwierząt. 

Rzemieślnicy wymyślili, również, symboliczne obrazki dla każdego miesiąca roku. Na przykład, grudzień to myśliwy, walczący z dzikiem, a luty to dziewczyna z rybą. 

Po obu stronach portalu znajdują się rzeźby Adama i Ewy, przedstawionych na grzbietach drapieżników — lwa i lwicy.

Wystrój świątyni jest dość prosty — ambona, zbudowana w XIII wieku, jest wykonana z kamienia i pokryta posągami. Siedzenia są drewniane, a ołtarz zdobią obrazy.

Wystrój wnętrza kościoła

Niewątpliwie, główną atrakcją katedry jest 47-metrowa dzwonnica. Był on dwukrotnie przebudowywany, w XV i XVI wieku. Okna są rzeźbione, wewnątrz dzwonnicy stoi 12 rzeźb apostołów oraz sarkofag ze szczątkami pierwszego biskupa Trogiru — św. Jana. 

Po wejściu na dzwonnicę turyści znajdują się na platformie widokowej, z której można podziwiać niesamowity widok na całe miasto. Dzwonnica katedry św. Wawrzyńca jest głównym punktem obserwacyjnym w Trogirze.

Dzwonnica katedry św. Wawrzyńca

Godziny zwiedzania katedry św. Wawrzyńca:

  • od listopada do kwietnia — od 8.00 do 12.00;
  • od kwietnia do maja — od 8.00 do 18.00 (dni powszednie) i od 12.00 do 18.00 (w weekendy);
  • od czerwca do lipca — od 8.00 do 19.00 (dni powszednie) i od 12.00 do 18.00 (w weekendy);
  • od lipca do września — 8:00-20:00 (dni powszednie) i 12:00-18:00 (w weekendy).

Wejście do katedry św. Wawrzyńca, płatne — 25 Kn (warte tych pieniędzy).

Dzwonnica kościoła św. Michała

Kolejna wenecka dzwonnica. Jest to ostatnia budowla, która pozostała po średniowiecznym klasztorze benedyktyńskim, zniszczonym w 1944 roku, przez naloty bombowe koalicji antyhitlerowskiej.

Jeśli nie  odwiedzicie tej atrakcji, wasza wycieczka do Trogiru, z pewnością, będzie niepełna. 

Punkt widokowy na dzwonnicy kościoła św. Michała oferuje niesamowite widoki na białe mury miasta i dachy, pokryte dachówką, lazurowe morze i wyspę Ćiovo.

Widok z dzwonnicy kościoła św. Michała

Dzwonnica znajduje się naprzeciwko kościoła św. Wawrzyńca. Z zewnątrz ten zabytek wygląda bardzo malowniczo. Niezwykle atrakcyjny jest ten włoski styl, w którym wykonana jest dzwonnica (ten styl dominuje w architekturze w tej części Chorwacji). 

Wieża dominuje nad miastem. Dlatego, właśnie tutaj, zbudowana jest jedna z najlepszych platform widokowych, z której widać nie tylko całe miasto, ale także morze, zielone wzgórza i góry, w oddali.

Warto wiedzieć! Schody, które prowadzą na taras widokowy, są strome i dość trudne do pokonania. Ponadto, stopnie są wąskie, w niektórych miejscach, nawet dwie osoby, mają trudności z przejściem. Ale widok ze szczytu jest wart wysiłku.

Twierdza Kamerlengo

W Trogirze, w różnych okresach, powstało kilka budowli obronnych, z których każdą można śmiało nazwać muzeum pod gołym niebem. Za główną atrakcję tego typu uważa się, jednak, twierdzę Kamerlengo. 

Wenecjanie wielokrotnie podejmowali próby zajęcia Trogiru. Gdy, w końcu, im się to udało (w XIV wieku), zbudowali twierdzę, która była, jednej z najbardziej znaczących budowlą obronną w Południowej Europie, tego czasu.

Ta forteca była w stanie wytrzymać najdłuższe oblężenie i, dzięki temu, Wenecjanie byli w stanie utrzymać się w Trogirze przez dość długi czas.

Twierdza Kamerlengo

Co zwróciło naszą uwagę tutaj:

Atmosfera tego miejsca jest zupełnie wyjątkowa. Można ją poczuć tylko wtedy, gdy spaceruje się po dziedzińcu i patrzy na starożytne herby weneckich rodzin szlacheckich.  

Nic dziwnego, że na obrębie twierdzy często kręcone są sceny z filmów historycznych. W cieplejszych miesiącach odbywają się tu festiwale i imprezy kulturalne.

W nocy twierdza jest pięknie oświetlona (podobnie, jak i reszta Trogiru), co stanowi osobne, wyjątkowe widowisko.

Dziedziniec twierdzy Kamerlengo

Twierdza Kamerlengo uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Trogirze. Znajduje się na końcu miejskiej promenady i można ją zobaczyć, również, z sąsiedniej wyspy Ćiovo.

Mury obronne to kolejny punkt widokowy w Trogirze. Można się na nią wspiąć i stamtąd podziwiać widoki na promenadę i Stare miasto. 

Można to zrobić codziennie, od 9:00 do 19:00. W lecie mury twierdzy są otwarte do późnych godzin nocnych.

Dzwonnica kościoła św. Sebastiana i Loggia miejska

Wiele z obowiązkowych zabytków Trogiru skupia się na małej «łacie» — Trg Ivana Pavla II, przylegającej do katedry św. Wawrzyńca. 

Wchodząc na wieżę katedry św. Wawrzyńca, pierwsze co przykuwa wzrok (i obiektyw aparatu) to szykowna i fotogeniczna, stosunkowo niska dzwonnica z białego kamienia. 

Dzwonnica zwieńczona jest ciemnobrązową kopułą i ozdobiona dużym (według mojego ostrożnego szacunku — półtora wysokości człowieka) kurantem zegarowym z niebieską tarczą. 

Kiedy próbowałem znaleźć w internecie informacje o tej budowli, sprzeczność podanych informacji wprawiła mnie w osłupienie. 

Na początek, wiele przewodników turystycznych zgodnie podaje, że budowla ta to, nic innego, jak kościół św. Sebastiana, zbudowany przez wdzięcznych mieszkańcom Trogiru w 1422 roku, jako rodzaj podziękowania dla Wszechmogącego za uratowanie miasta przed straszliwą zarazą. 

Inne strony-forum turystyczne deklarują, że owa budowla to, jedynie, dzwonnica pozostała po kościele św. Sebastiana. Sam kościół został podobno zbudowany (lub zburzony, według innych źródeł) w 1476 roku.

Teraz wewnątrz kościoła znajduje się wystawa, poświęcona mieszkańcom Trogiru, którzy zginęli w wojnie, w latach 1991-1995.

Dzwonnica kościoła św. Sebastiana

Miejska loggia to kolejny niewątpliwy atrybut starego weneckiego miasta. Loggia zaczęła być budowana w 1311 roku, ale swoją obecną formę przybrała w XV wieku, w okresie Renesansu. 

Budowla ta pełniła kilka funkcji, jednocześnie: miejsce zgromadzeń publicznych, mieszkanie, sąd itp.

Loggia, przylega do dzwonnicy kościoła św. Sebastiana, więc ich opis podaję w tym samym rozdziale. 

Co zwróciło naszą uwagę:

Do wnętrza loggii można wejść, całkowicie za darmo.

Loggia miejska

Wewnątrz na ścianach wiszą dzieła Niccolò Florentczyka «Alegoria prawdy», w tym wizerunek bł. Jana z Trogiru, trzymającego miasto w dłoni oraz św. Laurencji z wagą w ręku (alegoria sprawiedliwości).

Płaskorzeźba Niccolò Florentczyka «Alegoria prawdy»

Południowa ściana loggi przedstawia mieszkańca Trogiru Petara Berislavica (zginął w 1520 r.), Chorwata, bohatera węgierskich i chorwackich pieśni ludowych, przeciwnika Wenecjan i bojownika przeciwko Turkom. Ta płaskorzeźba jest wykonana przez mistrza Ivana Mestrovica.

Płaskorzeźba Ivana Mestrovica, przedstawiająca Petara Berislavica

Pałac Ćipiko

Teraz nadszedł czas, aby odwiedzić Pałacu Ćipiko, znajdującego się po zachodniej stronie placu Ivana Pavla II. 

Rodzina Ćipiko należała do jednego z najznakomitszych rodów Trogiru, który władał tymi stronami przez około trzysta lat. I oczywiście, tak znamienita rodzina nie mogła nie zostawić tu czegoś, co będzie kojarzyło się z ich nazwiskiem.

Chociaż ten kompleks pałacowy jest jedną z wizytówek Trogiru, nie spodziewajcie się takiego samego widowiska, jak od zwiedzania Pałacu Dioklecjana, w sąsiednim Splicie.

Pałac Ćipiko

Pałac stanowi zespół budynków (Mały i Wielki Palazzo), został zbudowany w 1476 roku przez Koriolana Ćipiko, znanego wówczas dowódcę morskiego, dla uczczenia jego kolejnego zwycięstwa morskiego. 

Wcześniej, oba palazzo były połączone wspólnym przejściem, które niestety nie zachowało się do dziś. 

Mały palazzo znajduje się naprzeciwko Loggii miejskiej, natomiast Wielki palazzo wychodzi na Ratusz i Katedrę św. Wawrzyńca. 

Na Wielkim palazzo, nadal, widnieje starożytny herb. Dwa wyrzeźbione w kamieniu lwy trzymają kartusz z herbem rodziny Ćipiko.

Co zwróciło naszą uwagę:

Budynek zwraca uwagę, przede wszystkim, fasadą weneckiego gotyku, osobliwego stylu architektury świeckiej, łączącego średniowieczną architekturę miejską z elementami arabskiego budownictwa orientalnego.

Pałac Ćipiko jest szczególnie atrakcyjny, w oczach turystów, ze względu na bogactwo płaskorzeźb na jego fasadzie. Na każdym piętrze znajdują się trzy okna, nad którymi zachowały się płaskorzeźby, przedstawiające głowy poetów i humanistów.

Na pierwszym piętrze jest okno z balustradą. Dwie kolumny, z kapitelami w otworze okiennym, wspierają lancetowe łuki gotyckie. Między łukami umieszczono przedstawienia czterech aniołów. 

Dwie centralne postacie trzymają zwój z herbem rodziny Ćipiko i napisem motta Koriolana Ćipiko «Poznaj samego siebie» (mistrz Nicсolò Florentczyk, 1470 r.).

Okno z balustradą na pierwszym piętrze Pałacu Ćipiko

Przy głównym wejściu stoi rzeźbiony, drewniany posąg kogutka. Został on pobrany z dziobu tureckiego statku i wzniesiony w tym miejscu, około, połowy 1400 roku, po decydującej bitwie morskiej, w której Turcja została pokonana. Jeden z członków rodziny Ćipiko, kapitan z Trogiru, był uczestnikiem tej bitwy.

Drewniany posąg koguta przy wejściu do Pałacu Ćipiko

W tej chwili tylko fasada i dziedziniec są dostępne dla zwiedzających — wnętrza są zamknięte do odwiedzenia. Dziedziniec Pałacu Ćipiko radzę koniecznie zobaczyć — jest on bardzo atmosferyczny.

A w ogóle, to miejsce jest, przede wszystkim, bardzo popularne, jako piękne tło do selfies i sesji zdjęciowych.

Dziedziniec Pałacu Ćipiko

Kościół i klasztor św. Dominika

Ten kompleks kościelny położony jest w zachodniej części Starego Trogiru — tuż przy promenadzie Bana Berislavica, w otoczeniu wiecznie zielonych palm.

Pochodzący z XIV wieku, klasztor został bardzo uszkodzony podczas II Wojny światowej. W późniejszym czasie, został on odrestaurowany.

Kompleks nie jest mały i jest dość ciekawy. Być może, w porównaniu z innymi trogirskimi budowlami, klasztor z zewnątrz wygląda skromniej. Mimo to, jest to miejsce warte odwiedzenia.  

Jeśli masz czas, możesz wejść do środka i zobaczyć zebrane wewnątrz dzieła sztuki i znaleziska archeologiczne. Ponadto, w ciągu dnia, przyjemnie jest się schować przed upałem za grube, kamienne mury starego budynku.

Wstęp kosztuje 10 Kn (co prawda, klasztor jest obecnie zamknięty dla zwiedzających, ale imponującą gotycką architekturę można podziwiać z zewnątrz). 

Kościół i klasztor św. Dominika

Promenada w Trogirze

Nadbrzeże jest wizytówką każdej nadmorskiej miejscowości w Chorwacji, nawet najmniejszych chorwackich wiosekk. To świetne miejsce dla tych, którzy lubią wybrać się na niespieszny spacer, w otoczeniu zabytkowej zabudowy architektonicznej lub usiąść na kawę w nadmorskiej kawiarni, podziwiając widok jachtów i morza. 

Szeroka miejska Promenada Trogiru, po stronie południowej, wije się wokół Starego Miasta, mając swój początek przy moście na wyspę Ćiovo. 

Znajduje się tu, również, inny ciekawy zabytek Trogiru — Południowa Brama Miejska, wychodzące na promenadę, naprzeciwko wyspy Ćiovo. Wcześniej, brama była częścią murów obronnych, które otaczały miasto. Dziś, do bramy przylega jedynie niewielki fragment dawnych fortyfikacji. 

Promenada kończy się w pobliżu twierdzy Kamerlengo, tworząc piękne molo. Stąd motorówki i łodzie żaglowe są gotowe zabrać swoich pasażerów na wyspy Drvenik Mali i Drvenik Veliki, z ich nieskazitelnymi piaszczystymi plażami i zacisznymi zatoczkami. 

Promenada w Trogirze

Noclegi w Trogirze

W Starym Trogirze jest wiele możliwości zakwaterowania, na każdy gust: od małych hosteli dla backpackerów po luksusowe zabytkowe hotele. 

Jeśli chcecie zatrzymać się na nocleg, konkretnie, w historycznej części miasta, polecam złoty środek — małe apartamenty. 

Z minusów tego typu mieszkań na Starym Mieście — brak parkingu dla samochodu, blisko domu (z miejscami do parkowania, w szczycie sezonu, tutaj, wszystko dość trudne).

Znajdź hotele i apartamenty w Starym Trogirze >>

Jeśli parkowanie w pobliżu mieszkań jest zasadnicze, wybierz wyspę Ćiovo. Naprzeciwko nadbrzeża Trogiru jest pełno apartamentów z parkingiem, a cena będzie niższa, niż w centrum miasta (do centrum, przez most, 15-20 minut spacerem).

Niedrogie miejsce na wyspie Ćiovo, z małym ogrodem i parkingiem, gdzie się zatrzymaliśmy

Najlepsze plaże i kurorty na tzw. Riwierze Trogirskiej są, także, na na sąsiedniej wyspie Ćiovo (do Riwiery Trogirskiej należą, również, miejscowości z dobrymi plażami i infrastrukturą turystyczną — Seget Vranjica i Seget Donji).

Na wyspie Ćiovo najpopularniejszą osadą jest Okrug Gornji z plażą o tej samej nazwie. Jest bardzo dobrze położony, tak aby połączyć wypoczynek na plaży ze spacerami po Starym Trogirze.

Z Okrug Gornji do Trogiru kursują łodzie-taxi — dzięki nim można szybko, łatwo i tanio dostać się do centrum miasta.

Ponadto, w pobliżu znajduje się również Split, z którego można łatwo dotrzeć do Riwiery Makarskiej i wysp Hvar, Brač, Korcula.

Znajdź hotele i apartamenty na wyspie Ćiovo >>

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp