Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Urlop w Chorwacji w październiku: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Urlop w Chorwacji w październiku: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Zaktualizowano 30 października 2022 r.

Połowa jesieni w Polsce kojarzy się z żółknącymi liśćmi, breją, zimną pogodą, która jest przygnębiająca, a czasem nawet depresyjna. 

Jeśli Twoje wakacje przypadają na ten ponury okres, nie rozpaczaj. Pomyśl o tym, że jest to okazja do zmiany scenerii i ruszyć w podróż. Chorwacja może być w tym celu doskonałą, i co ważne, niedrogą opcją. 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czego można się spodziewać, odwiedzając ten kraj w październiku.

Pogoda w Chorwacji w październiku

Średnia dobowa temperatura powietrza

14 C°

Średnia temperatura powietrza w nocy

10 C°

Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia

18 C°

Opady

109 mm

Liczba dni pochmurnych

8 dni

Wilgotność względna powietrza

74 %

Czas trwania światła dziennego

11 godzin

Jaki urlop w Chorwacji w innych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Listopad | Grudzień

W październiku w Chorwacji robi się znacznie chłodniej niż latem, a garderoba turystów zmienia się drastycznie. 

Ale nie tak radykalnie jak w innych krajach europejskich na północ od Chorwacji. Jeśli w Polsce możemy już opatulić się w puchowe kurtki i ciepłe płaszcze, w Chorwacji ograniczamy się do całosezonowych kurtek lub wiatrówek. 

Tak, naprawdę, wszystko zależy od tego, o jakim regionie Chorwacji mówimy. Ta część Półwyspu Bałkańskiego leży w kilku strefach klimatycznych. 

Kontrasty w pogodzie są szczególnie widoczne, gdy porównuje się północ i południe lub doliny i tereny wyniesione. 

Zacznijmy od terenów pagórkowatych. W połowie miesiąca szczyty górskie pokryte są pierwszym śniegiem, tworząc «bazę» pod przyszłe trasy narciarskie. Trzeba zaznaczyć, że nie rozkłada się on równomiernie. 

Początek kolejnego sezonu narciarskiego następuje, zazwyczaj, dopiero, na początku grudnia. Na niższych wysokościach nie ma w ogóle śniegu, więc szlaki są wciąż otwarte dla miłośników trekkingu.

Należy się jednak bardzo dobrze ubrać, gdyż w ciągu dnia jest już nieco chłodno, a wieczorami mogą wystąpić lekkie przymrozki. 

Znacznie cieplej jest w północnej, nizinnej części kraju. Jeśli wybierzesz się do Zagrzebia w pierwszej połowie miesiąca, możesz spodziewać się od +18 … +20°C w ciągu dnia i +10 … +11°C w nocy. 

W drugiej dekadzie miesiąca wskazania termometru spadają, zwykle do 3… 4°C. Choć zdarzają się, też, sytuacje odwrotne. Na przykład, w 2014 roku, na początku października, było gwałtownie chłodniej, a w trzeciej dekadzie miesiąca temperatury nagle zaczęły rosnąć.

Zagrzeb

16 C°

Dubrownik

22 C°

20 C°

Poreč

19 C°

20 C°

Split

21 C°

20 C°

Pula

19 C°

20 C°

Makarska

17 C°

21 C°

Brać

20 C°

21 C°

Cavtat

21 C°

21 C°

Jeśli chodzi o opady, to w październiku następuje ich odczuwalny wzrost. Z danych meteorologów wynika, że w stolicy, a także w niektórych innych miastach północnej Chorwacji, liczba «mokrych» dni wynosi, co najmniej, 10. Dlatego, z pomocą przychodzi parasol. 

Północna część wybrzeża Adriatyku jest nieco cieplejsza: 

 • Na przykład, w Opatiji i Rijece w południe jest od +15°C do +17°C, a w godzinach nocnych od +7°C do +12°C. Bliskość morza zapowiada jednak nadmierną wilgotność względną i częste mgły. W związku z tym, odsetek dni słonecznych jest niski. 
 • Na Istrii temperatury są o stopień wyższe, ale sytuacja z mgłą jest podobna. Na dodatek, tam często wieje przeszywające wiatry. 

Przemieszczając się do środkowej Chorwacji, zwiększa się ilość słonecznych dni, a temperatury nieco rosną. 

Na przykład, średnie maksimum w Szybeniku i Splicie to +20°C, a absolutne minimum to około +14°C, choć niektóre noce mogą być znacznie cieplejsze — do +16 … +17°C. 

Nawiasem mówiąc, Split, wraz z Zagrzebiem, prowadzi w kraju pod względem opadów deszczu. 

Najbardziej komfortowymi miejscami do odwiedzenia pod względem pogody są miasta Południowej Dalmacji. Po pierwsze, tu jest bardziej sucho, a po drugie, słupek rtęci oscyluje w granicach +21 … +22°C, z okresowym ociepleniem do +25°C. Wieczorem powietrze ochładza się do +11 … +16°C. 

Przy okazji, południowe regiony są atrakcyjne nie tylko pod względem prognozy pogody, ale także pod względem bogactwa przyrodniczego. Dzięki obfitości roślinności subtropikalnej jest tu tak zielono i świeżo, jak w lecie.

Z kolei, na północy, można podziwiać klasyczne jesienne barwy, ponieważ drzewa są tam, w przeważającej mierze, liściaste.

W Dalmacji Środkowej temperatura w ciągu dnia wynosi około +20°C, co jest dość komfortowe dla wypoczynku na plaży, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca (wyspa Ćiovo, 3 km od Trogiru, na zdjęciach)

Pogoda w Chorwacji na początku października

Temperatura powietrza na początku miesiąca utrzymuje się na poziomie 14 stopni, w ciągu dnia osiąga 18 stopni, a w nocy może spaść do 10. Temperatura wody wynosi 20  C°.

Pogoda w Chorwacji w drugiej połowie października

Na przełomie października i listopada temperatura wynosi 9 stopni. W ciągu dnia osiąga 13 stopni, a w nocy spada do 6. Temperatura wody oscyluje wokół 17 C°.

Czy w Chorwacji w październiku jest zimno?

W miesiącu październiku temperatury w ciągu dnia w Chorwacji wynoszą, zazwyczaj, około 18 stopni, ale mogą osiągnąć 28 stopni (maksymalna odnotowana temperatura) i spaść do -1 C° w nocy (minimalna odnotowana temperatura). 

Każdy inaczej odbiera temperaturę, ale zabranie ze sobą ciepłego swetra jest właściwym rozwiązaniem.

Czy w październiku można kąpać się w Chorwacji?

Temperatura morza w październiku tutaj, zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 20 stopni. Na początku października temperatura wody wynosi około 20 C°, a pod koniec 17.

Woda jest jeszcze wystarczająco ciepła do pływania dla dorosłych, ale dla dziecka może być już chłodna. Oczywiście, jesień bywa różna i temperatura wody może wynosić 23 lub 17 stopni. Jeśli liczysz na wypoczynek na plaży, polecamy wybrać się w pierwszej połowie miesiąca.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Co robić w Chorwacji w październiku?

Październikowy urlop w Chorwacji jest miarowy, niespieszny i, w większości, kontemplacyjny. Prawdopodobieństwo plażowania jest niewielkie jest niewielkie, a hałaśliwe rozrywki należą do przeszłości, wraz z sezonem letnim. 

Październik to dobry czas na zwiedzanie, obcowanie z naturą i przyjemności kulinarne. Niektórzy odkryją ten kraj jako krainę uzdrowisk termalnych i zakładów rehabilitacyjnych.

Plażowanie w Chorwacji w październiku

Plażowanie w Chorwacji w październiku to duży znak zapytania. Teoretycznie, pierwsza połowa miesiąca uważana jest za koniec sezonu aksamitnego. Temperatura wody utrzymuje się na poziomie końca września: w kurortach Środkowej i Południowej Dalmacji wynosi +20…+21°C. 

Wszystko wydaje się być w porządku, oprócz temperatur, które nie są tak wysokie, jak wcześniej. Dlatego, pływać będą, głównie, ci, którzy lubią orzeźwiające morskie fale i świeżą morską bryzę.

Jeśli chodzi o drugą połowę miesiąca. Woda ochładza się do 18°C i dla plażowiczów jest to głęboki okres poza sezonem, ze wszystkim, co się z tym, wiąże. Spacer i bieg wzdłuż wybrzeża to, chyba, jedyna dobra rzecz do zrobienia w tym czasie. Baseny w hotelu pomagają zrekompensować brak aktywności pływackiej. 

Warto też wspomnieć, że sezon nawigacyjny otwarty jest jeszcze w październiku. W ładny dzień można wybrać się na ekscytującą wycieczkę łodzią wzdłuż misternie chropowatego wybrzeża Adriatyku. A jeśli zapłacisz trochę więcej, możesz nawet powędkować.

Urlop w Chorwacji w październiku z dziećmi

W październiku najlepiej wybrać się do Chorwacji z dzieckiem, jeśli jesteście nastawieni na zwiedzanie, bo pogoda nie sprzyja plażowaniu.

Rozrywki i wycieczki

Wybierając miejsce na urlop w Chorwacji, należy pamiętać, że październik to miesiąc, w którym wiele lokali rozrywkowych (zwłaszcza w mniejszych nadmorskich miejscowościach nastawionych na wczasowiczów), restauracji, barów i kempingów jest czasowo zamknięty. 

Malownicze średniowieczne wioski są, niewątpliwie, warte odwiedzenia, ale zasługują, co najwyżej, na jednorazową wizytę. 

Aby nie znaleźć się w «próżni», polecamy zatrzymać się w dużych miastach, gdzie można znaleźć coś do zrobienia poza zwiedzaniem arcydzieł architektury i zabytków kultury.

Wypożyczenie samochodu może znacznie urozmaicić wypoczynek, ponieważ wycieczki grupowe w październiku odbywają się znacznie rzadziej. Ponadto, oznacza to mobilność, możliwość zobaczenia najbardziej ukrytych zakątków kraju i oszczędność czasu.  

Niepogodu można poświęcić na zwiedzanie licznych kompleksów muzealnych. Można je znaleźć niemal w każdym zaludnionym miejscu, ale najgęstsze skupisko znajduje się w Zagrzebiu.

Przy dobrej pogodzie dobrze jest odkrywać piękno przyrody. Kraj posiada siedem głównych parków narodowych, z których każdy mają wiele ciekawego: 

Chorwacka jesień, również, sprzyja powrotowi do zdrowia. Ogólnie, w Chorwacji znajduje się około 20 źródeł termalnych i jedyne w Europie złoża naftaliny — leczniczego oleju o wyjątkowych właściwościach. 

Rzadko kiedy jesienny urlop odbywają się bez doświadczenia narodowej kuchni. Każdy region ma swoją unikalną, tradycyjne potrawy: 

 • w Dalmacji Środkowej na stole królują proste, ale bardzo smaczne dania, takie jak sznycel;
 • Istryjska kuchnia jest pełna trufli i różnorodnych zup; 
 • a nadmorskie prowincje mogą pochwalić się świeżymi owocami morza.

Święta i festiwale w Chorwacji w październiku

Życie kulturalne, w miarę zbliżania się października, staje się mniej nasycone. Ale, tak jak poprzednio, nie przestaje zadziwiać fanów turystyki eventowej: 

 • miłośników kina Zagrzeb zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który prezentuje debiutanckie filmy reżyserów z całego świata; 
 • a fani muzyki powinni odwiedzić Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Zagrzebski Festiwal Jazzowy; 
 • Lovran słynie, również, z festiwalu kasztanów «Marunada», prawdziwej uczty dla brzucha, z niekończącymi się degustacjami różnych gastronomicznych przysmaków; 
 • osoby preferujące oliwki powinny zwrócić uwagę na festiwal kulinarny, odbywający się na wyspie Krk (w tym miesiącu, właśnie, rozpoczynają się zbiory).

Uroczystości, poświęcone miejscowym kasztanom, rozpoczynają się w mieście Lovran, a następnie kontynuowane są w pobliskich miastach Liganj i Dobreć

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp