Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Urlop w Chorwacji we wrześniu: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Urlop w Chorwacji we wrześniu: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Zaktualizowano 30 października 2022 r.

Wrzesień to początek sezonu aksamitnego, a wakacje o tej porze roku to gratka dla prawdziwych smakoszy. 

We wrześniu nie ma już duszącego upału, hałasu i przygnębiających tłumów. Uczniowie i studenci wrócili do ławek, a dorośli do ich miejsc pracy. 

Jest to pora roku, w której nic nie przeszkadza w oddaniu się relaksującej rozrywce, której kluczem jest cisza i spokój.

Pogoda w Chorwacji we wrześniu

Średnia dobowa temperatura powietrza

18 C°

Średnia temperatura powietrza w nocy

14 C°

Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia

23 C°

Opady

89 mm

Liczba dni pochmurnych

7 dni

Wilgotność względna powietrza

68 %

Czas trwania światła dziennego

13 godzin

Jaki urlop w Chorwacji w innych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Sierpień | Październik | Listopad | Grudzień

Zgodnie z kalendarzem, wrzesień w Chorwacji jest pierwszym miesiącem jesieni. Jednak, nazywanie tego w ten sposób jest tylko «z naciąganiem», gdyż różnica w stosunku do naszych warunków klimatycznych jest ogromna. 

Aby cieszyć się wszystkimi urokami indyjskiego lata, warto wybrać się w pierwsze dwa tygodnie miesiąca, kiedy pogoda jest bardziej stabilna i nie ma skłonności do przynoszenia przykrych niespodzianek w postaci ochłodzenia i długotrwałych opadów. 

Przy okazji, statystyki pokazują, że ilość opadów we wrześniu jest niewiele większa niż w miesiącach letnich. Pytanie tylko, jak często pada deszcz. 

Tak więc, według spostrzeżeniu meteorologów, pod koniec września deszcze w Chorwacji stają się zauważalnie cięższe. Ale pierwsze dwie dekady miesiąca leje nie tak często. 

Ponieważ, kraj jest bardzo niejednorodny i bardzo rozciągnięty od północy do południa, nie można oczekiwać takiej samej prognozy pogody dla wszystkich regionów. 

Najniższe temperatury występują na terenach górskich. Na przykład, w Platak i Slém, gdzie na początku grudnia zjeżdżają tysiące miłośników nart i snowboardu, we wrześniu, nie można spodziewać się więcej niż +15…+16°C w ciągu dnia.

Zagrzeb

23 C°

Dubrownik

27 C°

23 C°

Poreč

24 C°

23 C°

Split

26 C°

23 C°

Pula

24 C°

23 C°

Makarska

23 C°

23 C°

Brać

24 C°

23 C°

Cavtat

25 C°

23 C°

Wraz z upływem wieczoru nasila się chłód, dlatego we wrześniu, w Chorwacji, nie można obejść się bez kurtki. 

Po terenach górskich, północna część kraju, wraz ze stolicą, uważana jest za najbardziej umiarkowany, pod względem temperatury. region.

Jeśli odwiedzicie Zagrzeb przed 10-tym, istnieje realna szansa, że stolica przywita Was temperaturą +20…+23°C w ciągu dnia i +14…+15°C w nocy. Jednak, im bliżej połowy miesiąca, tym szybciej miasto się ochładza, a do standardowych sandałów, koszulek i szortów dołączają wiatrówki, dżinsy i trenerzy. 

Mniej więcej takie same odczyty klimatu notuje się w Crikvenicy, położonej w zatoce Kvarner, oraz w Opatiji, należącej do półwyspu Istria.

Meteorolodzy podają nieco inne temperaturowe parametry dla południowego wybrzeża Adriatyku. To tutaj ludzie zjeżdżają się, aby leczyć się ostatnimi gorącymi dniami lata.  

Na przykład, w Dubrowniku i Splicie temperatura na początku września wynosi +27 … +28 °C, a w trzeciej dekadzie +23 … +25 °C. Wieczorami — 18…19 °C, ale gdy tylko kalendarz pokaże 20 dnia miesiąca, należy być przygotowanym na ochłodzenie do 15…17°C w nocy.

Warto też wspomnieć, że obszary północne są bardziej narażone na deszcz i wilgoć niż południowe. Średnio, w regionach południowych, we wrześniu występuje około 5-6 dni pochmurnych, natomiast maksymalna liczba może wynosić nawet 9 dni «mokrych». 

Trzeba też wziąć pod uwagę wiatry, które nie sprawiają już wrażenia orzeźwiających bryz. W niektóre dni nasilają się, wymuszając obecność w garderobie wiatroszczelnej odzieży wierzchniej.

Pogoda w Chorwacji na początek września

Temperatura powietrza na początku miesiąca utrzymuje się na poziomie 18 stopni, w ciągu dnia osiąga 23 stopni, a w nocy może spaść do 14. Temperatura wody wynosi 24  C°.

Pogoda w Chorwacji w drugiej połowie września

Na przełomie września i października temperatura wynosi 13 stopni. W ciągu dnia osiąga 17 stopni, a w nocy spada do 9. Temperatura wody oscyluje wokół 21 C°.

Czy we wrześniu można kąpać się w Chorwacji?

Temperatura morza we wrześniu tutaj, zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 24 stopni. Na początku września temperatura wody wynosi około 24 C°, a pod koniec 21.

Woda jest dobrze nagrzana, nawet dziecko czułoby się komfortowo pływając we wrześniu w morzu.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Co robić w Chorwacji we wrześniu?

Wycieczka do Chorwacji we wrześniu to świetny sposób na nadrobienie braku letniego urlopu, relaks i niezapomniane wrażenia. 

Zwolennicy bezpiecznego opalania i mniej zatłoczonych plaż będą zadowoleni z odpoczynku na szerokich, wypielęgnowanych wybrzeżach morza. 

Miłośnicy starożytności i miejsc » atmosferycznych» będą mieli ogromną przyjemność z uświadomienia sobie jak wiele jest do zobaczenia i dotknięcia.  

A smakosze będą mogli zanurzyć się w czarującym świecie smaków i zapachów, podążając specjalnymi «szlakami kulinarnymi», wraz z przewodnikami o dużej wiedzy.

Plażowanie w Chorwacji we wrześniu

W sezonie Velvet słońce jest delikatne i bardzo łagodne. Nawet małe dzieci mogą bezpiecznie opalać się pod jego promieniami. 

Ale nie tylko jakość opalania się zmienia. Już w pierwszych dziesięciu dniach miesiąca woda jest wyraźnie chłodniejsza niż w sierpniu: w pobliżu wybrzeża Istrii — około +21 ° C, a w obszarze Środkowej i Południowej Dalmacji — w zakresie +22 … +23 ° C. 

Nawiasem mówiąc, morze we wrześniu jest znacznie cieplejsze niż w maju. Dlatego też, jeśli nie chcesz się opiekać na słońcu w miesiącach letnich, ale uwielbiasz kąpiele w morzu, Chorwację warto odwiedzić w pierwszym miesiącu jesieni.

W sezonie Velvet słońce jest delikatne i bardzo łagodne. Nawet małe dzieci mogą bezpiecznie opalać się pod jego promieniami

A wybór ośrodków wypoczynkowych w tym kraju jest naprawdę ogromny. 

Miłośnicy ostentacyjnego przepychu powinni udać się do Opatiji, zwanej Adriatycką Niceą ze względu na odpowiednią atmosferę.

Wszyscy ci, którzy lubią piaszczyste plaże, udają się do wyspę Lopud (część wysp Elafickich, w pobliżu Dubrownika), Lumbarda (wyspa Korcula) lub Bačvice (dzielnica Splitu). 

Oprócz pływania i wylegiwania się na leżaku, w Chorwacji można nauczyć się różnych sportów wodnych. Wśród nich jest nurkowanie, kitesurfing, SUP i windsurfing. 

Najgęstsze skupisko odpowiednich spotów znajduje się w rejonie wyspy Brać, gdzie mocno wieją północno-zachodnie wiatry. To tutaj znajduje się słynna mierzeja Złoty Róg.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o aktywnościach outdoorowych, to wcześniej pisałem szczegółowo o wszystkich niuansach i cenach wynajmu sprzętu do SUP, windsurfingu i kitesurfingu w Chorwacji, a także o kajakach i raftingu w Chorwacji.

Wyspa Krk, kurort Baška — kolejne miejsce z doskonałymi warunkami do uprawiania kitingu i windsurfingu oraz przepięknymi piaszczystymi plażami

Po 15 dniu miesiąca pogoda często się psuje. Chmury zbierają się i zasłaniają słońce, wieją wiatry. Nawet w deszczowe dni nie będziesz się jednak nudzić, bo wszystkie chorwackie kurorty mogą pochwalić się zachwycającymi widokami i zabytkami o światowym znaczeniu.

Urlop w Chorwacji we wrześniu z dziećmi

Wrzesień to świetny czas na podróż do Chorwacji z dziećmi: woda jest dobrze nagrzana, a słońce ciepłe i łagodne.

Rozrywka i wycieczki

W Chorwacji, bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju, istnieje wyraźny związek między starożytnością a nowoczesnością. Dosłownie, co drugi budynek ma prawdziwą wartość historyczną. 

Nad chorwackimi miastami wciąż unosi się duch starej Europy. W związku z tym nie trzeba wynaleźć wehikułu czasu, aby cofnąć się o kilka wieków. Wystarczy wycieczka do Dubrownika, Poreča, Rovinj czy Zagrzebia. 

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej starożytnych miast na zachodnim wybrzeżu Istrii jest Rovinj. Jest piękny w dzień i w nocy. Są tu zachwycające ciche uliczki, stare domy z kolorowymi okiennicami, rozwieszone między nimi liny i rozwieszone pranie. W Rovinj można zakochać się za to, że przeplata się w nim nowoczesność i starożytność. Chociaż nie ma tu ani jednej dobrej plaży

Istnieje również duże zapotrzebowanie na rejsy statkiem na wyspy, które mają swój własny, bardzo specyficzny sposób życia. Wrzesień to świetny czas na taką wyprawę: po pierwsze nie ma turystów, a po drugie ryzyko spalenia się na słońcu jest minimalne.

Które wyspiarskie destynacje są warte uwagi? 

 • Wyspa Mljet, gdzie według legendy piękna nimfa Kalipso przez 7 lat przetrzymywała swojego kochanka, króla Odyseusza. 
 • Wyspa Korcula, oddzielona od lądu wąską cieśniną, również zapiera dech w piersiach. Jego dwa wielkie skarby to bujna śródziemnomorska roślinność i bogate w zabytki Stare Miasto. Mało kto wie, że urodził się tu sam Marco Polo!

Chorwacja zachwyca podróżników także swoimi przyrodniczymi cudami. Już ustalona lista «must see» obejmuje:  

Wcześniej, pisałem szczegółowo o tym, jak, odwiedzić wyspy Kornati.

Są też inne sposoby na podziwianie przyrody: niektórzy wybierają się na piesze wędrówki po górskich przełęczach, a inni pływają kajakami po rzekach (Mekką kajakarstwa i raftingu w Chorwacji jest rzeka Cetina). 

Najbardziej przedsiębiorczy wolą nie tyle cieszyć się przyrodą, co korzystać z jej bezcennych darów — wód mineralnych i unikalnych olejków leczniczych. Wrzesień to najlepszy czas na poprawę zdrowia. Ośrodki balneologiczne są rozrzucone po całej Chorwacji.

Święta i festiwale w Chorwacji we wrześniu

Zanikający we wrześniu sezon plażowy tradycyjnie rekompensuje rozkwit życia kulturalnego. 

 • Wszystkim potrzebującym kulturalnego odpoczynku polecamy dwutygodniowy World Theatre Festival w Zagrzebiu, który tradycyjnie gromadzi najsłynniejszych reżyserów i zespoły teatralne. 
 • Stolica zaprasza również na 10-dniowy festiwal piwa «Rujanfest», któremu towarzyszą występy popularnych gwiazd muzyki pop.
 • Miłośników rękodzieła z pewnością zainteresuje Festiwal Koronki w Lepoglava. 
 • Dla zainteresowanych muzyką barokową warto wybrać się na Varaždinske barokne večeri, które przenoszą słuchaczy w czasy wspaniałych zamków i dworskich intryg.
 • W ciepłe dni września w Umag, na półwyspie Istria, każdy może cieszyć się rozkoszą muzyki organowej na żywo. 
 • 16 dnia do Rovinj przybywają tłumy wiernych, aby uczcić pamięć św. Eufemii od Wszystkich Świętych. Główne procesje religijne odbywają się przy murach katedry.
 • A 16-go tłumy wyznawców przybywają do Rovinj, by uczcić pamięć św. Eufemii. Główne procesje religijne odbywają się przy murach katedry.

We wrześniu Zagrzeb zaprasza na 10-dniowy festiwal piwa «Rujanfest», któremu towarzyszą występy popularnych gwiazd muzyki pop.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp