Przewodnik turystyczny po Splicie 2023: w której dzielnicy najlepiej się zatrzymać, ceny, plaże w mieście i okolicach, główne atrakcje, parkingi i bilety na transport publiczny

Zaktualizowano 01 czerwca 2022 r.

To miejsce, do którego zawsze będziesz chciał wracać. Z takim uczuciem co roku wyjeżdżają stąd setki tysięcy turystów, którzy odwiedzają Split — jedno z najważniejszych i najbardziej turystycznych miast Chorwacji.

Split jest miastem które komfortowo odwiedzić. Ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne, zarówno z resztą kraju, jak i z sąsiednimi Włochami. Jest tu wszystko, czego może potrzebować turysta: atrakcje na każdy gust (zarówno te stworzone przez człowieka, jak i przyrodnicze), przyjemny klimat i gastronomia, w której można się zakochać od pierwszego posiłku.

Miasto Split w Chorwacji: gdzie leży i czym się różni?

Split to dość duże, jak na chorwackie standardy, miasto (178 000 mieszkańców) położone w regionie Dalmacji Środkowej. Faktycznie, został on zbudowany wokół pałacu cesarza rzymskiego Dioklecjana. Właśnie z tego powodu, spacerując po historycznym centrum Splitu, można podziwiać rzymskie mury, place i świątynie.

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji (po stolicy Zagrzebiu), położone na półwyspie Marjan, między kanałem Splickim a Zatoką Kasztelańską, u podnóża pasma górskiego Mosor. Jest to południowa część kraju i centralna część chorwackiego wybrzeża, między Dubrownikiem a Zadarem.

Split jest interesującym miastem zarówno sam w sobie, jak i w roli punktu wyjścia do zwiedzania innych miast w Chorwacji nad morzem. Miasto jest mieszanką stylów, ponieważ w swojej siedemnastowiecznej historii było częścią Imperium Rzymskiego, Bizancjum, Republiki Weneckiej, Austrii i Chorwacji.

Split może się również poszczycić jednymi z najczystszych mórz w Europie. Ma jasny, turkusowy kolor i fantastyczną przejrzystość: stojąc w wodzie, można zobaczyć dno w odległości 20-30 metrów.

Ile kosztują noclegi w Splicie?

Hotele. Pokój dwuosobowy za 20-25 euro jest dostępny nawet latem. Pokój za tę cenę można jednak dostać w hotelach o niskiej ocenie turystów (nie więcej niż 6 punktów) i w peryferyjnych dzielnicach miasta. Dobre lokale w centrum można znaleźć już za 30 euro, ale na samym Starym Mieście trzeba zapłacić minimum 50 euro. Poza sezonem ceny są znacznie niższe — nawet pokój hotelowy na Starym Mieście można mieć już za 30 euro (np. Inn The Heart Of The Palace).

Schroniska. W lecie za miejsce w pokoju dzielonym trzeba zapłacić od 11 euro wzwyż. Na Starym Mieście większość schronisk pobiera opłaty w wysokości od 18 do 19 euro. Poza sezonem nawet hostele w centrum i z dobrymi opiniami wynajmują miejsca już od 9,5 euro (np. CroParadise).

AirBnb. Mieszkania na Starym Mieście należy rezerwować z jak największym wyprzedzeniem na lato, a ceny zaczynają się od 55 euro. W okolicznych rejonach można też zawsze znaleźć mieszkania za około 50-60 euro. Pokój jednoosobowy, a nie całe mieszkanie, będzie nieco tańszy w szczycie sezonu — około 45 euro. Poza sezonem jednak ceny pokoi spadają i można wynająć ładny pokój w centrum za 25-30 euro.

Odpowiedni budżetowy nocleg w Splicie będzie więc kosztował od 9,5 do 15 € za noc dla jednej osoby.

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Dzielnice Splitu: gdzie warto zatrzymać się na nocleg i gdzie spacerować

Stare Miasto w Splicie

Ta dzielnica miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oznacza to, że jeśli zatrzymasz się w historycznym centrum Splitu, będziesz mieszkać w otoczeniu wielu z najważniejszych i najlepiej zachowanych zabytków rzymskich w Europie. Jest to również dzielnica o największej liczbie miejsc noclegowych dla turystów.

Najważniejszym zabytkiem w tej części Splitu jest, niewątpliwie, Pałac Dioklecjana — zabytek architektury z czasów Imperium Rzymskiego, który był budowany w III wieku n.e. Dzisiaj jest to prawdziwy muzeum na wolnym powietrzu.

Stare Miasto to bardzo turystyczna dzielnica, w której znajduje się wszystko, czego potrzebuje turysta: sklepy, restauracje, hotele, salony fryzjerskie i biura turystyczne. Jednak, mimo turystycznej atmosfery, jest to spokojna i bezpieczna dzielnica. Można spokojnie i bezpiecznie spacerować po jego ulicach, nawet późno w nocy.

Takie widoki można podziwiać każdego dnia, jeśli zostanie się na Starym Mieście na czas swojej wakacji

Dzielnica Bačvice

Dzielnica Bačvice wzięła swoją nazwę od plaży miejskiej, która się tam znajduje. Jest on położony na brzegu małej zatoki Ferris, na południe od portu w Splicie. Jest to dzielnica, która łączy w sobie spokój z tętniącym życiem nocnym. Powstało tu wiele willi i domów prywatnych, z których wiele można wynająć na wakacje.

Bačvice mają dobre połączenia komunikacyjne z innymi dzielnicami Splitu, dzięki czemu przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta, którzy chcą odpoczywać na plaży. Plaża Bačvice została odznaczona Błękitną flagą, która nadawana jest najlepszym plaża w Chorwacji. Są tu wiele barów plażowych, jest to również jedno z miejsc, gdzie mieszczą się jedne z najlepszych restauracji w Splicie.

Jest to dobre miejsce noclegowe dla tych, którzy chcą częściej przebywać na plaży, a jednocześnie mieć możliwość korzystania z bogatego życia nocnego.

Piaszczysta plaża o tej samej nazwie w rejonie Bačvice

Dzielnica Stobreс

Jeśli szukasz spokojnej dzielnicy, z dala od zgiełku i hałasu, Stobrec jest idealnym miejscem dla ciebie. Jedną z największych zalet tej dzielnicy jest duża różnorodność możliwości noclegów. Można wybrać noclegi na kempingach (Camping de Stobrec) oraz w bardziej komfortowych miejscach (apartamenty, niedrogie mieszkania oraz ekskluzywne hotele 4-5-gwiazdkowe).

Z drugiej strony, w tej oddalonej (o około 8 km od centrum Splitu) dzielnicy można rozkoszować się wspaniałymi krajobrazami przyrodniczymi. W tej dzielnicy znajdują się dwa malownicze plaże: Kam i Strobec. Znajdują się one w północno-wschodniej części tej dzielnicy — Kam tuż przed kempingiem i Strobec, nieco na wschód od niego.

Podobnie jak w innych częściach Splitu, jest tu wiele restauracji, a także wiele barów na plaży, zadowalających wszystkie gusta i budżety. Nocą przyjemnie jest popijać wino nad morzem przy akompaniamencie muzyki na żywo w różnych stylach.

Strobec jest uważany za niedrogą dzielnicę do zamieszkania i jest idealny dla osób szukających wypoczynku na plaży i relaksu, bez konieczności wielu chodzić.

Dzielnica Znjan

Obszar ten charakteryzują dwa czynniki: z jednej strony jest to najbardziej znana plaża w Splicie (istnieje możliwość nurkowania z rurką, a także wypożyczenia łodzi i skuterów wodnych); z drugiej strony ceny zakwaterowania są wysokie.

Większość tamtejszych hoteli ma 4 i 5 gwiazdek, a cena za noc wynosi średnio około 150 euro.

Dzielnica Znjan, położona na wschód od Splitu. Ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z innymi głównymi dzielnicami miasta. Dlatego mieszkając tutaj, możesz opalać się na największej plaży w okolicach Splitu i z łatwością zwiedzać najbardziej znane zabytki miasta, a wieczorem korzystać z bogatego życia nocnego Znjanu.

Dzielnica Marjan

Marjan to miejsce, z którego można zobaczyć całe Split. Jest on położony na szczycie wzgórza o wysokości 180 metrów. W tej dzielnicy znajduje się kilka marin i pięknych plaż, które przyciągają tutaj wielu turystów, przybywających do Splitu.

W marinach można wypożyczyć jacht na samodzielne wycieczki lub kupić gotową wycieczkę na różne wyspy znajdujące się w pobliżu Splitu. Można tu również cieszyć wycieczki piesze po pięknym parku (Park Suma Marjan).

Cicha zatoczka na skraju parku Marjan

Jeśli chcesz połączyć plażowanie i wycieczki na wyspy z zajęciami kulturalnymi, w dzielnicy Marjan zawsze możesz odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Muzeum Nauki, a także Galerię Sztuki Mestrovic.

Oczywiście jest to miejsce, w którym znajduje się wiele restauracji i klubów nocnych. Do dzielnicy Marjan można łatwo dotrzeć z centrum miasta, zarówno pieszo, jak i autobusem.

Transport publiczny w Splicie: trasy przejazdu, rozkłady jazdy i ceny

O ile tras przejazdu jest mniej więcej prosta (są schematy), o tyle rozkłady jazdy mogą być trudniejsze do zrozumienia, ponieważ zawsze podają godzinę odjazdu z przystanku końcowego, a często tylko z jednego z dwóch możliwych przystanków.

Te same rozkłady jazdy są wywieszone na przystankach autobusowych (tzn. czas podany w rozkładzie jazdy może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistym czasem przyjazdu autobusu na dany przystanek), a w większości przypadków nie ma żadnej informacji: nie jest nawet jasne, czy autobusy w ogóle tam jeżdżą.

Na szczęście w samym Splicie nie ma dużej potrzeby korzystania z autobusów. W Salonie kursują one często i tylko dojazd do twierdzy Klis będzie wymaga pewnej wprawy w korzystaniu z chorwackiego transportu publicznego.

Z podmiejskiego dworca autobusowego w Sukoišanie odjeżdża wiele różnych autobusów, na przykład do Trogiru (nr 37) i do Omišu (nr 60). Niektóre autobusy jadą prosto przez miasto: przydatne przystanki — w pobliżu rynku i teatru Narodowego.

Ile kosztuje przejazd autobusem miejskim w Splicie?

Transport publiczny w Splicie podzielony jest na cztery strefy transportowe. W związku z tym, cena biletu zależy od strefy taryfowej: 

  • Miasto Split — strefa pierwsza; 
  • Salona i Klis — druga strefa;
  • Kastela — trzecia strefa; 
  • Trogir i Omiś — strefa czwarta.

Najłatwiej jest kupić bilet jednorazowego przejazdu u kierowcy, jego cena wynosi kosztuje od 11 Kn za jedną strefę do 21 Kn za wszystkie cztery strefy transportowe. 

Bilety można też kupić w kioskach, takich jak Tisak czy Slobodna Dalmacija. Bilet na jedną strefę kosztuje w kiosku 9 kun, na pozostałe strefy tyle samo, co u kierowcy. W kioskach sprzedawane są także bilety na dwa przejazdy oraz karty na 10 przejazdów (5 x 2), które dają pewne korzyści w przypadku przejazdu przez więcej niż jedną strefę. 

Karnety sprzedawane są tylko na jeden miesiąc, a ich koszt wynosi 290 Kn, dla pierwszej strefie.

Po wsiadce do autobusu należy skasować bilet w żółtym kasowniku lub u kierowcy. W trakcie podróży istnieje możliwość przesiadki do innych autobusów: skasowany bilet na jedną strefę jest ważny przez 45 minut, na dwie strefy — przez 65 minut, na trzy strefy — przez 85 minut, a na cztery strefy — przez 105 minut. 

Kara za nieopłacony przejazd (lub nieskasowany bilet) — 50 Kn.

Ile kosztuje taxi w Split?

Ceny taxi w Splicie mogą się różnić w zależności od firmy, a latem ceny są zawsze wyższe. W lecie średnia opłata za wsiadanie do taksówki wynosi 20 Kn, i około 10 Kn za kilometr.. W zimie minimalny koszt przejażdżki wynosi 30 Kn, ta suma obejmuje przejażdżku na 3 km, a każdy dodatkowy kilometr kosztuje 8 Kn.

Ceny taksówek do niektórych popularnych kierunków ze Splitu

Tutaj zebraliśmy najtańsze ceny i linki do najpopularniejszych kierunków ze Splitu

Wystarczy kliknąć na przycisk «Zaoferuj swoją cenę», aby otworzyć odpowiednią stronę docelową witryny GetTransfer, zawierającej szczegółowe dane transferu. Dzięki tej opcji możesz określić własną cenę za przejazd:
1. Zaznacz odpowiednie pole («Zaoferuj swoją cenę»);
2. W oknie, które się otworzy, określ cenę przejazdu, która jest dla Ciebie wygodna;
3. Określ czas podróży i liczbę osób;
4. Wpisz swój e-mail lub numer telefonu (jeśli jesteś już zarejestrowany na stronie GetTransfer — możesz pominąć ten punkt);
5. Kliknij «Otrzymaj ofertę» i czekaj na oferty od kierowców.

Ceny podawane są od razu w PLN, ale możliwa jest zmiana waluty. Sprawdź na ich stronie internetowej dokładne stawki — tam zawsze są aktualne i dokładne informacje.

Kierunek

Do 3 osób

Do 5 osób

Do 8 osób

Oferty

Z Port lotniczy Split do Split bus station

od 149 zł

od 138 zł

od 169 zł

Ze Split do Port lotniczy Split

od 137 zł

od 129 zł

od 157 zł

Ze Split do Park Narodowy Krka, Lozovac

od 458 zł

od 400 zł

od 489 zł

Ze Split do Trogir

od 162 zł

od 158 zł

od 193 zł

Ze Split do Omiś

od 155 zł

od 146 zł

od 179 zł

Do 3 osób

Do 5 osób

Do 8 osób

Oferty

Z Port lotniczy Split do Split bus station

od 149 zł

od 138 zł

od 169 zł

Ze Split do Port lotniczy Split

od 137 zł

od 129 zł

od 157 zł

Ze Split do Park Narodowy Krka, Lozovac

od 458 zł

od 400 zł

od 489 zł

Ze Split do Trogir

od 162 zł

od 158 zł

od 193 zł

Ze Split do Omiś

od 155 zł

od 146 zł

od 179 zł

Ceny są aktualne na datę 10 lipca 2022 r. Аktualne taryfy zobacz na stronie internetowej GetTransfer na dzień dokonania zamówienia

Ile w Split kosztuje parking i benzyna?

Litr benzyny 92 w Splicie kosztuje średnio 9,3 Kn (1,2 euro). 

Parking na ulicy w centrum Splitu (strefa 1) kosztuje w sezonie 1,2 euro za godzinę, a czas parkowania jest ograniczony do 2 godzin.

Najdroższy parking na nabrzeżu (RIva) — kosztuje 1,3 euro za pierwszą godzinę i 2,0 euro za każdą następną.

Jeśli wybieracie się do Splitu własnym lub wypożyczonym samochodem, polecam przeczytać mój szczegółowy artykuł o wszystkich niuansach parkowania w Splicie.

5 głównych atrakcji Splitu

Nowoczesny Split to węzły drogowe, estakady, zielone parki, statki wycieczkowe, centra handlowe, wspaniałe nabrzeże z lasem masztów jachtowych i przytulne historyczne centrum.

Cała historyczna część Splitu, Stare Miasto, jest strefą dla pieszych i stanowi labirynt wąskich uliczek. Można po prostu spacerować po ulicach lub zejść do wykopalisk u podnóża Pałacu Dioklecjana.

Centralne wejście do Pałacu Dioklecjana

Pałac Dioklecjana to zabytek nr 1 w Splicie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Pałac otoczony jest wysokim murem, który zdaje się szeptać: «za mną jest coś ciekawego…». W pałacu Dioklecjana kręcono również 4. i 5. sezon serialu «Gra o tron».

Najciekawsze obiekty w pałacu to Katedra św. Dué, Świątynia Jowisza i Perystyl.

Na zdjęciu: po lewej stronie widać dzwonnicę św. Dué lub sw. Domne, a po prawej — wejście do piwnic pałacu

Perystyl to wnętrze placu pałacowego. Rzymianie używali go podczas uroczystych ceremonii. Plac jest niewielki i otoczony kolumnami.

A propos, codziennie punktualnie o godzinie 12.00 w południe na placu Peristyle odbywa się małe przedstawienie. Mężczyźni, przebrani za rzymskich wojowników, zaczynają trąbić.

Tak wygląda Perystyl w ciągu dnia (schody prowadzą do wejścia w katedrze św. Due i dzwonnicy)

Dzwonnica św. Domna. Wejście na dzwonnicę kosztuje 20 Kn, od osoby. Główną cechą dzwonnicy są widoki. Wewnątrz znajdują się ponad 300-letnie dzwony!

Niemiłą niespodzianką w dzwonnicy są schody prowadzące na górę. Wygląda na to, są dobrze wykonana i nie chwieje się, ale wchodzenie po niej jest przerażające. Dla tych, którzy mają lęk wysokości, będzie to nie lada przeżycie. Ale warto wejść na górę, najważniejsze jest, aby nie patrzeć w dół.

Główną atrakcją dzwonnicy św. Domna jest jej widoki

Willa Dalmacja. To dawna rezydencja jugosłowiańskiego władcy Tito. Willa jest często nazywana «Willa Tito».

W Internecie można znaleźć informację, że willa nie jest strzeżona, ale to nieprawda. Przy bramie spotka cię strażnik o zaspanej twarzy. Powiedział nam, że jest tam bardzo niebezpiecznie i nie ma możliwości dostania się do środka. Nie wszystkie drzwi otwierają się od razu, a niektóre są łatwiejsze do ominięcia.

Willa jest bardzo cicha i odludna. Wygląda też na nieco zaniedbany, jakby nikt nie dba się o nią.

Wydawało mi się, że jedynymi mieszkańcami willi była para kormoranów, wygrzewających się na skałach. Może to oni byli tym niebezpieczeństwem, o którym mówił strażnik? Strach i przerażenie.

Willa jest bardzo cicha i odludna i wygląda też na nieco zaniedbany

Świątynia Jupitera. Wstęp kosztuje 5 Kn. Wspaniale zachowana starożytna świątynia rzymska, zbudowana w latach 295-305 n.e. przez cesarza Dioklecjana. Wejście do świątyni zdobiły dwa specjalnie zamówione sfinksy.

Później, wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa w Dalmacji, kościół przekształcono w baptysterium (Krstionica sv. Ivana Krstitelja), a kryptę nazwano imieniem św. Tomasza. Wewnątrz kościoła znajdują się grobowce miejscowych arcybiskupów Jana i Laurusa oraz XI-wieczna chrzcielnica, na której, w jednej z marmurowych płyt, wyryto najstarsze wizerunki chorwackiego króla Krešimira IV.

Wewnątrz świątyni znajduje się również figura św. Jana, wykonana przez Ivana Meštrovicia w 1954 r. Obecnie w pobliżu świątyni pozostał tylko jeden sfinks.

Świątynia Jupitera

Ceny zwiedzania muzeów i atrakcji w Splicie

Ceny biletów wstępu do muzeów i atrakcji w Splicie są zróżnicowane. Na przykład bilet wstępu do Muzeum Etnograficznego lub katedry św. Domna i jej dzwonnicy kosztuje 15 Kn. Nieco droższy jest bilet do Muzeum Miejskiego, który kosztuje 22 Kn. Do droższych muzeów należą Galeria Meštrovića — 40 Kn i lochy w Pałacu Dioklecjana — 42 Kn.

Ekspozycja w Muzeum Etnograficznym

Plaże w Splicie

Zarówno w mieście, jak i poza nim znajdują się wygodne plaże rekreacyjne. Dzięki doskonałej infrastrukturze transportowej można łatwo dotrzeć do każdego z nich, niezależnie od miejsca pobytu w Splicie.

Plaże w Splicie są w większości pokryte drobnym żwirkiem. Woda w morzu jest nieskazitelnie czysta, ma turkusowy kolor, a widoczność dogłębnie sięga 50 metrów. Trudno jest odpowiedzieć na pytanie «którą plażę wybrać». Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną atmosferę, infrastrukturę i piękną przyrodę.

Najbardziej kultową, popularną i najczęściej odwiedzaną plażą w Splicie i całej Chorwacji są Bačvice. Główną różnicą jest piaszczyste pokrycie i dobrze rozwinięta infrastruktura.

Plaża w Bačvice jest tradycyjnym miejscem wypoczynku dla młodych mieszkańców miasta i jego licznych gości. Dyskoteki i festyny na plaży Bačvice są znane daleko poza miastem Split.

Plaża Trstenik

W pobliżu jest kolejna plaża, Trstenik, pokryta już drobnym żwirkiem. Jeśli spędzasz wakacje w dzielnicy Bačvice, możesz łatwo dotrzeć do Trstenika ścieżką dla pieszych.

Jeszcze dalej znajduje się hotel Radisson. Można tu odpocząć za darmo, korzystając z całej niezbędnej infrastruktury: leżaków, pryszniców i kawiarni, w których można coś przekąsić.

Plaża hotelu Radisson

Teren hotelu przechodzi w najdłuższą plażę w mieście, Znjan — doskonałe miejsce dla wypoczynku rodzinnego. Jest tu wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych: boiska sportowe, trampoliny i zjeżdżalnie. 

Kastelet to także komfortowa plaża żwirowa. A na Ježinacu znajdują się tereny zielone, które zapewniają przyjemny cień na plaży.

Plaża Kastelet

Riwiera Splitu obejmuje

  • Plaże miejskie w Splicie: Bačvice, Trstenik, Znjan.
  • Plaże w miejscowości Podstrana — 10 km od centrum Splitu.
  • Plaże w ośrodku Stobrec: 10 km od centrum Splitu.
  • Plaże na wyspie Ciovo — 18 km od centrum Splitu.
  • Plaże wyspy Brac — 1 godzina promem od centrum Splitu.

Kiedy przyjechać do Splitu?

Do Splitu warto przyjechać na dwa dni, ale najlepiej unikać lata ze względu na napływ turystów. Jeśli chodzi o pogodę, najlepszym okresem na odwiedzenie jest koniec lub początek sezonu, czyli maj lub wrzesień. Ponadto, w maju przypada święto św. Domna, patrona Splitu, a we wrześniu odbywa się Festiwal Nowego Kina.

Najważniejszym wydarzeniem lata w Splicie jest festiwal Splitsko ljeto, podczas którego odbywają się wystawy, przedstawienia teatralne i operowe. W sierpniu odbywa się również festiwal muzyki tanecznej Split Beach Festival.

Zakupy w Splicie

Jako miasto uzdrowiskowe liczące 220 000 mieszkańców, Split jest doskonałym miejscem do spędzenia wolnego czasu na zakupach pamiątek, biżuterii, ubrań i innych przedmiotów.

Miasto jest podzielone na dwie części: Stare i Nowe Miasto. Najbardziej odpowiednim miejscem na zakupy jest Stare Miasto, gdzie znajduje się długi szereg małych sklepów z najróżniejszymi drobiazgami. Sprzedaje się tu tanią odzież i obuwie, biżuterię i akcesoria.

Długa ulica Marmontova jest wyłożona sklepami międzynarodowych sieci. Ceny produktów znanych marek w tym chorwackim mieście są praktycznie takie same jak w Polsce.

W sklepach Splitu sprzedających towary produkowane lokalnie należy się targować. W Splicie lokalna żywność, ubrania, a czasem nawet biżuteria, mają przystępne ceny. Jeśli nie zabrałeś ze sobą strojów kąpielowych, na ulicy za targiem Stari Pazar możesz je kupić za ułamek ceny.

Ulica Marmontova jest znana wśród miłośników zakupów, jako że znajdują się na niej sklepy znanych marek

Ceny w restauracjach

Obiad w niedrogiej kawiarni — 60 Kn za osobę (na przykład Buffet Zlatna Ribica).

Fast food:

  • cevapi — 25 Kn. (np. Kantun Paulina);
  • kawałek pizzy — 15 Kn.

Napoje:

  • filiżanka cappuccino — 12 Kn (np. 4coffee soul food);
  • szklanka piwa — 18 Kn.

Ile kosztują produkty spożywcze w supermarketach?

Ceny produktów spożywczych w Splicie są o nieco mniej niż jedną trzecią wyższe niż w Warszawie. Ceny owoców i warzyw, alkoholu i produktów mlecznych są nawet nieco niższe. Można zaoszczędzić na owocach morza i rybach, robiąc zakupy na jednym z targów rybnych (Pazar lub Peškarija).

Ile kosztuje rozrywka?

Spacer po Splicie z przewodnikiem kosztuje 10 euro od osoby, a zwiedzanie Pałacu Dioklecjana z przewodnikiem — 14 euro.

Bilet na godzinną wycieczkę zabytkowym autobusem kosztuje 10 euro, a na 24-godzinną wycieczkę autobusem Hop-on-Hop-off — 12 euro. Ceny wycieczek statkiem wahają się od 75 do 100 Kn (10,0-13,3 euro).

Karta SplitCard obejmuje przejazdy środkami transportu publicznego, bezpłatny wstęp do wielu muzeów oraz zniżki w atrakcjach, restauracjach i biurach podróży. Karta kosztuje 10 euro na 72 godziny.

Ile kosztują pamiątki?

Większość sklepów z pamiątkami znajduje się na Starym Mieście, w pobliżu pałacu, a także na nadbrzeżu. Ceny są w przybliżeniu następujące:

  • Podstawowe pamiątki: pocztówka 1 euro, magnes 3 euro, koszulka 8 euro. 
  • Specjalne pamiątki: towar FC Hajduk Split od 3€, butelka wina lub likieru od 5 euro.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp