Plaże w Splicie i okolicach: najlepsze miejsca do kąpieli, zdjęcia, ceny 2023, udogodnienia dla wczasowiczów

Zaktualizowano 22 czerwca 2022 r.

Split ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę i klimat sprzyjający plażowaniu. W mieście i jego okolicach znajdują się wygodne tereny plażowe. 

Doskonały system transportu w Splicie ułatwia dotarcie do każdej części tego kurortu. 

Plaże Splitu są w większości pokryte drobnym żwirkiem. Morze jest, jednak, nieskazitelnie czyste i ma turkusowy kolor, a widoczność sięga 50 metrów. 

A więc, którą plażę wybrać? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nich ma swoją własną, niepowtarzalną atmosferę, infrastrukturę i przyrodę.

Piaszczysta plaża Splitu - Bačvice beach

To miejsce pozostawia mieszane wrażenia. Oczywistą zaletą jest to, że część plaży jest piaszczysta, są tam wygodne leżaki i parasole, a na plaży znajduje się wiele restauracji i barów. 

Jest to jednoznacznie dobre miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi — wejście do wody jest płytkie, dno kamieniste, a niewielka głębokość bezpieczna dla maluchów. 

Obraz psuje jednak ilość śmieci.

Druga część plaży ma betonowe płyty i jest wyposażona w leżaki. Do wody można wejść po drabinkach przymocowanych do betonowych platform. Woda w tej części plaży nie jest mulista ze względu na brak piasku.

Plaża Bačvice

Inną zaletą plaży Bačvice jest to, że znajduje się ona zaledwie dziesięć minut drogi od historycznego centrum Splitu. 

Na plaży można uprawiać sporty wodne, odwiedzić kawiarnie, znajdują się tu namioty do masażu i punkty sprzedaży wycieczek. 

Gdy nadchodzi wieczór życie nabiera tu tempa — otwierają się nocne bary, dyskoteki i masowo odbywają się różne festiwale muzyczne.

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Plaża Ovcice beach

Plaża jest przedłużeniem dzielnicy miejskiej — Bačvice. Będąc w tej dzielnicy, należy przejść niewielką odległość na wschód do plaży Ovсice. 

Obszar ten został wyznaczony jako oddzielny teren plażowy ze względu na jego charakterystyczne właściwości. Tu tylko plaża żwirowa. 

Z opinii turystów wynika, że miło jest tu przyjechać w upalny dzień. Na brzegu znajduje się bar, w którym serwowane są różne zimne napoje, a zieleń chroni przed upałem.

Plaża Ovcice

Wejście do wody ma łagodne nachylenie, co jest bardzo wygodne dla dzieci. W przeciwieństwie do Bačvice jest tu ciszej i spokojniej, bez głośnej muzyki. Na Ovсice ustawiony kabiny do przebierania i prysznice. 

Plaża znajduje się w odległości kwadransa spacerem od centrum miasta.

Ciekawostka! Plaża w Ovсice została odznaczona Błękitną Flagą, co oznacza, że spełnia najwyższe standardy jakości i jest bezpieczna.

Plaża Trstenik beach

Teren wypoczynku, który znajduje się 2 km od Bačvice. Podłoże tu jest żwirowe, więc konieczne są kapcie. Na plaży jest dobrze rozwinięta infrastruktura — kawiarnie i bary, leżaki i parasole, kabiny, w których można się przebrać. 

Wejście do wody jest dość strome — już 3 metry od brzegu jest głęboko.

Na plaży jest stosunkowo mało ludzi, co dla wielu będzie zaletą. Turyści mogą tu również uprawiać kajakarstwo i żeglarstwo.

Na miejsce można dojechać autobusem miejskim lub samochodem. Od centrum Splitu — zaledwie 5 minut jazdy.

Ważne, aby wiedzieć! W wodzie w pobliżu plaży żyją jeżowce, dlatego do pływania zalecane jest obuwie.

Plaża Trstenik

Plaża Kastelet beach

Ten teren wypoczynkowy znajduje się w małej zatoczce na zachód od plaży Bačvice. Kastelet beach jest odpowiednia dla rodzin z dorosłymi dziećmi, ponieważ głębokość zaczyna się od około czterech metrów. 

Woda w zatoce jest czysta i szybko się nagrzewa. Wzdłuż plaży rośnie kilka dużych drzew, więc ci, którzy lubią cień, mogą pod nimi usiąść. 

Plaża Kastelet jest dość czysta, czasami są to po prostu niedopałki papierosów.

Plaża Kastelet

Przy plaży znajduje się parking, a na samej plaży są kawiarnie i restauracje. Jednym z najpopularniejszych lokali na Kaštelet, gdzie można skosztować kuchni chorwackiej, jest restauracja o tej samej nazwie.

Plaża jest ustronna i podzielona warunkowo na cztery części. To miejsce znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Pałacu Dioklecjana, więc jeśli lubisz spacery i odosobnione plażowanie, to miejsce dla Ciebie!

Jeśli nie masz ochoty na spacer, skorzystaj z autobusu lub wypożycz rower. 

Pierwsza część plaży jest kamienista i skalista. W drugiej części znajduje się plac zabaw i platforma do nurkowania. Dalej zaczyna się żwirowa plaża z barami i restauracjami.

Ważne, aby wiedzieć! Na plaży znajdują się prysznice i miejsca do przebrania.

Plaża Radisson Blu Resort Split

Plaża przy hotelu Radisson jest drobno-żwirowa. Jest tu doskonałe zaplecze dla wczasowiczów — kawiarnie i restauracje, leżaki, kabiny do przewijania i prysznice. Istnieje również możliwość skorzystania z usług masażysty.

Plaża otoczona jest pierścieniem gęstej, zielonej roślinności. Jest tu także centrum sportów wodnych, w którym można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty.

Ważne, aby wiedzieć! Wejście na plażę jest bezpłatne.

Przy okazji, Radisson Blu Resort jest jednym z najlepszych hoteli w Splicie, zarówno pod względem opinii, jak i stosunku jakości do ceny.

Plaża hotelu Radisson Blu Resort

Plaża Znjan beach

Znjan to niewielka plaża w dzielnicy miasta Split o tej samej nazwie. Plaża pokryta jest drobnym żwirkiem. 

Mimo niewielkich rozmiarów jest tu wiele rozrywek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci: kawiarnie i restauracje, boiska sportowe, atrakcje dla dzieci i trampoliny. Dlatego też jest często odwiedzane przez miejscowych.

Na plażę można dojechać autobusem, a samochodem jedzie się tam tylko 10 minut. Wstęp na Znjan beach jest bezpłatny. Nie ma problemów z prysznicami i przebieralniami.

Plaża Znjan

Ważne, aby wiedzieć! Według recenzji niektórych turystów, nie zawsze jest wystarczająca liczba leżaków i parasoli, zwłaszcza w okresie napływu odwiedzających.

Znjan beach to prawdziwa Mekka dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Istnieją tu wszelkie warunki do uprawiania sportów wodnych — kilometrowa plaża oraz liczne punkty wynajmu, w których można wypożyczyć niezbędny sprzęt i skorzystać z usług instruktorów.

Plaża Kasjuni beach

Plaża została niedawno odnowiona i wyposażona w leżaki, parasole i bar. Teren wypoczynkowy jest warunkowo podzielony na dwie części — turystyczną i dziką. 

W wodzie żyją jeżowce, a sam brzeg jest pokryty żwirem, dlatego dla relaksu i bezpieczeństwa stóp lepiej wziąć ze sobą obuwie plażowe.. Meduz nie należy się obawiać, ponieważ nie ma ich w wodzie.

Wyposażona część Kasunji beach

Plaża znajduje się na terenie parku Marjan, w jego południowo-zachodniej części, dlatego wielu turystów łączy zwiedzanie parku z wypoczynkiem na plaży. Można tu dojechać autobusem nr 12. 

Osoby planujące podróż własnym środkiem transportu, powinny pamiętać, że wjazd samochodem do parku jest zabroniony. Podróż z centrum Splitu zajmuje około 25 minut. 

Do Kasunji można się również dostać drogą wodną — rejs łodzią trwa około pół godziny. Koszt przejażdżki łodzią wynosi 40 Kn. Transport wodny odpływa z portu miejskiego co godzinę.

Dzika część plaży Kasunji

Ważne, aby wiedzieć! Wypożyczenie leżaka z parasolem na Kasjuni beach kosztuje 100 Kn.

Oprócz komfortowego wypoczynku na plaży można skorzystać z możliwości wspinaczki skałkowej i nurkowania. Znajdują się tu skały o różnej wysokości od 2 do 10 metrów, na które można się łatwo wspiąć bez specjalnego sprzętu, a następnie skoczyć z nich do wody bez ryzyka dla zdrowia. Klify koncentrują się na dzikiej, niezabudowanej części plaży. 

Na plaży znajduje się bar Joes.

Plaże w okolice Splitu

Po odpoczynku na plażach w granicach miasta Split można wybrać się na wyspy, znajdujące się w pobliżu miasta. Do większości z nich można dopłynąć promem ze Splitu.

Jedną z najpiękniejszych plaż w Splicie i w całej Chorwacji jest Zlatni Rat. Jest to przylądek w całości porośnięty sosnami, który wystaje do morza na 630 metrów. Wypoczywają tu nie tylko turyści, ale także tutejsi. Turyści i mieszkańcy chętnie korzystają z niego zwłaszcza w weekendy.

Zlatni Rat znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy Brac, w pobliżu kurortu Bol. Można do niego dotrzeć w następujący sposób:

  1. Ze Splitu przepłyń promem do Supetaru;
  2. Następnie, z Supetaru autobusem wahadłowym lub taksówką.

Plaża Zlatni Rat na wyspie Braс

Inną popularną wyspą w pobliżu Splitu jest Hvar, położony na południe od wyspy Brac. Kąpiel odbywa się tu w licznych dzikich zatoczkach, z których najlepsze znajdują się w południowo-zachodniej części wyspy Hvar. 

Najbardziej znana i popularna jest laguna Milna, która ma cztery płytkie zatoczki.

Na wschód od Milny znajduje się plaża Dubovica, do której można dopłynąć łodzią.

Plaża Dubovica na wyspie Hvar

Półtora kilometra od kurortu Trogir znajduje się plaża Pantan. Ma 1,5 km długości i biegnie wzdłuż rzeki Pantan, od której wzięła swoją nazwę. 

Plaża pokryta jest piaskiem i żwirem, wejście do morza jest łagodne i przyjazne dla dzieci. Jest często odwiedzany na wakacje z dziećmi. 

Ze Splitu do Trogiru kursują regularnie autobusy nr 37. Bilet kosztuje — 20 Kn.

Plaża wyposażona jest w infrastrukturę — leżaki z parasolami, bary, kawiarnie i restauracje. Wschodnia część plaży porośnięta lasem sosnowym.

Sześciokilometrowa plaża Duce znajduje się 50 minut jazdy od Splitu. Autobusy odjeżdżają regularnie z dworca autobusowego, cena biletu — 50 Kn. 

Plaża Duce, położona 50 minut jazdy od Splitu, ma 6 km długości

Plaża jest długa, a wejście płytkie. Na brzegu znajduje się kawiarnia, można skorzystać z leżaków i parasoli.

Ważne, aby wiedzieć! Na plaży znajduje się wiele wiosek rybackich, a jeśli chcesz, możesz podziwiać unikalną architekturę wiejską tego regionu.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp