Czarter jachtu w Chorwacji: czy wyczarterować cały jacht, czy wynająć osobną kabinę i ile to kosztuje?

Zaktualizowano 04 czerwca 2022 r.

Wynajem jachtu w Chorwacji jest łatwiejszy niż się wydaje i w dzisiejszych czasach nie jest to rozwiązanie tylko dla milionerów. Jeśli nigdy nie wynajmowałeś jachtu, ale nie daje ci spokoju duch romantyki i przygody, chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zorganizować podróż marzeń, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Postaram się odpowiedzieć szczegółowo na wszystkie pytania, które nasunęły mi się, kiedy zacząłem szukać informacji na temat wynajmu jachtów w Chorwacji.

Czarter jachtu w Chorwacji jest łatwiejszy niż się wydaje i w dzisiejszych czasach nie jest to zabawa tylko dla milionerów

Opowiem ci, jakie są możliwości, ile to kosztuje, gdzie tego szukać, co zrobić, jeśli jest was tylko dwoje, jakie są wskazówki i sztuczki dla grupy 5-6 osób i co zrobić, jeśli nikt nie ma prawa jazdy na jacht (to nie powód, by rezygnować z marzeń).

Jeśli odpowiesz na te pytania, będziesz wiedział, jakiej opcji szukasz i jaki jest przybliżony budżet.

Opcje wynajmu jachtów

Istnieją trzy główne opcje, jeśli mówimy o okresie wynajmu jachtu:

 1. Wycieczka jachtem na kilka godzin, zwykle 2-3 godziny.
 2. Jednodniowa wycieczka jachtem: od 8-9 rano do zachodu słońca. Zazwyczaj w tym czasie nie tylko pokazuje się miasto od strony morza, ale także ma się czas na odwiedzenie kilku małych wysp i zupełnie odosobnionych, dzikich zatok w promieniu 10 km od mariny (portu, z którego się wypłynęło).
 3. Wynajem całego jachtu żaglowego lub oddzielnej kabiny na tydzień. Z reguły wszystkie takie jachty są wynajmowane na 7-8 dni, można znaleźć więcej, ale cena wtedy gwałtownie wzrasta. Jest to najfajniejsza opcja, ponieważ podróżni zazwyczaj przyjeżdżają do Chorwacji na standardowe dwutygodniowe wakacje. Taka opcja może wyglądać następująco:
 • 3 dni odpoczynku na wybrzeżu w apartamencie;
 • tydzień na jachcie na Adriatyku;
 • kolejne 3 dni w apartamencie nad morzem, a potem powrót do domu.

Pierwsza i druga opcja jest możliwa tylko z skiperem. Trzecia opcja jest możliwa z lub bez skippera, pod warunkiem, że posiadasz licencję na prowadzenie jachtu.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Wynajem jachtów w Chorwacji z lub bez skipera

Po pierwsze, nowoczesne jachty żaglowe z silnikiem diesla dla 4-10 osób mogą być z łatwością obsługiwane przez jedną osobę — kapitana, lub w terminologii żeglarskiej — skipera.

Jacht można wynająć w każdej miejskiej marinie, ze skiperem lub bez. Niektórzy oferują wynajem jachtów wyłącznie ze skiperem, natomiast w większych firmach wynajmujących jachty skiper jest zazwyczaj opcją dodatkową.

Dalej — zalety i wady obu opcji.

Wynajem jachtu w Chorwacji z skiperem

Plusy:

 • Do żeglowania nie jest potrzebna międzynarodowa licencja, a cała grupa może nie mieć żadnego doświadczenia żeglarskiego.
 • Skiper zna najciekawsze kierunki, najlepiej skryte miejsca i wszystkie lokalne sztuczki.
 • Na przykład niezamieszkaną, nawiedzaną przez duchy wyspę Daksa u wybrzeży Dubrownika można odwiedzić tylko na własną rękę. Nie ma promów, nie ma wycieczek z przewodnikiem ani zorganizowanych turystów. Takie miejsca wskaże ci tylko skiper.
 • Skipperzy, których spotkaliśmy, byli najbardziej komunikatywni i mieli do opowiedzenia wiele ciekawych historii. Rozmowa z nimi sprawiła nam prawdziwą przyjemność.

Tak dzikie i rajskie miejsca można znaleźć tylko z skiperem

Minusy:

 • Usługi skipera są płatne, zobacz poniżej pod linkiem — Ceny wynajmu jachtów w Chorwacji.
 • Skipera trzeba będzie karmić na własny koszt, ale jest to wydatek minimalny i nie ma większego znaczenia dla budżetu.
 • Na jachcie, oprócz twojego towarzystwa, będzie jeszcze jakiś nieznajomy mężczyzna (punkt dla socjopatów).
 • Skiper zajmuje sypialne miejsce, a czasem kabinę, w której mogłyby spać dwie osoby.

Wynajem jachtu w Chorwacji bez skipera

Plusy:

 • Wynajem jachtu jest znacznie tańszy.
 • Pełna swoboda działania, zarówno na jachcie, jak i w zakresie wyboru kierunku podróży.

Minusy:

 • Do prowadzenia jachtu potrzebna jest międzynarodowa licencja.
 • Kaucja w wysokości ok. 1500 euro w przypadku uszkodzenia mienia.
 • Nikt nie pomoże ci w wyborze kierunku podróży, nie pokaże dzikich i pięknych miejsc ani zamkniętych rajskich marin.

Wynajem całego jachtu lub pojedynczej kabiny

Fajnie jest, jeśli masz grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach, wszyscy wzięliście urlop w tym samym czasie i mogliście wyjechać na wakacje. Wtedy oczywiście idealnym rozwiązaniem jest wynajęcie całego jachtu na 6-10 osób.

Nie czuj się jednak źle, jeśli jesteście tylko we dwoje, a budżet nie pozwala na zabranie całego jachtu. Istnieją wyspecjalizowane serwisy internetowe, w których kapitanowie podobnych jachtów organizują tygodniowe podróże i oferują możliwość wynajęcia poszczególnych kabin na swojej łodzi.

Warto wiedzieć: ta opcja jest możliwa tylko po dokonaniu rezerwacji online i najlepiej z dużym wyprzedzeniem.

Ideałem jest oczywiście posiadanie całego jachtu do dyspozycji, a wybór kierunku podróży należy do ciebie. Na przykład można popłynąć bezpośrednio do ujścia rzeki Krka, niemal do samego Parku Narodowego Krka, i wybrać się tam na całodniową wycieczkę. Lub opłynąć zachwycającą wyspę Korculę, na której znajdują się słynne kurorty SPA.

Gdzie szukać jachtu na wynajem?

Istnieją trzy główne sposoby, a każdy z nich ma swoje miejsce; do ciebie należy decyzja, który z nich jest wygodniejszy, bardziej komfortowy i tańszy.

Wynajem jachtów w porcie (marinie)

W każdym małym miasteczku w Chorwacji znajduje się marina z dziesiątkami i setkami jachtów różnych klas i wielkości. W niektórych miastach, takich jak Split, Pula, Zadar, Trogir, Rovinj mogą ich być tysiące.

Udajecie się do mariny, do głównego budynku (czasami jest to tylko budka, czasami 1-2-piętrowy mały budynek z recepcją) i mówicie, że chcecie wynająć jacht ze skipperem lub bez. Z przyjemnością przedstawią сi dostępne opcje.

Jeśli to się nie uda, po prostu przejdź się wokół przystani wzdłuż brzegu. Na niektórych jachtach jest ktoś na pokładzie, kto dokładnie wie, z kim należy rozmawiać, jak rozwiązać twój kłopot.

Wynajem jachtu od sprzedawcy wycieczek

Są one obecne w centrum prawie każdego miasta i z pewnością pomogą сi w wynajmie jachtu. Tak, będzie to droższe, ale w rzeczywistości zajmą się oni wszystkimi przygotowaniami, a ty musisz tylko przybyć do portu w wyznaczonym dniu i godzinie oraz na własną rękę kupić artykuły spożywcze.

Wynajem jachtu online (z wyprzedzeniem przez Internet)

Obecnie istnieje wiele stron internetowych oferujących takie usługi. Możesz wybrać samą jacht, okres czarteru, całą kabinę lub tylko kabinę, ze skiperem lub bez. Wystarczy tylko przybyć do portu.

Dla mnie opcja rezerwacji przez Internet jest najbardziej wygodna i najtańsza, ceny są możliwie jak najprzejrzystsze, a wybór jest najszerszy.

Wraz z przyjaciółmi kilka razy wcześniej wynajmowaliśmy jacht przez poręczny serwis internetowy Searadar.com (co prawda, w Czarnogórze). Gorąco polecam: 

 • strona posiada pełnoprawną wersję w języku polskim;
 • w sezonie — ponad 1200 jachtów i katamaranów, dostępnych do wynajęcia w Chorwacji;
 • szybkie i responsywne support (co prawda, w języku angielskim);
 • można zarezerwować jacht za kaucją w wysokości tylko 30% ceny czarteru, resztę kwoty można zapłacić przed datą wyjazdu;
 • i wiele innych przydatnych usług, aż po dostawę żywności bezpośrednio na jacht, podczas pobytu na morzu.

Ceny za wynajem jachtów w Chorwacji

Przyjrzymy się tu cenie wynajmu jachtu na 7-8 dni, omówimy dodatkowe koszty, dowiemy się, co jeszcze składa się na cenę, i obliczymy całkowity budżet. Chciałbym zaznaczyć, że wszystkie ceny podaję na podstawie wynajmu online, ponieważ ta metoda jest o 20-30% tańsza niż wynajem na miejscu w marinie.

Wynajem jachtu 6-10-osobowego na tydzień: to koszt około 1500 euro (cena obejmuje tylko sam jacht). Jeśli będziecie płynąć z noclegiem w różnych miastach lub na wycieczkach, tak jak my — opłata portowa wynosi około 25-50 euro/dzień.

Nawet jeśli żeglujesz, wszystkie jachty mają silniki i czasami musisz płynąć na dieslu, przy martwym spokoju lub przeciwnym wietrze. Silniki są zazwyczaj małej mocy, około 10-70 koni mechanicznych, o niskim zużyciu paliwa. W ciągu tygodnia spaliliśmy diesel o wartości 70 euro.

Jeśli potrzebujesz skipera, kosztuje on 100-160 euro za dzień i zajmuje miejsce w kabinie.

Jedzenie jest zwykle gotowane dla wszystkich, łącznie ze skiperem. Po drodze można odwiedzić hodowle ostryg lub spotkać się z rybakami i kupić od nich najświeższe owoce morza. W sumie, na pięć osób + skiper, na jedzenie, alkohol i wodę wydaliśmy 300 euro. Oczywiście, zawsze można też złowić rybę na własną rękę.

Opłaty turystyczne: system w tym przypadku jest skomplikowany i zależy od miasta, w którym rezerwujesz jacht, oraz miast na waszym szlaku. Оpłaty te uiszcza się w momencie rezerwacji jachtu i nie są one szczególnie wysokie, około 1-2 euro za dzień od osoby — nam wyszło 56 euro za tydzień.

Depozyty — zazwyczaj istnieją dwa główne depozyty, które podlegają zwrotowi po zakończeniu najmu, z zastrzeżeniem pewnych warunków:

Depozyt za sprzątanie wynosi około 150 euro. Jeśli sprzątanie zostało wykonane we własnym zakresie, opłata jest zwracana w całości.

Depozyt za szkody w wysokości od 1500 do 3000 euro (również zwrotny).

Warto wiedzieć: jeśli bierzesz jacht ze skiperem, może nie być depozytu lub będzie on znacznie niższy, około 500-1000 euro.

Całkowity koszt tygodniowego rejsu «pod klucz» wynosi: 1500 euro (wynajem jachtu) + 50 euro * 7 (opłaty portowe) + 70 euro (paliwo) + 160 euro * 7 (skiper) + 60 euro (wszystkie ubezpieczenia) + 300 euro (jedzenie, woda) = 3400 euro (lub, tylko 2300 euro, jeśli nie ma skipera).

Czy jest to dużo, czy mało?

3400 euro, np. dla grupy 6-7 osób, które wybrały się jachtem ze skiperem — to wydatek na osobę około 500 euro. Tyle samo kosztuje tygodniowy lot do Egiptu lub Turcji — a są to najtańsze kraje na plażowanie. A jeśli płynie się statkiem bez skipera, koszt wyniesie 350 euro od osoby za tydzień rajskiego wypoczynku.

Chorwacja to miejsce, w którym warto spędzić wakacje na jachcie, zwłaszcza że kosztują one tyle samo, co tygodniowe wakacje na plaży w Turcji lub Egipcie

Uważam, że obecnie podróż jachtem stała się bardzo przystępna cenowo, 500 euro za takie wakacje to całkiem przystępna cena. A jeśli wynajmiesz tylko jedną kabinę, budżet na osobę będzie mniej więcej taki sam, a czasem nawet tańszy.

I na zakończenie: czarter jachtu w Chorwacji był dla nas łatwiejszy niż się spodziewaliśmy. W ciągu tygodnia opłynęliśmy kilkadziesiąt wysp, z których połowa jest niezamieszkana, pływaliśmy we wszystkich najdzikszych i najpiękniejszych zatoczkach w regionie, jedliśmy owoce morza i czuliśmy się jak współcześni Robinsonowie.

Cena wynajmu jachtu w Chorwacji jest uważana za dość niską. Występuje jednak wyraźna sezonowość. A w okresach wzmożonego popytu, takich jak święta majowe, może się zdarzyć, że w ogóle nie będzie dostępnych jachtów.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp