Przewodnik po Chorwacji   ›  Miasta i kurorty w Chorwacji › Wispa Korcula: сo zobaczyć w stolicy wyspy i mieście Vela Luka + bonus, plaża w pięknej, zielonej lagunie

Wispa Korcula: сo zobaczyć w stolicy wyspy i mieście Vela Luka + bonus, plaża w pięknej, zielonej lagunie

Zaktualizowano 10 grudnia 2022 r.

Korcula to wyspa na Morzu Adriatyckim, położona w południowej części kraju, pomiędzy kurortami Split i Dubrownik. Jego powierzchnia wynosi ponad 270 km2, a linia brzegowa ma długość 180 km.

Wyspa Korcula to prawdziwa perła Adriatyku, a jej stolica, o tej samej nazwie, to małe i przyjemne miasteczko.

Z jednej strony, jest to druga co do wielkości wyspa Chorwacji, zamieszkiwana przez około 15 tysięcy osób. Z drugiej, 15 tys. ludzi to niewiele, a jest tu cicho, ustronnie i bardzo spokojnie.

Wielkość wyspy to około 45 na 8 km. Oznacza to, że można go zwiedzić w ciągu jednego dnia, ale mimo to jest wiele do zobaczenia.

W dalszej części przedstawię krótki opis miejsc, które odwiedziliśmy, godziny otwarcia, opłaty za wstęp oraz rekomendacje dla tych, którzy chcą zobaczyć najciekawsze w ciągu jednego dnia.

Miasto Korcula - co tu zobaczyć

To największe z trzech miast wyspy, położone na jej północno-wschodnim wybrzeżu. 

O tym, że urodził się tu wielki podróżnik Marco Polo, dowiecie się od razu. Wszystko tu na to wskazuje: od magnesów w sklepach z pamiątkami po nazwy ulic i zabytków. 

Ale starożytna historia Korculi, jest jeszcze bardziej interesująca.

Legenda głosi, że miasto zostało założone w XI wieku p.n.e. przez wojownika Antenora, który po upadku Troi został wygnany przez greckiego króla Menelaosa. Dzielny wojownik, wraz z rodziną, postanowił przenieść się na niezagospodarowaną, wówczas, wyspę, gdzie wybudował swój dom.

Ciekawostka. Korcula (tłumaczoną jako «Czarna Wyspa») zawdzięcza swoją nazwę ciemnym lasem sosnowym, które do dziś zajmują dużą część Chorwacji.

Współczesna Korcula jest unikalnym przykładem zachowanego średniowiecznego miasta. Wąskie uliczki, kamienne zatoczki, starożytne budowle i niezwykłe kościoły. Wszystkie jego atrakcje sprawiają, jakbyś, zanurzył się w epoce weneckiej. 

Swoim pięknem i różnorodnością kulturową przyciągnęła uwagę UNESCO i, być może, wkrótce zostanie wpisana na listę światowego dziedzictwa.

Przy okazji, wycieczki z Dubrownika na wyspę Korcula są zebrane tutaj.

Katedra św. Marka

Katedra św. Marka znajduje się w samym sercu starego miasta. Sama starówka jest ważnym punktem orientacyjnym w stolicy wyspy, Korculi i polecam wędrówkę uliczkami tej średniowiecznej zabudowy.

Od razu powiem, że katedra nosi imię św. Marka, a nie podróżnika Marco Polo, który, podobno, ma bezpośredni związek z tymi miejscami.

Katedra, jak wszędzie w Chorwacji, ma dzwonnicę, na którą można się wspiąć (tak samo, jak wszędzie w Chorwacji) i oferuje niesamowity 360-stopniowy widok na miasto i morze.

 • Godziny otwarcia: 10:00 — 20:00.
 • Cena wstępu: wstęp do katedry jest bezpłatny, wejście na dzwonnicę kosztuje 20 Kn.
 • Planowany czas: 30-60 minut, łącznie z wejściem na dzwonnicę.
 • Rekomendacje dotyczące wizyty: 5 z 5. Najwyższy punkt w mieście. Nie ma innego miejsca, gdzie można zobaczyć całą stolicę wyspy, poza domem Marco Polo (który, w tej chwili, jest zamknięty dla zwiedzających). Tak więc — polecam.

Piękne zdjęcia z Korczuli! Dzwonnica katedry św. Marka oferuje panoramiczny widok na miasto, godny kilku wspaniałych ujęć.

Zdjęcia katedry św. Marka

Katedra nosi imię św. Marka, a nie podróżnika Marco Polo

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Brama miejska w Korculi

Stara brama miejska, która była kiedyś głównym wejściem do miasta i, rzecz jasna, pełniła funkcję obronną. 

Obecnie jest symbolem wyspy i przyciąga tłumy turystów. Po przejściu przez bramę od razu wchodzimy w inny czas — czas Imperium Rzymskiego.

 • Godziny otwarcia: 24 godziny na dobę.
 • Cena wstępu: bezpłatnie.
 • Planowany czas: 5 minut.
 • Rekomendacje dotyczące wizyty: 5 z 5.

Zdjęcia bramy miejskiej Korculi

Stara brama miejska Korculi

Muzeum Marco Polo

Oficjalnym miejscem urodzenia słynnego podróżnika była Wenecja. Jednak, obecnie, istnieją dowody i ostra dyskusja, że urodził się w Korculi i przeniósł się do Wenecji w młodym wieku. 

Jest, co najmniej, pewne, że ten dom był w posiadaniu rodziny Marco Polo i w czasach nowożytnych został przekształcony w muzeum z artefaktami z tego okresu i osobistymi rzeczami odkrywcy.

W muzeum znajduje się kilkadziesiąt eksponatów, w tym figury woskowe samego podróżnika i innych osób z jego opowieści, mapy jego podróży i przedmioty osobiste. 

Jak wspomniałem wyżej, z dachu budynku rozciąga się panorama miasta. Można się tam dostać wchodząc po spiralnych schodach.

Porada: Jeśli jesteście fanami tego typu ekspozycji, to polecam. Jako bonus, można wspiąć się do wieży, na ostatnim piętrze budynku, z której roztacza się piękny widok. Sama ekspozycja jest raczej nudna i mała, a główna wada: wszystko jest po chorwacku, nie ma nawet znaków po angielsku.

W muzeum Marco Polo sprzedawane są wyjątkowe pamiątki, m.in. niezwykłe notesy, klepsydry i popiersia podróżnika.

 • Godziny otwarcia: codziennie od 11:00 do 21:00.
 • Cena wstępu: 20 Kn.
 • Planowany czas: 30 minut.
 • Rekomendacje dotyczące wizyty: 3 z 5.

Niestety, Muzeum Domu Marco Polo zostało zamknięte w 2021 roku. Mówi się, że to na zawsze.

Zdjęcia Muzeum Marco Polo

Muzeum Marco Polo

Mury miejskie Korczuli

Ważny element obrony miasta, który do dziś jest dobrze zachowany. Na niektóre odcinki muru można się wspiąć, podobnie jak na niektóre jego wieże. 

Mury miejskie niezawodnie chroniły miasto i obecnie stanowią bardzo wyraźną granicę między starym miastem a resztą wyspy.

Ten ogromny zespół architektoniczny jest jednym z niewielu ciekawych miejsc w Chorwacji, które prawie w całości zachowały swój pierwotny wygląd. 

Po 1300 latach każdy z nas może docenić potęgę i siłę tych fortyfikacji, zobaczyć stare armaty, które spełniały swoją funkcję 4 wieki temu, wejść na wysokie wieże i podziwiać na, rozpościerające się poniżej, wody Morza Adriatyckiego.

 • Godziny otwarcia: całodobowo, a jeśli chcemy wejść na jedną z wież, to do 20:00.
 • Cena wstępu: bezpłatnie, wejście na niektóre wieże — 15 Kn.
 • Planowany czas: 30 minut.
 • Rekomendacje dotyczące wizyty: 4 z 5.

Zdjęcia murów miejskich Korczuli

Mury miejskie Korczuli

Muzeum miasta Korсula

Naprzeciwko kościoła św. Marka znajduje się kolejna atrakcja Korculi — Muzeum Miejskie. 

Znajduje się on, w Pałacu Gabrielis, typowym przykładzie architektury mieszkalnej z XV-XVI wieku, na centralnym placu Starego Miasta. Dom ten szczyci się dekoracyjną kamienną fasadą ozdobioną balkonami i herbem rodziny Gabrielis. 

W tym pałacu, od ponad 20 lat, mieści się największa ekspozycja na wyspie. Cztery piętra muzeum poświęcone są historii miasta, od starożytnej Grecji po współczesność. 

Jest tu wiele ciekawych eksponatów, opowiadających historię Korczuli, jako głównego portu: mapy morskie, resztki statków, modele żaglówek i wiele innych.

 • Godziny otwarcia: październik — marzec od 10:00 do 13:00, kwiecień — czerwiec od 10:00 do 14:00, lipiec — wrzesień od 09:00 do 21:00.
 • Cena wstępu: 40 Kn (dorośli), 15 Kn (dzieci).
 • Planowany czas: 60-90 minut.
 • Rekomendacje dotyczące wizyty: 4 z 5.

Zdjęcia Muzeum Miasta Korcula

Muzeum miasta Korсula

Vela Luka + jaskinia Vela Spila

Vela Luka to słynne chorwackie uzdrowisko błotne. W mieście znajduje się sanatorium dla miłośników i koneserów takiego wypoczynku i ozdrowienia. 

Miasto położone jest po przeciwnej stronie wyspy Korcula, 42 km od jej stolicy. Turyści przyjeżdżają tu, tak samo, dla zwiedzania jaskini Vela Spila, znajdującej się na północnych obrzeżach miasta.

Ciekawostką tej jaskini jest to, że znaleziono w niej ślady prymitywnego osadnictwa neolitycznego (ok. 20 tys. lat temu, 18 tys. lat przed Chrystusem). Dlatego, Vela Spila jest ważnym stanowiskiem archeologicznym w Europie.

 • Godziny otwarcia: dostęp do jaskini Vela Spila jest otwarty od 9:00 do 20:00, codziennie.
 • Cena wstępu (do jaskini): 15 Kn, z tym biletem można za darmo zwiedzić muzeum w centrum Vela Luki.
 • Planowany czas: dla miasta — 1,5 godziny, dla jaskini — 20 minut.
 • Rekomendacje dotyczące wizyty: 3 z 5.

Jaskinia Vela Spila znajduje się na północnych obrzeżach Vela Luki

Porada: Samo miasto jest warte odwiedzenia, jaskinia oddalona jest od centrum miasta o około kilometr spacerem, ze stałym podejściem pod górę (około 30 minut w jedną stronę).

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem błotnym, centrum rehabilitacyjne Kalos jest znane w całej Chorwacji i jest miejscem, do którego warto się udać na leczenie uzdrowiskowe.

Vela Luka to przyjemne i spokojne nadmorskie miasteczko, położone 42 km od stolicy, po przeciwnej stronie wyspy

Laguna Žitna (plaża żwirowa)

Jeśli podczas zwiedzania wyspy chcecie spędzić godzinę lub dwie na plaży i, jednocześnie, podziwiać piękne naturalne krajobrazy, mam dla Was miejsce, warte przejechania 18 kilometrów od stolicy Korculi, zwłaszcza jeśli podróżujecie samochodem.

Plaża ta znajduje się w wydłużonej zatoce, w pobliżu miejscowości Zavalatica. Plaża ma około 50 m szerokości. Otoczony jest sosnowym lasem, dzięki czemu, z trzech stron jest całkowicie bezpieczny od wiatrów.  

Kolor morza jest tu niesamowity, a odosobnienie dodaje ogromnego atutu temu miejscu.

 • Godziny otwarcia: 24 godziny na dobę.
 • Cena wstępu: bezpłatnie.
 • Przewidywany czas: 1-2 godziny.
 • Rekomendacje dotyczące wizyty: 5 z 5.

Porada: 200 metrów od plaży znajduje się parking. Cena za parkowanie wynosi 50 Kn dziennie, za samochód. Tak więc, jest to jedno z niewielu miejsc w Chorwacji, gdzie spotkaliśmy się z oszustwem. Parking jest bezpłatny, a opłaty pobierają oszuści, czerpiący zyski z turystów. Po prostu, nie płać i idź odpocząć.

Pamiętaj: w Chorwacji, jeśli parkujecie za opłatą, w pobliżu będzie parkometr i znak informujący o tym.

Przy okazji, jeśli nie chcesz spędzić całego urlopu na plaży, a raczej chcesz aktywnie spędzić czas w tym kraju, to, wcześniej, szczegółowo opisałem wszystkie niuanse, związane z wynajmem samochodu w Chorwacji.

Laguna Žitna, w pobliżu wsi Zavalatica, w południowej części wyspy Korcula

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp