Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Błękitna Laguna Chorwacja (w zatoce Krknjaši, koło Trogiru): jak wygląda wycieczka do tego zabytku przyrody, lokalizacja, nasze opinie i zdjęcia

Błękitna Laguna Chorwacja (w zatoce Krknjaši, koło Trogiru): jak wygląda wycieczka do tego zabytku przyrody, lokalizacja, nasze opinie i zdjęcia

Zaktualizowano 12 marca 2023 r.

Gdzie w Chorwacji jest Błękitna Laguna?

Od razu należy wyjaśnić, że w Chorwacji jest kilka miejsc, nazywanych Błękitną Laguną (na przykład, w pobliżu miast Poreč i Nin znajdują się laguny, znane z takich nazw). Większość z tych miejsc to, rzadkie dla chorwackiego wybrzeża, piaszczyste plaże. 

Jednak, gdy mowa o słynnej Błękitnej Lagunie w Chorwacji, która jest mekką dla turystów, mówi się o lagunie w pobliżu miasta Trogir, w Środkowej Dalmacji.

Znajduje się w zatoce Krknjaši, około 20 km od miasta Trogir. Południowo-zachodnia część wyspy Veli Drvenik oraz dwie sąsiednie małe wyspy (Orud i Maćaknar) tworzą lagunę, w której widać przejrzyste, czyste, turkusowe morze.

Lokalizacja Błękitnej Laguny (koło Trogiru) na mapie

Mapa lokalizacji Błękitnej Laguny, w pobliżu Trogiru

Jak dostać się do Błękitnej Laguny na własną rękę z Trogiru (Chorwacja)?

Z Trogiru kursuje regularne (całoroczne) połączenie promowe na wyspę Veli Drvenik. Na tej linii promowej pływa duży prom firmy Jadrolinija: rejs nr. 606, Trogir (Soline) — Šoltanka (wyspa Šolta), zdolny do przewozu samochodów.

Rozkład jazdy promów nr. 606 (trasa Trogir — Veli Drvenik):

Wyjazd z Trogiru

Przybycie do Veli Drvenik

Dni tygodnia

10:00

10:50

Wszystkie dni tygodnia, oprócz wtorku

15:30

16:20

Wszystkie dni tygodnia, oprócz niedzieli

17:00

17:50

Tylko w niedzielę

19:30

20:50

Wszystkie dni tygodnia

Rozkład jazdy promów nr. 606 (trasa Drvenik Veli — Trogir):

Wyjazd z Veli Drvenik

Przybycie do Trogiru

Dni tygodnia

06:00

07:20

Wszystkie dni tygodnia, oprócz niedzieli

07:00

08:20

Tylko w niedzielę

12:55

13:45

Wszystkie dni tygodnia, oprócz niedzieli

15:25

16:15

Tylko w niedzielę

17:55

18:45

Wszystkie dni tygodnia, oprócz niedzieli

18:00

19:20

Tylko w niedzielę

Cena biletu na prom nr. 606, trasa Trogir — Veli Drvenik (lub w przeciwnym kierunku):

 • dla osoby dorosłej — 2,26 euro;
 • dla dziecka od 3 do 12 lat — 1,13 euro;
 • dla dzieci do lat 3 — bezpłatnie;
 • dla samochodów osobowych, o długości nadwozia poniżej 5 metrów (np. dla modelu Opel Astra) — 38,5 euro.

Dotarcie do wyspy Veli Drvenik (nie mylić z sąsiednią wyspą Mali Drvenik) promem, zajmuje 50 minut (1 godzina i 20 minut, jeśli popłyniesz wieczornym promem). Wioska o tej samej nazwie (Veli Drvenik), gdzie cumuje prom, jest prawie pozbawiona turystów, bo nie ma tu wiele do zobaczenia, i nie warto tu zostawać.

Główna niedogodność takiej samodzielnej podróży jest to, że z portu w miejscowości Veli Drvenik, na drugą stronę wyspy (gdzie znajduje się Błękitna Laguna), trzeba będzie iść około kolejnej godziny, po wiejskich drogach.

Ci, którzy lubią spacery, mogą uznać to za całkiem interesujące. Plusem jest tu fakt, że idąc wzdłuż brzegu, można zobaczyć Błękitną Lagunę z wysokiego wzgórza.

Kolejnym plusem jest obecność bardzo dobrego baru na plaży, który robi doskonałe orzeźwiające koktajle, z których głównym jest (niespodzianka) — Blue Lagoon.

Wyspa Veli Drvenik: droga od portu do południowo-zachodniej części wyspy i wybrzeża w pobliżu Błękitnej Laguny

Dodatkowym minusem samodzielnej wyprawy do Błękitnej Laguny jest to, w tym przypadku nie ma możliwości ponurkować z górnego pokładu do turkusowych wód laguny (co jest obowiązkowym, i raczej przyjemnym punktem programu, w przypadku rejsu statkiem widokowym).

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Nasza wycieczka do Błękitnej Laguny z Trogiru

Wycieczka łodzią do Błękitnej Laguny to świetny sposób na spędzenie dnia z rodziną, jedzenie świeżych ryb i pływanie przez cały dzień. Powinienem zaznaczyć, że w przeciwieństwie do zwiedzania, np., wysp Kornati, na trzech wyspach, pomiędzy którymi znajduje się laguna, nie spodziewajcie się zobaczyć żadnych zabytków. Tutaj, tylko odpoczynek i kąpiel.

Naszą wycieczkę do Błękitnej Laguny rozpoczęliśmy z Trogiru. Wykupiliśmy pół-dniową wycieczkę grupową i obejmowała ona, oprócz zwiedzania laguny, wizytę na wyspie Šolta, a na koniec wyjazdu — pełny obiad w tawernie rybackiej na wyspie Ćiovo. 

Cena za taką wycieczkę, w 2021 roku, wynosiła 490 Kn (65 euro) dla dorosłych i 260 Kn (34,5 euro) dla dzieci.

Podobne wycieczki do Błękitnej Laguny, w okolicach Veli Drvenik, są dostępne nie tylko z Trogiru, ale także ze Splitu — pełną listę takich wycieczek zobacz i wybierz pod tym linkiem

Wycieczka ruszyła, około 8:45-9:00, z mola na wyspie Ćiovo. Wyprawy te prowadzone są na piętrowych statkach: Ivana, Duje, Toni. Najważniejsze, to nie dać się zmieszać i stać w kolejce na pokład swojego statku, bo w pobliżu znajdują się kolejki na podobną wycieczkę, i na podobne statki, ale z innych firm organizujących. 

My się pomieszaliśmy. Oczywiście, nie wpuszczono nas na cudzy statek, a gdy dobiegliśmy do naszych okrętów, zabrakło na nich wolnych miejsc. 

Może to było na lepsze, bo dla naszego małego towarzystwa, równie «szczęśliwego» jak my, sprowadzono mały kuter, który popłynął za naszym statkiem widokowym. Dzięki temu, nie spędziliśmy podróży wśród tłumu.

Nasz kuter (biało-czerwony), a obok niego — dwupokładowy drewniany statek widokowy, na którym nie starczyło nam miejsca

Pierwszy przystanek wycieczki: wioska Maslenica (wyspa Šolta)

Tak naprawdę, pierwszym przystankiem na trasie miała być kąpiel w Błękitnej Lagunie. Ale, nie mieliśmy całkiem standardowego programu wycieczkowego. Dlatego, od razu udaliśmy się na wyspę Šolta.

Na wyspie zacumowaliśmy w wiosce rybackiej Maslenica, położonej w zatoce o tej samej nazwie. Po przyjeździe do Šolty organizatorzy dali trochę wolnego czasu i mogliśmy go poświęcić na kąpiel lub spacer po plaży.

Można, również, podziwiać uroczą prowincjonalną architekturę chorwackiej wioski, złapać coś do jedzenia w kawiarni lub wypić filiżankę kawy z widokiem na Adriatyk. Na samej wyspie nie ma nic szczególnego, tylko piękna przyroda i kilka ładnych plaż.

Wioska Maslenica na wyspie Šolta — pierwszy przystanek na naszej trasie

Widoki na morze są tu, z pewnością, imponujące. Do tego, z wybrzeża można zobaczyć sąsiednie wysepki. Na samej plaży znajdują się atrakcje wodne i kawiarnia.

Kolejna ważna rzecz: trzeba być bardzo ostrożnym podczas kąpieli na plaży w Maslenica. Prawie się tam okaleczyłem. Kiedy jeszcze dopiero wychodziłem z wody i postawiłem już jedną stopę na dnie, stwierdziłem, że wokół mojej stopy jest mnóstwo czarnych grudek — jeżowców. Ostrożnie popłynąłem z powrotem, a potem długo szukałem miejsca do wyjścia z wody. Na plaży w Maslenica — jeżowce występują obficie.

Takie jest dno, usiane jeżowcami, można zobaczyć na plaży w Maslenica

W sumie Maslenitsa to przytulna wioska portowa: duża marina, piękna promenada z darmowymi toaletami i prysznicami (jak w pięciogwiazdkowym hotelu). Widać, że infrastruktura turystyczna jest tu bardzo zadbana.

Czas postoju: 1 godzina.

Drugi przystanek wycieczki: Błękitna Laguna w zatoce Krknjaši

Po zatrzymaniu się w Maslenicy organizator wycieczki uraczył nas winem i nie tak bardzo bogatym, ale smacznym śniadaniem. Następnie, statek popłynął na wyspę Veli Drvenik, do zatoki Krknjaši — prosto do Błękitnej Laguny. 

Nasz statek dociera, w końcu, do tej samej, wspaniałej laguny. I pierwsze, co rzuca się tu w oczy, to ogromna ilość statków, łodzi i jachtów — prawie jak w marinach, niektórych chorwackich miast nadmorskich.

Błękitna Laguna w zatoce Krknjaši, na pierwszy rzut oka, wygląda jak marina dla jachtów

Pewnie, szczególnie fajne musi być pływanie na jachcie po takich miejscach. O tym, jak i za ile wynająć jacht w Chorwacji, ze skipperem lub bez, opisałem szczegółowo w tym artykule.

Popularność tego miejsca wynika z faktu, że ten naturalny punkt orientacyjny jest uważany za jeden z symboli dziewiczej przyrody, zarówno Środkowej Dalmacji, jak i całej Chorwacji. 

W Chorwacji, dzięki temu, że dno morskie jest, zazwyczaj, kamieniste lub żwirowe, morze jest wszędzie dość czyste i przejrzyste. Jednak, wody laguny na południowo-zachodnim wybrzeżu Veli Drvenik, dzięki turkusowej barwie, uważane są za krystalicznie czyste.

Może się przydać:  Morze w Chorwacji: gdzie podróżować drogą morską, kurorty nadmorskie, najbardziej malownicze zatoki, morskie rozrywki i aktywności

Ten turkusowy kolor bierze się stąd, że, pod naprawdę czystą, niebieską wodą, leży piaszczyste dno morskie (co jest dość rzadkie w Chorwacji).

Błękitna Laguna jest rzeczywiście idealnym miejscem do snorkelingu, fotografii podwodnej lub po prostu orzeźwiającego nurkowania ze statku. Ma nawet swój własny wrak statku na dnie, który jest bardzo popularny wśród nurków.

Zatrzymaliśmy się na półtorej godziny, aby popływać i poskakać ze statku. Po to właśnie ludzie tu przyjeżdżają. Szczególnie fajnie było skakać do czystej, turkusowej wody z górnego pokładu statku widokowego. Ale, czasami, można złapać stopy w wodorosty podczas nurkowania.

Czas postoju: 1,5 godziny.

Błękitna Laguna jest rzeczywiście idealnym miejscem do snorkelingu, fotografii podwodnej lub po prostu orzeźwiającego nurkowania ze statku

Trzeci przystanek wycieczki: lunch na wyspie Ćiovo

Następnie, popłynęliśmy na południową stronę wyspy Ćiovo, do restauracji Labadusa. Tu, około godziny 13.30, czekał na nas tradycyjny dalmatyński obiad: smażona ryba z sałatką warzywną, lemoniada i wino.

Labadusa to rodzinna restauracja przeznaczona dla dużych grup turystów. Z letniego tarasu jest wspaniały widok na morze, który ładnie uzupełnia dość smaczny obiad. Mogę więc, polecić to miejsce osobom wypoczywającym na Ćiovo, w okolicach plaży Labadusa (np., w Okrug Gornji lub Okrug Donji).

Mimo prostej atmosfery tego miejsca, jedzenie jest tu całkiem smaczne

Po obiedzie znów dostaliśmy czas wolny na kąpiel. Tutaj, w pełni doceniliśmy, jakie mieliśmy szczęście, że mamy mały kuter. Niewielka plaża okazała się absolutnie zatłoczona, przez napływ turystów, którzy wszyscy zostali tu sprowadzeni, w tym samym czasie, na lunch.

Czas postoju: 1 godzina.

Do Trogiru dotarliśmy około godziny 17:00. Wyszło — relaksująca, piękna wycieczka w piękne miejsce, z dużą ilością kąpieli i pysznego jedzenia. 

I, na koniec, wskazówka: zabierzcie ze sobą klapki kąpielowe i krem do opalania. Trzeba będzie pływać w towarzystwie jeżowców w Maslenica, a przez 1,5 godziny nurkować ze statku w Błękitnej Lagunie, w południe, gdy słońce jest szczególnie gorące — można się poważnie poparzyć.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp