Przewodnik po Chorwacji   ›  Miasta i kurorty w Chorwacji › Miasta w Chorwacji nad morzem: do wypoczynku na plaży, zabytkowe, o dużej koncentracji aktywności, miasta-bramy na trasie do Wenecji

Miasta w Chorwacji nad morzem: do wypoczynku na plaży, zabytkowe, o dużej koncentracji aktywności, miasta-bramy na trasie do Wenecji

Zaktualizowano 21 stycznia 2023 r.

W tym artykule opowiemy szczegółowo o wszystkich miastach w Chorwacji na wybrzeżu Adriatyku. Poniżej, zostawię mapę chorwackich miejscowości nadmorskich, a także opowiem o tym, dlaczego warto pojechać, do każdej z nich.   

Po przeczytaniu całego artykułu, będziesz miał jasny pogląd na to, które miasto Cię interesuje i gdzie warto wybrać się na wypoczynek.

Miasta w Chorwacji nad morzem: lista

Na tej liście znalazły się miejscowości z bezpośrednim dostępem do morza. Wymienię je od północy do południa, wraz z liczbą mieszkańców, abyście mieli pojęcie o wielkości każdej miejscowości.

Przecież, jeśli celem jest zwiedzanie, to dla każdego jest jasne, że w trzytysięcznym mieście nie ma co robić przez tydzień, nawet z całym szacunkiem dla jego dwutysiącletniej historii.

O niektórych miastach z tej listy są szczegółowe informacje w tym przewodniku (o plażach, hotelach, atrakcjach, zabytkach, komunikacji miejskiej itp.).

Zapraszamy, więc, do kliknięcia w nazwę miejscowości, tam gdzie to możliwe, a także w linki, znajdujące się naprzeciwko nazwy (o ile takie istnieją), a wszystkie informacje, związane z daną miejscowością, zostaną Wam ujawnione:

 Ważna uwaga: nie przerażaj się miastami, liczącymi, mniej niż, 10 000 mieszkańców — to norma w Chorwacji, bo kraj jest bardzo mały. Ale, nawet w małym miasteczku, liczącym do 5 tys. mieszkańców jest wystarczająco dużo zabytków do zobaczenia na cały dzień (lub prawie cały dzień).

Mapa miast w Chorwacji nad morzem

Mapa miast w Chorwacji nad morzem

Na mapie zaznaczyłam miasta różnymi kolorami, aby łatwiej było Wam zorientować się, w jakim celu warto jechać do każdego z nich:

 • Żółty — to, przeważnie, plażowe, relaksujące wakacje;
 • Niebieski — miasto z wieloma atrakcjami;
 • Czerwony — miasto z dużą koncentracją ekstremalnych i, ogólnie rzecz biorąc, aktywnych form wypoczynku;
 • Czarna — miasto nieturystyczne, przemysłowe;
 • Zielony — kluczowe węzły komunikacyjne dla podróży morskich z Chorwacji do Wenecji.
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Opis miast w Chorwacji nad morzem

Miasta do wypoczynku na plaży

Tutaj wszystko jest bardzo jasne: Chorwacja to kraj nad morzem, z wieloma nadmorskimi kurortami. Każda wioska i miasteczko wzdłuż wybrzeża nastawione jest na turystów, przyjeżdżających na wypoczynek na plaży. 

To, że jakieś miasto nie jest zaznaczona na żółtym tle, na powyższej mapie, nie oznacza, że nie ma tu dobrych plaż lub że nie można tu znaleźć fajnego wypoczynku na plaży. Wszędzie są dobre plaże, nawet w Rijece, dużym porcie i centrum przemysłowym kraju. Po prostu, główny nacisk, w tym mieście, położony jest na inne.

Jednak, niekwestionowanym centrum plażowania w Chorwacji jest Riwiera Makarska, a stolicą tego regionu jest Makarska. Jeśli, więc, chcesz tylko wypoczywać na plaży, to jest to miejsce, do którego warto się wybrać.

Widok z lotu ptaka na Riwierę Makarską. Morze, z jednej strony i góry, z drugiej — piękno jest nie do opisania

Miasta zabytkowe

Są to, zazwyczaj, główne miasta kraju, z dwutysiącletnią historią, gdzie na pierwszym miejscu, w przyciąganiu turystów, jest ogromna ilość znanych na całym świecie zabytków. A wypoczynek na plaży, w takich miastach, przesuwa się:

 • po pierwsze, na tylny palnik;
 • a po drugie — na obrzeża miasta.

W takich miejscowościach można spędzić kilka dni, tylko po to, by zobaczyć główne atrakcje miasta. Z tego powodu, są one, zazwyczaj, jedno- lub dwudniowym punktem w planie podróży.

Główne atrakcje turystyczne Chorwacji to, oczywiście: Dubrownik, Split, Pula i Zadar. Informacje o tym, jak wybrać wycieczkę w Chorwacji (w tym, w podobnych miastach, gdzie wybór jest ogromny), można znaleźć w moim artykule pod tym linkiem

Widok na Stare Miasto w Dubrowniku. To miejsce to jedna ogromna atrakcja. Tutaj nie ma czasu na morze

Miasta o dużej koncentracji aktywności

W prawie, każdej nadmorskiej miejscowości w Chorwacji można wypożyczyć rower lub kajak. Są, jednak, dwa miasta, w których aktywności, po prostu, przyćmiewa wszystko inne i nawet zabytki schodzą na dalszy plan.

Premantura, na półwyspie Kamenjak, niedaleko Puli, jest jedną z takich nadmorskich miejscowości. Można tu uprawiać:

 • cliff divingiem;
 • speleologią (w pobliżu znajdują się niesamowite jaskinie morskie);
 • znaleźć ślady prawdziwych dinozaurów;
 • wypożyczyć SUP, windsurf, kitesurf, kajak lub rower;
 • odwiedzić kilka niezamieszkanych wysp na własną rękę.

I, oczywiście, musimy wspomnieć o stolicy ekstremalnych aktywności w Chorwacji — małym miasteczku Omiś.

Rafting na rzece Cetina, w pobliżu Omiśu

Ludzie z całego kraju przyjeżdżają tu, aby oprócz standardowych zajęć, wybrać się na rafting, a także na ekstremalną przejażdżkę zipline, nad kanionem rzeki Cetina. O ekstremalnych aktywnościach na rzece Cetinie pisałem szczegółowo, już wcześniej.

Miasto przemysłowe

Rijeka to, bez przesady, przemysłowa stolica Chorwacji. Jest tu wiele fabryk i duży port, zapewniający logistykę w kraju i poza nim. Ale to nie znaczy, że nie ma tu hoteli, plaż i atrakcji.

Wszystko to dostępne jest tutaj. To miasto, które można spokojnie odwiedzić na kilka dni, a w tym krótkim czasie znajdziemy tu coś do zrobienia.

Widok na Rijekę, jak widać, połowę kadru zajmują budynki przemysłowe i port

Miasta-bramy na trasie do Wenecji

Chorwacja ma wielu sąsiadów i są tu organizowane wiele wycieczek do sąsiednich krajów. 

Jednak, najważniejszą trasą tych międzynarodowych wycieczek jest 1-2 dniowa podróż drogą morską do Wenecji. Wielu uważa ten mini rejs za obowiązkowy dla tych, którzy przyjeżdżają do Chorwacji.

Poreč, Rovinj i Pula to miasta, z których najłatwiej i najtaniej można dotrzeć do Wenecji promem lub szybkim katamaranem. Szczegółowe informacje, na ten temat, można znaleźć w artykule: promy z Chorwacji do Wenecji.

Takim promem możesz popłynąć do Wenecji z Poreča, na 1-2 dni

Podsumowując: wszystkie nadmorskie miasta w Chorwacji są świetne na plażowanie i ciekawe, pod względem historycznym i przyrodniczym. W każdym mieście jest coś do zobaczenia, jest gdzie popływać i jest mnóstwo do zrobienia. 

Dlatego, najlepszym sposobem na spędzenie wakacji na chorwackim wybrzeżu jest wypożyczenie samochodu, zatrzymując się, na kilka dni, w różnych nadmorskich miejscowościach na swojej trasie. O niuansach, cenach i sposobach wynajmu samochodu pisałem, bardzo szczegółowo, w tym artykule.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp