Szybenik przewodnik turystyczny: wszystkie główne atrakcje, ceny 2023, gdzie zjeść, plaże w mieście i okolicach

Zaktualizowano 01 czerwca 2022 r.

Szybenik to jedno z najbardziej kolorowych miast Środkowej Dalmacji. Założone w 1066 r., posiada kilka bardzo znanych zabytków historycznych i kulturalnych: katedra św. Jakuba (31 metrów wysokości), Twierdza św. Anny i Pałac Rektora.

Wąskie, kręte uliczki Starego Miasta, zabytkowe budowle i kamienny bruk, polerowany przez wieki — zamieniły to fascynujące miasto w skansen.

Wykopaliska archeologiczne wskazują, że osady na tym obszarze istniały od czasów starożytnych, a około 10 wieków temu obecna nazwa Szibenik została po raz pierwszy wymieniona w kronikach. W różnych okresach historycznych miasto znajdowało się pod panowaniem Republiki Weneckiej, Austrii, Francji, Włoch i Jugosławii, aż do uzyskania niepodległości przez Chorwację w 1991 roku.

Obecnie Szybenik, liczący 34 000 mieszkańców, jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystycznym w Chorwacji. Plaże i atrakcje miasta są odwiedzane przez turystów z całego świata.

Kiedy najlepiej jechać do Szybenika?

Sezon plażowy w Środkowej Dalmacji, której częścią jest Szybenik, trwa od końca maja do października. Woda w Morzu Adriatyckim nagrzewa się do temperatury 24-26 stopni. Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień.

Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, kiedy temperatura wody osiąga najwyższy poziom — 27 stopni. W maju, kiedy temperatura wynosi zaledwie 18 stopni Celsjusza, najodważniejsi otwierają sezon kąpielowy. Warto zauważyć, że nawet w najzimniejszych miesiącach liczba turystów w mieście jest dość wysoka.

Najzimniejsze miesiące w roku to styczeń i luty. Jednak nawet w tych miesiącach temperatura wody nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza.

Jak dojechać do Szybenika

Szybenik jest położony między miastami Trogir i Zadar. Najbliższe lotnisko znajduje się w Zadarze. Dobrą alternatywą jest lotnisko w Splicie.

Szybenik ma połączenia autobusowe z większymi miastami w Chorwacji, Słowenii i Niemczech. Można tu również dojechać pociągiem z Zagrzebia i Splitu.

Jak dotrzeć do Szybenika z miasta Split?

W Szybeniku nie ma lotniska, najbliższe znajduje się w Splicie.

Najlepszym sposobem dotarcia ze Splitu do Szybenika jest podróż autobusem. W szczycie sezonu autobusy odjeżdżają codziennie co pół godziny od 5.00 do 23.00 z dworca autobusowego w Splicie, który znajduje się przy ulicy Obala Kneza Domagoja, 12. Autostradą odległość między tymi miastami wynosi 87 km. Czas podróży wynosi 1 godzinę i 30 minut. Cena biletu zaczyna się od 6 € (ceny obowiązują na październik 2021 r.).

Co warto zobaczyć w Szybeniku?

Główne atrakcje Szybenika znajdują się na Starym Mieście. Historyczne centrum miasta powstało w późnym średniowieczu i w okresie renesansu. Stare Miasto powstało w XV-XVII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych w Chorwacji.

Szybenik jest znany z architektury sakralnej. Na Starym Mieście znajduje się kilkanaście zabytkowych kościołów.

Kościół św. Jakuba

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO katedra jest jednym z najbardziej imponujących dzieł architektury chrześcijańskiej na wybrzeżu Dalmacji. Budowę rozpoczęto w 1431 r., a zakończono w 1536 r. Ma surową, ale piękną fasadę.

Interesującą cechą katedry jest fryz na jej fasadzie, na którym znajduje się ponad 70 unikalnych twarzy zwykłych mieszkańców Szybenika

Katedra św. Jakuba została zbudowana przez najsłynniejszych chorwackich architektów. Budynek łączy w sobie styl gotycki i renesansowy. Jednym z najciekawszych elementów jest przepiękny fryz na zewnątrz absydy, na którym znajduje się ponad 70 unikalnych twarzy przedstawiających zwykłych obywateli XV wieku.

Główną cechą katedry św. Jakuba jest to, że została zbudowana w całości z bloków kamiennych, bez użycia cegieł, drewna czy metalowych stropów.

Liczne rzeźby, kamienne ornamenty i obrazy zdobią jego ściany, zanurzając zwiedzających w tajemniczej atmosferze średniowiecza.

Ten zabytek architektury znajduje się nad brzegiem morza i jest widoczny z wielu miejsc w Szybeniku.

Wejście do katedry jest płatne, cena biletu wynosi około 4 euro.

Liczne rzeźby, kamienne ornamenty malownicze przedstawienia zdobią ściany i wnętrze katedry, zanurzając zwiedzających w tajemniczej atmosferze średniowiecza

Kościół św. Barbary

Na jednej z ulic historycznego centrum Szybenika znajduje się zabytek architektury, który przyciąga wielu turystów — kościół św. Barbary. Budynek tego katolickiego kościoła pochodzi z połowy XVI wieku. Pierwotnie kościół był poświęcony św. Benedyktowi i św. Mikołajowi, ale później został ponownie konsekrowany na cześć świętej Barbary.

Kościół św. Barbary

Ten niewielki gotycki kościółek jest jednym z najpiękniejszych kościołów Szybenika. W XVIII wieku w dzwonnicy zainstalowano turecki zegar z tarczą podzieloną na 24 sektory oraz płaskorzeźbę przedstawiającą starożytny herb. Zegar został zainstalowany po całkowitym opuszczeniu miasta przez Turków osmańskich.

Kopuła dzwonnicy została rozebrana w XIX w. po trzęsieniu ziemi. Fasadę budynku wieńczy otwarta dzwonnica z trzema dzwonami.

Kościół jest ozdobiony ciekawymi płaskorzeźbami. Nad portalem głównym w niszy znajduje się figura św. Mikołaja wykonana przez rzeźbiarza z Mediolanu. Na ścianie północnej znajduje się gotyckie okno.

Na jednej z ulic historycznego centrum Szybenika znajduje się zabytek architektury, który przyciąga wielu turystów — kościół św. Barbary

Ale nie tylko starożytna architektura tego czynnego kościoła przyciąga turystów. Słynie przede wszystkim z mieszczącego się w jego murach Muzeum Sztuki Cerkiewnej. We wnętrzu znajdują się dwa wyjątkowe ołtarze. Obecnie w kościele znajduje się niewielka, ale godna uwagi kolekcja rzeźb i obrazów z XIV-XVIII wieku.

Eksponaty Muzeum Sztuki Kościelnej pochodzą z XIV i XVIII w., ale są też rarytasy z XI w. Ekspozycja muzeum uderza bogactwem i różnorodnością stylistyczną, obejmuje obrazy, rzeźby, biżuterię i cenne przedmioty kościelne.

Obiekt jest położony przy ulicy Kralja Tomislava 19, Szybenik, Chorwacja.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Kościół św. Chryzogona (Sv. Krsevan)

Niewielki stary romański kościółek z XII wieku, który jest jednym z najstarszych w Szybeniku.

Kościół Matki Bożej

Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu istniał cmentarz i mały kościółek pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana. Istniejący budynek pochodzi z XVIII wieku.

Kościół Matki Bożej

Kościół i klasztor św. Franciszka

Zbudowany w drugiej połowie XIV wieku. Te obiekty sakralne znajdują się w południowo-wschodniej części historycznego centrum miasta. Kościół jest przestronną, jednokondygnacyjną budowlą w stylu gotyckim, bez dekoracji architektonicznych. W XV wieku od strony północnej dobudowano kaplicę Świętego Krzyża.

Kościół i klasztor św. Franciszka

Twierdza św. Michała

Najstarsza budowla obronna Szybenika, położona na wysokim skalistym wzgórzu, z którego roztacza się wspaniały widok na średniowieczne Stare Miasto. Fort został założony ponad 9 wieków temu.

Najstarsze zachowane fragmenty pochodzą z XIII wieku, ale większość zachowanych murów i budowli pochodzi z XV i XVI wieku. Twierdza św. Michała była główną budowlą obronną średniowiecznego miasta.

Twierdza św. Michała

Twierdza św. Mikołaja

Antoniego, został zbudowany w połowie XVI wieku jako obrona przed Turkami atakującymi od strony morza. Ten wenecki fort w stylu militarnym jest jedną z najsilniejszych twierdz na Adriatyku.

Twierdza św. Mikołaja

Twierdza św. Jana

Położony na 115-metrowym wzgórzu w północnej części Starego Miasta. Został zbudowany w połowie XVII wieku według projektu weneckiego inżyniera wojskowego Leni.

Twierdza Barone

Zbudowany przez mieszkańców Szybenika w 1646 r., na dwa miesiące przed atakiem Turków.

Plac centralny w Szybeniku

Serce Starego Miasta, centrum życia społecznego i towarzyskiego Szybenika, od czasów średniowiecza, i pole bitwy w 1378 r. podczas oblężenia przez Wenecjan. Na placu mieści się ratusz, kilka interesujących budynków historycznych oraz katedra św. Jakuba.

Ratusz Miejski

Jeden z najpiękniejszych budynków na placu centralnym w Szybeniku (obok katedry św. Jakuba). Jest to wspaniały przykład architektury renesansowej, zbudowany w połowie XVI wieku przez słynnego architekta Michele Sanmicheli.

W 1943 r. ratusz został zbombardowany i odbudowany w okresie powojennym

Dwupiętrowy ratusz stoi na placu katedralnym naprzeciwko katedry św. Jakuba. Na fasadzie ratusza znajduje się taras z kolumnami i łukami — charakterystyczny detal starożytnej architektury, który chroni pomieszczenia przed gorącym południowym słońcem. Ażurowa obudowa na tarasie pierwszego piętra jest ozdobiona głowami lwów i ornamentami roślinnymi.

Dwa kamienne schody prowadzące na pierwsze piętro zostały dobudowane po bokach fasady 200 lat po wybudowaniu budynku. Ten architektoniczny zabytek Szybenika ucierpiał w wyniku bombardowań w 1943 r. i został odbudowany w oryginalnej formie po II wojnie światowej.

Obecnie ratusz stracił swoje przeznaczenie, a biura rządowe i sala posiedzeń zostały przekształcone w urząd stanu cywilnego i restaurację

Plac Cztery studnie

Ciekawym miejscem jest również Plac Cztery studnie. Studnie zostały zbudowane w połowie XV wieku, aby zapewnić wodę mieszkańcom podczas licznych oblężeń.

Pałace w Szybeniku

Wśród starych pałaców Szybenika największe wrażenie robi Pałac Książęcy (średniowieczna gotycka budowla, która była rezydencją weneckiego władcy) oraz Pałac Biskupi (gotycko-renesansowa budowla z XV wieku).

Pałac Książęcy

W Pałacu Książęcym mieści się Muzeum Miejskie, jedno z najlepszych małych muzeów, jakie odwiedziliśmy w całej Chorwacji. Na kilku poziomach starego kamiennego budynku prezentowana jest historia rozwoju Szybenika — od archeologicznych artefaktów z dawnych osad ludzkich po XIX wiek naszej ery.

Eksponaty są podzielone na wystawy z czterech okresów historycznych: prehistorii, starożytności, późnej starożytności i średniowiecza (do końca okresu weneckiego ok. 1800 r.). Najwcześniejsze artefakty pochodzą z okresu od około 4000 do 4500 lat p.n.e. Wycieczki są prowadzone w języku angielskim.

Port i przystań w Szybeniku

W Szybeniku znajduje się wiele atrakcji, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę jego tysiącletnią historię. Ale nawet gdyby ich nie było, sam port i przystań wystarczyłyby, by pozostawić w pamięci odwiedzających niezapomniane wrażenia z pobytu w tym mieście.

Przystań w Szybeniku

Port i przystań są ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i wczasowiczów. Z portu roztacza się wspaniały widok na morze z licznymi przybrzeżnymi wyspami, górujące nad nim Stare Miasto, majestatyczną katedrę św. Jakuba oraz okolice portu ze statkami, jachtami i pontonami.

Średniowieczny statek w pobliżu przystani w Szybeniku

Szczególnie pięknie jest o zachodzie słońca, kiedy słońce znika za horyzontem, oświetlając Szybenik promieniami zachodzącego słońca, a zdjęcia robione w tych momentach są szczególnie piękne.

Port tętni życiem, cumują w nim statki wycieczkowe i jachty, a łodzie płyną dookoła. Można tu wynająć łódź i zwiedzić piękne przybrzeżne wyspy. Nabrzeże pełne jest kawiarni, barów i restauracji o przytulnych wnętrzach i urozmaiconej kuchni.

Szczególnie pięknie jest na nabrzeżu w Sibeniku o zachodzie słońca, kiedy słońce chowa się za horyzontem

Aquapark Dalmatia

Jedyny park wodny w Szybeniku znajduje się w kompleksie hotelowym Solaris. Aquapark Dalmatia to pierwszy tematyczny park wodny w Chorwacji. Liczne zjeżdżalnie, dysze, tryskacze i wodospady to tylko część zabawnej przygody.

Na ośmiu tysiącach metrów kwadratowych znajdują się różnorodne atrakcje, takie jak ciesząca się ogromną popularnością «leniwa rzeka», duża beczka w twierdzy przeciwdeszczowej i strefa dla dzieci. W rzeczywistości dla dzieci w wieku 10-12 lat ta niewielka powierzchnia jest w zupełności wystarczająca. Z kolei dorośli, którzy szukają wodnych rozrywek, mogą uznać to miejsce za nieco nudne.

Aquapark Dalmatia

W aquaparku może przebywać jednocześnie do 1000 osób. Wszyscy goście mogą być spokojni, ponieważ w parku wodnym przez cały dzień dyżurują profesjonalni ratownicy.

Bilet na cały dzień zapewnia dostęp do wszystkich udogodnień, takich jak leżaki, parasole, prysznice i szlafroki. W barze Splash można coś przekąsić, tu zwiedzający są częstowani lodami domowej roboty.

Aquapark Dalmatia znajduje się pod adresem: Hoteli Solaris 86, 22000, Szybenik, Chorwacja. Godziny otwarcia: od maja do września od 10.00 do 19.00.

Bilety dla dorosłych i dzieci powyżej 1,2 m wzrostu kosztują 190 Kn, dzieci o wzroście 0,9-1,2 m płacą 120 Kn, a dzieci poniżej 0,9 m mają wstęp wolny. Ceny biletów są nieco inne na początku i na końcu sezonu — są nieco niższe od podanych.

Noclegi w Szybeniku

W Szybeniku jest wystarczająco dużo hoteli, aby pomieścić wszystkich przyjezdnych. Podobnie jak w każdym innym kurorcie na świecie, najlepiej jest jednak zarezerwować pokój z wyprzedzeniem, aby uzyskać znacznie niższą cenę i bogatszy wybór ofert.

Miasto ma dość duży wybór miejsc noclegowych, ale jeszcze więcej jest tych, którzy chcą tu odpoczywać. Jak wszędzie, cena zależy od wielu czynników: okolicy, wielkości pokoju, dostępnych w nich udogodnień, dostępności transportu i tak dalej.

Szybenik jest stosunkowo niedrogim kurortem. Apartamenty blisko morza dla 4 osób można wynająć za 50 euro za dzień w szczycie sezonu plażowego. Jest to najczęściej spotykany rodzaj zakwaterowania w mieście. Pokój dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu zaczyna się latem od 100 euro za dzień.

Restauracje w Szybeniku

Tutejsze restauracje i kawiarnie oferują pierwszorzędną kuchnię, w której dania europejskie, azjatyckie i lokalne harmonijnie się uzupełniają.

Jak każdy inny kurort w Chorwacji, Sibenik oferuje szeroki wybór lokali, w których można coś przekąsić, zjeść obfity i smaczny posiłek lub spędzić romantyczny wieczór z pięknym widokiem. Jeśli chodzi o ceny, sytuacja wygląda następująco:

 • obiad w niedrogiej kawiarni kosztuje około 7 euro od osoby;
 • w restauracji o średniej cenie — około dwa razy więcej, 15-17 euro za osobę;
 • w fast-foodzie — 5,5 euro;
 • szklanka 0,5L lokalnego piwa — 2 euro;
 • filiżanka kawy — 1,5 euro.

W Sibeniku jest wiele miejsc, w których można dobrze i smacznie zjeść

Vina Rak

Niedaleko Sibenika znajduje się Rakovo selo. Miejscowość ta jest znana z winiarni. Jej właściciele zorganizowali rodzinne zajęcia turystyczne — zwiedzanie winnicy, zwiedzanie winiarni i piwnic z degustacją i sprzedażą wina.

Wycieczka kończy się degustacją wina

Dzięki gościnności właścicieli, doskonałej jakości win, przekąsek oraz przystępnym cenom Vina Rak szybko zyskała popularność wśród gości odwiedzających Szybenik. Obecnie jest to jedna z głównych atrakcji Szybenika i godne polecenia miejsce do odwiedzenia.

Zwiedzanie winiarni Vina Rak powinno trwać co najmniej dwie godziny. Na zakończenie wizyty odbywa się degustacja win, w której można wybierać spośród wielu różnych gatunków.

Winnice w Rakovo selo

Turyści chwalą nie tylko jakość win Rak, ale także kuchnię restauracji, która jest częścią tego rodzinnego przedsiębiorstwa. Najlepsza chorwacka kuchnia narodowa, oliwki, lokalne sery i szynka najlepiej uzupełniają bukiet win Rak. Po zakończeniu degustacji można kupić wybrane przez siebie wina po okazyjnych cenach.

Winiarnia Vina Rak znajduje się pod adresem: Rakovo Selo 98, Szybenik, Chorwacja. GPS: 43°44’45.1″N, 15°55’54.8″E. Czas zwiedzania: 11.00-18.00.

Restauracja Muzeum Dalmatian Ethno Village

Jedną z bardziej niezwykłych atrakcji Szybenika jest kompleks restauracyjny, stylizowany na dalmatyńską wioskę, przypominający skansen.

Restauracja Muzeum Dalmatian Ethno Village

Odtwarza on dalmatyńską wioskę z działającym młynem wodnym, domami wiejskimi, prawdziwymi ogrodami warzywnymi i winnicami. W chatach mieszczą się restauracje kuchni regionalnej ze stylizowanymi wnętrzami i personelem w strojach ludowych.

W restauracji, przy dźwiękach chorwackich instrumentów ludowych, można skosztować lokalnych specjałów z wypiekanym na miejscu chlebem i doskonałych chorwackich win. Ceny są dość wysokie, ale porcje też niemałe- jedna porcja wystarcza zwykle dla dwóch osób.

Dalmatian Ethno Village znajduje się na terenie kompleksu hotelowego Solaris, w pobliżu plaży, obok hotelu Ivan

Adres: Hoteli Solaris 86, Sibenik, Chorwacja.

Co warto zrobić w Szybeniku

Zakupy w Szybeniku również mogą być interesujące. W licznych sklepach można kupić nie tylko markowe towary, ale także produkty wytwarzane w małych seriach, czasem tylko po kilka sztuk, w lokalnych manufakturach.

Szybenik spodoba się przede wszystkim tym, którzy lubią zabytki architektury. Można tu również polować na drobną zwierzynę, uprawiać wioślarstwo lub pływać na jachcie, a miłośnicy nurkowania również nie będą zawiedzeni. Każdego lata odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy oraz Letnia Szkoła Organowa.

Miłośnicy plażowania podróżujący do Chorwacji często wybierają Szybenik, który jest uważany za miejsce z najczystszymi plażami na wybrzeżu Adriatyku. Rozciągają się one daleko poza granice miasta i obejmują linię brzegową podmiejskich miejscowości.

Plaże w Szybeniku i okolicach

Jako kurort, Szybenik słynie z dość szerokich plaż z drobnym żwirkiem, łagodnego klimatu i bogatej różnorodnej roślinności. Jest on szczególnie atrakcyjny dla turystów z krajów europejskich. Jest to całkiem zrozumiałe: w Sibeniku jest średnio 300 słonecznych dni w roku.

Sibenik plaża miejska Banj city beach

Jeden z najpiękniejszych w Chorwacji. Jest on wyjątkowy już z tego względu, że znajduje się w granicach miasta i zaskakuje niezwykłą czystością. Plaża Banj została odznaczona międzynarodową Błękitną Flagą za wzorową linię brzegową i krystalicznie czystą wodę morską.

Drobny żwirek i łagodne wejście do morza sprawiają, że plaża Banj jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi. Można tu wypożyczyć wszystko, co jest potrzebne do komfortowego wypoczynku i uprawiania popularnych sportów wodnych.

Banj city beach

Plaża Solaris beach

Położony 8 km od Szybeniku. Plaże Solaris to jedne z najlepszych piaszczystych plaż w kraju. Na brzegu niewielkiej zatoki znajduje się kompleks hotelowy z 4 hotelami i 2 kempingami z restauracjami i wszelkiego rodzaju rozrywkami dla różnych kategorii wczasowiczów — rodzin z dziećmi, młodzieży, osób starszych.

Plaża Solaris beach

Czyste, piaszczyste plaże Solaris ciągną się na długości 4 km wzdłuż zatoki. Są tu miejsca tętniące życiem z kawiarniami, barami i dyskotekami, a także ciche obszary dla tych, którzy lubią spokój i prywatność.

Plaża Solaris jest idealna dla dzieci z basenami i placami zabaw dla dzieci, a także jedynym w Szybeniku parkiem wodnym.

Czyste, piaszczyste plaże Solaris ciągną się na długości 4 km wzdłuż zatoki

Plaża Rezaliste beach

W małej wiosce Brodarica, 6 km od Szybenika, znajduje się kolejna popularna plaża — Rezaliste. Płytka, piaszczysta plaża jest idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Jest tu dobrze rozwinięta infrastruktura, a urlopowicze mają do dyspozycji wiele atrakcji wodnych i możliwości rekreacji.

Plaża Rezaliste beach

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp