Przewodnik po Chorwacji   ›  Miasta i kurorty w Chorwacji  › Pula Chorwacja: kiedy jechać, сo warto zwiedziс i zobaczyć (zabytki), gdzie jechać z miasta, najlepsze plaże, zdjęcia

Pula Chorwacja: kiedy jechać, сo warto zwiedziс i zobaczyć (zabytki), gdzie jechać z miasta, najlepsze plaże, zdjęcia

Zaktualizowano 11 lutego 2023 r.

Pula jest głównym miastem Istrii, półwyspu na Morzu Adriatyckim, między Bałkanami a Apeninami. Większość Istrii, wraz z Pulą, jest obecnie częścią Chorwacji, ale do końca II wojny światowej należała do Włoch.

Pula została nazwana najbardziej włoskim miastem Istrii: odzwierciedla to architektura i kuchnia, a wiele znaków i oznaczeń wciąż jest, nadal, zdublowanych po włosku

Wcześniej, pisałam szczegółowo o Rovinj, drugim centrum turystycznym Istrii. A w tym artykule, będziemy się rozwodzić o zabytkach, które warto zobaczyć w Pul, o pogodzie w mieście, w podziale na miesiące, gdzie warto się udać z Puli i wiele więcej.

Pula: informacje ogólne

Pula wydała nam się miastem, w którym można się zakochać. Jego atrakcyjności nie narusza nawet portowa atmosfera, która przesącza się z okolicznych obszarów aż do centrum, które wypełnione jest nie tylko turystami. 

Pod tym względem Pula nie różni się od innych przybrudzonych, dużych miast portowych. Ale solidne ulice, z masywnymi starymi domami z XIX i XX wieku, rozjaśniają atmosferę miasta swoją niesamowitą architekturą.

W okolicach Puli znajdują się liczne plaże (niektórzy twierdzą, że najlepsze w całej Istrii) i kempingi, więc w mieście jest mnóstwo turystów. Oczywiście, dotyczy to, głównie, centralnej części miasta. 

Centrum miasta przyciąga turystów cennymi zabytkami architektury (głównie, z czasów rzymskich), długą ulicą handlową, wspaniałymi restauracjami i bogatym życiem nocnym.

Solidne ulice, z masywnymi starymi domami z XIX i XX wieku, rozjaśniają atmosferę miasta swoją niesamowitą architekturą

Jest to, również, jedno z najstarszych miast w Chorwacji. Pierwsze osadnictwo iliryjskie na tym terenie datuje się na X wiek p.n.e.! 

W 177 roku p.n.e. Istria, wraz z osadą, która znajdowała się w miejscu współczesnej Puli, stała się częścią państwa Rzymskiego. Pod rządami Rzymian osada rozrosła się w miasto, które stało się ważnym regionalnym ośrodkiem handlowym i transportowym. 

Zaczęły tu wyrastać świątynie, wille, łuki triumfalne i mury twierdzy, które były symbolami bogatego miasta. Szczytem rzymskiej myśli budowlanej stał się amfiteatr, który stoi do dziś.

Kiedy najlepiej jechać do Puli

Pula cieszy się łagodnym klimatem śródziemnomorskim. Od kwietnia do października panuje tu ciepła i sucha pogoda. 

Sezon plażowy, jak prawie, wszędzie w Chorwacji, trwa od maja do przełomu września i października. Późną wiosną woda w Adriatyku jest jeszcze chłodna, dlatego wiele hoteli w Puli otwiera się dopiero w czerwcu.

Lasy iglaste i świeże morskie bryzy znacznie łagodzą letnie upały. Naprawdę gorąco jest tylko w lipcu i sierpniu. 

Czerwiec i wrzesień w Puli uważane są za idealne miesiące na wakacje z dziećmi oraz dla starszych turystów.

Pula: pogoda według miesięcy

Styczeń

5,3 °C

Luty

5,7 °C

Marzec

8,4 °C

Kwiecień

11,9 °C

Maj

16,4 °C

Czerwiec

20,5 °C

Lipiec

22,7 °C

Sierpień

22,7 °C

Wrzesień

18,7 °C

 Październik

15,1 °C

Listopad

10,0 °C

Grudzień

5,8 °C

Jaki urlop w Chorwacji w różnych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

Zabytki Puli (krótko)

W Puli znajduje się sporo ciekawych zabytków. Dlatego, na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć, co najmniej, kilka dni, a nawet więcej. Jeśli, jednak, chcesz wczuć się w ducha miasta, a nie tylko błądzić po ulicach, polecamy zarezerwowanie przewodnika.

Podczas naszej pierwszej wizyty w Puli nie zwróciliśmy na ten moment większej uwagi, i pomyliliśmy się. Miasto nie zrobiło na nas wrażenia i pozostawiło nas obojętnymi. 

Druga wizyta była bardziej produktywna — najpierw dołączyliśmy do grupy wycieczkowej i objechaliśmy miasto z przewodnikiem na rowerach, a następnie wzięliśmy też kulinarną wycieczkę po Puli z doskonałym przewodnikiem, Stefano.

Nie będę wymieniać wszystkich fascynujących miejsc w Puli, tylko krótko wskażę te najbardziej ekscytujące, dla podróżników.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Arena w Puli

Amfiteatr w Puli jest szóstym, co do wielkości, zachowanym rzymskim amfiteatrem (miejscowi nazywają go po prostu «areną»). 

Za opłatą w wysokości 10 euro, można wędrować wewnętrznym obszarze areny, a za dodatkowe 3,5 euro można zwiedzić, znajdujące się pod nią, pomieszczenia piwniczne (kiedyś służyły do przechowywania gladiatorów i dzikich zwierząt, przeznaczonych do walk gladiatorów, a dziś mieści się w nich muzeum oliwy i wina).

Amfiteatr w Puli: arena oraz muzeum oliwy i wina, w piwnicach, pod areną

Wenecka twierdza w Puli

Całe miasto położone jest wokół wzgórza, a na jego szczycie stoi twierdza, którą również trzeba zobaczyć. Z najwyższego punktu na wzgórzu rozciąga się wspaniały widok na Pulę i okolice.

Jak sama nazwa wskazuje, twierdza pochodzi z czasów weneckich. W tamtych czasach twierdza była bardzo ważna, ponieważ chroniła port, co, z kolei, pozwalało kontrolować cały północny Adriatyk. Nawiasem mówiąc, sam port widać ze wzgórza, jak na dłoni.

Wewnątrz cytadeli znajduje się muzeum Puli oraz godna uwagi wieża widokowa. Ma zaokrąglone blanki i kilka dużych armat. Te armaty są znacznie większe od tych, umieszczonych poniżej (pierwsza bateria armat wita turystów już przy wejściu), a zwiedzający uwielbiają się z nimi fotografować. 

Na wystawie znajdują się również bardziej nowoczesne egzemplarze artylerii, używane w wojnie jugosłowiańskiej. Wszystkie bronie można dotykać, a dzieci zawsze są tym podekscytowane.

W ogóle, twierdza (tutaj zywana jest, po prostu — «zamek») to raj dla miłośników artylerii i pięknych widoków.

Wieża z artylerią i Muzeum Puli w Twierdzy Weneckiej

Łuk Sergiusza

Wcześniej, Stare Miasto w Puli było chronione przez mury twierdzy z dziesięcioma bramami. Do czasów współczesnych pozostał tylko fragment starego muru, a zachowały się tylko trzy bramy: Podwójna, Herkulesowa i Złota. Ta ostatnia, zanim stały się bramami, były starożytnym łukiem triumfalnym, stąd ich inna nazwa — Łuk Sergiusza.

Wcześniej, jako część Złotej Bramy, stanowiła wielkie wejście do Puli, najbardziej wystawne ze wszystkich. Łuk ma, jednak, dość skromne rozmiary: 8 metrów wysokości i 4,5 metra szerokości.  

Łuk Sergiusza został wzniesiony w latach 27-29 p.n.e., dla upamiętnienia zwycięstwa Oktawiana Augusta nad Antoniuszem i Kleopatrą. Swoją nazwę wzięła od patrycjusza Lucjusza Gnejusza Sergiusza, którego wdowa przekazała pieniądze na jej budowę.

Łuk Sergiusza wzniesiony od strony ulicy Flanatička

Klasztor i kościół św. Franciszka

Nie najsłynniejszy, ale bardzo godny uwagi zabytek w Puli, poświęcony Franciszkowi z Asyżu, założycielowi zakonu franciszkanów. 

Jest to jeden z najciekawszych przykładów średniowiecznej architektury w Puli, zbudowany w XIII wieku w stylu gotyckim. 

Z zewnątrz wygląda nieprzeciętnie i brak mu zewnętrznego połysku. Nie oszczędzajcie, jednak, 1,25 euro na opłacie za wstęp. Wewnątrz zwraca uwagę nietypowy drewniany ikonostas, pokryty złoceniami oraz przytulny krużganek, otoczony romańskimi kolumnami.

Znajdują się tu niektóre renesansowe elementy architektoniczne, natomiast w części frontowej mieszczą się średniowieczne pomniki oraz kolekcja kopii fresków.

Klasztor i kościół św. Franciszka

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jak każde szanujące się europejskie miasto, Pula ma katedrę. Znajduje się bardzo blisko twierdzy, przy wybrzeżu, więc można do niej dojść promenadą Riva. 

Miejsce to ma długą historię: w czasach starożytnych znajdowała się tu świątynia poświęcona Jowiszowi, głównemu bogu rzymskiego panteonu.

Kiedy chrześcijaństwo zostało uznane za oficjalną religię Imperium Rzymskiego, w tym samym miejscu w IV wieku n.e. wybudowano mały kościół.

Budynek przetrwał duży pożar w XIII wieku i został w pełni odbudowany dopiero 200 lat później. Mniej więcej, w tym samym czasie, wybudowano dzwonnicę, wykorzystując kamienne bloki z Areny.

W przeciwieństwie do klasztoru Franciszkanów katedra ma znacznie ciekawszy wygląd zewnętrzny. Wewnątrz zachowało się tylko kilka antycznych kolumn oraz mozaika podłogowa z V wieku w prezbiterium. Ponadto, katedra nie zawsze jest otwarta dla zwiedzających — nie udało nam się do niej wejść.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Świątynia Augusta

To kolejny starożytny zabytek, znajdujący się w pobliżu nabrzeża. Został on zbudowany za życia rzymskiego cesarza Augusta i stoi na Forum, głównym placu starożytnej Puli. 

We wnętrzu Świątyni Augusta mieści się niewielka wystawa rzeźb antycznych. Świątynia jest otwarta codziennie od 09.30 do 13.30, cena biletu — 1,5 euro.

Świątynia Augusta i mała ekspozycja rzeźb antycznych wewnątrz świątyni

Ratusz Miasta

Ten budynek również znajduje się na placu Forum, obok Świątyni Augusta. 

Na tym terenie znajdowały się niegdyś dwie świątynie poświęcone rzymskim bogom. Z jednej praktycznie nic nie zostało, a część tylnej fasady drugiej jest obecnie wmurowana w ścianę Ratusza.

Obecnie, jest on przekształcony w pałac ślubów i jest to dobry wybór: sam budynek jest piękny i klimatyczny, a w pobliżu znajduje się plac, na którym nowożeńcy mogą wykonać sesję zdjęciową przed samym Ratuszem lub przed Świątynią Augusta. Potem, można potańczyć i pobawić się na jakimś festiwalu (takie wydarzenia odbywają się tam regularnie).

Przy wejściu do Ratusza można zobaczyć niewielką kolekcję starożytnych i średniowiecznych artefaktów

Zerostrasse

Pod Pulą znajduje się cały podziemny świat tuneli, które ciągną się niemal przez całe miasto.

Władze austro-węgierskie tuż przed I wojną światową, a także w jej trakcie, rozpoczęły budowę systemu podziemnych tuneli (okopów, galerii i przejść), wraz z przejściami komunikacyjnymi pod wzgórzami miasta.

Temperatury wewnątrz wynoszą od 14 do 18 °C przez cały rok. Szerokość przejść wynosi od 3 do 6 metrów, a wysokość 2,5 metra.

Teraz, jedna część Zerostrasse jest wykorzystywana do różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych, od wystaw po dyskoteki.

Cały system tuneli pod Pulą może pomieścić ponad 50 000 osób (jest to prawie równa liczba mieszkańców miasta)

Gdzie jechać z Puli? Wycieczki w pobliżu miasta

Czy chcesz zobaczyć inne piękne części Istrii, oprócz Puli? W takim przypadku, możecie śmiało planować swoją trasę podróży bezpośrednio z głównego miasta tego półwyspu, na własną rękę lub z pomocą doświadczonych przewodników

Opcji jest, w rzeczywistości, bardzo, bardzo dużo. Tutaj, wymienię tylko najciekawsze, z mojego punktu widzenia, wycieczki. Ale, nawet one wystarczą, by spędzić czas pełen wrażeń, podczas wakacji w Puli.

1. Wycieczka po słynnym Kanale Limskim. Znajduje się tam kilka farm ostrygowych, a na samym końcu kanału, kilka restauracji turystycznych, oferujących najświeższe ostrygi. 

Od restauracji można wybrać się w rejs po kanale, ale do kanału mogą dotrzeć tylko turyści własnym lub wypożyczonym samochodem. O tym, jak wynająć samochód w Chorwacji, pisałem szczegółowo w tym artykule.

2. Wizyta w Park Narodowy Brijuni to, chyba, najdroższa gratka na półwyspie Istria. Dlatego, na promenadzie w Puli różne firmy turystyczne oferują alternatywę dla długiej i drogiej wycieczki na wyspę Veliki Brijun — podróż statkiem wokół wysp Briońskich, z jedzeniem, napojami i obserwacją delfinów. 

Dla tych, którzy, jednak, chcą odwiedzić Park Brijuni, o tym jak to zrobić, szczegółowo pisałam w tym artykule.

3. Park Narodowy Kamenjak można łatwo odwiedzić z Puli, jadąc autobusem nr. 26 lub 28 do osady Premantura, gdzie znajduje się wejście do parku. Przylądek Kamenjak jest jednym z centrów kajakarstwa w Chorwacji

W tym zakątku dzikiej przyrody można zarezerwować wycieczkę kajakową, z pływaniem w morskiej jaskini, podróż rowerową, z degustacją lokalnego wina, lub przejażdżkę statkiem po parku, z obiadem i napojami.

4. Motovun znajduje się daleko od morza i jest typowym starożytnym miastem kontynentalnej Istrii. W Motovun najważniejsze są widoki ze dawnych murów miejskich na okoliczne góry i wzgórza. 

I jeszcze trufle. Makaron z tymi grzybami podawany jest w lokalnych restauracjach, z widokiem na lasy, w których rosną te rzadkie przysmaki. 

Wycieczka do Motovun to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą połączyć nadmorskie wakacje z kulinarną podróżą w odludzie Chorwacji.

5. Vodnjan i jego okolice. Te miejsca umieściłem na swojej liście, ponieważ:

 • dość łatwo i szybko można się tu dostać z Puli (dojazd autobusem zajmuje tylko 10 minut); 
 • to prawdziwe istryjskie odludzie, gdzie wciąż można spotkać ludzi, mówiących wymarłym istro-romańskim dialektem języka włoskiego. 

Vodnjan to małe średniowieczne miasteczko, które jest ciekawe, samo w sobie, przez, dosłownie, godzinę twojego czasu. Sam Vodnjan, warto odwiedzić z uwagi jego zabytkowej części, która jest bardzo piękna — cała architektura wykonana jest w stylu weneckim.

A oto, co jest naprawdę ciekawe w Vodnjanie, to wycieczki rowerowe (w tym, na rowerach elektrycznych), ze zwiedzaniem atrakcji przyrodniczych i zabytków architektury wokół miasta, a także degustacja lokalnego wina i przekąsek.

6. A mówiąc o miejscach, do których można się wybrać z Puli, nie sposób nie wspomnieć o jednodniowych wycieczkach do Wenecji. Dla takich krótkich podróży powstała cała infrastruktura promowa. O tym, jak pojechać do Wenecji przez 1-2 dni, w tym z Puli, pisałem dokładnie wcześniej.

Moim zdaniem, po Istrii najlepiej podróżować z dobrymi przewodnikami.. Nie tylko racjonalnie zaplanują wyjazd, ale także pomogą znaleźć odpowiednią towarzystwo i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami można znaleźć na stronie Getyourguide.pl. Recenzje są pozytywne, a lokalni przewodnicy są tu najwyższej jakości.

Inną dobrą opcją byłoby wypożyczenie samochodu w Chorwacji (drogi wszędzie są tu świetne, nawet te, które są darmowe). 

W Istrii działają trzy największe europejskie agregatory wynajmu samochodów online: DiscoverCars, RentalCars, EconomyBooking. Mają samochody nawet w szczycie sezonu, ceny będą tańsze, niż u lokalnych operatorów, a przykrych niespodzianek, związanych z wynajmem, jest znacznie mniej.

Plaże w Puli

Plaże Istrii różnią się znacznie od tych z innych regionów Chorwacji.  A plaże w Puli i okolicach słusznie znajdują się na szczycie tej listy istryjskich plaż.  

Wyróżniają się absolutnie wszystkim: położeniem wśród skał w małych, malowniczych zatoczkach, pochylonymi sosnami wiekowymi i charakterystycznym, czystym powietrzem.

W 99% przypadków plaże w Chorwacji należą do dwóch rodzajów:

 • betonowe (zazwyczaj, znajduje się w granicach miasta);
 • żwirowe, położone w skalistych zatokach (szczególnie częste poza miastami).

Pula nie jest wyjątkiem. Podróżnicy przyjeżdżają tu nie tylko dla tysiącletnich zabytków, ale, oczywiście, dla istryjskich plaż, z których wiele wyróżnionych jest «Błękitną Flagą».

Plaża Pješčana Uvala

Szeroka, drobno żwirowa plaża, znajduje się 4 km na południe od Puli w miejscowości o tej samej nazwie. 

Ze względu na korzystne położenie, pomiędzy dwoma półwyspami, Pješčana Uvala jest uważana za dobre miejsce na wakacje z dziećmi. 

Morze jest tu zawsze czyste i spokojne, a dla małych podróżników wygodne jest łagodnie nachylone zejście do wody. Ponadto, plaża nadaje się również dla tych, którzy chcą nurkować z wysokości — na jej zachodniej części znajdują się niewielkie, piękne skały.

Na plaży nie ma zorganizowanych rozrywek, nie ma też hałaśliwych kawiarni czy barów, więc aktywni turyści mogą uznać ją za nudną.

Plaża Pješčana Uvala, 4 km na południe od Puli, w miejscowości o tej samej nazwie

Plaża Ambrela

Według turystów, którzy byli w Puli, Ambrela jest najlepszą publiczną plażą w mieście. Posiada leżaki i parasole i znajduje się w malowniczym miejscu, otoczonym skałami i gajami. 

Plaża jest żwirowa, a zejście do morza łagodne. Przed żarem słońca można się schować pod jednym z drzew, w przybrzeżnym zagajniku. 

Na plaży znajduje się kilka pryszniców i przebieralni, toalety publiczne, dwie kawiarnie, mały plac zabaw. Jest kilka wież, które przez całą dobę monitorują bezpieczeństwo plażowiczów.

W ofercie jest mnóstwo zorganizowanych zabaw, na przykład: można zarezerwować nurkowanie z rurką lub wybrać się na wycieczkę kutrem.

Jedynym minusem plaży jest duża ilość turystów. Ale jego popularność tylko po raz kolejny potwierdza doskonałą jakość wypoczynku w tym miejscu.

Czystość i komfort plaży Ambrela została zweryfikowana przez «Błękitną Flagę», po kontroli przeprowadzonej przez Fundację Edukacji Ekologicznej.

Ambrela — najlepsza publiczna plaża w Puli

Plaża Stoja

Ta czysta i malownicza plaża na wybrzeżu Adriatyku znajduje się 3 km na południe od Puli. 

Otoczony gęstymi gajami, ze spokojnym i czystym morzem, jest bardzo popularny wśród aktywnych turystów. Fani ekstremalnych rozrywek mogą tu skakać z małych skałek lub pływać z akwalungiem.

Plaża pokryta jest grubym żwirem i kamieniami, posiada dwa dostępne wejścia do wody, a także jednoimienny kemping, gdzie za niewielką opłatą można grać w siatkówkę, golfa i koszykówkę. 

Plaża żwirowo-kamienista Stoja — położona 3 km na południe od Puli

Plaże: Verudela i Verudela Hawajska

Obie plaże znajdują się na półwyspie jednoimiennej — Verudela. Jest to niewielki półwysep, na którym znajdują się najdroższe i najlepsze hotele w Puli (Verudela uważana jest za najbardziej elitarną dzielnicę miasta). 

Jeżeli planujesz urlop w Puli, zwróć uwagę na najlepsze hotele w Puli w obszarze półwyspu Verudela.

Plaże na półwyspie są żwirowe lub skaliste, są tu punkty wynajmu kajaków i surfingu oraz dmuchane parki wodne dla dzieci.

Na półwysep można łatwo dojechać rowerem, infrastruktura półwyspu utrudnia poruszanie po nim samochodem, jednak jazda na rowerze jest bardzo łatwa.

Jeśli Twój hotel lub apartament nie znajduje się w Verudeli, polecam przyjechać tu na cały dzień. Z pewnością, jest tu co robić.

Plaża Verudela Hawajska

Plaża Vile (Štinjan)

Plaża z grubym żwirem na obrzeżu Puli (ok. 4 km od centrum) w pobliżu kilku popularnych kempingów. Jest tu dobra infrastruktura: parking, parę restauracji, w okresie letnim organizowane są zabawy wodne dla dzieci. 

Wokół jest dużo zieleni. Sama plaża ma około 500 m długości, ale jest kontynuacja na skałach, na których można też leżeć i opalać się.

Wejście do wody jest łagodne i nadaje się dla dzieci. Przeważnie nie ma tu zbyt wielu ludzi, co wpływa na czystość żwiru i morza.

Do plaży Vile (Štinjan) można nawet dojść pieszo lub łatwo dojechać do niej rowerem.

Plaża Vile (Štinjan) — około 4 km od centrum Puli

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp