Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Urlop w Chorwacji w lipcu: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Urlop w Chorwacji w lipcu: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Zaktualizowano 30 października 2022 r.

Sezon wakacyjny w pełni. Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje, wykluczając takie klasyki jak Turcja czy Grecja, warto rozważyć Chorwację. 

W tym artykule szczegółowo opisujemy, czego można się spodziewać po «Perle Adriatyku» w szczycie sezonu letniego.

Pogoda w Chorwacji w lipcu

Średnia dobowa temperatura powietrza

22 C°

Średnia temperatura powietrza w nocy

17 C°

Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia

27 C°

Opady

55 mm

Liczba dni pochmurnych

6 dni

Wilgotność względna powietrza

62 %

Czas trwania światła dziennego

16 godzin

Jaki urlop w Chorwacji w innych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

Jeden z najbardziej ekologicznych krajów na świecie przeżywa w lipcu boom turystyczny. 

I nic dziwnego. Pogoda w lipcu w Chorwacji jest niesamowita. Łagodny klimat śródziemnomorski, który dominuje na wybrzeżu Adriatyku, przynosi wiele słonecznych i suchych dni. 

Lipiec to najgorętszy okres w roku z minimalnymi opadami deszczu, trwającymi od 3 do 6 dni (choć dni pochmurne zwiększają się wraz z podążaniem na północ). 

Nie można jednak mówić o tym, że jest to miesiąc paląco gorący. Ponieważ, poziom wilgotności względnej jest w normie. Ponadto, powietrze jest regularnie odświeżane przez nieustające bryzy. 

Według statystyk pogodowych, średnia temperatura w lipcu wynosi około +28 °C. Jednocześnie w godzinach południowych termometr często wskazuje do +30 … +32 °C. 

Noce, nadal, są jeszcze przyjemnie chłodne — +20 … +21°C. W niektórych miejscach chłód jest jednak tak wyraźny, że konieczna jest lekka kurtka lub bluzę z kapturem. 

Najwyższe temperatury panują w Dalmacji Południowej i Środkowej.

Zagrzeb

27 C°

Dubrownik

30 C°

24 C°

Poreč

28 C°

25 C°

Split

30 C°

24 C°

Pula

28 C°

24 C°

Makarska

28 C°

25 C°

Brać

28 C°

25 C°

Cavtat

29 C°

24 C°

 • w Dubrowniku i Splicie najczęściej spotykana temperatura — +21…+30 °C; 
 • na Hvarze (wyspie o największej liczbie godzin słonecznych w roku) temperatura utrzymuje się na poziomie +32 °C. 

Dla tych, którzy wolą mniej gorące środowisko warto wybrać się na północno-zachodni półwysep Istria: 

 • w Puli, na południowym krańcu półwyspu,nie więcej niż +28°C w ciągu dnia i około +19°C w nocy; 
 • w Rovinj — +20…+27 °C. 

Pogoda w stolicy jest bardziej stonowana, gdyż leży ona w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Temperatura w dzień wynosi 27°C, ale wieczorem szybko ochładza się do 15°C. 

Ciepłe ubrania to konieczność, jeśli nie planujesz siedzieć w pokoju hotelowym, gdy zapadnie zmrok. Konieczny jest również parasol, ponieważ w lipcu Zagrzeb doświadcza 14 dni z opadami. 

Lato w regionach północnych i centralnych jest deszczowe. Ale, co dziwne, ta osobliwość pogodowa wcale nie przeszkadza w ich zwiedzaniu. Słońce jest już maksymalnie intensywne, więc z łatwością udaje mu się zneutralizować wszystkie skutki lekkiej niepogody.

Pogoda w Chorwacji na początek lipca

Temperatura powietrza na początku miesiąca utrzymuje się na poziomie 22 stopni, w ciągu dnia osiąga 27 stopni, a w nocy może spaść do 17. Temperatura wody wynosi 25 C°.

Pogoda w Chorwacji w drugiej połowie lipca

Na przełomie lipca i sierpnia temperatura wynosi 20 stopni. W ciągu dnia osiąga 25 stopni, a w nocy spada do 15. Temperatura wody oscyluje wokół 24 C°.

Czy w Chorwacji w lipcu jest gorąco?

Chociaż pogoda w Chorwacji różni się w zależności od regionu, to na ogół jest dość gorąca: średnia temperatura dzienna utrzymuje się na poziomie 27 stopni i może osiągnąć nawet 36 stopni, ale mogą osiągnąć 36 stopni (maksymalna odnotowana temperatura). W godzinach 12-17 najlepiej pozostać w cieniu lub być w hotelu.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Co robić w Chorwacji w lipcu?

Środek lata w Chorwacji odbywa się pod hasłem «słońce, morze i piasek». Woda w Adriatyku jest jest już idealna nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. 

Nie ma chyba lepszego momentu na rodzinne wakacje na plaży. Kilka lipcowych dni w chorwackich kurortach może dać skoncentrowany zastrzyk energii oraz wiele żywych i niezapomnianych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci. 

To wszystko zapewniają niesamowite atrakcje przyrodnicze, wycieczki krajoznawcze i imprezy kulturalne. Te ostatnie są w tym miesiącu szczególnie obfite.

Plażowanie w Chorwacji w lipcu

Sekret miłości do tego bałkańskiego kraju tkwi w niesamowicie czystym morzu, które obmywa jego brzegi. Chorwackie morze jest jednym z najczystszych w całym basenie Morza Śródziemnego. 

Tutaj przejrzystość wody jest taka, że bez problemu można zobaczyć dwa, trzy metry w dół. W spokojne, ciche dni, w które często obfituje lato, widoczność dna wzdłuż linii brzegowej przekracza 30 metrów! 

To prawdziwy raj dla snorkelerów i nurków. Nie będą mogły bawić się z delfinami ani podziwiać stąd egzotycznych ryb. Ale podziwiać wraki statków, podwodne groty i jaskinie — tylko jak! 

Prawdę mówiąc, przed nurkowaniem będziesz musiał przejść specjalne szkolenie, które obejmuje wydawanie świadectw międzynarodowych (oczywiście, jeśli je masz, nie potrzebujesz ich). 

Miejsca do nurkowania w Chorwacji są dostępne w prawie każdym regionie kurortowym:  

Temperatura wody jest już na tyle ciepła, że można nurkować bez kostiumu mokrego. Doskonale sprawdza się również podczas długich kąpieli (około +24…+25° C).

Na półwyspie Istria temperatury są nieco chłodniejsze. Z tego powodu, ci, którzy nie lubią opiekać się na słońcu, zatrzymują właśnie tam. 

Przy okazji, słońce już bardzo gorące (w tym miesiącu jest dość gorąco przez 9-11 godzin dziennie). Dlatego, należy przestrzegać elementarnych zasad ostrożności: nakrycie głowy, krem ochronny o dużym współczynniku SPF, w południe opalanie zalecane jest tylko pod markizą.

Strefy plażowe, usiane piaskiem, są w Chorwacji niezwykle rzadkie. Można je znaleźć tylko na wyspach, Korcula, Mljet, Lopud i Kolocep (dwie ostatnie są częścią archipelagu wysp Elafickich, koło Dubrownika), a także w miastach Poreč i Cavtat. 

Piaszczyste plaże w Poreču

Wszystkie pozostałe plaże pokryte są żwirkiem. Na południu żwirki są mniejszej frakcji, natomiast na północy mają większe rozmiary (sięgając do rozmiarów kostki brukowej). Niemniej, jednak, wypoczynek na kamienistych plażach jest całkiem komfortowy. Po pierwsze, swoją rolę odgrywa nienaganna infrastruktura, a po drugie, piękne krajobrazy. 

Niemal każdy obszar kurortowy posiada ciche, ustronne miejsca jakby stworzony dla cichej inspiracji (jak np., wyspy Krk i Cres). 

Z drugiej strony, nie brakuje ośrodków imprezowych z tętniącym życiem nocnym (jak to, Dubrownik, Pula, Poreč, Rovinj, Baška Voda czy Novalja na wyspie Pag).

Urlop w Chorwacji w lipcu z dziećmi

Lipiec z dziećmi w Chorwacji może być nieco gorący. Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd, to kąpiele i opalanie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, a w ciągu dnia być w hotelu.

Rozrywka i wycieczki

«Chorwacja wycieczkowa» to obowiązkowy punkt programu dla niemal każdego turysty, który tu przyjeżdża. Oferowane tu zorganizowane programy zwiedzania są zabawne i pouczające. 

Jednak, ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się indywidualne podróże samochodem. I nic dziwnego: są to wygodne nie tylko swobody przemieszczania się, ale także swoboda wyboru trasy i znaczna oszczędność czasu. 

Aby wynająć samochód w Chorwacji na tydzień, nie trzeba mieć solidnego budżetu. Ceny usług wynajmu samochodów są dość demokratyczne. 

I jest tu mnóstwo miejsc, do których można się udać. Jest to kraj o szalenie pięknej przyrodzie, obfitujący w bujną roślinność subtropikalną, bogaty zabytkami i autentycznymi średniowiecznymi miastami, które cudem zachowały prawdziwą atmosferę minionych wieków. 

Jest tu tak wiele do zobaczenia, że będziesz musiał wracać wielokrotnie, aby zobaczyć tylko część jego wspaniałości.

 • dla miłośników dawności obowiązkowym punktem jest Dubrownik, wyjątkowe miasto, dosłownie zalane zabytkami z okresu Renesansu; 
 • kolejnym miejscem dla miłośników zabytków jest tysiącletnia stolica Zagrzeb, która często porównywana jest do Wiednia; 
 • miłośników romantyzmu oczarują urocze miasteczka Split, Rovinj i Poreč; 
 • a esteci będą zachwyceni bogatym urokiem Cavtatu. 

Dubrownik: już dla niego samego warto przyjechać do Chorwacji. Nie dość, że z zewnątrz wygląda bajecznie, to jeszcze spacerując po murach twierdzy nie przestajemy się zastanawiać, jak ludziom udało się stworzyć to cudo

Chorwaci z szacunkiem podchodzą do religii jest to widoczna gołym okiem. Liczba kościołów, świątyń i katedr jest zdumiewająca, większość pochodzi z 13-15 wieku i jest w doskonałym stanie. 

Wycieczki pielgrzymkowe od dawna są zwykłym w regionie zjawiskiem. Jednak, takie miejsca mają nie tylko znaczenie duchowe, ale także kulturowe, ponieważ znajdują się w nich rzadkie ikony, starożytne freski i różne historyczne relikty. 

Każdy chyba zgodziłby się ze stwierdzeniem, że zapoznanie się z kuchnią narodową jest ważnym aspektem wakacji za granicą. Smakosze w Chorwacji mają gdzie się «rozwinąć». 

Do przyrządzania potraw często wykorzystuje się ryby, owoce morza i warzywa. Bardzo smaczne są też przepisy z truflami i słynne zagórskie kiełbaski. 

Kieliszek lokalnego czerwonego wina (Merlot, Cabernet, Plavac) lub białego (Malvasia, Žlahtina, Posíp) to świetny dodatek do obiadu lub kolacji.

Święta i festiwale w Chorwacji w lipcu

W lipcu festiwale obejmują cały kraj. Jest ich tak dużo, że, chyba, jedynym miejscem, gdzie można się ukryć przed ogólną wesołością są bezludne wyspy: 

 • Festiwal folklorystyczny «Split Summer», który trwa do połowy sierpnia, odbywa się w tym miesiącu na scenach Splitu;
 • jak również, Festiwal Piosenki Dalmatyńskiej; 
 • Poreč zaprasza na Festiwal Sztuki; 
 • Pula gromadzi wszystkich uczestników przemysłu filmowego na jednym z najstarszych forów filmowych w Europie.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp