Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Urlop w Chorwacji w listopadzie: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Urlop w Chorwacji w listopadzie: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Zaktualizowano 29 października 2022 r.

Listopad to jeden z miesięcy niskiego sezonu turystycznego w Chorwacji, ale ten fakt ma swoje zalety: 

 • po pierwsze, ceny za wczasy o tej porze roku są minimalne; 
 • po drugie, istnieje duża szansa, że będziesz jedynym turystą w pobliżu wielu atrakcji. 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które miejsca w Chorwacji warto odwiedzić w pierwszej kolejności i co ciekawego dzieje się w listopadzie.

Pogoda w Chorwacji w listopadzie

Średnia dobowa temperatura powietrza

8 C°

Średnia temperatura powietrza w nocy

5 C°

Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia

11 C°

Opady

119 mm

Liczba dni pochmurnych

9 dni

Wilgotność względna powietrza

72 %

Czas trwania światła dziennego

10 godzin

Jaki urlop w Chorwacji w innych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Grudzień

Listopadowa pogoda w Chorwacji pokazuje turystom wszystkie oznaki późnej jesieni: jest chłodno, wietrznie i dużo pada. 

W Republice dominuje klimat kontynentalny, górski i śródziemnomorski, każdy o innej temperaturze: 

 • na wybrzeżu jest bardzo wietrznie i deszczowo, 
 • a w górach już pada śnieg, 
 • a północ kraju jest w tym czasie najchłodniejsza. 

W zależności od obszaru, średnia miesięczna temperatura waha się od +9° C (Zagrzeb) do +16° C (Split, Dubrownik, Cavtat) w ciągu dnia i, odpowiednio, od +4° C do +11° C w nocy.

Zagrzeb

8 C°

Dubrownik

16 C°

17 C°

Poreč

14 C°

17 C°

Split

16 C°

17 C°

Pula

14 C°

16 C°

Makarska

12 C°

19 C°

Brać

16 C°

19 C°

Cavtat

15 C°

18 C°

Pogoda w Chorwacji na początku listopada

Temperatura powietrza na początku miesiąca utrzymuje się na poziomie 8 stopni, w ciągu dnia osiąga 11 stopni, a w nocy może spaść do 5. Temperatura wody wynosi 17  C°.

Pogoda w Chorwacji w drugiej połowie listopada

Na przełomie listopada i grudnia temperatura wynosi 6 stopni. W ciągu dnia osiąga 9 stopni, a w nocy spada do 3. Temperatura wody oscyluje wokół 15 C°.

Czy w Chorwacji w listopadzie jest zimno?

W miesiącu listopadzie temperatury w ciągu dnia w Chorwacji wynoszą, zazwyczaj, około 11 stopni, ale mogą osiągnąć 22 stopni (maksymalna odnotowana temperatura) i spaść do -7 C° w nocy (minimalna odnotowana temperatura). 

Każdy inaczej odbiera temperaturę, ale zabranie ze sobą półsezonowej kurtki lub płaszcza jest właściwym rozwiązaniem.

Co robić w Chorwacji w listopadzie?

W listopadzie pogoda nie będzie w stanie zakłócić planów zwiedzania, jeśli większość z nich zakłada wizyty w krytych muzeach, gdzie deszcz i wiatr nie przeszkadzają w ciekawym i pouczającym wypoczynku. 

Warto też wcześniej rozważyć trasy spacerowe na świeżym powietrzu, ponieważ Chorwacja może pochwalić się pięknymi krajobrazami miejskimi i przyrodniczymi, a czysta pogoda w listopadzie nie jest rzadkością.

Późna jesień w Chorwacji jest dobra ze względu na niskie ceny i brak turystów

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Plażowanie w Chorwacji w listopadzie

Choć temperatura wody w Adriatyku nie jest o tej porze zbyt niska (od 16°C do 18°C), chorwackie wybrzeże w listopadzie w ogóle nie nadaje się na plażowanie. Przeważnie w rejonach nadmorskich często pada deszcz, jest dużo wiatru i panuje wilgotna pogoda. Mało prawdopodobne jest zatem, by ktokolwiek chciał założyć kostiumy plażowe i położyć się na piasku obok szalejącego Adriatyku.

Na zabiegi wodne warto wybrać się do ośrodków spa i talasoterapii. Są one skoncentrowane głównie w północnej i północno-wschodniej części kraju. 

Sanatoria wybiera się w zależności od wskazań do leczenia (Chorwacja posiada ich dużą liczbę): 

 • główne ośrodki balneoterapii to Varaždinske Toplice, Tuheljske Toplice, Stubičke Toplice, Krapinske Toplice, Ivanić Grad, Topusko Toplice, Daruvar, Visovac, Lipik; 
 • ośrodki talasoterapii znajdują się w Opatiji, Crikvenicy, Veli Lošinj, Hvarze i Makarskiej; 
 • leczenie błotem i wody termalne są dostępne w Vela Luka, Szybenik, Istria, Duga Uvala.

Czy w listopadzie można kąpać się w Chorwacji?

Temperatura morza w listopadzie tutaj, zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 17 stopni. Na początku listopada temperatura wody wynosi około 17 C°, a pod koniec 15.

Woda jest jeszcze wystarczająco ciepła do pływania dla dorosłych, ale dla dziecka może być już chłodna. Oczywiście, jesień bywa różna i temperatura wody może wynosić 19 lub 16 stopni. Jeśli liczysz na wypoczynek na plaży, polecamy wybrać się w pierwszej połowie miesiąca.

Rozrywki i wycieczki

Ładne i słoneczne dni późną jesienią w Chorwacji są rzadkością, ale się zdarzają. Nie przegap więc okazji do spaceru po zabytkowych uliczkach miast i miasteczek tego malowniczego europejskiego kraju. 

Każde miasto posiada zabytki i obiekty architektoniczne o długiej historii, o których ciekawie jest się dowiedzieć i zobaczyć na własne oczy: Stare mury miejskie (Dubrownik), Stare Miasto (Rovinj), Nabrzeże Morskie (Opatija), Pałac Dioklecjana (Split), Organy Morskie (Zadar), Port (Rovinj), Starożytne mury miejskie (Motovun), Główna ulica (Rovinj), Centralna ulica (Dubrownik), Nikola Tesla Memorial Centre (Smiljan), Wielki Mur Chorwacki w Ston (niedaleko Dubrownika).

Nietypowym wypoczynkiem jest spacer po chorwackich lasach ze specjalnie wyszkolonymi psami w poszukiwaniu trufli. Listopad to jeden z niewielu miesięcy, kiedy można zbierać dwa rodzaje tych smakowitych grzybów (czarne i białe) jednocześnie. Jakby co, to na rynku europejskim 100 g białych trufli kosztuje około $50-100, a cena za 100 g czarnych trufli może sięgać $200.

Święta i festiwale w Chorwacji w listopadzie

Dzień Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada i Chorwaci udają się w tym dniu na cmentarze i do kościołów. Turyści powinni mieć świadomość, że jest to oficjalne święto dla wszystkich instytucji publicznych i wielu pozarządowych, więc mogą być problemy ze znalezieniem otwartych sklepów i kantorów.

11 listopada kraje produkujące wino, w tym Chorwacja, obchodzą Dzień Świętego Marcina (znany również jako Święto młodego wina). Impreza to żywa, chodliwa sprawa ze śpiewami, tańcami, degustacją wina i tradycyjnymi smakołykami w restauracjach i na głównych ulicach miasta. 

W jesiennej i pochmurnej Chorwacji ten festiwal jest w sam raz. Młode wino rozgrzeje Cię i podniesie na duchu, ale pamiętaj, żeby nie szaleć za bardzo, bo stróże prawa i porządku zawsze są gotowi dać Ci mandat.

W stolicy Chorwacji odbywa się również coroczny Festiwal Młodego Kina oraz międzynarodowy Zagreb Jazz Festival. Daty zmieniają się nieznacznie każdego roku, ale najwięcej imprez jest zawsze w listopadzie. Jeśli będziecie w Zagrzebiu w tym czasie, możecie uczestniczyć w tych festiwalach i cieszyć się dźwiękami jazzu i nowymi filmami.

Gdzie jest najlepsze miejsce na urlop?

Miesiąc listopad nie jest zbyt gorący, dlatego na urlop warto wybrać cieplejsze rejony. Wśród nich:

 • Okręg Dubrownik-Neretwa;
 • wyspa Mljet;
 • wyspa Lastovo;
 • wyspa Vis.

Osoby o niskiej tolerancji na wilgoć mogą wybrać się w miejsca o bardziej suchym klimacie.

Urlop w Chorwacji w listopadzie z dziećmi

W listopadzie najlepiej wybrać się do Chorwacji z dzieckiem, jeśli jesteście nastawieni na zwiedzanie, bo pogoda nie sprzyja plażowaniu.

Jakie są ceny urlopu w Chorwacji w listopadzie?

Ostatni miesiąc jesieni w Chorwacji to czas zastoju w turystyce, więc ceny noclegów w hotelach i jedzenia należą do najniższych w roku. 

W listopadzie, zwłaszcza w dni powszednie, można wygodnie spacerować po wystawach muzealnych i galeriach, prawdopodobnie będziesz jednym z niewielu zwiedzających. 

Przyjazne dla budżetu wakacje i brak ekscytacji wokół zabytków to główne zalety podróży do Chorwacji w listopadzie.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp