Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Urlop w Chorwacji w sierpniu: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Urlop w Chorwacji w sierpniu: pogoda, temperatury powietrza i wody, ceny wczasów i rozrywki

Zaktualizowano 30 października 2022 r.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Chorwacja nie różni się od swoich śródziemnomorskich sąsiadów — podobny klimat, morze i plaże. W rzeczywistości, tak nie jest. 

Miłośnicy relaksujących urlopów w otoczeniu dziewiczej przyrody nie znajdą lepszego miejsca, niż to. A ludzi jest tu znacznie mniej niż np. we Włoszech. 

A jeśli nagle, na 1-2 dni zapragniecie odwiedzić Apeniny, z Chorwacji jest to bardzo łatwe do zrobienia. Na przykład: Pula, Rovinj, Poreč, Split są połączone regularnymi połączeniami promowymi z Wenecją i Ankoną. 

Poniżej przedstawiamy, czemu urlop w sierpniu w Chorwacji jest tak atrakcyjny.

Pogoda w Chorwacji w sierpniu

Średnia dobowa temperatura powietrza

22 C°

Średnia temperatura powietrza w nocy

17 C°

Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia

27 C°

Opady

70 mm

Liczba dni pochmurnych

7 dni

Wilgotność względna powietrza

64 %

Czas trwania światła dziennego

15 godzin

Jaki urlop w Chorwacji w innych miesiącach: pogoda, temperatura wody i powietrza, ceny, święta, festiwale itp:

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec | Lipiec | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

Sierpień charakteryzuje się najwyższymi wskaźnikami termometru.

Średnia temperatura w południe wynosi około +30°C. Natomiast, w kierunku września klimat staje się łagodniejszy i zmniejsza się o 1-2 stopnie. 

Ilość opadów jest znacznie mniejsza niż na początku lata. Jednak, ze względu na niejednorodną topografię i wydłużenie południkowe kraju, opady rozkładają się nierównomiernie.

Zagrzeb

27 C°

Dubrownik

30 C°

25 C°

Poreč

28 C°

26 C°

Split

29 C°

25 C°

Pula

28 C°

25 C°

Makarska

29 C°

25 C°

Brać

29 C°

25 C°

Cavtat

29 C°

25 C°

W sierpniu najcięższe i najczęstsze ulewy występują na północy kraju (np. Zagrzeb) — 6 do 9 dni pochmurnych. Natomiast, najkrótsze i najbardziej rzadki opady są na południu (Split, Dubrownik, Cavtat, itd.) z 3-5 «mokrymi» dniami. 

Ta sama zasada dotyczy również gradacji temperatury. Na południu temperatury są nieco wyższe i wynoszą około 2-3°C. Jeśli w stolicy wraz z nadejściem zmroku trzeba się ogrzać, gdyż powietrze ochładza się do +16°C, w południowych kurortach jest to zbędne, ponieważ temperatura otoczenia nie jest zbyt chłodne — do +20 … +23°C.

Pogoda w Chorwacji na początek sierpnia

Temperatura powietrza na początku miesiąca utrzymuje się na poziomie 22 stopni, w ciągu dnia osiąga 27 stopni, a w nocy może spaść do 17. Temperatura wody wynosi 25 C°.

Pogoda w Chorwacji w drugiej połowie sierpnia

Na przełomie sierpnia i września temperatura wynosi 18 stopni. W ciągu dnia osiąga 22 stopni, a w nocy spada do 13. Temperatura wody oscyluje wokół 22 C°.

Czy w Chorwacji w sierpniu jest gorąco?

Chociaż pogoda w Chorwacji różni się w zależności od regionu, to na ogół jest dość gorąca: średnia temperatura dzienna utrzymuje się na poziomie 27 stopni i może osiągnąć nawet 36 stopni, ale mogą osiągnąć 36 stopni (maksymalna odnotowana temperatura). W godzinach 12-17 najlepiej pozostać w cieniu lub być w hotelu.

Sierpień w Chorwacji jest miesiącem gorącym i umiarkowanie wilgotnym, ale na wybrzeżu, w przeciwieństwie do obszarów śródlądowych, bryzy morskie mają znaczący wpływ na klimat, więc warunki pogodowe są dość komfortowe

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Co robić w Chorwacji w sierpniu?

Chociaż sierpień jest najpopularniejszym miesiącem w całym sezonie turystycznym, wakacje w tym czasie mają wiele zalet: 

 1. Po pierwsze, morze jest najcieplejsze pod koniec lata. 
 2. Po drugie, w przybliżeniu, w tym samym okresie, spada upał, co sprzyja się do prowizorki turystyki pieszej, rowerowej, albo poznawania szlaków ekologicznych i innych aktywności na świeżym powietrzu. 
 3. Po trzecie, jest to najbogatszy czas w życie kulturalne, z obfitością festiwali, uroczystości i wydarzeń, które zachwycą nawet najbardziej wymagającego widza. 

Należy zauważyć, że stosunkowo niewielkie rozmiary kraju ułatwia połączenie kilku rodzajów wypoczynku w ramach jednego wyjazdu, aby wypełnić wakacje żywymi wrażeniami.

Plażowanie w Chorwacji w sierpniu

Jeśli jesteś wybrednym miłośnikiem kryształowo czystego morza i przejrzystego powietrza, wypełnionego leczniczymi aromatami pikantnych ziół i cierpkim zapachem sosny, Chorwacja jest stworzona właśnie dla Ciebie. 

Kraj ten jest uznawany za jedno z najbardziej ekologicznych miejsc na naszej planecie. Prawie wszystkie plaże są szerokie, z doskonałą infrastrukturą, a niektóre zostały wyróżnione prestiżową Błękitną Flagą (oficjalna gwarancja wysokich międzynarodowych standardów higieny, obsługi i bezpieczeństwa). 

Sierpień to szczyt sezonu plażowego w Chorwacji. Wszyscy zaangażowani w biznes turystyczny ciężko pracują, aby stworzyć komfort i utrzymać nienaganną obsługę, z której kraj ten jest tak znany. 

Wypoczynek na plaży koncentruje się głównie w trzech obszarach. Dalmacja Południowa i Środkowa oraz Istria. 

Charakterystyczną cechą chorwackiego wybrzeża jest bliskość lasów sosnowych nad brzegiem wody. Dzięki temu, wiele nadmorskich plaż posiada naturalne miejsca zacienione. 

Chorwackie plaże mają wszystko, czego potrzeba do wypoczynku — leżaki i parasole, kabiny do przebierania, prysznice, punkty ratownicze, kawiarnie i restauracje

Jeśli chodzi o temperaturę wody, to w sierpniu wzrasta ona do +25.. +26° C. Jedynym wyjątkiem jest Pula, na zachodnim krańcu Istrii. W jego wodach meteorolodzy notują temperaturę około +24°C. 

Oprócz swojej sławy jako kierunku plażowego, Chorwacja jest również popularnym miejscem do nurkowania. Choć Morze Adriatyckie znacznie ustępuje Morzu Czerwonemu pod względem różnorodności i bogactwa podwodnej flory i fauny, zapaleni nurkowie nadal cieszą zanurzają się w jego otchłaniach. 

Tutaj nurkują, aby zbadać pozostałości zatopionych statków handlowych, których kadłuby przekształcono w wodne muzea, oraz skomplikowane podwodne krajobrazy. 

Dziś w całym kraju działa około 100 centrów nurkowych. Jest więc z czego wybierać.

Urlop w Chorwacji w sierpniu z dziećmi

Sierpień z dziećmi w Chorwacji może być nieco gorący. Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd, to kąpiele i opalanie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, a w ciągu dnia być w hotelu.

Rozrywka i wycieczki

Chorwacja jest jednym z tych krajów, gdzie bogata przeszłość historyczna nie zniknęła bez śladu i jest starannie chroniona.

Dosłownie każda epoka odcisnęła swoje piętno na architektonicznym charakterze chorwackich miast. Niektóre z nich są całkiem nowoczesne, a jednak zachowują ducha przeszłości. 

Chorwacja była kiedyś domem dla tak wielu różnych grup etnicznych, że jej miasta stały się tyglem różnych kultur, z których każda ma swój niepowtarzalny urok. Każde z miast jest ciekawe na swój sposób:

 • Zagrzeb jest znany jako centrum muzealne, ze względu na staranne obchodzenie się z obiektami sztuki; 
 • Zadar przypomina mozaikę różnorodnych budowli;
 • Split i Dubrownik mają najlepsze skupisko obiektów światowego dziedzictwa; 
 • Poreč fascynuje swoim niezrównanym związkiem z przeszłością — większość jego budynków powstała na fundamentach rzymskich budowli. 

Dużą sławą cieszą się wspaniałe średniowieczne zamki i budowle obronne rozsiane po całym kraju. Wśród nich na uwagę zasługują:

Szczególną uwagę należy zwrócić na piękne miejsca przyrodnicze z rzekami i wodospadami. Wszystkie one wchodzą w skład różnych parków narodowych. W kraju jest siedem takich parków. Być może najbardziej popularnymi z tych siedmiu parków narodowych są Jeziora Plitwickie i Krka.

Dla tych, których interesują parki narodowe znajdujące się na chorwackich wyspach, mam artykuły o tym jak odwiedzić Park Kornati i Park Brijuni.

Samodzielne wycieczki krajoznawcze można odbywać zarówno wynajętym samochodem, jak i transportem publicznym (sieć autobusów międzymiastowych w kraju jest bardzo rozwinięta). Ci, którzy wolą podróże «pod klucz», mogą skorzystać z oferty wielu organizatorów wycieczek autokarowych.

 • Tym, którzy lubią napęd i nowy dreszczyk emocji, spodoba się zapewne rafting na burzliwych nurtach rzeki Cetina. W trakcie całej wycieczki, w ramach przerwy, są 2 przystanki na pływanie. 
 • Skydiving to kolejne źródło adrenaliny. 
 • Zapaleni wędkarze mogą usiąść nad brzegiem jeziora z wędką.
 • Wędkarstwo morskie nie jest mniej popularne, ale ze względu na wynajem łodzi jest droższe. Аle i połów jest wspaniały: tuńczyk błękitnopłetwy, miecznik, dorada, rekin lisi itp. A jaki pyszny posiłek z nich powstaje!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o aktywnościach outdoorowych, to wcześniej pisałem szczegółowo o wszystkich niuansach i cenach wynajmu sprzętu do SUP, windsurfingu i kitesurfingu w Chorwacji, a także o kajakach i raftingu w Chorwacji.

Skoro mowa o jedzeniu. Chorwacja oferuje smakoszom mnóstwo wyspecjalizowanych wycieczek kulinarnych, które nawet w szczycie sezonu plażowego nie sposób zignorować.

Święta i festiwale w Chorwacji w sierpniu

W sierpniu w Chorwacji odbywa się wiele ciekawych wydarzeń. Jeśli więc celem Twojego wyjazdu nie jest tylko leżenie na plaży, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Zacznijmy od wielkich uroczystości: 

 • 5 sierpnia w kraju obchodzony jest Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia / Dan pobjede i domovinskie zahvalnosti; 
 • 15 sierpnia — bardzo czczone przez Chorwatów Wniebowzięcie NMP / Velika gospa.

Teraz na lokalne festiwale i święta:

 • na rzece Neretwa, która płynie w południowo-wschodniej Chorwacji, odbywają się spektakularne wyścigi łodzi «trupica»; 
 • Dubrowica zaprasza na Letni Festiwal Muzyczny (jest to cykl plenerowych koncertów i spektakli); 
 • Varaždin zaprasza na Festiwal Sztuki Ulicznej; 
 • w Rovinj odbywają się duże targi tradycyjnych rzemiosł, natomiast Festiwal Owoców Morza ma miejsce pod koniec miesiąca. 
 • kolejne wydarzenie gastronomiczne odbywa się w pobliżu Zadaru w miejscowości wypoczynkowej Privlaka (wydarzenie nosi nazwę «Privlaka Night»).

Jakie są ceny urlopu w Chorwacji w sierpniu?

W sierpniu chorwackie kurorty przyciągają maksymalną liczbę wczasowiczów. Hotele aż do trzeciej linii brzegowej są w pełni zarezerwowane. Nie dziwi więc fakt, że ceny biletów lotniczych i zakwaterowania w tym okresie są w szczytowym momencie. 

Jednak, np. w Grecji czy we Włoszech wakacje w sierpniu są wielokrotnie droższe. 

Aby nieco obniżyć koszty, polecamy: 

 • rezerwować loty i hotele co najmniej 3-4 miesiące przed wyjazdem;
 • wybierzcie apartamenty w odległości od 3 do 5 km od popularnych chorwackich kurortów.

To samo dotyczy rezerwacji samochodów i wycieczek fakultatywnych — lepiej zarezerwować je z, co najmniej, miesięcznym wyprzedzeniem, jeśli planujemy wyjazd w sierpniu.

Przykład mieszkania, 3 km od Rovinj (w miejscowości Kokaletto), które w sierpniu 2022 roku, można było wynająć za 35 euro, jeśli zarezerwowane 3 miesiące wcześniej. W samym Rovinj taki pokój kosztowałby 1,5 do 2 razy więcej

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp