Park Jezior Plitwickich: czy warto jechać? Wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Zaktualizowano 04 stycznia 2022 r.

Na starych mapach miejsca te nazywano Diabelskim Lasem, ale nic nie wskazuje na to, że mógł się tu osiedlić diabeł. Wręcz przeciwnie, wygląda jak prawdziwy raj w środku Europy, gdzie starannie utrzymuje się dziewicze środowisko naturalne.

Podróżnik widzi jeziora z czystą wodą i bujną roślinnością porastającą ich brzegi, dzwoniące strumienie i wysokie wodospady, ciche sadzawki i bujne wiry, skały oferujące oszałamiające widoki — świat nieokiełznanej natury.

Linia brzegowa gęstnieje jak dżungla, woda pokryta jest szmaragdowym mchem i różnorodnymi algami, a sama woda może mieć bardzo różne odcienie: od przejrzystej po turkusową; nad powierzchnią wody latają ważki i jaskrawe motyle, a w głębinach pływają liczne ryby — wszystko jest w ciągłym ruchu.

Kolor wody może być bardzo różny w różnych miejscach ze względu na podwodną roślinność. Jeziora Plitwickie są tak piękne właśnie ze względu na niezwykłą różnorodność roślinności

Jeziora Plitwickie stały się tak wyjątkowym miejscem dzięki rzece Koranie i temu, że tutejsze góry zbudowane są z wapieni. Wody rzeki od tysięcy lat nanoszą osady wapienne, dzięki czemu powstało wiele naturalnych zapór. W ten sposób powstały tu jeziora, wodospady i jaskinie.

Jeziora te od dawna uważane są za jedne z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach, ale park narodowy powstał dopiero w 1949 roku. 30 lat później został dodany do Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych parków w Europie.

Tutaj można zobaczyć, jak bogata byłaby przyroda bez wpływu człowieka

Plitwickie Jeziora cennik 2023

Bilet kosztuje dość dużo jak na chorwackie standardy — 16 euro (dla dorosłych). Jest on dostępny przez cały dzień i pozwala na dowolną liczbę przejazdów autobusem po parku, a także jednorazowe wejście na pokład statku.

Bilety wstępu do Parku Jezior Plitwickich można zarezerwować i kupić z wyprzedzeniem online pod tym linkiem

Tak wygląda bilet do Parku Jezior Plitwickich

Zwykle jest bardzo dużo osób, które chcą wejść do parku — w miesiącach letnich kolejka jest bardzo długa, czasami trzeba w niej stać 2-3 godziny. Chociaż głównym problemem nie jest nawet duża liczba osób. Problemem są pracownicy parku, którym nigdzie się nie spieszy.

Przy wejściu do parku można kupić bułeczki z różnymi nadzieniami po 2 euro (są przepyszne).

Przy wejściu do parku przygotuj się na czekanie w długiej kolejce

Plitwickie Jeziora: trasy

Na terenie parku znajdują się cztery główne szlaki o różnej długości i stopniu trudności. Najkrótszy z nich trwa kilka godzin, a najdłuższy około 8 godzin. Prawie wszystkie trasy są okrężne, co oznacza, że kończysz w tym samym miejscu, w którym zacząłeś.

Trasa A: czas 2-3 godziny, odległość piesza 3,5 km

Trasa B: czas 3-4 godziny, trasa piesza 4 km (plus rejs statkiem i minibusem)

Trasa C: сzas 4-5 godzin, 8 km trasy pieszej (plus rejs statkiem i minibusem)

Trasa E: сzas 2-3 godzin, 5,5 km trasy pieszej (plus rejs statkiem i minibusem)

Więcej informacji na temat tras w Parku Narodowym Jezior Plitwickich można znaleźć w moim szczegółowym artykule, który w całości poświęcony jest ich opisowi

Wszystko jest tu przemyślane i starannie zaaranżowane: na ścieżce znajdują się drewniane deski i mostki, często są też tablice informujące o układzie parku, w tym o przystankach kolejki samochodowej i statku wycieczkowego, a także mapy tras. Nie ma mowy o zgubieniu się. Niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, po drodze napotkasz niezwykle piękne i różnorodne krajobrazy.

Wszystko jest tu przemyślane i starannie zorganizowane

Należy zabrać ze sobą wodę i wygodne buty, ponieważ będziesz chciał dłużej chodzić. Można nawet wziąć kanapki. Nawet jeśli na początku planujesz ograniczyć się do jednej trasy, prawdopodobnie będziesz chciał zobaczyć więcej.

Park można objechać na rowerze, zwłaszcza że jest mało prawdopodobne, by udało się go przejść pieszo w ciągu jednego dnia.

Jedna z tras prowadzi na górę Medvezak, która ma 886 metrów wysokości (nie jest to najłatwiejsza wspinaczka), ale jeśli masz dwa dni wolnego czasu, drugi dzień możesz poświęcić na tę trasę. Trzy trasy rozpoczynają się w ten sam sposób. Minibus zabierze cię na szlak turystyczny. Jeśli jest dużo ludzi, po prostu poczekaj, wkrótce przyjedzie następny autobus.

Na Trasie B będziesz musiał skorzystać z łodzi wiosłowej

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Stateczki (promy) przyjemnościowe

Statek z napędem elektrycznym — tutaj dozwolone są tylko takie, które nie zanieczyszczają środowiska. Jest mały i zawsze jest dużo ludzi, którzy chcą wejść na pokład, więc nie bardzo można się po nim chodzić

Do pierwszego wodospadu jest długa droga — na szczęście wszystko wokół jest bardzo piękne. Czasami trzeba poczekać na prom, który przypłynie bliżej wodospadu, a następnie przepłynie na drugą stronę jeziora Koziak. Często w ten sposób rozpoczyna się spacer po Jeziorach Plitwickich. Przez ląd do większości wodospadów można dotrzeć jedynie przez objazdy, co zajmuje dość dużo czasu.

Na promie nie można podejść zbyt blisko do wodospadów, ale można je sfotografować pod dobrym kątem

Jeziora Plitwickie: wodospady

Szlak prowadzi dalej krętymi ścieżkami w lesie. Sporadycznie pojawiają się drewniane pomosty. Las jest piękny, a powietrze bardzo czyste, z licznymi strumieniami, od których wieje chłodne powietrze. Skrzą się w słońcu i zamieniają w piękne wodospady na dużych gzymsach. Przy wszystkich wodospadach i jeziorach znajdują się tablice z informacjami na ich temat.

Na całej długości szlaków woda zalewa wszystko dookoła, a następnie rozdziela się na boki

Sceneria ciągle się zmienia, pojawiają się nowe wodospady, a stare znikają. Ich liczba jest tak duża, że nie sposób ich wszystkich zliczyć. I wszystkie są piękne i wyjątkowe na swój sposób.
Ciekawą osobliwością Plitwickich Jezior są efekty dźwiękowe wydobywające się z wody.

Woda wydobywa się wiele różnych dźwięków: pluskanie, kapanie i szemranie. Wszystkie te dźwięki, o różnej głośności i intensywności, momentami przeradzały się w prawdziwy huk spadającego materiału. Woda spadająca z dużej wysokości tworzy mgłę, która różni się od zwykłej porannej mgły — kropelki są bardzo małe.

Najciekawsze wodospady są zawsze tłumnie odwiedzane przez turystów, którzy chcą robić zdjęcia, co w niektórych miejscach prowadzi nawet do tworzenia się kolejek

Najwyższym wodospadem w okolicy jest Sastavci, woda w nim spadający z wysokości 72 metrów. Nad nim znajduje się plac widokowy, z którego otwiera się widok zapiera dech w piersiach. Jednak wspinaczka na górę nie jest łatwa. To tylko 10 minut pieszo, ale droga jest stroma. Mimo że po drodze są schody, podczas wchodzenia można się nieźle zmęczyć, dlatego najlepiej zostawić sobie energię na resztę spaceru po parku.

Na terenie parku znajduje się 16 jezior — niektóre z nich określane są jako Jeziora Górne, a inne jako Jeziora Dolne. W każdym z nich woda jest bardzo czysta i jest w niej mnóstwo ryb. Turyści stale dokarmiają ryby — w rezultacie rozmnażają się one tak dobrze, że od czasu do czasu pracownicy parku muszą je odławiać.

Wiele jezior zostało nazwanych na cześć osób, które w nich utonęły. Ze względu na liczbę takich wypadków, kąpiel w parku została zakazana

Między górnym a dolnym jeziorem jest spadek o 133 metry. Schodząc z takiej wysokości, woda sama buduje przedziwne tarasy z wapiennego tufu.

Jeziora Plitwickie to wyjątkowy ekosystem, prawdziwe laboratorium chemiczne, które samo pojawiło się w przyrodzie. Wody rzek zasilających system jezior nasycają się węglanem wapnia, gdy przepływają przez wapienny płaskowyż i przynoszą go ze sobą. Następnie osadza się na gałęziach i liściach drzew, które wpadają do wody w jeziorze, a do gry wchodzą różne rodzaje alg i mchów rosnących w jeziorach. W grę wchodzą także bakterie.

Dzięki tej mieszance uwalniana jest substancja, która wchodzi w interakcję z węglanem wapnia. Ważne jest również to, że tutejsza woda jest bardzo bogata w tlen, dzięki licznym wodospadom.

W wyniku tego procesu powstaje trawertyn, który służy jako materiał do budowy naturalnych zapór. Ten naturalny proces trwa nieprzerwanie; podczas gdy w jednym miejscu tworzy się nowa bariera, w innym woda ją zmywa i pojawia się nowy wodospad. W ten sposób teren stale się zmienia.

Bujna roślinność i niezrównane piękno przyrody są również wynikiem szczególnych warunków panujących w tym miejscu, a gałęzie i kłody drzew na dnie jezior nadają wodzie jej szczególny kolor. Są pokryte białą patyną, które silnie odbijają światło. Czasami można odnieść wrażenie, że dno jest oświetlone przez lampę.

Jeziora nie są czyszczone, a opadłe liście nie są zbierane — przecież naturalne procesy zachodzące w parku polegają na tym, że części drzew wpadają do wody

Oczywiście, w porównaniu z życiem człowieka, zmiany w Jeziorach Plitwickich są raczej powolne, ale jak na standardy procesów geologicznych — bardzo szybkie. Na przykład Kozjak, największe z jezior, 400 lat temu w ogóle nie istniał — na jego miejscu były dwa mniejsze jeziora, a wiele tarasów powstało dopiero ok. 6-7 tys. lat temu, co według standardów geologii jest chwilą.

Najciekawsze jaskinie znajdują się pod wodospadami

Jeziora Plitwickie: flora i fauna

Oprócz jezior i wodospadów w parku jest wiele innych ciekawych rzeczy do zobaczenia: dwa tuziny jaskiń, pierwotne lasy z wielowiekowymi drzewami, wiele rzadkich roślin — 55 gatunków orchidei! Rośnie tu najpiękniejszy europejski storczyk — pantofel damski, a na łąkach i zboczach można znaleźć różne gatunki jaskierków, a nawet rośliny drapieżne (rosiczka okrągłolistna i pęcherznica).

Tutejsze lasy są głównie bukowe i iglaste

Bardzo blisko szlaków znajdują się niedźwiedzie, wilki, dziki i jelenie, ale nie wchodzą one na teren, po którym mogą spacerować odwiedzający park. Nie ma niebezpieczeństwa ich napotkania.

Jeziora Plitwickie zamieszkuje mnóstwo nietoperzy — aż 21 gatunków! Żyją w jaskiniach, dziuplach drzew, a nawet pod korą drzew.

Oprócz ryb, w rzekach i jeziorach żyje wiele innych przedstawicieli fauny: na przykład aż 12 gatunków płazów, dwa gatunki krabów i mnóstwo raków rzecznych. Ryby przyzwyczaiły się tu do ludzi i wcale się ich nie boją. Pstrągi i płocie podpływają do odwiedzających, próbując coraz szybciej złapać pokarm. Czasami w wodzie i na brzegach można też zobaczyć wydrę.

Kaczki, podobnie jak ryby, wcale nie boją się turystów

Wokół znajdują się ścieżki i drewniane pomosty, a wszędzie są małe mostki. Spacerowanie po nim jest więc bardzo komfortowe, a jednocześnie odwiedzający nie naruszają ekosystemu parku.

Co ciekawe, to właśnie tutaj w latach 60. kręcono odcinki popularnych w Związku Radzieckim filmów o Indiach.

Ryby w jeziorach są doskonale widoczne dzięki krystalicznie czystej wodzie

Czy w jeziorach Plitwickich można plywac? Co jest zabronione w Parku

Istnieje wiele zakazów. Jest to przecież rezerwat przyrody, a z przyrodą należy obchodzić się z najwyższą ostrożnością.
Tak więc. Nie możesz urządzić pikniku z ogniskiem (choć po spacerze będziesz miał na to ochotę).

Zabronione jest także łowienie ryb (a jest ich tu tak dużo!).

Zabronione jest również chodzenie poza szlakami i ścieżkami. Można chodzić tylko po ścieżkach specjalnie wyznaczonych dla turystów pieszych. Ten ostatni zakaz jest obowiązkowy, i to nie tylko ze względu na ryzyko mandatu: w latach 90. ubiegłego wieku w parku toczyły się walki podczas wojen jugosłowiańskich, a miny znajdują się tu do dziś.

Drewniane kładki w parku to nie tylko piękno i wygoda; wyznaczają one szlaki oczyszczone z min, które w niektórych miejscach pozostały jeszcze z czasów wojny jugosłowiańskiej

Zabronione jest także zrywanie roślin i deptanie runa leśnego, karmienie dzikich zwierząt (choć ryby i kaczki i tak są karmione, kto chce) oraz spuszczanie psów ze smyczy (jeśli zdecydujesz się przyjść tu z psem).

Oczywiście nie można nazwać wszystkich tych zakazów nieuzasadnionymi: gdyby nie one, przy tak dużej liczbie turystów park prawdopodobnie bardzo by ucierpiał. Każdego roku przyjeżdża ich ponad milion, ale mimo to okoliczne krajobrazy wyglądają równie dziewiczo.

Wycieczka do Parku Jezior Plitwickich: kilka przydatnych wskazówek

Jak dojechać na Jeziora Plitwickie

  • Dojazd do Jezior Plitwickich z nadmorskich miast kurortowych zajmuje 2-3 godziny, z tym że Dubrownik jest znacznie dalej (około 5 godzin jazdy samochodem). Park jest bardzo popularny, więc łatwo się do niego dostać z dowolnej części Chorwacji: z każdego popularnego miasta kurortowego kursują autobusy, dostępne są również wycieczki grupowe.
  • Na przykład autobusy odjeżdżają z głównego dworca autobusowego w Zagrzebiu co 30 minut, a dojazd do parku zajmuje 2-2,5 godziny. Dziennie odbywa się około 10 rejsów, które rozpoczynają się o godz. 7.30 i kończą o godz. 14.00.
  • Osoby jadące z północy Chorwacji (zazwyczaj z Puli lub Rijeki) mają do wyboru: płatna autostrada lub bezpłatną droga widokową, która wiedzie przez ładne wioski, a następnie wzdłuż wybrzeża. Droga bezpłatna jest o wiele ciekawsza, ale na 300 km trasy jest tylko jedna stacja benzynowa.

Może się przydać:

Do Jezior Plitwickich najłatwiej dotrzeć transportem publicznym z Zadaru, Splitu i Zagrzebia. Z tych miast organizowana jest, również, większość wycieczek grupowych i indywidualnych:

Ceny transferów do Parku Jezior Plitwickich z niektórych popularnych chorwackich kurortów

Wystarczy kliknąć na przycisk «Zaoferuj swoją cenę», aby otworzyć odpowiednią stronę docelową witryny GetTransfer, zawierającej szczegółowe dane transferu. Dzięki tej opcji możesz określić własną cenę za przejazd:
1. Zaznacz odpowiednie pole («Zaoferuj swoją cenę»);
2. W oknie, które się otworzy, określ cenę przejazdu, która jest dla Ciebie wygodna;
3. Określ czas podróży i liczbę osób;
4. Wpisz swój e-mail lub numer telefonu (jeśli jesteś już zarejestrowany na stronie GetTransfer — możesz pominąć ten punkt);
5. Kliknij «Otrzymaj ofertę» i czekaj na oferty od kierowców.

Ceny podawane są od razu w PLN, ale możliwa jest zmiana waluty. Sprawdź na ich stronie internetowej dokładne stawki — tam zawsze są aktualne i dokładne informacje.

Kierunek

Do 3 osób

Do 5 osób

Do 8 osób

Oferty

Ze Splitu do Jezior Plitwickich

od 1150 zł

od 1137 zł

od 1392 zł

Z Szybenika do Jezior Plitwickich

od 824 zł

od 765 zł

od 936 zł

Z Zadaru do Jezior Plitwickich

od 580 zł

od 724 zł

od 887 zł

Z Rijeki do Jezior Plitwickich

od 850 zł

od 953 zł

od 1059 zł

Z Zagrzebia do Jezior Plitwickich

od 540 zł

od 642 zł

od 810 zł

Do 3 osób

Do 5 osób

Do 8 osób

Oferty

Ze Splitu do Jezior Plitwickich

od 1150 zł

od 1137 zł

od 1392 zł

Z Szybenika do Jezior Plitwickich

od 824 zł

od 765 zł

od 936 zł

Z Zadaru do Jezior Plitwickich

od 580 zł

od 724 zł

od 887 zł

Z Rijeki do Jezior Plitwickich

od 850 zł

od 953 zł

od 1059 zł

Z Zagrzebia do Jezior Plitwickich

od 540 zł

od 642 zł

od 810 zł

Ceny są aktualne na datę 10 lipca 2022 r. Аktualne taryfy zobacz na stronie internetowej GetTransfer na dzień dokonania zamówienia

Czy po parku można poruszać się tylko pieszo?

  • W parku znajdują się miejsca, w których można odpocząć i kupić pamiątki. Dostępne są minibusy elektryczne i promy wycieczkowe. Dzięki temu można na przemian chodzić i spacerować po parku narodowym w komfortowych warunkach.

Jeziora Plitwickie zimą: czy warto jechać?

  • W zimie tu można jeździć na nartach i sankach, choć nie wszędzie, tylko w wyznaczonych miejscach.
  • Są też inne zalety wyjazdu w miesiącach zimowych: jest o wiele mniej turystów, ceny biletów są o połowę niższe, a sam park jest odmieniony — zamarznięte wodospady i tamy wyglądają wyjątkowo pięknie, jakbyśmy weszli do królestwa Królowej Śniegu. Jeśli przyjedziesz pierwszy raz latem, a drugi raz zimą, możesz doświadczyć zupełnie nowych wrażeń. Należy jednak pamiętać, że w miesiącach zimowych niektóre części parku są zamknięte.

Zima tu ma swoje własne piękno, a jeśli byłeś nad jeziorami latem, ponowne odwiedzenie ich w miesiącach zimowych może być zupełnie innym doświadczeniem

Parkingi przy Jeziorach Plitwickich

  • Parkowanie w Parku Jezior Plitwickich jest płatne i nie jest tanie, a ponadto trzeba płacić za czas — dopiero przed wyjazdem kasjer oblicza całkowitą kwotę. Masz pół godziny na wyjazd po zapłaceniu za parking, w przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić więcej.
  • Wyjazd w ciągu pół godziny może być trudny, ponieważ panuje tam bardzo aktywny ruch, parking jest ogromny, pełen samochodów i przyczep kempingowych. Najlepiej najpierw poszukać swojego samochodu, upewnić się, że zdążysz wyjść na czas, a następnie zapłacić za miejsce parkingowe.
  • Warto rozważyć, czy do parku wybrać się samochodem, czy też skorzystać z transportu publicznego (do parku można łatwo dojechać autobusem z każdego miejsca w Chorwacji).
  • Jeśli podróżujesz samochodem, w szczycie sezonu najlepiej dotrzeć tam jak najwcześniej. Przed godziną 9-10 wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, więc trzeba będzie zaparkować w pobliżu, w lesie. A to nie jest wygodne. Podobnie jest z późniejszym wydostaniem się stamtąd.

Mapa miejsc parkingowych w pobliżu Parku Jezior Plitwickich

Parkingi przy Jeziorach Plitwickich Współrzędne GPS:

Parking 1 :44.907340, 15.612877 / 44°54’26.4″N 15°36’46.4″E
Parking 2 : 44.883127, 15.623266 / 44°52’59.3″N 15°37’23.8″E
Parking 3 : 44.884054, 15.623920 /44°53’02.6″N 15°37’26.1″E

Informacje o wynajmie samochodów w Chorwacji

W Chorwacji, ze względu na duży popyt na wynajem samochodów (szczególnie w szczycie sezonu), łatwiejsze jest wyszukiwanie wynajmu samochodów poprzez metawyszukiwarki. Jest to szybsze niż ręczne sprawdzanie wszystkich zagmatwanych stron internetowych dużych firm wynajmujących samochody.

Spróbujmy szybko porównać ceny na różnych stronach. Wybieramy odbiór samochodu z lotniska w Splicie i tam go zwracamy, daty od 28 sierpnia do 4 września 2024 roku.

Szukaliśmy z miesięcznym wyprzedzeniem — jak zauważyliśmy, to najlepszy czas na szukanie samochodu na wynajem.

Małe samochody (tanie auta)

od 18,09€ za dzień

od 14,66€ za dzień

od 20,69€ za dzień

Średnie (cena / jakość)

od 21,24 € za dzień

od 16,56€ za dzień

od 22,84€ za dzień

SUV (pojazdy terenowe)

od 20,61€ za dzień

od 18,71 € za dzień

od 25,77 € za dzień

Premium (komfortowy)

od 72,79€ za dzień

od 67,31€ za dzień

od 73,28€ za dzień

Linki do metawyszukiwarek:

Małe samochody (tanie auta)

od 18,09€ za dzień

od 14,66€ za dzień

od 20,69€ za dzień

Średnie (cena / jakość)

od 21,24€ za dzień

od 16,56€ za dzień

od 22,84€ za dzień

SUV (pojazdy terenowe)

od 20,61€ za dzień

od 18,71€ za dzień

od 25,77€ za dzień

Premium (komfortowy)

od 72,79€ za dzień

od 67,31€ za dzień

od 73,28€ za dzień

Linki do metawyszukiwarek:

*podane ceny minimalne nie uwzględniają rabatów, które są dość powszechne na wszystkich metawyszukiwarkach. Warto więc przed rezerwacją samochodu sprawdzić ceny na wszystkich tych stronach.

Ile kosztuje parkowanie w Parku Jezior Plitwickich?

  • Rowery i motocykle — parking bezpłatny.
  • Samochody osobowe — 8 HRK za godzinę.
  • Furgonetki kempingowe, samochody kempingowe — 80 HRK za dzień.
  • Autobusy — 80 HRK za dzień.

Jeziora Plitwickie: noclegi

  • Niektórzy turyści przyjeżdżają tu na kilka dni i zatrzymują się w jednym z hoteli w pobliżu Parku Jezior Plitwickich.
  • Hotele nie są tanie, ale nie są też przesadnie drogie. To cena, którą można zapłacić za przyjemność wstawania rano i podziwiania nieskażonej przyrody bez konieczności długiej podróży.
  • Każdy hotel oferuje bezpłatne dwudniowe przedłużenie pobytu w parku.
  • W miesiącach letnich brakuje wolnych pokoi, dlatego warto zadbać o wcześniejszą rezerwację hotelu.

Hotel Plitviče Mirič Inn w pobliżu Parku Jezior Plitwickich

  • Nie trzeba jednak zatrzymywać się w hotelu: w pobliżu jezior znajduje się wioska Dzhezertse, a przy drodze jest wiele ogłoszeń o możliwości wynajęcia pokoju na doby. Miejscowi gospodarze mają w zwyczaju witać gości butelką wiejskiej brandy.
  • Inną opcją jest pobyt na kempingu.

Górne i Dolne Jeziora Plitwickie: które z nich odwiedzić najpierw?

  • Często turyści są ograniczeni do odwiedzania Dolnych Jezior. Wspinaczka do Górnych Jezior wygląda na dość męczącą i nie wszyscy znajdują miejsce, by się tam wspiąć. Ale warto to zrobić, w przeciwnym razie pozbawiasz się połowy przyjemności z wizyty w parku. Górne jeziora są większe, znajduje się tam wiele pięknych wodospadów, jest znacznie mniej ludzi i jeszcze lepsze widoki. Nie warto wchodzić na górę, jeśli na zwiedzanie parku ma się tylko kilka godzin. W takim przypadku naprawdę lepiej ograniczyć wizytę do Dolnych Jezior.

Klimat w Plitwickich Jeziorach

  • Klimat w parku różni się znacznie od klimatu w strefie przybrzeżnej, o czym warto pamiętać: może być znacznie chłodniej. Dlatego przed wizytą należy sprawdzić prognozę pogody. Może być konieczne zabranie ciepłej odzieży, nawet w lecie.

Kiedy jechać do Jezior Plitwickich?

  • Nie jest łatwo określić najlepszy czas na odwiedzenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich: jest tu pięknie przez cały rok. Najprzyjemniejsze miesiące to jednak okres od maja do września. To właśnie wtedy przyroda jest w pełnym rozkwicie. Biorąc pod uwagę, że podróż nad jeziora często jest uzupełnieniem wakacji nad morzem, zmiana klimatu i scenerii podczas jednego wyjazdu może być całkiem przyjemna.

  • Jeśli jednak zafascynują Cię zdjęcia zamarzniętych jezior i wodospadów (a są one naprawdę piękne), warto rozważyć odwiedzenie tego miejsca w styczniu lub lutym. Trudność polega na tym, że śnieg nie utrzymuje się tak długo i można go po prostu nie złapać, a park nie jest tak dobry w bezśnieżne zimy.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp