8 tras w Parku Jezior Plitwickich: mapy i opisy z podziałem na stopień trudności

Zaktualizowano 20 kwietnia 2022 r.

Park Narodowy Jezior Plitwickich ma kilka tras wycieczkowych, które różnią się stopniem trudności i czasem podróży. Najprostsze trasy są połączeniem wędrówek pieszych, przejażdżek statkiem i minibusem (obie opcje są wliczone w cenę wstępu). Trasy te trwają około 3 godzin i są odpowiednie dla osób o różnym stopniu sprawności fizycznej.

Jak zawsze, najciekawsze miejsca znajdują się wyżej i dalej. Jeśli chcesz zobaczyć Jeziora Plitwickie jako całość, powinieneś rozważyć długie trasy, które w większości pokonuje się pieszo, w tym Kaskadę Górnych Jezior.

Takie trasy są przeznaczone na cały dzień. Aby je pokonać, trzeba mieć dobre przygotowanie fizyczne i wystarczająco dużo czasu.

Należy pamiętać, że podczas wycieczki z przewodnikiem nie będzie można przejść wszystkich tras istniejących w parku.

Wszystkie trasy w rejonie Jezior Plitwickich są oznaczone literami.

Koszt biletu do Parku Jezior Plitwickich nie zależy od trasy wycieczki; bilet kupuje się wyłącznie na wstęp do parku. Ponadto w cenę zwiedzania wliczona jest przejażdżka elektrycznym minibusem i stateczkiem rzecznym, które kursują po parku.

W całym parku zainstalowano znaki z mapami tras, dzięki czemu trudno się tu zgubić.

Ważna wskazówka

Do Parku Jezior Plitwickich można wejść dwoma wejściami — górnym (ST1) i dolnym (ST2). Górne wejście znajduje się na północnym krańcu parku, a dolne na południowym. Decyzję o tym, którym wejściem wejść, należy podjąć na podstawie wybranej trasy. Poniżej opisuję szczegółowo warianty trasy zarówno od górnego, jak i dolnego wejścia.

Istnieją cztery trasy, które rozpoczynają się od górnego wejścia do parku (ST1).

Może się przydać: bilety wstępu do Parku Jezior Plitwickich można zarezerwować i kupić z wyprzedzeniem online pod tym linkiem

Trasa A

Jest to trasa okrężna i rozpoczyna się przy północnym wejściu do parku (ST1). Po drodze zobaczysz największy wodospad Jezior Plitwickich (i całej Chorwacji) — “Veliki slap”.

Można też zwiedzić jaskinię “Cave”, a z punktu widokowego Donja jezera (Dolne Jezioro) rozciąga się piękny widok na kaskadę jezior. Punktem końcowym trasy A jest miejsce odpoczynku nad jeziorem, skąd wrócisz do punktu wyjścia.

Czas trwania — 2-3 godziny. 

Poziom trudności — niski.

Długość — 3500 m.

Trasa A

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Trasa B

Wycieczka rozpoczyna się przy północnym wejściu do parku (ST1). Trasa jest “okrągła” i obejmuje spacer wzdłuż kaskady dolnych jezior («Donja jezera»). Przejdziesz wzdłuż wapiennego kanionu, który prowadzi do brzegu największego jeziora w Plitwicach — Kozjak, gdzie zapewnione są wszelkie warunki do relaksu i odpoczynku (punkt P3 na mapie). 

Następnie można wybrać się na wycieczkę statkiem po jeziorze Kozjak (punkt P2 na mapie). Lub, zamiast wycieczki łodzią, można wsiąść do elektrycznego minibusa, a następnie przejść wzdłuż górnej części wschodniej części kanionu do punktu wyjścia.

Czas trwania — 3-4 godziny. 

Poziom trudności — niski.

Długość — 4000 m.

Trasa B

Może się przydać:

Do Jezior Plitwickich najłatwiej dotrzeć transportem publicznym z Zadaru, Splitu i Zagrzebia. Z tych miast organizowana jest, również, większość wycieczek grupowych i indywidualnych:

Więcej informacji, na temat wycieczki do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, można znaleźć w moim szczegółowym artykule.

Trasa C

Start przy północnym wejściu do parku (ST1). Szlak jest «okrągły» i obejmuje zwiedzanie dolnej i górnej kaskady jezior. Następnie dotrzesz do punktu końcowego (ST 4), łączącego pieszą wędrówkę i rejs statkiem z punktu P3 do punktu P2.

Do wyjścia wrócisz elektrycznym minibusem, mając okazję podziwiać piękno jezior oraz największe i najbardziej atrakcyjne wodospady — Veliki slap, Veliki prstavac i Mali prstavac. 

Czas trwania — 4-6 godziny. 

Poziom trudności — średni (w zależności od kondycji i wieku).

Długość — 8000 m.

Głównym problemem podczas wędrówki tą trasą jest dostępność wolnego czasu. Jeśli odwiedzasz park po raz pierwszy, najprawdopodobniej nie będziesz mógł odwiedzić tego szlaku w ramach jednodniowej wizyty.

Wymaga to więcej niż 4 godziny. Jednak początkujący zwykle zaczynają od tras A lub B (nie jest możliwe połączenie jednej z tych tras z trasą C w ciągu jednego dnia).

Trasa C

Trasa K (1. wejście)

Rozpoczyna się przy wejściu północnym (ST 1) i polega na przejściu pieszo całego parku, bez korzystania z minibusów i łodzi wycieczkowych. Trasa obejmuje zwiedzanie wodospadu Veliki slap, spacer wzdłuż górnej zachodniej części kanionu oraz długi spacer wzdłuż brzegu największego jeziora Kozjak.

Następnie czeka nas wspinaczka na wzgórze Stubica do punktu widokowego Tomićevo Pogledalo, z którego roztacza się wspaniały widok na jeziora Ciginovac i Prošćansko. W drodze powrotnej czeka Cię spacer wzdłuż górnych jezior i wschodniego brzegu jeziora Kozjak, gdzie dotrzesz po przepłynięciu łodzią wycieczkową z punktu P2 do punktu P1.

Trasa prowadzi dalej pieszo, wzdłuż wschodniej strony kaskady Dolnych jezior, do punktu wejściowego przy bramie północnej (ST 1).

Czas trwania — 6-8 godziny. 

Poziom trudności — wysoka.

Długość — 18300 m.

Poniżej podajemy trasy rozpoczynające się od dolnego (południowego) wejścia do parku (ST2).

Trasa K (1. wejście)

Trasa Е

Rozpoczyna się przy południowym wejściu do parku (ST 2). Trasa jest również “okrągła” i obejmuje Kaskadę Górnych Jezior. Najpierw należy dojechać elektrycznym minibusem do punktu zaznaczonego na mapie ST 4, a następnie dojść pieszo do punktu na mapie P2.

Następnie przepłyń statkiem wycieczkowym jezioro Kozjak z punktu P2 do punktu P1. Trasa ta umożliwia podziwianie widoków górnych jezior i lasów porastających ich brzegi, a także licznych wodospadów, z których najatrakcyjniejsze to Veliki prstavac i Mali prstavac.

Czas trwania — 2-3 godziny. 

Poziom trudności — niski.

Długość — 5100 m.

Trasa E

Trasa F

Rozpoczyna się przy południowym wejściu do parku (ST 2). Trasa jest “okrągła”. Najpierw trzeba przepłynąć statkiem wycieczkowym przez jezioro Kozjak z punktu P1 do punktu P2.

Następnie trzeba przejść wzdłuż wapiennego kanionu do Kaskady Dolnych Jezior. Mijając trzy największe dolne jeziora, można dotrzeć do wodospadu Veliki Slap. Od tego wodospadu droga doprowadzi Cię do północnego wejścia do parku (punkt ST1).

Z tego miejsca elektryczny minibus zabierze Cię do punktu startowego (ST2). Podczas tej przejażdżki będziesz podążać stromym podejściem po wschodniej stronie kanionu, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na jeziora, wodospady i klify.

Czas trwania — 3-4 godziny. 

Poziom trudności — niski.

Długość — 4600 m.

Trasa F

Trasa H

Początek przy południowym wejściu do parku (punkt ST2). Po krótkim spacerze od wejścia do punktu ST2, przejazd elektrycznym minibusem do punktu ST4, a następnie podróż przez obszar Jezior Górnych do punktu P2.

Z punktu P2 szlak prowadzi dalej łodzią wycieczkową przez ogromne jezioro Kozjak do punktu oznaczonego na mapie jako P3. Następnie trzeba przejść do Kaskady Dolnych Jezior, do wodospadu Veliki slap. Stamtąd minibus zabierze Cię na strome wzniesienie po wschodniej stronie kanionu do punktu startowego ST2.

Czas trwania — 4-6 godziny. 

Poziom trudności — średni.

Długość — 8900 m.

Trasa ta obejmuje trasy E i F. Daje to możliwość zobaczenia całego Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

Trasa H

Trasa K (2. wejście)

Rozpoczyna się przy wejściu południowym (ST2) i polega na przejściu przez cały park bez użycia elektrycznego minibusa. Trasa biegnie wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kozjak. Podążając od górnej części wschodniej strony Kanionu Dolnych jezior, dotrzesz do wodospadu Veliki slap.

W drodze powrotnej czeka Cię spacer wzdłuż zachodniej strony kanionu i zachodniego brzegu jeziora Kozjak. Następnie dotrzesz do wzgórza Stubica i punktu widokowego Tomićevo Pogledalo, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na jeziora Ciginovac i Prošćansko.

Następnie, po zejściu z Góry Stubica, trasa wiedzie dalej wzdłuż kaskady Górnych jezior. Na końcu trasy, po przepłynięciu na łodzie elektryczne jeziora Kozjak, wrócisz do miejsca startu (południowe wejście do parku).

Czas trwania — 6-8 godziny. 

Poziom trudności — wysoka.

Długość — 18300 m.

Trasa K (2. wejście)

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp