Przewodnik po Chorwacji   ›  Parki narodowe w Chorwacji  › Park Narodowy Brijuni: zwiedzanie, сeny wycieczek 2023, prom z Fažany (rozkład jazdy), noclegi na wyspach

Park Narodowy Brijuni: zwiedzanie, сeny wycieczek 2023, prom z Fažany (rozkład jazdy), noclegi na wyspach

Zaktualizowano 11 lutego 2023 r.

Osoby, spędzające wakacje w Puli (na półwyspie Istria), poza jednodniową wycieczką do Wenecji, najczęściej, mają w swoim planie planie podróży, także, Park Narodowy Brijuni. Pisałem już szczegółowo o tym, jak zwiedzić Wenecję przez 1-2 dni, z wyjazdem z portów półwyspu Istria

W tym artykule, opiszę szczegółowo, jak odwiedzić Park Brijuni, ile to kosztuje, gdzie się zatrzymać (jeśli zechcesz to zrobić), jak wygląda typowa wycieczka na wyspy i jakie są alternatywy dla odwiedzenia archipelagu Brijuni.

Zwiedzanie Parku Brijuni

Sześć kilometrów, na północ od Puli, leżą wyspy Brijuni, mały archipelag czternastu wysepek (dwie duże i 12 małych), które kiedyś służyły jako osobista rezydencja Tito. Po jego śmierci obszar ten został uznany, jako Park narodowy i otwarty dla turystów, w 1983 roku. 

Tutaj, lasy iglaste zestawione są z roślinnością subtropikalną. Powietrze na wyspie jest wyjątkowo czyste — samochody napędzane benzyną są zabronione, w parku można używać tylko pojazdów elektrycznych.

Wyspy Brijuni to mały archipelag składający się z czternastu wysepek, 6 km na północ od Puli

Zwiedzanie jest, nadal, dozwolone tylko na dwóch wyspach: Veli Brijun i Mali Brijun, i to pod ścisłym nadzorem. 

Nie ma możliwości samodzielnego wejścia, na kilka godzin czy na pół dnia. Są tylko dwa legalne sposoby na odwiedzenie archipelagu Brijuni: 

 1. W ramach grupy turystycznej (dla takich grup na wyspie Veli Brijun kursuje pociąg turystyczny). 
 2. Zarezerwować pokój w jednym z drogich hoteli w Veli Brijun (w takim wypadku będziecie mogli swobodnie spacerować po części wyspy na własną rękę, bez przewodnika).

Jak dotrzeć do Parku Brijuni

Najłatwiej dotrzeć do parku z miasta Fažana, na statku, kursującym pomiędzy tymi punktami.

Od kwietnia do połowy października odbywają 7-8 wycieczek dziennie z Fažany. W pozostałych miesiącach, z wyjątkiem stycznia, odbywają się 3 do 4 wycieczek dziennie. W styczniu przewodnicy, nie pracują, a promy przewożą tylko osób przebywających w hotelach i willach na wyspie Veli Brijun.

Prom Fažana - Brijuni: rozkład jazdy

Miesiąc

Fažana — PN Brijuni

PN Brijuni — Fažana

Styczeń, Luty, Marzec, Listopad, Grudzień

9:00, 11:30, 14:30, (15:30 poniedziałek — piątek)

7:15, (8:00 poniedziałek — piątek) 11:00, 13:00

w soboty i niedziele: 15:00

Kwiecień, Maj, Październik

9:00, 10:00, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30, 17:00, 18:00, 19:00, 22:00

9:30, 11:00, 13:00, 14:00, 16:00, 17:30, 18:30, 19:30, 23:00

Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień 

9:00, 10:00, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 22:00

7:15, 9:30, 11:00, 13:00, 14:00, 16:00, 17:30, 18:30, 19:30, 21:00, 23:00

Promenada kompleksu hotelowego Neptune na wyspie Veli Brijun

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Ceny wycieczek do Parku Brijuni

Na wyspach dostępnych jest kilka willi do wynajęcia, trzy hotele i jeden hostel dla odwiedzających park. Jeśli macie zarezerwowany pokój w jednym z hoteli (lub całą willę), wystarczy udać się do biura PN Brijuni w Fažanie i otrzymać własny bilet na prom za 5 euro. 

Wszyscy inni, którzy chcą odwiedzić Park Brijuni, muszą kupić specjalną wycieczkę. Standardowa wycieczka trwa 4 godziny (są też spacery na 7 godzin, opowiem o nich poniżej). 

Ceny za 4-godzinną wycieczkę zależą od sezonu: 

 • od października do maja — 30 euro; 
 • od czerwca do września: 40 euro.

Statek, który pływa na trasie Fažana — Brijuni

W cenę wycieczki wliczony jest koszt usługi zwiedzania, koszty transportu oraz, czasami, cena lunchu. 

Należy rozumieć, że standardowa wycieczka do Parku Narodowego Brijuni składa się z transferu na wyspę, statkiem, następnie podróży z lokalnym przewodnikiem, pociągiem turystycznym, wzdłuż wcześniej ustalonej trasy.

Wycieczki, również sprzedawane są w biurze Parku Narodowego Brijuni, na promenadzie Fažana.

Kolejka turystyczna, która przewozi turystów na wyspie Veli Brijun

Z Puli organizowane są, również, wycieczki statkiem do Brijuni, które kosztują około 40-50 euro. Jednak, na takiej wycieczce trasa do zobaczenia Parku Narodowego  jest skrócona.

Wycieczka statkiem wokół wysp (bez lądowania na archipelagu) wyrusza bezpośrednio z nabrzeża Puli. W cenę wliczone są przekąski (woda mineralna, wino itp.), można też nieco dopłacić za obiad (rybą z grilla).

Billboard na molo w Puli, z informacją o wycieczce, na statku, wokół wysp Briońskich

Takich wycieczek z Puli jest mnóstwo. Wszystkie są różnej jakości, ale wszystkie mają ten sam problem: kupujesz «kota w worku». 

Aby nie kupić rozczarowania za swoje pieniądze, polecam kupowanie takich wycieczek na dużym serwisie internetowym GetYourGuide, gdzie można poczytać opinie osób, które już taką wycieczkę kupiły, oraz wcześniej poznać program i wszystkie niuanse. 

Wycieczki z Puli, z recenzjami, statkiem wokół Wysp Briońskich, z obserwacją delfinów, kolacją i napojami, zobacz pod tym linkiem.

To właśnie tymi statkami prowadzone są wycieczki wokół wysp Brijuni. Częstotliwość to kilka razy dziennie, przez 4 lub 7 godzin (w tym, drugim przypadku, z kąpielą na plaży, na stałym lądzie)

Fažana - brama morska do Parku Brijuni

Większość turystów przybywa na archipelag przez małe rybackie miasteczko Fažana, które znajduje się 8 km na północny zachód od Puli. Od miasta można tam dojechać autobusem nr. 18. 

Biuro Parku Narodowego Brijuni znajduje się na głównym placu portowym w Fažanie. Biuro sprzedaje bilety na jednodniowe wycieczki po największej wyspie i organizuje przewóz podróżnych do hoteli i willi.

Wycieczki statkiem oferowane są w dwóch wersjach (w tej samej cenie): 4-godzinnej lub 7-godzinnej. W tym ostatnim zostaniesz wysadzony na plaży w pobliżu miasta Fažana i odebrany z powrotem, w ciągu 3 godzin, do Puli.

Plaża w pobliżu Fažany, gdzie urlopowicze zostają na 3 godziny, po rejsie statkiem wokół wysp Briońskich

Ciekawy fakt

W Fažanie odbywa się festiwal Tito. To kpiarskie wydarzenie zbiegło się w czasie z 25 maja, oficjalnymi urodzinami wodza. Festiwal obejmuje koncerty muzyki ludowej, orkiestry dęte i parady mieszkańców, przebranych za pionierów. Tito jest honorowany w Istrii nie tyle za swój udział w tworzeniu Jugosławii, co za wyprowadzenie półwyspu spod włoskiego panowania.

Noclegi na wyspach Brijuni

Jeśli chcesz zatrzymać się na wyspach, musisz mieć świadomość, że lokalne hotele celowo zawyżają ceny, aby utrzymać aurę «ekskluzywności». Jednak, nie znaczy to, że pokoje w tutejszych hotelach są wyjątkowo luksusowe.  

Faktem jest, że na terenie parku Brioni zabronione jest jakiekolwiek większe budownictwo, a nowoczesne hotele to zrekonstruowane budynki z czasów Jugosławii.

Hotel Neptun, na przykład, to standardowy pięciogwiazdkowy hotel. Oferuje on standardowe pokoje z telewizorem, minibarem i łazienką. Hotele Karmen i Istra są nieco lepsze, ale ogólnie oferują wiele tego samego.

Kompleks hotelowy Neptun na wyspie Veli Brijun

Jeśli naprawdę chcesz luksusu, wynajmij jedną ze stylowych, okresowych willi. Można je zarezerwować w tym samym biurze Parku Narodowego, w Fažanie. 

Wille znajdują się na plaży, w zacisznych miejscach, na południowej stronie Veli Brijun: 

 • Primorka — dla ośmiu osób; 
 • Dubravka — dla czterech osób; 
 • Lovorka — dla pięciu osób. 

Lovorka to najbardziej arystokratyczna z willi. W okresie międzywojennym książę Spoleto lubił tu odpoczywać i grać w polo.

Wycieczka po Parku Brijuni

Statek wycieczkowa w piętnaście minut pokonuje cieśninę Fažana i i dociera do kompleksu hotelowego Neptun, na wschodnim wybrzeżu Veli Brijun. 

Stamtąd, miniaturowym pociągiem, z przewodnikiem, udajemy się na północ do Parku Safari, który znajduje się na najbardziej wysuniętym na północ krańcu wyspy. W tym parku Tito trzymał egzotyczne zwierzęta, które były mu wręczane w prezencie przez zagranicznych przywódców.

Park safari na najbardziej na północ wysuniętym cyplu wyspy Veli Brijun

Słonie Sonny i Lanka, podarowane przez Indirę Gandhi w 1975 roku, nadal chętnie pozują do zdjęć. Można też zobaczyć zebry, antylopy i lokalne krowy długorogie (boskarin) z wnętrza Istrii.

Następnie, pociąg jedzie dalej wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy do Białej Willi i innych oficjalnych rezydencji, w tym Willi Jadranka, której gośćmi były królowa Elżbieta II i Gina Lollobrigida. 

Pociąg zatrzymuje się na południowo-zachodnim rogu wyspy, dzięki czemu pasażerowie mogą obejrzeć ruiny bizantyjskiej twierdzy. Jego ponure, szare mury mocno kontrastują z otaczającym go zielonym rajem, który został zbudowany w celu ochrony. 

Ruiny bizantyjskiej fortecy

Na koniec podróży, pociąg wraca do kompleksu hotelowego, mijając pozostałości rzymskiej willi z I wieku, w zatoce Veriga.

Ruiny pałacu z I-II wieku, ze źródłami termalnymi i świątynią Wenus, w zatoce Veriga

Na zakończenie wycieczki, przed powrotem na stały ląd, zwiedzający mogą odwiedzić kilka innych lokalnych atrakcji, zlokalizowanych w pobliżu kompleksu hotelowego Neptun. 

Najważniejszym z nich jest XV-wieczny gotycki kościół, odrestaurowany przed I wojną światową przez ówczesnego właściciela Brijuni, Paula Kupelwiesera, a zainaugurowany przez arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. 

W pobliżu, w sali wystawowej, znajduje się wystawa «Tito na Brijunima». Na parterze znajdują się wypchane zwierzęta, podarowane jugosłowiańskiemu przywódcy przez wysokich rangą zagranicznych gości (zwierzęta były wypychane po ich śmierci). Szczególnie poruszające są cztery siedmiotygodniowe żyrafy, które zmarły na salmonellozę wkrótce po przyjeździe z Afryki. 

Na drugim piętrze znajduje się wystawa dokumentów fotograficznych, które odkrywają osobowość Tito z wielu różnych stron. Dwa zdjęcia zapadły mi w pamięć.

Na jednym zdjęciu jugosłowiański przywódca rozmawia z rybakami w Fažanie, a na kolejnym wymienia żarty z zaproszonymi artystami: Sophię Loren, Elizabeth Taylor i z Richardem Burtonem (Richard Burton zagrał rolę Tito w epickim filmie wojennym Sutjeska, 1970).

Wystawa dokumentów fotograficznych na drugim piętrze wystawy «Tito na Brijunima»

Naprzeciwko budynku wystawowego, na trawniku, znajduje się woliera, która służy jako «letnia rezydencja» dla jednego z ulubionych zwierząt Tito — białej papugi Koki. 

Koki nadal lubi powtarzać frazesy, których nauczył go jego właściciel. Przewodnik mówił, że potrafi mówić i przeklinać po chorwacku, ale kiedy tam byliśmy papuga była najwyraźniej w dobrym humorze i milczała.

Co warto wiedzieć o Parku Brijuni

 • Park Brijuni jest, również, rezerwatem archeologicznym z różnymi zabytkami, datowanymi na 1 i 2 wiek naszej ery;
 • na wyspach znajdowały się niegdyś kamieniołomy, w których wydobywano kamień do budowy Wenecji (jeśli więc będziecie chodzić po weneckich mostach i mostkach, pamiętajcie, że kamienie na nie pochodziły, właśnie, z wysp Brijuni);
 • wyspy Briońskie mają sporo bunkrów, rozrzuconych przy brzegach — na archipelagu i w okolicach Puli znajdowało się wiele austriackich fortyfikacji, które następnie zostały wykorzystane przez włoskich faszystów;

Jeden z bunkrów, które są rozrzucone w dużej ilości wzdłuż brzegów archipelagu Brioni i wokół Puli

 • naukowiec Robert Koch odkrył na Brijuni wirusa gruźlicy, który został nazwany «pałeczką Kocha» (w kamieniołomach Koch ma, nawet, tablicę pamiątkową);
 • na Brijuni znajduje się drzewo oliwne, które ma 1600!!! lat i nadal owocuje;
 • obok muzeum Broz Tito, pod wiatą, stoi jego Cadillac w doskonałym stanie, którym, za bardzo dużą opłatą, można się nawet przejechać;
 • na Brijuni jest obecna rezydencja kierownictwa chorwackiego, ale widzieliśmy tylko ogrodzenie i strażników.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp