Przewodnik po Chorwacji   ›  Miasta i kurorty w Chorwacji  › Medulin Chorwacja: co tu robić na urlopie, atrakcje warte zobaczenia, pogoda według miesięcy, noclegi i plaże

Medulin Chorwacja: co tu robić na urlopie, atrakcje warte zobaczenia, pogoda według miesięcy, noclegi i plaże

Zaktualizowano 12 marca 2023 r.

Ogólne informacje o Medulinie

Medulin to miasto-archipelag, położone na samym południu półwyspu Istria, w północno-wschodniej części pięknej zatoki Medulin. Dziś, jest to jeden z dwudziestu najlepszych kurortów na Adriatyku. 

Oprócz stałego lądu, obszar Medulin obejmuje kilkanaście niezamieszkanych wysp, z których część posiada plaże dla nudystów.

Nierówne wybrzeże wokół Medulin rozciąga się na długości 42 kilometrów i jest pełne zatoczek, grot i przesmyków. Tutejsze zatoczki są fantazyjnie wpisane w morze. Jest ich tak wiele, że za każdym razem, gdy chcesz tu popływać, przez całe wakacje, możesz wybrać nową. 

Medulin — hałaśliwy kurort plażowy, z przyjęciami nad morzem do rana. Przypomina nam on inny kurort nad bułgarskim Morzem Czarnym — Słoneczny Brzeg. Tutaj, też jest mnóstwo ludzi, kawiarni, restauracji, barów, klubów, sklepów i sprzedawców pamiątek. Wszędzie gra muzyka, wszędzie oferowane są rozrywki, a karuzele iskrzą się iluminacją.

W Medulin znajduje się, również, piaszczysta plaża, jedna z niewielu piaszczystych plaż na Istrii. Jednak, nie byliśmy nim szczególnie zachwyceni, ale o tym opowiem poniżej.

W tle widać liczne atrakcje rozrywkowe, zlokalizowane wokół centralnej promenady w Meduliniea

Medulin: pogoda według miesięcy

Styczeń

9,2 °C

Luty

9,7 °C

Marzec

12,3 °C

Kwiecień

15,6 °C

Maj

19,6 °C

Czerwiec

25,2 °C

Lipiec

28,0 °C

Sierpień

28,3 °C

Wrzesień

23,5 °C

 Październik

18,8 °C

Listopad

14,4 °C

Grudzień

10,8 °C

Zabytki Medulina (krótko)

Jak każde dawne miasto w Chorwacji, Medulin ma swoją Starówkę. Część zabytkowa położona jest na wysokim wzgórzu, około kilometra od morza i promenady. Odległość pieszo, około 15-20 minut, pod górkę.  

Na Starówce stare budynki mieszają się z nowoczesnymi willami. Centralny plac Starego miasta nosi nazwę Centar. Znajduje się tu Urząd Miasta, a na jego ulicach znajduje się wiele restauracji, które wieczorami są nieco spokojniejsze niż lokale nad brzegiem morza.

Na Starówce stare budynki mieszają się z nowoczesnymi willami

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Kościół św. Agnieszki

Najbardziej okazały budynek na Starym Mieście i w całym Medulinie. Jest to budynek z dwiema wysokimi białokamiennymi dzwonnicami, które widać daleko poza granicami miasta.

Kościół św. Agnieszki, zwany także «kościołem dziewicy i męczennika», poświęcony jest pierwszej patronce, wówczas, rybackiego miasteczka, św. Agnieszce oraz kolejnemu patronowi parafii, św. Jakubowi (w ostatnim tygodniu lipca miasto obchodzi Noc Medulinową — šwięto patrona gminy, św. Jakuba).

W samym kościele, w letnie wieczory (21:30 w lipcu i 21:00 w sierpniu), odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Mówi się, że Medulin nazywany jest miastem muzyki klasycznej, chociaż w samym mieście słyszeliśmy tylko muzykę pop.

Kościół św. Agnieszki

Półwysep Vižula i ruiny willi Flaviusa Konstansa

Wiadomo, że kurort był popularny już od czasów rzymskich, kiedy to nosił nazwę Mutila. Rzymianie, najpierw, zrównali z ziemią, stojącą tu, wioskę rybacką, a następnie zabudowali wybrzeże swoimi luksusowymi letnimi rezydencjami. Wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego Mitula, również, podupadła i stała się ponownie małą wioską rybacką.

Ruiny rzymskiej willi, zbudowanej w IV wieku dla syna cesarza Konstantyna — Flaviusa Konstansa, przypominają o rzymskich czasach w Medulin. Obiekt znajduje się na małym półwyspie Vižula (w północno-zachodniej części miasta). 

Pozostałości murarstwa z willi Konstansa znajdują się na zachodnim krańcu półwyspu Vižula, przy samym brzegu. Podobno, swego czasu, willa była tak zbudowana, że pokoje wychodziły bezpośrednio na werandę, z morzem, gdzie morze rozbryzgiwało się o jej ściany. Teraz, gdy weranda została częściowo zniszczona, kamienie, którymi wyłożono fundamenty, są częściowo zanurzone w morzu. 

Miejsce jest trochę oddalone od głównych ruchów ludzkich, więc nie jest zatłoczone. Po gwarnym nadbrzeżu Medulina jest tu cicho i przyjemnie.

Do willi Konstansa można dojść pieszo, w ciągu 15-25 minut, albo z promenady miejskiej, albo z centralnego placu.

Pozostałości murarstwa z willi Konstansa znajdują się na zachodnim krańcu półwyspu Vižula

Festiwal folklorystyczny

W sezonie, kilka razy w tygodniu, odbywają się tradycyjne wieczory folkloru i gastronomii, ze śpiewem ludowym, tańcami i jarmarkiem. Brzmi to kusząco, ale, okazuje się, że w zgiełku lokalnego życia kurortowego, ten festiwal w Medulinie nie jest łatwy do zauważenia.

Stoły targowe, z rękodziełami lokalnych rzemieślników są zagnieżdżone z dala od rozrywek kurortu. Spotkaliśmy sprzedawców jedzenia i pamiątek, których znaliśmy z festiwalu w Fažanie. W ich pobliżu nie było, jednak, zbyt wielu nabywców.

W końcu, w drodze na parking, znaleźliśmy główne miejsce festiwalu folklorystycznego w Medulinie. To mała altanka nad brzegiem morza, jeszcze dalej od jarmarku, Starego miasta i centrum imprezowego. Ale, nawet tutaj, było tylko 20-30 widzów, którzy przypadkiem przechodzili obok, z parkingu na miejską promenadę.

Co jeszcze można robić w Medulinie?

1. Medulin to bardzo sportowy kurort, w którym jest wiele możliwości aktywnego wypoczynku, a także, również, profesjonalnego zajmowania się sportem i przygotowywania do zawodów, o każdej porze roku. 

Duże centrum sportowe Arenaturist, położone pomiędzy hotelem Park Plaza Belvedere 4* a kempingiem Kazela, posiada 5 kortów tenisowych i 6 boisk piłkarskich.

2. Miłośnicy windsurfingu i kajaków wybierają przylądek Kamenjak, który oferuje kilka szkół, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych surferów. W samym Medulinie, obok kempingu Kazela, znajduje się, również, centrum windsurfingu. 

O tym, jak wypożyczyć sprzęt do windsurfingu, kitesurfingu i SUP w Chorwacji, już pisałem. Również, na swojej stronie mam artykuł o kajakach i raftingu w Chorwacji. Nie szczędź 10-15 minut i zapoznaj się z możliwościami aktywnego wypoczynku w tym kraju.

3. Centrum Nurkowe Shark znajduje się w pobliżu kempingu Arena Medulin Mobile Homes. Dwa inne podobne ośrodki, Scuba Libre i Vitez Wreck, znajdują się w sąsiednim mieście Premantura.

Port w Wenecji w zwykły dzień

4. Riwiera Medulin może pochwalić się kilkoma doskonałymi trasami rowerowymi, prowadzącymi przez najbardziej malownicze zakątki regionu. Ich długość waha się od 40 do 60 km. 

Niedaleko, na przylądku Kamenjak, znajdują się, również, doskonałe trasy rowerowe — można wybrać się na wycieczkę po jednej z tych tras, jeśli skorzystacie z tego linku.

5. Miłośnicy jazdy konnej mogą udać się do Samy’s Ranch (położone między Medulinem a Ližnjanem) lub do Ranch Istra Star, 3 km na północ od centrum Medulina.

6. Medulin to nie tylko miasto, ale archipelag, obejmujący 10 niezamieszkanych wysp. Są idealne na jednodniowe wyjazdy na łodziach wycieczkowych (wyspy są często odwiedzane ze względu na odosobnione, nudystyczne plaże). Szczególnie popularne pod tym względem są wyspy Ceja, Levan i Bodulaš.

7. Klub żeglarski Clivo znajduje się w pobliżu półwyspu Vižula, zaledwie 1 km od centrum Medulin. A inny, większy klub jachtowy, ma siedzibę w porcie sąsiedniego miasta Pomer, gdzie można wynająć wszelkiego rodzaju kutry, łodzie i jachty. O wszystkich niuansach wynajmu jachtów w Chorwacji, czytaj tutaj.

8. Ośrodek jest dobrze znany wśród młodzieży i bywalców klubów. Dla tego rodzaju publiki tu jest mnóstwo imprez plażowych, w tym organizowanych w zakładach, położonych na nadbrzeżu. 

Do niedawna, w Medulin, odbywał się nawet w sezonie własny festiwal muzyki elektronicznej — Adria Summer Festival (od 2019 roku został on tymczasowo zawieszony, ale strona internetowa festiwalu i media społecznościowe działają, więc możemy się spodziewać, że nowy Adria Summer Festival to tylko kwestia czasu).

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych klubów nocnych w Medulinie, w których można się świetnie bawić od wieczora do rana:

 • bar na plaży Bijeca Barracuda, tel: +385994123662;
 • zakład nadbrzeżny The Roof Cocktail Bar, adres: Osipovića 1d, tel: +00385953555793, czynny od 20:00.

Promenada miejska — wieczorami jest to najgłośniejsze i najbardziej imprezowe miejsce w Medulinie

Gdzie jechać z Medulina? Wycieczki w pobliżu miasta

 1. Park Narodowy Brijuni to archipelag z 14 wysp, położony 6 km od Puli. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Chorwacji i za, jedną z najważniejszych i najbardziej znaczących, atrakcji kraju. Park Brijuni można odwiedzić na trzy sposoby:
 • wynająć pokój w jednym z hoteli na wyspie Veliki Brijun lub całą willę na tej samej wyspie (najdroższa, ale i najbardziej komfortowa opcja dla tych, którzy chcą mieć większą swobodę poruszania się po wyspie);
 • kup wycieczkę po Parku Brijuni w oficjalnym biurze Parku Narodowego w Fažanie (3 km na północ od Puli) — w tym przypadku, zapewniony jest transfer łodzią na wyspę Veliki Brijun i z powrotem, oraz ograniczona wycieczka po wyspie elektryczną kolejką widokową;
 • na nadbrzeżu w Puli oferują alternatywę dla długiej i kosztownej podróży na wyspę Veliki Brijun — wycieczkę statkiem wokół Wysp Briońskich, z jedzeniem, napojami i obserwacją delfinów.

Dla tych, którzy chcą odwiedzić Park Brijuni, o tym jak to zrobić, szczegółowo pisałam w tym artykule.

 1. Park Narodowy Kamenjak można łatwo odwiedzić z Medulin, jadąc autobusem nr 26 (Pomer — Banjole — Premantura) do miasteczka Premantura, gdzie znajduje się wejście do parku. Przy okazji, przylądek Kamenjak jest jednym z centrów kajakarstwa w Chorwacji

W tym zakątku dzikiej przyrody polecam spróbować:

 1. Grožnjan jest jednym z najbardziej fascynujących starych miasteczek Istrii. To niewielkie miasteczko uosabia prawdziwy urok średniowiecza, doskonale zachowany do dziś. 

W Grožnjanie, w miesiącach letnich, działa wiele pracowni i galerii sztuki, sprzedające wytwory lokalnych twórców. Dzięki temu, miasto zyskało swoją drugą nazwę — «miasto artystów».

Wizytę w Grožnjan można świetnie połączyć z kulinarną wycieczką po Istrii — podobną wycieczkę (z wyjazdem z Medulina), zobaczcie pod tym linkiem.

 1. Dla tych, którzy spędzają wakacje w Istrii, nie sposób nie polecić jednodniowe wycieczki do Wenecji. Dla tak krótkich podróży, cztery największe porty na półwyspie, mają całą infrastrukturę promową.

Najbliższa do Medulina brama morska, z Istrii do Wenecji, to Pula. O tym, jak podróżować do Wenecji na 1-2 dni, w tym, z Puli, pisałem szczegółowo w tym artykule.

Plaże w Medulinie

Sam Medulin posiada kilka rodzajów plaż. Wzdłuż wybrzeża znajdują się plaże kamieniste, żwirowe i jedna duża piaszczysta, a także betonowe platformy obok kempingu Arena Medulin Mobile Homes.

Plaża Bijeca

Najpierw, porozmawiajmy o piaszczystej plaży Bijeca, dla której wiele osób priorytetowo traktuje Medulin jako miejsce zamieszkania, podczas wakacji w Istrii. Znajduje się on niedaleko centrum miasta, nad zatoką o tej samej nazwie (Bijeca). 

Plaża znajduje się w samym centrum miasteczka, obok hoteli Koral 3* i Medulin 4*. Ma on długość jednego kilometra. W pobliżu plaży można zaparkować samochód (cena, przed wprowadzeniem w Chorwacji strefy euro, wynosiła 5 Kn za godzinę).

Ciekawe było porównanie piaszczystej plaży w Medulin z plażą żwirową, na której byliśmy na wypoczynku w Rovinj. Ostatecznie, piaszczysta plaża przegrała pod każdym względem.

 • Po pierwsze, piasek ma kolor nieprzyjemny, szaro-brudny. 
 • Po drugie, piasek jest pełen kamyków, kawałków muszli, niedopałków papierosów i innych drobnych śmieci, więc niewygodnie jest chodzić boso. 
 • Po trzecie — woda jest nieprzejrzysta i mętna.

Również, ta słynna piaszczysta plaża jest bardzo płytka. Dorosły człowiek będzie musiał dobrze pospacerować, aby cieszyć się kąpielą.  

Jednak, dla małych dzieci jest to plus. Dodatkowo, woda dobrze się nagrzewa i staje się tak ciepła, jak świeże mleko. Jeśli planujecie wakacje z małymi dziećmi, ta plaża jest dobrym miejscem. Wskazane jest, jednak, posiadanie klapek plażowych.

Obok piaszczystej plaży znajduje się mała plaża żwirowa. Woda jest tu nieco bardziej przejrzysta, ale, w porównaniu z wieloma miejscami w tej samej Istrii, nadal nie jest idealna.

I jeszcze, dla porównania — cennik wodnych rozrywek i serwisu plażowego w Medulin: leżak, 40 Kn dziennie i parasol, 40 Kn dziennie (czyli, ok. 7,5 euro, za każdą pozycję).

Piaszczysta plaża Bijeca

Plaża Škrape

Wiele plaż w Medulin jest chronionych przed promieniami gorącego południowego słońca, dzięki cieniowi sosnowych gajów. W zacisznych zatoczkach, wokół centralnej (imprezowej) części miasta, znajdują się dzikie plaże, na których nie ma nic, poza najczystszym morzem i skałami.

Jednym z nich jest skalista plaża Škrape. Jest popularna wśród miejscowych (i, cóż, oni wiedzą lepiej), ze względu na krystalicznie czyste morze z kamienistym dnem. Znajduje się na małym półwyspie, gdzie położony jest Park šuma Kašteja, w pobliżu kempingu Arena Medulin Mobile Homes.

Alba Chiara Beach Medulin

I, oczywiście, w obrębie miasta jest mnóstwo plaż, na których można znaleźć wszystko, od parasoli i pryszniców do sprzętu wodno-sportowego.

Jeśli macie ochotę na takie plażowanie, to polecam Alba Chiara Beach Medulin, w pobliżu hotelu Park Plaza Belvedere 4*. Składa się z betonowych platform, ze stopniami, prowadzącymi w dół, do wody, a także z odcinków żwirowych. Do dyspozycji wczasowiczów są dostępne: leżaki, parasole, prysznice i bezpłatne wi-fi.

Nasza opinia o Medulin

Rozczarowujący był festiwal folklorystyczny, o którym wiele słyszeliśmy. Na festiwalu w Medulinie nie było nic ciekawego — dokładne, przeciwieństwo wesołego, głośnego i edukacyjnego festiwalu w Fažanie. 

Medulin to świetne miejsce, jeśli nastawiasz się na wakacje na plaży z intensywnym życiem nocnym. Dla miłośników nocnych klubów, czasem, z wysokiej jakości muzyką elektroniczną i widokiem na morze, to idealne miejsce.

Piaszczysta plaża, ciepłe i płytkie wody, sprawiają, że Medulin jest, również, dobrym miejscem dla rodzin z dziećmi. Także, dzieci wieczorami mogą się świetnie bawić — na promenadzie jest mnóstwo przejażdżek i karuzel dla najmłodszych. Z drugiej strony, można znaleźć na wypoczynek spokojne hotele, z dala od hałaśliwego centrum.

Cóż, status jednego z najlepszych kurortów na Adriatyku sprawia, że wakacje w Medulinie są dość kosztowną przyjemnością. Przekłada się to na wszystko — od noclegów po sprzęt do wypożyczania na plaży. 

Oczywiście, istnieje opcja by zaoszczędzić trochę pieniędzy i zatrzymać się na kempingu, zwłaszcza jeśli zamierzasz podróżować po kraju samochodem. Wcześniej, bardzo szczegółowo pisałem o tym, jak wynająć samochód w Chorwacji i nie dać się złapać na niekorzystne «schematy» lokalnych wypożyczalni.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp