Błękitna Jaskinia, Chorwacja (wyspa Biševo): jak dojechać, jak zorganizować swoją wycieczkę (zdjęcia i nasze własne doświadczenia)

Zaktualizowano 24 grudnia 2022 r.

Błękitna Jaskinia (po chorwacku, Modra špilja) to wyjątkowa morska grota, znajdująca się na wyspie Biševo.

Grota ta stała się popularną atrakcją turystyczną, ze względu na to, że przez około trzy godziny dziennie, przy słonecznej pogodzie i spokojnych wodach, jest całkowicie wypełniona przeszywającym niebieskim blaskiem.

Przed podróżą upewnij się, że sprawdzisz warunki pogodowe w okolicy Biševo na daty swojej podróży.

Jak dojechać do Błękitnej Jaskini (na wyspie Biševo)

Do Błękitnej Groty, na wyspie Biševo, nie jest łatwo się dostać. Wyspa nie ma bezpośredniego połączenia komunikacyjnego z popularnymi chorwackimi kurortami.

Krok 1: Promem lub katamaranem do portu Vis

Jeśli wakacje spędzacie na stałym lądzie, najłatwiej jest to zrobić ze Splitu. Najpierw, trzeba przepłynąć promem (lub katamaranem) z portu w Splicie na wyspę Vis.

W sezonie, na tej trasie odbywa się od 3 (maj — czerwiec, wrzesień) do 4-6 (lipiec — sierpień) rejsów promów, dziennie:

 • prom Petar Hektorovic nr. 602, firmy Jadrolinija — 54 Kn (czas podróży: 2 godziny i 20 minut);
 • katamaran Karolina nr. 9603, firmy Jadrolinija — 55 Kn (czas podróży: 1 godzina i 25 minut);
 • katamaran TP Line nr. 9826, firmy TP Line (tylko w okresie lipiec-sierpień) — 150 Kn (czas podróży: 1 godzina 10 minut).

Promy ze Splitu na wyspę Vis kursują od 09:00 do 21:00 (lipiec-sierpień) oraz od 11:00 do 21:00 (maj-czerwiec, wrzesień). 

Prom Jadrolinija (nr. 602, Petar Hektorovic) jest przystosowany do przewozu pojazdów. Więc, jeśli zdecydujecie się na podróż po Chorwacji wypożyczonym samochodem, koszt jego transportowania, w szczycie sezonu (od maja do września), wynosi 340 Kn.

Wszystkie warianty dojazdu z portu Split do portu Vis, można zobaczyć tutaj.

Gotowe wycieczki, z transferami ze Splitu, Trogiru i Omisu, na wyspę Biševo i do Błękitnej Jaskini, zobacz tutaj.

Bez dokonywania dodatkowych przesiadek, ze stałego lądu można dojechać do do wyspy Vis, również, z Makarskiej. Nie jest to, jednak, tak wygodne, gdyż na tej trasie są tylko połączenia sezonowe. Ponadto, podróż będzie kosztować znacznie więcej, niż ze Splitu, i potrwa znacznie dłużej:

 • katamaran TP Line nr. 9826, firmy TP Line — 220 Kn (czas podróży: 2 godziny i 45 minut). 

Katamarany na wyspę Vis z portu Makarska kursują trzy miesiące w roku, raz dziennie: o 16:25 (lipiec-sierpień) i 16:55 (wrzesień).

Do portu Vis można się, również, dostać z sąsiednich chorwackich wysp: 

 • z wyspy Brać (port Bol): katamaran TP Line nr. 9826, firmy TP Line, raz dziennie: o 16:25 (lipiec-sierpień) i o 16:55 (wrzesień) — 180 Kn (czas podróży: 2 godziny 45 minut);
 • z wyspy Brać (port Milna): katamaran Karolina nr 9602, firmy Jadrolinija, w środy: 7:00 (przez cały rok) — 55 Kn (czas podróży: 55 min). Bilety na ten prom można kupić tutaj
 • z wyspy Hvar: katamaran TP Line nr. 9826, firmy TP Line, raz dziennie, o 16:25 (lipiec-sierpień) i 16:55 (wrzesień) — 180 Kn (czas podróży: 40 min); 
 • z wyspy Hvar: katamaran Karolina nr 9602, firmy Jadrolinija, codziennie, we wtorki, o 07:00 (przez cały rok) — 40 Kn (czas podróży: 50-55 min).

Gotowe wycieczki, z transferami z wyspy Hvar, na wyspę Biševo i do Błękitnej Jaskini, zobacz tutaj.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Krok 2: Przejazd autobusem z portu Vis do miasta Komiźa

Po dotarciu na wyspę Vis, udaj się autobusem na drugą stronę wyspy, do maleńkiego miasteczka rybackiego Komiźa. 

Codziennie z Vis do Komiża (główny port rybacki na wyspie Vis) kursuje od 6 do 10 autobusów. 

Podróż trwa około 25 minut, a cena biletu wynosi 20 Kn.

Rozkład jazdy autobusów z portu Vis do Komiźa

*Ten autobus czeka na przybycie promu

Autobusy z Vis, po przyjeździe do Komiźy, zatrzymują się, około, 100 metrów za portem. 

Jeśli przyjedziesz po południu (i jest prawdopodobne, że tak będzie), to, w tym dniu, nie pójdziesz dalej. Bo do Błękitnej Jaskini trzeba jechać rano. Dlaczego, powiem ci poniżej. W międzyczasie, jeszcze trochę o aspektach organizacyjnych.

W odległości krótkiego spaceru od miejsca wysiadania z autobusu, znajduje się biuro turystyczne. Położone jest nad brzegiem morza, tuż za XVI-wieczną twierdzą (Castel). Tam otrzymacie adresy i numery telefonów agencji, które organizują wycieczki do Błękitnej Jaskini, na wyspie Biševo.

Nadbrzeże w Komiźa. Na pierwszym planie znajduje się XVI-wieczna twierdza, znana tutaj, po prostu, jako Kastel

Istnieją dwie opcje wycieczki z Komiźa do do Błękitnej Jaskini:

 1. Zapisując się na grupową, zorganizowaną wycieczkę, która obejmuje przepłynięcie łodzią na wyspę Biševo i zorganizowany transfer na małą łodzi z portu na Biševo, bezpośrednio do jaskini — cena 100-140 Kn;
 2. Samodzielnie, łodzią-taksówką z Komiźa do portu na wyspie Biševo, i tam, szukacie odpowiedniej łodzi, aby dostać się do Błękitnej Jaskini — cena wynosi 25 Kn.

Warianty zakwaterowania w miejscowości Komiźa, przed porannym rejsem na wyspę Biševo

Jedyny hotel w miejscowości Komiźa nosi nazwę sąsiedniej wyspy, czyli, Biševo. Jest to prosty, ale dość komfortowy hotel, którego właściciele preferują przyjmowanie grup turystycznych. Ale, można spróbować szczęścia i dostać pokój, nawet jeśli podróżujecie we dwoje lub w trójkę. 

Hotel znajduje się około pięciu minut spacerem od centrum, na północnym krańcu zatoki. 

Pokój w mieszkaniu lub apartamenty można wynająć za pośrednictwem wielu agencji, z których większość ma biura w centrum Komiźa. Do najbardziej wiarygodnych należą: «Alternatura» i «Darlic&Darlic», które znajdują się tuż przy nabrzeżu. 

Możliwy jest, również, nocleg w mieście Vis i przyjazd wcześnie rano do Komiźa. W Vis jest więcej możliwości zakwaterowania.

Ale lepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem, na przykład przez agoda.com (linki do wynajęcia apartamentów w miejscowości Komiźa).

Krok 3: Przepłynąć z Komiźa do portu Mezoporat, na wyspę Biševo, i tam, udać się na łódkę do Błękitnej Jaskini

Codziennie, rano, z portu Komiźа wypływają małe łodzie na wyspę Biševo, która leży 4 km na południowy zachód od wyspy Vis. 

Dotarcie do punktu lądowania na wschodnim krańcu wyspy Biševo zajmuje, około, 20 minut.

Błękitna Jaskinia znajduje się w zatoce Balun, w pobliżu portu Mezoporat, gdzie cumują łodzie, które przywożą turystów chcących odwiedzić Błękitną Grotę. 

Wewnątrz jaskini dozwolone jest pływanie łodziami o długości nie większej niż 5 metrów i wysokości nie większej niż jeden metr, przewożące, nie więcej niż, 10 osób. Dlatego, w porcie Mezoporat trzeba dokonać kolejnej przesiadki na inną łódź, jeszcze mniejszą, niż ta, którą płynęliśmy do Biševo.

Wyspa Biševo i Błękitna Jaskinia

Port Mezoporat, do którego łodzie z Komiźa przywożą turystów, to maleńka sezonowa osada. 

Sama wyspa Biševo jest bardzo mała, ma powierzchnię niespełna 6 kilometrów kwadratowych. 

Jej populacja to, zaledwie, 12 stałych mieszkańców, a głównym źródłem wody na wyspie jest deszczówka. 

W ogóle, gdyby nie liczni turyści, byłby to raj dla tych, którzy chcą uciec od cywilizacji.

Pierwsze, co widzą turyści, przybywający na wyspę Biševo, to znaki informujące, że nie można robić

Mimo niewielkich rozmiarów, wyspa może pochwalić się, zarówno, atrakcjami stworzonymi przez człowieka, jak i naturalnymi. 

Do atrakcji architektonicznych należą ruiny klasztoru Benedyktynów oraz, dobrze zachowany, XI-wieczny kościół św. Sylwestra.

Główne atrakcje na wyspie są, jednak, pochodzenia naturalnego. To, dwie jaskinie morskie: najbardziej znana z nich, Błękitna Jaskinia (Modra Spilja) oraz, mniej znana, Zielona Jaskinia (Medvidova Spilja). 

Obie znajdują się blisko siebie, w rejonie bardzo stromych brzegów, we wschodniej części wyspy, gdzie można dostać się tylko łodzią.

Dopływamy do małej zatoczki, w której znajduje się wejście do Błękitnej Jaskini

Błękitna Jaskinia (Modra spilja), po którą większość turystów wybiera się do Biševo, to niezbyt duża, ale niezwykle atrakcyjna grota, do której można dotrzeć jedynie łodzią, od strony morza. 

Miejsce to często porównywane jest do innej, bardzo podobnej, atrakcji — Błękitnej Groty na wyspie Capri.

Jaskinia ma 24 metry długości i od 10 do 20 metrów, szerokości. Wysokość łuku, nad wodą, wynosi do 15 metrów, a głębokość waha się od 3 do 20 metrów. Wejście nad wodą mierzy 1,5 metra wysokości i 2,5 metra szerokości.

Błękitna Jaskinia stała się atrakcją turystyczną w latach 80-tych XIX wieku. Wcześniej, wenecki malarz Eugène von Ransonne-Ville, za pomocą dynamitu, poszerzył jej wejście, aby mogły do niej wpływać łodzie. Wtedy firma parowa Lloyd’s zaczęła oferować wycieczki do jaskini, nazywając ją «Austriackim Capri».

Aby zrozumieć powód atrakcyjności tego miejsca, koniecznie przyjdź tu w słoneczny dzień, najlepiej między godziną 11 a 14. W tym samym czasie, konieczne jest, aby morze nie było szczególnie niespokojne. W przeciwnym razie, nie można zbliżyć się do jaskini, ze względu na przepisy bezpieczeństwa.

Od, około, 11 rano do południa, w pogodny dzień, światło słoneczne przenika przez wodę i odbija się od wapiennego podłoża jaskini, tworząc jasną, niebieską poświatę. 

Jasne słońce oświetla wodę, a świecące morze maluje ściany jaskini na bogaty, niebieski kolor. Razem sprawia to, że grota jest obiektem lazurowym, świecącym, powietrznym.

Gdy słońce jest wysoko, światło przechodzi do wnętrza jaskini, przez wodę, a całe wnętrze mieni się tajemniczymi, niesamowitymi, niebieskimi refleksami. 

Wejście do jaskini jest wąskie, więc można do niej wejść tylko wtedy, gdy morze jest całkowicie spokojne. Fale mogą pojawić się w tych stronach w każdej chwili, z wyjątkiem najspokojniejszych letnich dni.

To sztuczne wejście nie ma wpływu na światło. Całe światło wpada przez znacznie większe, ale, znajdujące się poniżej poziomu wody, naturalne wejście. 

Jaskinia podzielona jest na dwie części kamienną przekładką, biegnącą od ściany do ściany, na głębokości 6 metrów.

Wejście do Błękitnej Jaskini (od strony morza i od strony groty)

Zwiedzający są zabierani do środka małą łódką. 

W jaskini można się kąpać. Jednak, ze względu na duży przepływ zwiedzających, w szczycie sezonu, nie będzie można długo przebywać w tej podziemnej hali.

Do jaskini można się dostać tylko specjalną małą łodzią

Jest to jedno z najlepszych miejsc do snorkelingu w Chorwacji, a kąpiel, w tych świecących wodach, pozostawi fantastyczne doświadczenie na całe życie. 

Należy, jednak, pamiętać, że najlepiej robić to na samym początku lub na samym końcu sezonu, a raczej, nie w lipcu i sierpniu. W tych letnich miesiącach będzie Cię podpierać kolejka innych łodzi wycieczkowych, pełnych turystów, chętnych do wejścia w głąb groty.

Gotowe wycieczki, z transferami ze Splitu, Trogiru i Omisu, na wyspę Biševo i do Błękitnej Jaskini, zobacz tutaj.

Gotowe wycieczki, z transferami z wyspy Hvar, na wyspę Biševo i do Błękitnej Jaskini, zobacz tutaj.

Gdy słońce jest wysoko, światło przechodzi do wnętrza jaskini, przez wodę, a całe wnętrze mieni się tajemniczymi, niesamowitymi, niebieskimi refleksami

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp