Morskie organy w Zadarze: gdzie się znajdują, jak działają, parkingi w pobliżu i nasze doświadczenia

Zaktualizowano 21 listopada 2022 r.

W Zadarze jest takie miejsce, jak żadne inne, które kiedykolwiek widziałem. Ten fenomenalny twór ludzkich rąk to Organy Morskie (lub Śpiewające Molo). 

To niesamowita rzecz, a kiedy byliśmy na molo, gdzie znajdują się organy, nigdy nie zmęczyliśmy się podziwiając pomysłowość człowieka, który je stworzył.

Gdzie znajdują się morskie organy?

Dokładny adres (jeśli w ogóle nie znacie Zadaru i zamierzacie dotrzeć tam pieszo lub samochodem): Obala Petra Krešimira 4, Zadar. 

Najlepszym punktem orientacyjnym, który pomoże ci zorientować się, gdzie się udać, jest lokalny port. Śpiewające molo znajduje się tuż obok.

Dostęp do Organów Morskich jest całkowicie bezpłatny — to przestrzeń publiczna i każdy może tu przyjść, o każdej godzinie dnia i nocy.

Gotowe wycieczki z przewodnikiem po Zadarze, z odwiedzeniem Organów Morskich, znajdziesz pod tym linkiem.

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
  • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak działają organy w Zadarze?

Nie jestem inżynierem, więc nie mogę powiedzieć wiarygodnie o budowie tego organu. Opowiem, czym jest wizualnie i jak, przypuszczalnie, funkcjonuje. 

Jest to seria stopni, które schodzą do morza. Są one długie i białe. Same w sobie są bardzo starannie i fachowo wykonane. Kiedy stoi się na tych stopniach i rozejrzysz się dookoła, wizualnie wydają się one schodzić w dal morza.

Te stopnie wydają niesamowite dźwięki. Myślę, że w środku jest zamontowany system pustych rurek, jak w organach. A gdy wiatr dostanie się do środka, szuka wyjścia i otrzymujemy ten niesamowity dźwięk. 

A woda też najwyraźniej jest częścią tej niesamowitej przyrodniczej melodii. Bo, również, słyszalne są odgłosy wody. 

W rezultacie, połączenie wiatru i przypływu wychodzi w fantastycznej muzyce.

Morskie organy w Zadarze to seria stopni schodzących do morza, wewnątrz których zamontowany jest system pustych rur

Parking obok Organów Morskich

Jeśli przyjeżdżasz do Organów Morskich samochodem, masz dwie opcje parkowania w pobliżu tego miejsca:

  1. Na parkingu miejskim na nadbrzeżu.
  2. W nowym budynku parkingu wielopoziomowego, obok nabrzeża (Garage Center).

Pierwsza opcja. Parking miejski znajduje się bardzo blisko mostu nad portem, który oddziela Stare Miasto od stałego lądu.

Za obwodem Starego miasta znajdują się doskonałe parkingi. Są wygodne i jest ich tak dużo, że zawsze można znaleźć wolne miejsce. 1 godzina kosztuje 10 Kn (1,3 euro). 

Płaci się albo przez automat parkingowy (czek pod przednią szybą) albo bierze się bilet przy szlabanie przy wjeździe, a przy wyjeździe płaci się za parking i oddaje bilet, żeby otworzyć szlaban. 

Podczas tej wizyty spotkaliśmy się z tym, że niektóre automaty parkingowe przyjmują tylko monety, więc czasami nie można zapłacić za wystarczającą liczbę godzin. 

Być może, jest to zrobione celowo, aby miejsce nie było zajęte zbyt długo i inni też mieli szansę zaparkować, bo automaty przyjmujące banknoty i karty kredytowe, również, można spotkać w Chorwacji.

Parking w Zadarze tuż przy wejściu na Stare Miasto (widok na bramę miejską od strony zewnętrznej miasta)

Druga opcja. Znajomi Chorwaci polecili mi zaparkować samochód na nowym wielopoziomowym parkingu — tutaj Twój samochód nie nagrzewa się od chorwackiego słońca i jest zawsze zabezpieczony. 

Przy okazji, ten nowy parking jest też niedaleko od Starego Miasta w Zadarze. Współrzędne parkingu: 44°06’51.5″N 15°14’05.3″E.

Należy pamiętać, że tutejszy parkomat przyjmuje tylko drobne banknoty (10, 20 i 50 Kn) oraz monety. A cena parkowania jest taka sama jak na parkingu otwartym — 10 Kn za godzinę.

Nowy budynek parkingu wielopoziomowego, w pobliżu nabrzeża (Centrum Garażowe)

Wrażenia

Jakie to jest niesamowite, nawet trudno to opisać! Te dźwięki można usłyszeć z daleka, w miarę zbliżania do nabrzeża. 

Nawet nie wiem do czego porównać tę melodię. Przypominała mi to coś z fantastyki, bardziej prawdopodobne, że nawet ze sfery fantasy. Taka muzyka pasuje do syren i elfów. 

Gdy siedzieliśmy na stopniach mola, czułem się jak w środku epickiej sagi. 

Wikingowie, Drużyna Pierścienia, podróż Froda do Mordoru — wspaniała sceneria «Władcy Pierścieni» i cała ta niesamowita historia — to właśnie kojarzy mi się z dźwiękami organów morskich w Zadarze.

Połączenie wiatru i fal wylewa się na te schody fantastyczną muzyką

Kiedy zamykasz oczy i słuchasz szumu fal, szumu wiatru, melodii organów, mimowolnie łapiesz się na tym, że myślisz: to jest, właśnie, błogość. Do tych dźwięków wspaniale jest medytować i marzyć, myśleć o czymś przyjemnym lub cierpieć z powodu nieszczęśliwej miłości (ktokolwiek jest w nastroju, w tym momencie). 

Jest to miejsce, które każdemu da to, czego potrzebuje. Melodia, której potrzebuje teraz tylko twoje serce, będzie grana, bo żywioły wiatru i wody rezonują dla każdego z nas indywidualnie.

Kiedy stoi się na tych stopniach i rozejrzysz się dookoła, wizualnie wydają się one schodzić w dal morza

Częściej jest tu bardzo tłoczno, zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Myślę, że urok Śpiewającego Mola wynika właśnie z tego, że nie ma na świecie innych takich miejsc, a, przynajmniej, ja o nich nie słyszałem.

To, właśnie, wyjątkowość przyciąga ludzi. To także poczucie rozluźnienia, jakie stwarzają dźwięki Organów Morskich.

Gdy siedzieliśmy na stopniach mola, czułem się jak w środku epickiej sagi

Jest to niesamowicie przyjemne miejsce. To, swoisty, relaks na wybrzeżu Adriatyku. Nirwana i czysta przyjemność. 

Nie chcieliśmy opuszczać tego deptaka. Jest to miejsce spokoju i wyciszenia, a melodia organów tylko potęguje to uczucie.

Nie wiem jak inni turyści, ale ja byłem gotów siedzieć tu przez resztę dnia i słuchać tej muzyki przyrody. Oczywiście, nie zawsze jest to harmonijne, czasem ostre i niespójne, ale te dźwięki… to tak jakby sama natura rozmawiała z ludźmi.

Jeśli Wasza podróż obejmuje choć krótką wizytę w Zadarze, koniecznie wybierzcie się na Śpiewające Molo. Będzie to ciekawe i niespodziewane doświadczenie. 

Ponadto, możesz przekonać się na własne oczy, do czego zdolna jest ludzka myśl. Przecież, ten, kto wymyślił Organy Morskie, to prawdziwy geniusz, który dał ludziom niesamowitą przyjemność płynącą z muzyki wiatru i wody. 

Organy to, zdecydowanie, jedno z najbardziej pamiętnych miejsc w Zadarze, takie, o którym chce się opowiadać po powrocie do domu.

Gotowe wycieczki z przewodnikiem po Zadarze, z odwiedzeniem Organów Morskich, znajdziesz pod tym linkiem.

Wcześniej pisałem szczegółowo o tym, jak, odwiedzić wyspy Kornati (również z portu w Zadarze).

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp