Przewodnik po Chorwacji   ›  Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji  › Mostar: czy warto odwiedzić, gdzie się znajduje i jak się dostać z Dubrownika, atrakcje turystyczne, wycieczki, hotele i hostele w mieście

Mostar: czy warto odwiedzić, gdzie się znajduje i jak się dostać z Dubrownika, atrakcje turystyczne, wycieczki, hotele i hostele w mieście

Zaktualizowano 28 lutego 2024 r.

Mostar (Bośnia i Hercegowina) — jedno z najbardziej przytulnych i nietypowych miast europejskich, które koniecznie trzeba odwiedzić. Często jest poświęcane tylko jeden dzień, ale lepiej zostać tu na dłużej, aby w pełni poczuć atmosferę tego niesamowitego miejsca. Piękne meczety, kolorowe targi i historyczne posiadłości sąsiadują tutaj z opuszczonymi budynkami, a nad tym wszystkim góruje słynny Stary Most.

Dzisiaj opowiem o tym, gdzie znajduje się Mostar i jak się tam dostać z Dubrownika, jakie atrakcje miasta warto zobaczyć, o wycieczkach do Mostaru, gdzie można przenocować oraz inne przydatne informacje dla tych, którzy chcą odwiedzić to miejsce.

Spis treści

Mostar: dlaczego warto odwiedzić

Jedno z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miast Bośni i Hercegowiny, Mostar malowniczo rozciąga się po obu stronach rzeki Neretwy. Dwie części Mostaru łączy słynny Stary Most, który kiedyś nadał nazwę samemu miastu.

Burzliwa historia postjugosłowiańskich czasów niestety znacząco zniszczyła dawne piękno — starożytne budynki z epoki osmańskiej mocno ucierpiały w wyniku bombardowań, a sam Stary Most był praktycznie zrównany z ziemią, odbudowano go dopiero w 2004 roku.

Mimo tak smutnej przeszłości, dzisiaj Mostar to niesamowicie piękne, gościnne miasto, pełne życia, z ciekawymi zabytkami w Starym centrum i mnóstwem malowniczych miejsc w okolicy.

Mostar podzielony jest na chorwacką (chrześcijańską) i bośniacką (muzułmańską) część — w czasach konfliktu bałkańskiego faktycznie, obecnie raczej wirtualnie, jednak pewne ograniczenia — na przykład, w trasach transportu publicznego — wciąż istnieją.

Panoramiczny widok na główną atrakcję Mostaru — Stary Most

Gdzie jest Mostar i jak do niego dojechać z Dubrownika

Mostar znajduje się na południu Bośni i Hercegowiny, w malowniczym, górzystym regionie nad rzeką Neretwą. Jest to piąte, pod względem liczby ludności, miasto w kraju i historyczna stolica Hercegowiny. 

Jest także centrum administracyjnym Kantonu Hercegowsko-Neretwiańskiego. Miasto leży około 130 km od Sarajewa i tyle samo od Dubrownika. Klimat w Mostarze jest określany jako śródziemnomorski.

Położenie Mostaru na mapie

Mostar to ważny węzeł transportowy Bośni i Hercegowiny, z łatwym dostępem autobusem z Sarajewa  (Bośnia i Hercegowina), Dubrownika, Splitu, Zagrzebia (Chorwacja) i Kotoru (Czarnogóra).

Może się przydać: zobacz bilety na różne środki transportu z Dubrownika do Mostaru pod tym linkiem

Wycieczki jako kolejny sposób na odwiedzenie Mostaru z Dubrownika

Wyjazd z Dubrownika i podróż do granicy Chorwacji i Bośni i Hercegowiny. Kontynuuj podróż do niewielkiego nadmorskiego miasta Neum, podziwiając piękne krajobrazy Adriatyku w drodze.

Następnie, dotarcie do wodospadów Kravica, aby zobaczyć kaskady tufu rzeki Trebižat, opadające o 25 metrów przez las. Wiosną możesz być świadkiem imponujących wodospadów, a latem i jesienią cieszyć się kąpielą w płytkich basenach.

Dalej, podróż do historycznego miasta Mostar, aby zwiedzić Starówkę i zobaczyć słynny Stary Most nad rzeką Neretwą. Udaj się na krótką pieszą wycieczkę z lokalnym przewodnikiem i dowiedz się więcej o mieście, zanim będziesz mógł cieszyć się czasem wolnym.

Rozpocznij swoją podróż z Dubrownika i ciesz się mniej niż 2-godzinną podróżą z anglojęzycznym kierowcą. Odkryj malownicze trasy Chorwacji i przekrocz granicę z Bośnią i Hercegowiną.

Najpierw, zatrzymaj się przy wodospadzie Kravica, jednym z najbardziej ukrytych skarbów Bośni i Hercegowiny. Latem wodospady rzeki Trebižat tworzą relaksującą scenerię do kąpieli i pikników.

Następnie, kontynuuj podróż do kolejnego przystanku, miasta Mostar. Zwiedź wąskie brukowane uliczki Starego miasta. Dalej, podziwiaj Stary Most, który przechodzi przez rzekę Neretwę. Na koniec, zatrzymaj się w średniowiecznym mieście Počitelj, zanim wrócisz do Dubrownika.

Rozpocznij podróż z Dubrownika do miasta Neum, gdzie możesz odpocząć i napić się porannej kawy. Następnie, kontynuuj podróż przez malowniczą deltę rzeki Neretwy do małego miasteczka Počitelj.

W Počitelj spędź wolny czas, aby odkryć urok tego uroczego miasta we własnym tempie. To piękne miejsce o bogatej historii z budowlami z XV wieku.

Następnie, udaj się do Medziugorie i zwiedź go atrakcje. To miejsce, duchowe i religijne, jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w katolickim świecie. Od objawienia Matki Bożej Pokoju, w 1981 roku, przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata.

Kontynuuj podróż do Mostaru i ciesz się czasem wolnym, aby zwiedzić to malownicze miasto. Przez wieki Mostar był miejscem spotkań różnych kultur i religii. Podczas wycieczki zobaczysz ślady bogatej historii tego miejsca.

Oprócz Starego Mostu — symbolu miasta — odwiedź meczet w Mostarze, turecki dom i wiele innych atrakcji.

W drugiej połowie dnia zrelaksuj się podczas powrotnej podróży autobusem do Dubrownika.

Wyjazd z Dubrownika w kierunku krystalicznie czystych wodospadów Kravice, utworzonych przez rzekę Trebiżat i obecnie chronionych przez państwo. Podziwiaj piękne odcienie zieleni i dziewiczą przyrodę.

Podążaj szlakiem rzeki Neretwy w drodze do Mostaru. Zobacz, jak rzeka obdarza ziemię życiem, mijając plantacje mandarynek i kiwi. Po dotarciu do Mostaru odkryj miasto pełne kontrastów, bogate kulturowo i podzielone wodami rzeki.

Zwiedź miasto i miej czas na samodzielne odkrywanie, aby poznać mieszankę kultur wschodniej i zachodniej. Po swobodnym czasie w Mostarze wróć do Dubrownika.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki z Dubrownika do Mostaru pod tym linkiem

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Mostar atrakcje i zabytki: co warto zobaczyć

Nazwa miasta oznacza «straż mostu» i odnosi się do «Starego Mostu» nad rzeką Neretwą, zbudowanego przez Turków osmańskich w 1566 roku, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zniszczony podczas wojny w Bośni 1992–1995 i odbudowany w 2004 roku, most teraz symbolizuje powrót kraju do życia w pokoju.

Mostar to historia, religia i natura. Wybierz kierunek, który cię najbardziej interesuje — i ruszaj w drogę. Większość atrakcji skupia się głównie w centrum — Starym Mieście, dlatego można je spokojnie zwiedzić w ciągu jednego lub dwóch dni. Jeśli chcesz czegoś więcej — wybierz się poza miasto, ale o tym też opowiemy.

Sklepy z pamiątkami na ulicach Mostaru

Stary Most (Mostar)

Stary Most to symbol i główna atrakcja turystyczna Mostaru, być może jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Bośni i Hercegowinie. To budowla powstała w połowie XVI wieku, zastępując stary drewniany most, łączący dwie części miasta, podzielone rzeką Neretwą. Ten zabytek architektury został wpisany na listę obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwotny most został zbudowany przez ucznia słynnego architekta osmańskiego Sinana. To jednołukowe kamienna konstrukcja na wapiennych podporach, chroniona przez dwie umocnione wieże, uważana jest za arcydzieło późnośredniowiecznej architektury osmańskiej. Łuk mostu ma idealny półkolisty kształt o szerokości 8,56 metra i wysokości 4,15 metra.

Stary Most został zniszczony podczas wojny w Bośni i odbudowany w 2004 roku.

Widok na Stary Most od dołu

Stare Miasto

Mimo zniszczeń, jakie doznało miasto podczas wojny w Bośni, w Mostarze można podziwiać piękne, starożytne domy mieszkalne, z okresu osmańskiego. Szczególnie interesujące są domy Muslibegovićia i Biševićia, zbudowane w XVII wieku. Obecnie pełnią one funkcję muzeum i pozwalają zapoznać się z życiem w okresie osmańskim.

Dom-museum Muslibegović to wspaniały, doskonale zachowany przykład mieszkalnego budynku z okresu osmańskiego. Zbudowany 300 lat temu, czteropiętrowy dom składa się z dwóch części — męskiej i żeńskiej, z wieloma pokojami w każdej z nich. 

Wystawione fotografie, dokumenty i przedmioty codziennego użytku pozwalają, w najdrobniejszych szczegółach, wyobrazić sobie życie zamożnego tureckiego burżuja.

Ulice Starego miasta Mostaru, wszędzie turyści i sklepy z pamiątkami

Krzywy most

Krzywy most (Kriva ćuprija) to niewielki kamienny most, zbudowany w 1558 roku, czyli osiem lat przed Starym Mostem. Jest on mniejszą wersją głównej atrakcji Mostaru.

Niestety, nawet ten most jest kopią. Oryginalna konstrukcja została zniszczona podczas powodzi w 2001 roku.

Krzywy most to jedna z głównych atrakcji turystycznych Mostaru, średniowiecznego miasta, będącego największym miastem w Hercegowinie i drugim pod względem wielkości w całym kraju.

Krzywy most znajduje się niedaleko słynnego Starego Mostu, uważanego za symbol Mostaru, łącząc brzegi strumienia Radobla, wpadającego do Neretwy. 

Ten niewielki kamienny łukowy most jest na tyle stary, że nie zachowały się żadne pisemne źródła, które mogłyby rzucić światło na datę jego budowy i nazwisko autora projektu, chociaż pewne podobieństwo form architektonicznych Starego i Krzywego mostu jest zauważalne.

Pomimo swojej nazwy, łuk Krzywego mostu jest idealnym półkolem o szerokości 8,56 metra i wysokości 4,15 metra. Kamienne schody umożliwiają turystom wejście na brukowany most z każdego brzegu strumienia.

Krzywy Most w Mostarze jest jak mniejsza wersja Starego Mostu

Meczet Koski Mehmed-Paszy

Nie zapominaj o meczetach: z pewnością warto odwiedzić jeden z nich. Najbardziej malowniczy jest Meczet Koski Mehmed-Paszy (Mala Tepa, 16). Jest on widoczny w tle na wielu zdjęciach Starego Mostu. 

Możesz wspiąć się na taras i stamtąd podziwiać wspaniały widok na Stary Most. Można też wejść na sam szczyt — na minaret za 6 euro. Jeśli nie masz ochoty na wspinaczkę, zwyczajne wejście do meczetu kosztuje 3 euro.

Meczet Koski Mehmed-Paszy został zbudowany w XVII wieku i stanowi interesujący przykład architektury osmańskiej. Meczet ma jasny wnętrze, a z wysokości minaretu rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Meczet Koski Mehmed-Paszy w Mostarze

Praktyczne wskazówki dla osób, planujących odwiedzić Mostar

 • Większość mostów w Mostarze pokryta jest małymi kamieniami rzecznymi, dlatego zaleca się noszenie wygodnego obuwia bez obcasów.
 • Zabierz ze sobą odzież, która zakryje nogi i ramiona. Będzie to przydatne podczas zwiedzania meczetów oraz cerkwi prawosławnych i katolickich.
 • W Mostarze płatności dokonuje się głównie gotówką, w wielu miejscach akceptowane są euro.

Hotele w Mostarze: gdzie się zatrzymać, jeśli podróżujesz dłużej niż jeden dzień

W Mostarze znajduje się nieoczekiwanie duża liczba hoteli, pensjonatów i apartamentów jak na tak małe miasto. Choć nie można liczyć na luksusowe usługi, ale całkiem realne jest znalezienie przestronnych, czystych pokoi ze wszystkim, czego potrzebujesz, w bardzo rozsądnej cenie.

W sumie, w uroczym dwuosobowym pokoju lub przytulnym rodzinnym pensjonacie, nawet bez gwiazdek, można się zatrzymać za 15-25 euro za noc. Posiadając 40 euro w kieszeni, można liczyć na podwyższony poziom komfortu, najdroższy hotel nie przekroczy 70 euro.

Większość opcji zakwaterowania znajduje się w Starym centrum Mostaru, niedaleko atrakcji turystycznych. Jednak, można też bez obaw zamieszkać w nowoczesnej części miasta, gdzie turyści są serdecznie witani.

 • Hotel Villa Park (Lacina, 3) to przytulne miejsce na pobyt tuż przy brzegu rzeki. Nocleg w dwuosobowym pokoju kosztuje od 21 euro, a za śniadanie trzeba dopłacić 3 euro. Hotel znajduje się 15 minut od głównych atrakcji.
 • Villa Anri (Braće Đukića, 4) to hotel zlokalizowany w historycznym budynku. Znajdziesz tu kamienne łuki, tradycyjne dywany i meble, a także kafelkowane podłogi. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko jest tak, jak powinno być. Dodatkowo, z balkonu roztacza się wspaniały widok na okolicę. Nocleg tutaj kosztuje 50 euro.
 • Boutique Hotel Old Town Mostar (Rade Bitange, 9a) usytuowany jest w samym historycznym centrum Mostaru, obok Starego Mostu. To mały hotel, zaledwie na 10 pokoi, z których każdy jest stylowo urządzony. Cena za jeden pokój zaczyna się od 175 euro, wliczone jest śniadanie, które można zjeść nawet przy brzegu rzeki.
 • Pięciogwiazdkowy hotel Mepas (Kardinala Stepinca, bb) również, zasługuje na uwagę. Ceny za pokój zaczynają się od 80 euro, zawierając śniadanie. W tej cenie jest także dostęp do spa, masaży, sauny fińskiej i siłowni. Z pokoi roztacza się panoramiczny widok na cały Mostar. Hotel mieści się wewnątrz centrum handlowego, więc wieczorem można pójść do kina lub pograć w kręgle.

Może się przydać: zobaczyć wszystkie hotele i apartamenty w Mostarze klikając tutaj

Hostele w Mostarze: opcje taniego zakwaterowania

W Mostarze stopniowo zaczynają pojawiać się hostele i inne opcje taniego zakwaterowania, dlatego nie oczekuj od nich czegoś wyjątkowego. W zasadzie, wszystkie są do siebie podobne, w tym również to, że w każdym z nich znajdziesz przyjaznego gospodarza, który opowie Ci wszystko o swoim rodzinnym mieście.

 • Najtańszą opcją zakwaterowania jest Hostel Dada (Braće Knežića, 7) — znajduje się 10 minut spacerem od centrum miasta. Łóżko w pokoju wieloosobowym kosztuje 6 euro. Miłym dodatkiem jest smaczne śniadanie w cenie. Gospodyni, która pomoże ci we wszystkich kłopotach i opowie o mieście, jest nieoceniona. Jeśli jedziesz zimą, przygotuj się na chłodno w pokoju, więc zabierz ciepłe ubrania.
 • Hostel Nina (Čelebića, 18) jest chwalony za domową atmosferę i miłych gospodarzy. Miejsce prowadzi duża rodzina, więc będziesz miał okazję poznać każdego z jej członków. Łóżko w pokoju ośmioosobowym z śniadaniem kosztuje 7 euro. Tutaj również, można zarezerwować wycieczkę po mieście i okolicach.
 • Hostel Tarik (GašeIlića, 4) znajduje się tuż obok Starego Mostu. Z tarasu roztacza się wspaniały widok na otaczające góry. Nocleg w dwuosobowym pokoju kosztuje od 19 euro.
 • W hostelu Lovely Home (Husrefa Čisiča, 11) zostaniesz przywitany jak rodzina z powitalnym napojem i ciepłymi słowami. Można tu niedrogo wynająć rower. Łóżko kosztuje od 7,50 euro.

Może się przydać: zobacz wszystkie hostele w mieście Mostar tutaj

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp