Miasto Skradin: atrakcje, zdjęcia, ceny i sposoby dojazdu

Zaktualizowano 20 maja 2022 r.

Skradin uważa się za miasto, choć ja śmiało nazwałbym je wsią, tym bardziej, że według spisu ludności przeprowadzonego w 2001 r. w samym mieście mieszka tylko 619 osób. Od tego czasu liczba mieszkańców miasta wydaje się zmieniać w niewielkim stopniu.

Skradin jest położony na prawym brzegu rzeki Krka, niedaleko pięknej alei morwowej. To właśnie dzięki obfitości morw, w pierwszej połowie XIX wieku, w Skradinu znajdowała się największa w Dalmacji hodowla jedwabników. A jeszcze wcześniej, w czasach rzymskich, w tym miejscu był starożytny port Skardona.

W 2001 r. miasto liczyło 619 mieszkańców. Mam wrażenie, że od tego czasu niewiele się zmieniło

Skradin jest położony 17 km od Szybenika, nad rzeką Krka, w pobliżu jednego z pięciu wejść do Parku Narodowego Krka. Jest popularny wśród turystów, ponieważ mieści się tu biuro turystyczne parku, a z miejskiego molo regularnie kursują statki, którymi można dopłynąć do wejścia parku.

Mimo ogromnej liczby turystów, którzy przyjeżdżają do parku, samo miasto jest ciche i spokojne. Spacerując ulicami w ciągu dnia, spotkasz tylko sporadycznych przechodniów, znudzonych kelnerów w restauracjach i sprzedawców pamiątek. Nic nie przypomina, że w czasach Imperium Rzymskiego Skradin (znana wówczas jako Scardona) była administracyjnym i wojskowym centrum całego regionu rzymskiego.

Atrakcje w pobliżu Skradin

Główną atrakcją w okolicy Skradin — Park Narodowy Krka, który przyciąga wielu turystów, zarówno niezależnych, jak i zorganizowanych.

Wszystkie wymienione poniżej atrakcje w pobliżu Skradin znajdują się w tym samym miejscu — na terenie Parku Krka. Ze Skradina do nich dotrzeć łatwiejsze niż z Szybenika (innego popularnego miasta wśród turystów, którzy planują wizytę w Krka).

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Chorwacji: Discovercars, Rentalcars oraz Economybookings
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Chorwacji: Ektatraveling
 • Bilety na promy i katamarany w Chorwacji (+ alternatywne opcje podróży: autobus, samolot, pociąg): 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Wodospad Skradinski Buk

Skradin, nieoficjalnie, ma status bramy wejściowej do Parku Krka. Stąd rozpoczynają się przejażdżki statkiem, który zabiera Cię w górę rzeki do wodospadów znajdujących się w jej dolnym biegu.

Bilet wstępu do parku Krka można kupić w biurze Skradinu, które znajduje się w pobliżu mola, a następnie przepłynąć statkiem (opłata jest już wliczona w cenę biletu wstępu) do dolnego wejścia do parku, znajdującego się obok wodospadu Skradinski Buk. Jest to największy wodospad w parku i najbardziej popularny wśród turystów z całej kaskady wodospadów Krka.

Molo miejskie, z którego odpływają statki do wodospadu Skradinski Buk

Statki do parku odpływają co godzinę ze Skradina, a z powrotem, z Krka, co — 30 minut. Już samo to pozwala stwierdzić, że podróż statkiem trwa dokładnie pół godziny.

Wejście w pobliżu wodospadu Skradinski Buk to najpopularniejsza część Parku Krka. Jest to jedyne miejsce w parku, w którym można się kąpać, a także najpopularniejsza trasa spacerowa w Krka wokół wodospadu.

Wodospad Roski Slap

Wodospad Roski Slap nazywany jest również «przestronnym wodospadem», ponieważ, przy wysokości 22,5 metra, składa się z głównego wodospadu, niezliczonych odgałęzień, kaskad i wapiennych wysp. Główny wodospad znajduje się w miejscu, gdzie rzeka Krka wpada z wysokości 15 m do jeziora Visovac. Poprzedza go seria równoległych wodospadów zwanych Naszyjnikami.

Przy wodospadzie Roski Slap można wykupić wycieczkę do klasztoru Krka oraz do średniowiecznych twierdz Nečven i Trošenj. Zwiedzanie trwa dwie i pół godziny, w tym 30 minut na obejrzenie samego klasztoru.

Klasztor Krka

Klasztor Krka należy do Serbskiego Kościoła Prawosławnego. To duchowe centrum dla wyznawców prawosławia jest prawdziwym klejnotem architektury światowej. Położony jest obok rzeki Krka i został zbudowany na fundamentach starszego klasztoru eremitów.

Pierwsza wzmianka o tym klasztorze pojawiła się w dokumentach historycznych w 1402 r. Ze względu na to, że jest on zbudowany na klifach kanionu, z boku go najlepiej oglądać, spływając rzeką.

Ruiny Burnuma

Turyści rzadko tu przyjeżdżają. W przeciwieństwie do klasztoru Krka, do Burnuma można dotrzeć drogą lądową, wynajmując samochód lub zamawiając wycieczkę ze Skradina.

Bournum to rzymski obóz wojskowy bogaty w artefakty związane z historią starożytną. Burnum w I wieku było jednym z najważniejszych ośrodków wojskowych rzymskiej prowincji na tym obszarze (Ilirii).

Znajduje się na prawym brzegu rzeki Krka, w górnej części parku (Krka) o tej samej nazwie. Zbudowano go w miejscu, w którym najłatwiej było kontrolować przepływ rzeki.

Na pierwszy rzut oka nie można tego miejsca nazwać ruiną. Doskonale zachowała się cała trybuna amfiteatru oraz brama wejściowa na arenę (w czasach świetności imperium scenę oglądało ok. 10 000 osób). Obok amfiteatru można zobaczyć fundamenty budynków wojskowych, które wciąż są restaurowane.

Przy Burnum jest duży parking, a obok niego kasa biletowa. Przy okazji, jadąc 300 metrów stąd w kierunku miasta Knin, można podziwiać wodospady Manojlovac.

Koszt wizyty w ruinach Burnum — 40 Kn.

Atrakcje w Skradinu

W Skradinu wszystko jest bardzo miłe. Jak wiele miast w Chorwacji, wygląda jak Włochy, ale tylko bardzo zniszczone

Co tam jest: ruiny zamku, świątynie, kolorowe uliczki — i molo, przy którym cumuje wiele jachtów i skąd odpływają statki do Parku Narodowego Krka. Jest też muzeum miejskie; niestety, dowiedziałem się o nim, zanim wyjechałem z miasta.

Miejskie molo (ACI marina Skradin)

Mimo że Skradin leży w głębi lądu, zawija tu wiele jachtów różnych klas, omijając Szybenik. Ma dla nich doskonałe miejskie molo (ACI marina Skradin).

Podróż w dół rzeki Krka z Szybenika do Skradina trwa 9 mil. Przy okazji warto dodać, że jacht można tu zacumować nie tylko w marinie, ale także na kotwicy. W odległości 2 minut spacerem od przystani, nad rzeką, jest piękna, zagospodarowana plaża.

W marinie Skradina często można zobaczyć łabędzie, które podpływają do brzegu i biorą jedzenie z rąk turystów (Uważaj, one gryzą!)

W dni powszednie w marinie jest znacznie spokojniej. Jeśli planujesz przypłynąć tu jachtem, weź ten fakt pod uwagę.

Jest to w pełni wyposażona przystań ze 180 miejscami do cumowania dla jachtów przypływających przez jezioro Prokljanskoe i Szybenik. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że położenie geograficzne Parku Narodowego Skradjin i Krka umożliwia turystom pływającym od strony morza zwiedzanie parku narodowego w głębi kontynentu.

Skradin może być także punktem startowym dla tych, którzy chcą wypłynąć z miasta jachtem

Dla jachtów, które przypływają do Krka, Skradin jest ostatnim punktem podróży. Dlatego żeglarze mogą zostawiać swoje jednostki morskie przy molo lub na kotwicowisku wzdłuż mola. Tylko statki wycieczkowe mogą płynąć dalej w górę rzeki. Odpływają one z innego pirsu, który znajduje się w pobliżu, i przewożą turystów do wodospadu Skradinski Buk.

Z drugiej strony, marina Skradina może być również punktem wyjścia dla tych, którzy chcą wypłynąć z miasta na jachcie. Na przystani można wynająć łodzie na tygodniowy czarter. Jeśli więc przyjedziesz do Krka drogą lądową, po zwiedzeniu parku możesz popłynąć dalej morzem, na wynajętym jachcie.

Most Krka

Będąc w Skradinu, na pewno zobaczysz ten duży most łukowy nad rzeką Krka (nie mylić z mostem w pobliżu wyspy Krk). Od węzła drogowego w pobliżu Szybenika przez niego przechodzi autostrada A1.

Most ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a dopuszczalna prędkość pojazdów na moście wynosi 100 km/g. Spośród wszystkich mostów na autostradzie A1, most na rzece Krka ma najdłuższe przęsło główne i zajmuje czwarte miejsce w całej Chorwacji, po dwóch łukach mostu na wyspie Krk (390 m i 244 m) oraz moście w Szybeniku (246 m).

Jeśli podróżujesz samochodem i przejeżdżasz przez most Krka, zatrzymaj się na dużej platformie widokowej obok mostu — oferuje ona wspaniałe widoki na sam most, rzekę i jej skaliste brzegi.

W Skradinu na pewno zobaczysz ten duży łukowy most na rzece Krka

Twierdza Turina

Drogowskazy kierujące do twierdzy są rozmieszczone w całym Skradinu. Twierdza położona jest na wzgórzu. Zbocze wzgórza jest na tyle strome, że jeśli masz małe dzieci, może nie być to warte zachodu.

Jeśli wolisz aktywny wypoczynek, możesz wspiąć się na wzgórze nad miastem, aby umilić sobie czas, na przykład przed kolacją. Wspinając się około 100 metrów w górę jedną ze starych, wąskich uliczek, zobaczysz ruiny starożytnej twierdzy Turina.

Wąska uliczka prowadząca pod górę do twierdzy Turina

Sama forteca nie jest zbyt interesująca, ale widoki na zatokę i miasto są ładne. Uwaga: wzdłuż krawędzi szlaku rosną bardzo paskudne kaktusy, których igły są bardzo cienkie i łamią się.

Wspinaczka na twierdzę to świetny sposób na spędzenie około godziny i zaostrzenie apetytu przed pysznym obiadem z zimnym piwem.

Z tego miejsca można podziwiać piękne widoki na zatokę i miasto

Hotele i noclegi w Skradinu: jak szukać tanich opcji?

Pomimo bardzo skromnych rozmiarów i niewielkiej liczby mieszkańców, w Skradinu znajduje się szeroka oferta hoteli i apartamentów dla tych, którzy chcą zostać na noc i spędzić kilka dni na zwiedzaniu Parku Narodowego Krka.

Pomimo bardzo skromnych rozmiarów, miasto ma wiele do zaoferowania, jeśli wziąć pod uwagę hotele i apartamenty

Znajduje się tu również wszystko, czego turyści potrzebują do komfortowego pobytu: bankomaty, kantor wymiany walut, restauracje, kawiarnie, sklepy i sklepy z pamiątkami.

W mieście można wypożyczyć rowery i udać się wzdłuż rzeki do wejścia do parku narodowego. A dla tych, którzy wolą wygodę lub samodzielne podróżowanie drogą wodną, dostępne są wypożyczalnie samochodów i jachtów.

Jeśli przyjeżdżasz do Skradina samochodem, pamiętaj, że parking nie jest bezpłatny (7 kun za godzinę). Dlatego rezerwując nocleg z wyprzedzeniem, należy dowiedzieć się, czy właściciel dysponuje własnymi miejscami parkingowymi, na których można zaparkować samochód.

Zasoby mieszkaniowe w mieście są często zniszczone, więc jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, przygotuj się na mieszkania w takich domach jak te

Jak dotrzeć do Skradinu

Z Szybenika (innego miasta popularnego wśród turystów chcących odwiedzić Park Krka) do Skradina kursują autobusy 4 razy dziennie. Przejażdżka trwa około pół godziny. Cena biletu zaczyna się od 20 Kn. Autobus z Szybenika przejeżdża przez Lozovac, który jest oddalonym wejściem do parku Krka (skąd kursują autobusy do wodospadu Skradinski Buk).

Ze Splitu dojazd autobusem zajmuje 1 godzinę i 10 minut. Loty odbywają się 5 razy dziennie. Ceny biletów zaczynają się od 50 Kn.

Widoki wzdłuż drogi ze Splitu do Skradina

Dojazd do Skradina nie stanowi problemu. Z drugiej strony trudniej będzie się wydostać. Przed godziną 17:00, kiedy odjeżdża ostatni autobus do Szybenika, biorąc pod uwagę czas na zwiedzanie parku Krka, trudno jest sobie poradzić. Z tego miejsca do Szybenika prowadzą dwa wyjazdy — autostrada i stara, bezpłatna droga. Próbowaliśmy zatrzymać transport w kierunku autostrady, ale nic z tego nie wyszło. A w mieście nie ma taksówek.

Mała rada: należy wcześniej sprawdzić rozkład jazdy autobusów, ponieważ nie kursują one zbyt często. Dla prawdziwych turystów jeszcze jedna wskazówka: jeśli wejdziecie na most, zobaczycie nie tylko fantastyczną panoramę Skradina, ale szybko dotrzecie do autostrady A1, gdzie jest wielokrotnie więcej autobusów i samochodów.

Gdzie zjeść: kawiarnie i restauracje w Skradinu

Restauracje i kawiarnie w Skradinu otwarte w godzinach 12:00 — 13:00

Restauracja “Skala”

Ta rodzinna restauracja jest rajem dla miłośników owoców morza. Wydaje się, że w tej restauracji można spróbować wszystkiego, co można złowić w Adriatyku (i nie tylko w nim). Podaje się tu również doskonałe wino domowe, którego koniecznie trzeba spróbować. Wiele osób chwali sobie czekoladowe frappé, którego można spróbować w tej restauracji.

Niewątpliwym atutem restauracji jest jej lokalizacja. «Skala» jest nieco ukryta między budynkami, ale rekompensują to z nawiązką widoki z letniego tarasu na przystań Skradina.

Ceny w restauracji «Skala» nie należą do najbardziej przystępnych, co wynika z bliskości Parku Krka. Mimo to, jedzenie jest tu pyszne, a obsługa profesjonalna. Obserwują, jak jesz, a następne danie pojawia się zawsze w odpowiednim momencie.

Ceny niektórych dań w menu restauracji "Skala" (stan na kwiecień 2023)

 • Deska rybna dla 2 osób — 395 Kn; 
 • Krewetki z grilla (1 kg) — 395 Kn;
 • Homar ze spaghetti dla 2 osób — 595 Kn;
 • Porcja smażonych krążków kalmarów — 99 Kn;
 • Sałatka z kapustą lub pomidorem — 20 Kn;
 • Sałatka z dyni z fasolą — 29 Kn;
 • Grillowana porcja wieprzowiny lub wołowiny — 89 Kn;
 • Porcja grillowanego kurczaka — 69 Kn;
 • Filet z indyka w sosie parmezanowym — 99 Kn;
 • Naleśniki z orzechami włoskimi i czekoladą — 29 Kn;
 • Zupa wołowa — 19 Kn.

Restauracja “Konoba Dalmatino”

Nie jest tu tanio. Jednocześnie stoły bardzo często są oznaczone znakami rezerwowymi. Istnieje podejrzenie, że pracownicy restauracji często oceniają klientów na podstawie zewnętrznych oznak zdolności do zapłaty.

Położenie — przy pieszej ulicy, w rejonie rynku, obok cerkwi (Crkva Male Gospe). Ciche i przytulne miejsce, można wybrać patio lub balkon (jeśli chcesz cieszyć się widokiem podczas obiadu lub kolacji). Należy pamiętać, że na balkonie może być nieco wietrznie, zwłaszcza wiosną i jesienią.

Ceny niektórych dań w menu restauracji "Konoba Dalmatino" (stan na kwiecień 2023)

 • Zupa wołowa — 25 Kn;
 • Zupa rybna — 30 Kn;
 • Ser owczy (200 gramów) — 92 Kn;
 • Prsut dalmatyński (200 gramów) — 112 Kn;
 • Porcja pasztetu z tuńczyka — 30 Kn;
 • Porcja warzyw z grilla — 25 Kn;
 • Medaliony wieprzowe z sosem grzybowym i gnocchi — 75 Kn;
 • Stek cielęcy w sosie grzybowym — 95 Kn;
 • Grillowana ryba (1 kg) — 450 Kn;
 • Porcja smażonych krążków kalmarów — 75 Kn;
 • Deska rybna dla 2 osób — 350 Kn;
 • Sernik — 30 Kn.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp